N°. 1150. Zondag 4 September A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Gemeenteraad te Texel. Binnenland* Dit klad verechtynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Vaar in Bum 10 Ota. tranee per peet daor ge- haal Nannaaaim Ota. - Naar Auuu an andere landan mat uarhaaKing dar pert»'». AdvertentfSn vóór 18 uur op den dag der nitgave. PrU* dtr Adverteniiin Van 1 tot 6 regelc 80 Ota. - ledcra ragal moar 6 Cts. ftraate lattara an Vignetten varden naar plaatiruimte berekend. BavQannmmare 3 Ota. p$r nnmmer. ABONNEMINTIN an A1VIRTÏNTIÊN worden angcnomes b^j de Uitgeven LANGIVILS A ©I ROOIJ, Parhttraat, Boss or Tbjel Vergadering "Woensdag 31 Aug. 's nam. 2 uur. Voorzitter: H. W. de Joncheere, Burgemeester' Tegenwoordig 7 leden: Westenberg, F. Keijser' C. Keijser Pz., Dros, Roeper, Koning en Koorn- Afwezig met kennisgeving de heeren Mets en Bakker. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering, neemt de Voorz. het woord, om te wijzen op het gewicht van den dag van 31 Aug. 1898, waarop H. M. de Koningin den 18-jarigen leeftijd heeft bereikt en zelf de teugels van het bewind in handen zal nemen, hiertoe voorbereid door Haar Koninklijke Moeder. Na nog den wensch te hebben uitge sproken, dat het zoowel Koningin als volk naar wensch moge gaan, stelt hij voor staande de vergadering een telegram van hulde en eerbied aan H. M. toe tc zenden. Bij acclamatie wordt hiertoe besloten, waarop het volgende telegram wordt verzonden: Aan hare Majesteit de Koningin te 's-Gravenhage Doorluchtige Majesteit! Het Gemeentebestuur van Texel, op heden in Raadsvergadering vereenigd en uiting wenschende te geven aan zijne gevoelens van verknochtheid aan het Huis van Oranje, biedt Uwe Majesteit zijne eerbiedige Hulde en oprechte gelukwenschen aan op dezen dag. H. W. de Joncheere, Voorzitter. J. A. Wesstra, Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden vervolgens gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarop doet de Voorz. mcdedeeling, dat is ingekomen Een schrijven van Ged. Staten dezer Provincie behelzende goedkeuring wijziging Gemeente- begrooting. Idem wijziging voorwaarden grond in erfpacht. Een kennisgeving van de verplaatsing van den rijks-veldwachter Sparreboom en de plaatsing te Oudeschild van den rijks-veldwacbter A. Kwantes. Een schrijven van de N. M. v. Brandver zekering, gevestigd te Tiel, bevattende de mede- deeling dat f 50 zal worden bijgedragen in de kosten gemaakt voor de brand bij Oosterend, waarvoor de gemeente ongeveer f 110 kosten heeft gemaakt. Uit de toelichting daarbij gegeven bleek, dat op advies van den inspecteur dier maatschappij er op was gewezen, dat bedoelde blussching gorotendeels was geweest in het belang dier maatsch. en de kosten nog al hoog waren. Bovengen, mededeelingen enz. worden voor kennisgeving aangenomen. Voordracht zetters der directe belastingen. Als zoodanig moesten aftreden de heeren W. Koning en C. Cz. Bakker, die echter beiden dadelijk herkiesbaar zijn. Bij stemming worden genoemde heeren weder als No. 1 op de voordracht geplaatst; terwijl er nog aan toegevoegd worden de heeren S. Koning Pz. en W. Mets. Voorloopige vaststelling gmeenterekening en rekening Algemeen Armbestuur 1897. Overeenkomstig het advies der commissies van onderzoek, wordt besloten de gemeente rekening voorloopig vast te stellen met een ontvangst van f 55994.15, uitgaven f 54823.35 en batig saldo van f 1170.80, en de rekening Algemeen Armbestuur goed te keuren met een >ntvangst van f 3386.79, uitgaaf f 3354.80 en mtig saldo van f 31.49. Verzoek TV. Schaatsenberg ontslag als asch- n vuilnisophaler te Den Burg. Besloten wordt dit eervol te verleenen. !j benoeming asch- en vuilnisophaler te Den Burg. Sollicitanten waren P. Wilner en P. Heerding I ie hadden te kennen gegeven het bij benoe ming gezamenlijk te zullen doen. Met 6 tegen 1 stem uitgebracht op P. Heerding 'ordt P. Wilner met ingang van 1 Sept. a. s. enoemd. Prae-advies B. TV. inzake opheffing Bank Éa« Leening. I, Met het oog op het zeer weinige gebruik, Ptt tan geasemde iaiteliiag wordt gemaakt en hetwelk langzamerhand nog minder wordt, als anderszins stellen B. W. voor na ingewonnen inlichtingen van den directeur dier instelling, om met ingang van 1 Januari a. s. geen panden meer aan te nemen en 1 April 1900 de instelling finaal op te heffen. De heer Dros stelt voor het bósluit te ver dagen tot een volgende vergadering. Met 4 tegen 3 stemmen wordt hiertoe be sloten. Bij rondvraag geeft de heer Dros de vrees te kennen, dat het verleenen der subsidie door de „Maatschappij Tiel" van invloed zal zijn op de te heffen premiën als anderzins. Eene langdurige discussie ontspon zich ten gevolge van die opmerking waaruit bleek dat velen van oordeel waren, dat dit geen invloed zou hebben en tevens, dat wanneer het duide lijk bleek dat er niets te redden viel het onge- wenscht was toch nog de aanjager uit te zenden. Aangezien niemand meer iets had op te merken werd de openbare vergadering gesloten. TEXEL, 3 September 1898. Ala antwoord op een telegram van kalde, Woensdag door den Raad verzonden zie ver slag) werd gisteren ket volgende Regeeriegs- telegram ontvangen: „De Jonekeere Burgemeester Texel. Hare Majesteit draagt mij op U en den Gemeenteraad te danken voor aangeboden kalde. Adjudant van Tugll. „Ons feest is uitstekend geslaagd" hoorden wij gisteren meermalen zeggen en ook wij zijn ket volkomen met hen eens, die zulks beweerden. Alles was naar men vertrouwde goed voorbe reid, de feestcommissie had Woensdagavond nog eene vergadering gehouden, ten einde te onderzoeken of er soms onwillens nog iets was vergeten, dus van die zijde bestond er geen vrees of ket zou wel goed gaan, dochhet weerl Zou ons dat niet in den steek laten? Wanneer ket regende, kon de optocht niet doorgaan en juist deze maakte een voornaam deel, ja zeker wel het voornaamste deel uit van de feestviering. Gelukkig werd het weer langzamerhand mooier, zoodat, toen eindelijk 's morgens ten 9 uur de muziek zich van den torentrans liet hooren de vrees van velen, dat ket slecht weer zou zijn, geheel was verdwenen. De muziek klonk waarlik schoon en verkondigde verre in den omtrek dat het feest een aanvang kad genomen. Van heinde en verre stroomde men onderwijl naar ons dorp, om op tijd op de Groeneplaats aanwezig te zij», waar ten 10 uur, zooals ket programma vermeldde, de Koninginne-Cantate zou worden uitgevoerd. Geen wonder dan ook dat op het bepaalde uur, toen genoemde uitvoering plaats had, zich eene groote menigte voor hotel Texel bevond, ten einde te genieten van het lieve gezang. Alles was blijkbaar uitstekend ingestudeerd en de commissie, die zich met dat deel van het programma had belast, zoowel als de dames en heeren, die hun diensten voor de uitvoering verleenden, verdienen alle lof voor de vele moeiten, die zij ziek hebben getroost. Na afloop der uitvoering was men in de gelegenheid eens een rondgang door het dorp te doen, ter bezichtiging van de verschillende versieringen. Bpa alle buurten hadden ziek beijverd om kun buurt zoo sierlijk mogelp te maken, er was als 't ware een wedstrijd tusscken de verschillende buurten ontstaan over de vraag, welke straat wel ket fraaist zou zijn uitgedoscht, tijdens de inhuldigings- feesten, terwijl bovendien nog enkele particu lieren hun eigen woning extra hadden versierd en vlaggentooi ket geheel voltooide. Een oordeel er over te vellen, welke straat wel ket mooist van alle was, laten wij aan anderen over, wjj meenen er mede te kunnen volstaan, dat elk zijn best kad gedaan en ket dus niet een gebrek was aan goeden wil, als misschien enkele buurten wat ten achter stonden bij anderen. Omstreeks 12 uur kwam de optocht van 't Oudeschild, die zich, nadat hij door eenige ruiters was ingehaald en door den Voorzitter der feestcommissie was verwelkomt, aansloot bij dien van den Burg, welke hierop zijn tocht door het dorp aanving onmiddelijk gevolgd door dien van Oudeschild. Voor hetgeen die van hier voorstelde, meenen wij te kunnen volstaan met te verwijzen naar het programma, dat voor de meeste groepen vrij goed weergaf wat er werd voorgesteld. Aan alle groepen was de meest mogelijke zorg besteed en een woord van lof voor de verschillende commissie's dier groepen in het algemeen es de ontwerpers van het plan van den optocht is zeker niet misplaatst. De optocht van het Oudeschild stelde voor de komst van Koning Willem I kier te lande benevens de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wilkelmisa en bedoelde eene hulde door Nederland es de Koloniën gebracht aas het huis van Oranje-Nossau. De stoet vormde een waarlijk sehoone aan blik op en werd voorzeker door allen met ket meeste genoegen gezien en ook bewonderd. Na door de Weverstraat de optocht van den Burg te zp gevolgd, werd voor de woning van den Burgemeester uoor de optocht van Oudeschild halt gehouden, ten einde deze en diens echtgenoote te begroeten, terwijl die van den Burg een bezoek bracht aan de Waalderstraat, om daarna weder gevolgd door dien van 't Oudeschild, zp weg te vervolgen door Hoogerstraat, Gasthuisstraat, enz. Op de Groeneplaats aangekomen, bleef die van Oude schild staan en werden door deze een viertal liederen op sehoone wpe ten gehoore gebracht, terwijl die van den Burg zijn weg vervolgde door Binnenburg, Steenenplaats, Koogerstraat, enz., om weer door Nieuwstraat en Parkstraat op de Groeneplaats terug te keeren, waar met een kort en harteip woord van dien van Oudeschild afscheid werd genomen, waarna laatstgenoemde weder naar Oudeschild vertrok, terwijl die van den Burg zich weder naar het einde der Weverstraat begaf, waar de stoet werd ontbonden. Ondanks het groote aantal personen, dat zich aan den Burg bevond en van de eene straat naar de andere snelde, om maar zooveel mogelp te kunnen genieten van den schoonen aanblik, dien het geheel opleverde, werd voor zoover ons bekend, geen enkele maal de voort gang ook maar eenigszins, hoe gering ook, bemoeielpt en was er steeds ruimschoots gelegenheid om te passeere». Vooral op die plaatsen waar buiten den Burg op een land moest worden gekeerd, bood het geheel een schonwspel op, dat zeker nog lang na deze in herinnering zal bljjven. Volgens het programma zou eerst ten 8 uur des avonds door ket fanfarecorps tijdens de verlichting der Groeneplaats een concert worden gegeven. De tijdruimte tusschen het eindigen van den optocht en 8 uur bleek echter wel wat lang, zoodat gelukkig ook voor dien tjjd de heerlpe toonen van ons geacht corps zich deden hooren. De verlichting van de Groeneplaats zoowel als die van de verschillende straten wekten veler bewondering. Vele toonden zeer duide- lp aan, dat er met overleg was gewerkt en de plannen van verlichting rijpelp waren overdacht. De eerepoort aan 't eind der We verstraat geraakte in brand en leverde toen een prachtig schouwspel op. Slechts een klein deel der versiering bleef gespaard. Muziektent en Raadhuis waren zeker naar veler oordeel wel het mooist verlicht doch ook menige an dere verlichting verdient zeker geroemd te worden. Uit vrees echter iets hoewel onwil lens over te slaan zullen wij ons verder ont houden van het uitspreken van een oordeel. Klokke 10 was het concert en de verlichting TEXELSCHE COOEAMT. i

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1