wachten. Toe» hg het fort de Oude Schans was gepasseerd, werd de stoet met luide hoera's verwelkomd. Statig marcheerde hij vooruitaa» 't hoofd ee» fraaie ruiterwacht, da» de schoo» versierde praalwagens, waaronder ee» gewijd aan de» landbouw e» de voornaamste met de kroon- attributen. Alles zag er frisch e» keurig netjes uit en meermalen hoorden wij uitroepen: „Mooi," „heel aardig," „netjes," enz., waaruit wel bleek, dat de optocht va» de» Hoor» flink voorde» dag kon komen. Na een tocht naar de haven, waar ee» photograaf van elders enkele groepen op»am, ging de stoet, gevolgd door die van Oudeschild, naar de» Hoorn terug. het voortmarcheere» kon veilig de op merking worden gemaaktde beide optochten konden best één geheel vormen. Het kleine maar goede muziekcorps, dat de optocht va» den Hoorn vergezelde, zette aan alles veel luister bij. De stoet van Oudeschild bracht de bezoekers naar hun dorp terug en werd daar zeer hartelijk ontvangen. Allen ware» vol lof over die gastvrije prettige ontvangst, en keerde» zeer voldaan naar hier terug. Het bezoek va» de» optocht va» de» Hoor» heeft hier een uitnemende indruk gemaakt. Onze geheele feestviering is buitengewoon goed geslaagd. Zaterdagavond werd de illu minatie herhaald, die best slaagde en een prettig gezicht opleverde. In de herbergen keerschte eene opgewekte e» aangename stemming. Ook daar zat de ordelievendheid voor en werden bij herhaling de feestliederen gezongen ter eere vau onze jonge, geliefde Koningin. 6 Sept. Heden arriveerde hier in de haven het pleizierjacht „Oriana", met eenige Engelsche heeren aan boord, die een tocht over de Zuiderzee maakten en ook eenige wad deneilanden gaan bezoeken. Bij de jongensspelen, die in de vorige week door de daarvoor aangewezen commissie zoogoed waren voorbereid en onder hare leiding zoo orde lijk werden uitgevoerd, werden de prijzen be haald, by het Tonkruipen, door J. Bas, P. Bruin, D. Mets Wz., C. Sikkelée Jz., S. Smit en J. Hoogerheide Hz. By het vaatjeskruien door S. Boon Wz., P. Boom, J. J, Mets, P. Smit, C. Sikkelés, J. Boon en D. Mets Hz. By het giekloopen, door C. Sikkelée, J. Dogger Az., A. Weydt, K. Dogger Kz., en S. Boon Wz. By het tobbensteken, door J. J. Mets, [J. Bas, D. Mets Hz., P. Bruin, P. Smit en J. Bruin. Met byzondere waardeering kan nog vermeld worden, dat het eostuum voor de Nederl. maagd werd vervaardigd door Mej. G. Verber- ne, de costumes voor den Heraut en den Banierdrager, door Mej. A. Kaan-Boon en de keurige banieren door Gezusters Koning. Aan allen, die paarden, wagens, booten, enz., enz., gratis in bruikleen afstonden, komt zeker wel een woord van lof toe. zy allen droegen by tot het welslagen van het schoone feest. Ben Hoorn, 5 Sept. Zaterdag was de tweede feestdag. Om ongeveer acht uur werd onze optocht weer opgesteld om aan Oudeschild een bezoek te brengen. Be ontvangst daar was zoo hartelijk mogelijk. Men had daar de welwillend heid gehad, de optocht weer op te stellen. Aan weerszijden van den weg was de Oudescbilder optocht opgesteld. Nadat de onze daartusschen door getrokken was, sloot die van Oudeschild zich er bij aan. Een photograaf was er, die groepsgewijs opname deed. Daarna trokken beide optochten naar ons dorp. 't Was in één woord een prachtig gezicht. Onze voorzitter riep de Oudeschilders een hartelijk welkom toe, waarna de laatste ons op eenige zangstukjes vergastten. Een geroep van „Leve Oudeschild" klonk toen door onze straat. Na een oponthoud van een kwartier vertrok Oudeschild. En Oudeschild èn Den Hoorn waren over de ontvangst en onder vonden hartelijkheid zeer tevreden. Om vijf uur begonnen de volksvermakelijkheden, die blijkbaar zeer in den smaak vielen. En daarna maakte de gehuwde en meer bedaagde ingezetenen zich gereed, om naar de zaal van het Loodsmans Welvaren, welke zeer netjes versierd was, te gaan. Be voorzitter opende de feestavond met een zeer kort woord, waarna zes dames een paar keurige zangstukken zongen. Na afloop biervan werd het tooneelstuk ,,'t Was maar een Loods" opgevoerd. De ademlooze stilte onder de opvoering bewees, dat zoowel stuk als spel uitstekend be vielen. In een der pauzes werd op zeer ver dienstelijke wijze De Strandjutter voorgedragen. Deze jutter h?d een kistje gevonden, waarin feestliederen zaten, welke door hem onder het publiek werden rondgedeeld. Bit lied „Hiep, hiep, hoera voor de Koningin" werd door het publiek meegezongen. Een geanimeerd bal besloot den zeer gezelligen avond. Een deel van Helders Harmoniekapel luisterde de feestelijkheden op. Bit gezelschap verdient alle aanbeveling, 't „Leve Helders Harmoniekapel," 't welk aan 't slot van den feestavond weerklonk, was dan ook hartelijk gemeend. Zondagavond werd hetzelfde programma voor de jongelui gegeven. Ook toen was evenals Zaterdagavond de zaal overvol. Be vereeniglng „Trinitas" van Ben Burgjgaf toen eenige stukken ten beste. 6 Sept. Heden avond had de verlichting plaats, die in één woord schitterend was. Ook nu was ieder weder in een recht feestelijke stemming. In optocht met muziek werd het dorp doorgetrokkenalles liep in de beste orde af. Waal, 6 Sept. Ofschoon het Kroningsfeest hier is afgeloopen, was de dag van heden een dag van aangename en vrooljjke afwisseling. Om 10 uur in den morgen trok de optocht der Nationale feestcommissie te Oosterend hier door, en werd door een ruiterwacht, de school gaande kinderen en het zanggezelschap „Orpheus" in- en uitgeleide gedaan. Om 11 uur arriveerden een 40-tal rijtuigen, waarin de kinderen der openbare School te Ooste rend waren gezeten: op dezelfde wijze werden zjj door ons dorp geleid; en een kwartier later passeerden de schoolkinderen uit Zuid Eierland, die, naar Oosterend gaande, tot aan het einde van ons dorp werden uitgeleide gedaan. Na den middag, omstreeks S uur, kwam de keurig gekostumeerde optocht weer naar hier en bleef eenige oogenblikken halt houden op het land van den Heer S. Keljser. Nadat «Orpheus" onder leiding van den Heer C. Roeper, het welkom had gezongen en ook de zangers en zangeressen van Oosterend eenige nummers hadden ten beste gegeven, sprak de Heer Be Jongh, Voorzitter der Feestcommissie aan de Waal, de Barnes en Heeren van Oosterend eenige woorden toe. „Daar zijn," zoo luidde ongeveer de inhoud der korte rede, „daar zijn in ons leven wel eens dagen, dat wij, bewoners eener zelfde gemeente van elkander werden gescheiden, doch gelukkig komen er dagen en tyden, dat de evenaar in z(jn evenwicht wordt gehandhaafd, en dat wij ons allen in den schoonsten zin van het woord één gevoelen. Zulk een tijd beleven wij heden op het feest der kroning van onze geliefde Koningin. Laten thans onze hoera's en jubeltonen inéén smelten en juichen wij allen als uit één mond: Leve Koningin Wilhelmina." Een driewerf hoera uit de menigte was het antwoord op het gesprokene. De Heer Jansma bedankte den Heer Be Jongh en alle inwoners van De Waal voor de in- en uitgeleide en de stoet, voorafgegaan door een muziekcorps, trok naar Oosterend, door netheid en orde een' schoonen indruk achterlatende. 's Morgens geraakte een paard op hol, waardoor van den optocht éen wagen werd stuk gereden en éen gehavend. Gelukkig bekwam niemand eenig letsel. De Cocksdorp, 6 Sept. Op het strand der Noordzee is eene flesek gevonden, waarin zich een briefje bevond met den volgenden inhoud Robert Reppin warf diese Flaseke über Bord am 14 IHH 1898. Hamb. =/Londen. De ministers hebben 31 Augustus hunne bedieningen ter beschikking van Hare Majesteit de Koningin gesteld. Hare Majesteit de Koningin heeft de minis ters in hunne betrekkingen gehandhaafd. Hare Majesteit de Koningin heeft by Ko- ninkiyk besluit van 2 September 1898 n°. 12 mr. N. G. Pierson, minister van financiën, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. (Stct.) Vrydagmiddag werd te 's-Gravenhage aan H. M. de Koningin-Moeder aangeboden het huldebiyk van het Nederlandsche Volk. Da aanbieding geschindde door het hoofd; comité, voorzitter mr. S. A. Vening Meinesz, Amsterdam. De heer Vening Meinesz vertolkte in zy» toespraak den dank der natie voor de groote zorgen, door H. M. aan de opvoeding der Koningin besteed. Hg deelde voorts mede, dat een bedrag van ongeveer f 800,000 was bijeengebracht. By het geschenk was gevoegd een album bevattende de namen van de leden der Com missies, die zieh hadden gevormd om het geschenk byeen te brengen. Dit album is versierd met gezichten uit Nederland, door verschillende artisten daarvoor afgestaan; het penwerk is van de hand des heeren Grevenstuk. De heer Van Bommel, van Amsterdam, belastte zich met het bindwerk, waarvan de ornamenten geleverd werden door de UtrechtsGhe firma Begeer. Het geheel rust op een artistiek gesneden lezenaar, door de firma Hiller vervaardigd. Te Bergen-op-Zoom had een schipper op Koninginne-verjaardag geweigerd te vlaggen. Des nachts klommen een aantal havenbewoners by hem aan boord en schilderden zyn geheele schuit rood, wit en blauw en den mast schit terend oranje. Er is een verklaring gevonden voor het feit, dat een aantal menschen kun hond met een oranjestrik tooiende hond is het natio naal dier van Nederland, omdat een hondje het leven van Prins Willem I redde. Een gedeelte van de werklieden aan de machinefabriek „Breda" te Breda verkeert in zeer onaangename stemming. Verschillende afdeelingen hadden reeds maanden geleden een gedeelte van hun weekloon weggelegd om zoo een appeltje voor den dorst te hebben by de feesten. De schatbewaarder nu heeft zich zoo bitter slecht van zy» taak gekweten, dat ky in stede van byna f 200 slechts ongeveer f 40 kon afdragen. Men begrypt de bittere verontwaardiging van de in dat te kort betrokken personen, zy hebben den geheele» nacht voor 's mans deur gewaakt om te beletten, dat hy ontsnappen zou. Volgens den een zou deze bereid wezen zijn huisraad te verkoopen, volgens den ander zal zyn familie geld byeen zien te brengen. Intusschen hebben de lieden daarmede niet hun feesteiyke stemming terug: die is voor een groot deel bedorven. (N.Br.Ct.) Vrydag is te Leiden voor een gulden in betaling gegeven een in den handel zynde nieuwe herinneringsmedaille, waarop aan de eene zyde staat de beeltenis van H.M. onze Koningin met de woorden: WihelminaKoningin d. Nederlanden" en aan de andere zyde: „De liefde van haar volk zy haar kroon. 1898." Daar deze medailles, waarvan er vele in omloop zy», wat grootte en dikte betreft, veel overeenkomst hebben met onze guldens, wordt het publiek gewaarschuwd op zy» hoede te zy». Den avond voor de feesten overlegde de vleeschhouwer H. S., te Rotterdam woonachtig, met zyn vrouw hoe het best hun geld in zekerheid te brengen, met het oog op eventueele inbrekers als zy uit waren. Na ryp beraad werd besloten een yzeren geldkistje, met ruim f 100 aan geld te verstoppen in den vuilnisbak onder stukken papier en afval. Aldus geschiedde en man en vrouw trokken welgemoed naar de festiviteiten. Men kwam in opgeruimde stemming thuis en legde zich ter ruste. Don derdagmorgen, toen zy opstond, was de huis vrouw glad vergeten waar zy in overleg met haren man het geld geborgen haden als naar gewoonte werd de vuilnisbak buitengezet en door den vuilnisman geledigd. Eerst later op den dag, toen de man zy» goed verstopten schat wilde opdelven, kwam de vergeetachtig heid der vrouw aan 't licht. Het was te laat; hoe de politie, die in den arm genomen werd, ook zocht, het geldkistje is en bhjft zoek. Tydens het vuurwerk, dat van den toren der kerk te Tegelen werd afgestoken, geraakte de toren in brand. Hy brandde geheel af en ook de kerk kreeg belangryke brandschade.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2