Buitenland. Vlieland, 9 Aug. By de onlangs gehouden examens hebben de heer en C. Db Gorter en E. De Boer, beide» alhier woonaehtig, diploma behaald als 8e stuurman (groote vaart). Te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongmenseh die, zijn meisje met een ander ziende wandelen, zich daarover zoo driftig maakte, dat bij een winkelruit van een in de nabijheid zijnd pasd verbrijzelde, om, zooals hy beweerde, te voorkomen, dat hij zich aan het meisje zou vergrijpen. De landbouwer L. v. d. Beek te denderen heeft een vosmorrieveulen, ongeveer 6 weken oud, verkocht voor f 200! Op eene te Montfoort gehouden verpach ting van boomvruchten is voor de appelen en peren aan het hout gemiddeld f 4 per E.L. besteed. Als een bcwgs, dat de appelen en peren dit jaar zeer schaars zy», meldt men, dat voor een boomgaard van 8 H.A. slechts fll werd besteed. Dezelfde boomgaard bracht verleden jaar f 552 en eenige jaren geleden f 1000 op. Men schrgft uit Rouveen: „De iemen hebt het leste brood an de snee en nou hebt ze gien mes," zoi oen byker deze week, daarmee bedoelende, dat voor de byen de laatste maand van het honingwinsen gekomen is, maar dat ze nu het werkvolk missen om veel te halen. En inderdaad zoo is het. Augustus is de maand, dat heide 6H boekweit bloeien en nu zijn de korven veelal zoo slecht bevolkt, dat sommige bykers er toe willen overgaan in enkele ge vallen de werkbyen uit twee korven inéén te jagen, om zoo nog goede opzetters te krgges. Voordeel hebben dus de byeahouders niet va» hun werk, wel nadeel. Volgens een deskundige heeft een byenhouder dit jaar wel f 1000 schade. Men is aan de Hoofdvaart fe Assen reeds druk bezig om gekapte denneboomen en dennegroen in schepen te laden voor vervoer naar Amsterdam. Deze boomen en dit groen zyn afkomstig van het landgoed „Amelte." Ook uit Veenhuizen is reeds groen naar Amsterdam verzonden, terwyi met de ver zending van groen uit de bossehen van den heer O. J. De Waard, te Assen, binnenkort zal worden begonnen. Een bericht uit Antwerpen doet ons denken aan een „strike onder de echtelieden. In die stad zijn thaas niet minder als 3000 aanvragen om echtscheiding aanhangig. Een onderzoek naar de oorzaak van die groote be hoefte om zich van „knellende banden" te bevryden, zou alweer geen onaardig werkje zyn voor de zoo productieve arbeidskracht der dames, aan wie de „Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" kaar ontstaan te danken heeft. Men sckryft uit Ter-Apel aan de „Winseh. Ct.": By verschillende kasteleins in het naburige Compascuum zoowel als hier vervoegde zich dezer dagen een Duitseher, voorgevende te zyn houthandelaar, voor zaken voor zyn patroon alhier vertoevende; deze zou hem binnen enkele dagen volgen. Mynheer wist zoo lief en mooi te praten, dat hy niet alleen flinke verteringen kon maken zonder betalen, doch ook nog centen wist los te krygen. Eindeiyk achterdocht krygende, werd de politie gewaarschuwd, en, die wist aldra zooveel van sinjeur, dat ze het niet ondienstig achtte, hem voorloopig maar eerst logies te verschaffen in het cachot der kazerne te Roswinkel. Kwam nu zyn patroon maar, om alles weer voor hem in orde te brengen, en hem de vryheid weer te geven. Men schryft uit Zevenwouden: In Frieslands Zuidoosthoek werd vroeger veel boekweit verbouwd, waartoe de schrale zand- en veengronden, die eene te dunne veen laag hadden, om verveend te worden, meestal werden gebruikt. Duizenden hectoliters kwamen aan de markten te Gorredgk, Oosterwolde, Brachten en Heerenveen. Ia laatstgenoemde plaats stonden de wagens met boekweit beladen, op een rg aan weerszijden van den straatweg te wachten op de graanhandelaars, die tusschen de rgen, welke wol eens tien minuten gaans lang waren, konden doorgaan om de boekweit in de zakken te keuren. Dit nu is geheel en al veranderd. De aanvoer van boekweit op de markten is thans zeer gering, waarvan de hoofdoorzaak is do geringe verbouw, daar de boekweit dikwerf door de nachtvorsten geheel of ten deele mislukte, wast zy is oeno teere plant, zoodat ook harde wind en hagelslag zeer schadelgk zyn voor deze veldvrucht, vooral als zy in bloei staat. Vele akkers, die vroeger met boekweit bezaaid werden, dienen nu vooral tot den verbouw van spurrie, die weinig mest vraagt en op die gronden welig tiert. Te Heerenveea nam men Zaterdag een zeer zonderling verschijnsel waar, tydens het onweder, dat niet hevig was. Er vertoonden zich op een gedeelte van de Lindegracht zwermen kleine muggen, dis enkele woningen bij duizendtallen binnendrongen. Ze waren zóó talrgk, dat zo op sommige punten wrie melende hoopoe vormden. Den volgenden morgen warden de insecten, die in den nacht voor het mesrondeel gestorven waren, bij massa's uit de aangetaste woningen ver wijderd. Te Schoondgke is ingebroken in het armhuis der Ned. Herv. kerk, waar in een dor vertrekken van een bewoner van 85 jaar uit een bureau is gestolen een bedrag van ongeveer f 7.50. De daders, eeu jongen en een meisje van 9 en 8 jaar, werden spoedig opge spoord en tot bekentenis gebracht. Verdienen in andere gemeenten de kersen plukkers een flink daggeld, in een der tuinen aan de Maas te Gennep heeft zich eon club govormd, die dit werk gratis verrickt. Dageiyks kan men een ratteufamilie met een half dozyn jongen een der boomen zien op en af klauteren om de sappige vrucht te rooven. Een enkele maal worden er eenige door een geweerschot gedood of in een val gevangen; 't mag echter niet baten, de gelederen worden telkens aan gevuld, zoodat de eigenaar, ten einde raad, besloten heeft, den boom ter exploitatie aan het griezelig gedierte af te staan. By het concours-hippique, ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten op 13 Sept. in het Malieveld te Don Haag, zal de geheele Neder- landsehe landbouw vertegenwoordigd worden door boerinnen en boeren uit de verschillende provinciën gezeten op twee- of vierwieligen wagen en gekleed in nationaal costuum. Een uit velen. Het Centrum teekent by een bericht, vermeldende dat is een ar menhuis te Haarlem een der weinig overge bleven oudstryders van 1830 overleden is, aan: „Een uit velen" schreven wy boven dit bericht. Wg bedoelen hiermede niet, dat de oudstrgders van 1830 nog velen in getal zyn, maar wel, dat betrekkelijk zeer groot het aantal is van hen, die op hun ouden dag het genadebrood moeten eten. In België genieten de oud-stryders een redeiyk pensioen. Ten onzent gaan zy voor 't meerendeel gehuld in lompen, moeten zy worden onderhouden door familieleden, die 't zelf niet breed hebben of sterven zy in het armenhuis. En dat, terwyi ons budget van oorlog proportiesgewgze tot de aanzieniykste van Europa behoort II De burgemeester van Tiel deelt aan de „N. Tielsehe Crt." mede, dat hy gemachtigd is, namens H.H. M.M. de Koninginnen, te berichten, dat H.H. M.M. voornemens zyn op Zaterdag 13 Augustus a.s., een rytoer makende door de Betuwe, ook door Tiel te komen. Boor Dr. Chamberland, verbonden aan het laboratorium van Pasteur, te Parys, werd, by het zoeken naar eene oplossing om door inenting of inademing kiemen van zekere ziekten te dooden, ontdekt, dat de geur van kaneel in staat is de bacillen van bijna alle ziekten, ja zelfs die van besmetteiyke ziekten, te dooden. Hy drong er daarom op aan meer aandacht aan deze nuttige plant te schenken en zich by bereiding van volks- en kinder dranken deze les ten nutte te maken. Van deze ervaring heeft de firma DeViyt, te Voorschoten, party getrokken en een nieu wen drank bereid, waaraan zy den naam van Nobelrood heeft gegeven. Deze drank bestaat uit zuivere vruchtensappen en bevat verder citroen, suiker, nagelen en kaneel. Door dit laatste verkreeg het Nobelrood anti-septische eigenschappen; het verfrischt den mond en verwarmt de maag, welke eigenschappen aan veel alcokolvrye dranken ontbreken. Verschillende mannen van naam als: Prof. Dr. J. H. Gunning, te Leiden; Prof. Dr. A. Kuyper te Amsterdam; Dr. Gunning te Zwolle, en vele anderen hebben dezen drauk als Nederlandsek product aanbevolen. Prof. Valeton heeft het Nobelrood chemisch doen onderzoeken en beveelt ket in zyn tydschrift aan. Als een byzonderheid uit de kippen- wereld kan van uit Wormerveer gemeld worden dat de bode Kat aldaar 3 kippen heeft, welke den SOsten Jan. '98 geboren zyn en waarvan reeds den 14den Juni, dus op een leeftyd van 47: maand kaar eerste ei legde en den 30sten Juli, dus op den leeftgd van 7: jaar reeds 30 eieren had gelegd, waar- by zelfs 2 dubbeldooiers. De beide andere leggen ook, doch niet zoo goed. De keeren W. A. Van Lier en A. Dekker zijn voornemens te Oosterbeek op te richten eene konynenfokkery, welke onder den naam Gelderseke kongnenfokkerg en mestery in het najaar geopend zal worden. Een ingezetene van Ierseke heeft een nieuw werktuig bedacht om de oesterperceelen te zuiveren van allerlei plantengroei. Dit nieuwe toestel, in den vorm van een oester- zeef en van bamboezen voorzien, heeft by de proef beter voldaan dan de tot nu toe voor het schoonmaken gebezigde oesterkor (zonder netwerk) die de oesters te veel beschadigde. Eenige jaren geleden zjjn in Frankrijk torpe- óobooten aangemaakt waarbij veel bouwmateriaal uit alimlnium bestond. Onlangs is, door eene daartoe benoemde commissie, torpedoboot no. 202 onderzocht en bleek dat al het gebruikte bouw materiaal van aluminium zoodanig verteerd was, dat dit alles vervangen moest worden. Hieruit blijkt, dat niettegenstaande alle zorg die men besteed beeft om dit metaal goed te con serveeren, het nog niet geschikt is, om voor den bouw van vaartuigen gebruikt te worden. Er is daarom bevolen alle bestanddeelen van aliminium der torpedobooten door staal te ver vangen. Dr. Ie Roy de Méricourt heeft in de laatste vergadering der Fransche Academie voor genees kunde medegedeeld dat 46 pCt. van de sterf gevallen by de Fransche marine aan tuberculose toegeschreven moet worden. De nieuwe Siberische expres zal met buiten gewone weelde worden ingericht. Dat er atoom- verwarming zoowel als refrigators in te vinden zijn, spreekt haast vanzelf, maar bovendien zullen de reizigers ook kunnen genieten van een stortbad- inrichting, een keurige bibliotheek, een turnappa- raat en zelfs eenrijwiel. Alles in den trein te gebruiken. Toch schijnt het nog mooier te kunnen want er zal een trein worden ingelegd die deze nog in weelde zal overtreffen. Het bierverbruik in Berlijn heeft nu het respectabele getal van 3,574,501 hectoliter per laar bereikt. Dat is 206 liter per hoofd der bevolking. Er gaat een gerucht dat by Newfoundland een Transatlantlschen stoomer met man en muis zou zyn vergaan. De kapitein van de .Virginia Lake" meldde by aankomst te St. John, dat een visscher hem had verteld dat hy een groot

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2