N°. 1154. Zondag 18 SeptemberA°. 1898. Binnenland. PERSONEELE BELASTING. Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat door hem ia afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering ia uitge reikt, het kwartaalskohier N° 2 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1898 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bjj de wet be paalden voet te voldoen. Texel, den 14 September 1898. Be Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. -TEXEL; 17<Ï0ptember 1898. Wöe*sd*gav(ha<£^ergaderde ia het lokaal de VergtSds^J&flfKert de eommissie voor de alhier gehouden inhuldigingsfeesten, teneinde zooals velen beweerden „eens te hooren hoeveel elk zou moeten bijpassen." Veelal toch sluit zulk een rekening met een min of meer groot nadeelig saldo. Ondanks dit vooruitzicht, was de opkomst der leden waarlijk groot te noemen. Nadat door den Voorz. de vergadering met een woord van welkom was geopend, werd het woord gegeven aan den Eere-Voorzitter, den Edelaehtb. Heer De Joaeheere. Z.E.A. bracht hulde aan Voorz. en leden der com missie voor de feestelijkheden, die zooal3 spr. terecht opmerkte, nu wel tot het verledene behooren, doch zeker nog niet uit ieders ge heugen zullen zij a gewischt. Het was een prachtig feest te noemen, vervolgt spr., het is uitstekend geslaagd en een waar succes geweest. Texel is niet achter gebleven in oranjegezindheid en liefde voor het vorsten huis. Overal op het geheele eiland heeft men waardig en der bevolking ter eere feest ge vierd. Geen enkele wanklank werd gehoord, van geene wanordelijkheden werd vernomen, dan, jammer genoeg, het vernielen van sommige versieringen. Behalve aan bestuur en leden der feest commissie komt voorzeker in de eerste plaats de eer van het welslagen der feestviering toe aan directeur en leden van het fanfarecorps, aan hen, die hun diensten hebben verleend bij de gehouden optocht enz., en zeker ook in niet geringe mate aan alle inwoners, die al het mogelijke hebben gedaan om te zorgen, dat niet kon worden geklaagd over gebrek aan orde en netheid. Ter eere van die allen noodigde despreker de aanwezigen uit samen met hem een glas wijn te drinken. Dat van ganseher harte door ellen dit aanbod werd aanvaard, behoeft zeker geen betoog en dat het niet ontbrak aan luide hoera's voor den burgemeester, zal zeker wel niet behoeven te worden vermeld. Spoedig hierop verliet de Eere-Voorzitter de vergadering en werd overgegaan tot het doen van rekening en verantwoording over het gehouden beheer. Van den uitslag der uitgave van het feest programma werd eene volledige opgave ver strekt. 500 exemplaren hadden gekost f25.—, i io.— was ontvangen voor advertentiën er ia geplaatst, terwijl totaal 371 exempl. waren verkocht. Aan deze mededeeling voegde de Voorz. toe, dat er zeker vrij wat meer zouden zijn verkocht, indien de pers het programma niet gratis had verspreid. Dadelijk toen de pers verscheen was het gedaan met den verkoop der offlcele programma's. Wij meenen aan deze opmerking nog te moeten toevoegen, I dat veel meer aan de programma's had kunnen worden verdiend, indien men de levering er van had aanbesteed, daar de prgs dan voor irinstens even goed werk wel f 10 of meer hjer zou zgn geweest, terwQl dan aan beide alhier bestaande drukkerijen de voorwaarde bad kunnen worden gesteld, dat buiten het oiflcieele geen programma mocht worden v srspreid. Omtrent de overige ontvangsten en uitgaven wirden slechts enkele hoofdcijfers genoemd. Het totaal der uitgaven had bedagen 1802.19, terwijl totaal was ontvangen als opbrengst iaieekenltjsten, aandeel in de kosten der cos tumes door de gecostumeerden betaald, winst programma's, enz. enz. f 803.79, zoodat er een batig saldo van f 1.60 was. Met luid applaus werd deze mededeeling begroet, w&nt hoewel men al onder de roos vernomen had, dat het tekort niet groot zou zijn, op een batig saldo had men niet gerekend. Wat met dat batig saldo te doen? Ver schillende manieren werden aangegeven om 6r over te beschikken. Voorloopig echter zou men het maar in bewaring houden omdat er misschien nog wel een of meer rekeningen konden worden aangeboden. Aan de firma Van Houten Zoon te Weesp, die door hun gift zooveel hadden bijgedragen ter verkrijging van bovengeaoemden financieel gunstigen uitslag, werd besloten namens de eommissie een hartelijke dankbetuiging te zenden. Hoe gaarne misschien velen ook een tastbaar bewijs van erkentelijkheid hadden willen geven in den vorm van een of meer fotograflëa, de groote kosten verbonden aan zulk een cadeau hield ze er van terug. Eveneens werd besloten per advertentie in de beide Texelsche Couranten de deelnemers en -neemsters aan den optocht enz., openlijk te bedanken voor de verleende hulp. De Voorz. sloot hierop de vergadering met een woord van dank aan de eommissie van de Cantate, aan de verschillende commissie's voor de groepen vaa den optocht, aan die voor de verlichting, aan directeur en leden van het fanfarecorps, aan dan ontwerper van het programma, dsn keer C. J. Rab Cz. en verder aan ztja mede-bestuursleden deheeren Aug. Keijsor, Rep en Ncrdrjk. Ofschoon da vergadering feitelijk gesloten was, kon men blijkbaar nog niet van elkaar scheiden. Nog geruime» tijd bleven velen der led6B recht gezellig en genoegelijk bijeen en toon het eindelijk naar veler oordeel eens tijd werd om te scheiden, was er zeker niemand, die zou durven ontkennen, dat vooral die laatste uren samen doorgebracht, recht aangename en prettige uren waren geweest, die nog lang na deze zullen worden besproken en met genoegen herdacht. Naar wij vernemen hebben zich reeds 17 personen aangemeld om te worden toege laten tot een alhier op te richten landbouw wintereursus. Met het op het zeker zeer nuttig doel dat wordt beoogd, meenen wij belanghebbenden te moeten aanraden zich, indien zij zulks nog niet deden, alsnog voor 20 dezer aan te melden bij het bestuur der afd. Texel der H. M. v. Landbouw. De lessen worden, zooals bekend, kosteloos verstrekt. Oudeschild, 15 Sept. Door eenige schippers van hier, die sinds enkele jaren door het koopen en sloopen van oude schepen trachten in de zomermaanden iets te verdienen, werd onlangs aan 's Rijks Marinewerf te Willems oord een oude kanonneerboot gekocht. Het vaartuig bleek echter zoo lek te zijn, dat het niet over zee naar hier kon worden gebracht en dus aan de werf gesloopt moet worden. Dit nu is voor de koopers vrij kostbaar. Gelukkig is het hout zeer gaaf en van flinke kwaliteit, zoodat het hier wel gretig koopers zal vinden. Door de* Heer F. Witlam alhier is een postduif gevangen, welke op vele plaatsen op de vleugels van een stempelafdruk was voor zien, waarvan nog het volgende kon ontcijferd worden„J. T. Darley - Thomas Avenue Westmore." Sinds eenige dagen zijn beambten van den telegraafdienst aan boord van een Enkhuizer botter bezig met het onderzoeken van den kabel tusschen Texel en den Helder. De onderzeesche verbinding moet blijkbaar een défect hebben, dat men thaas bezig is op te sporen, om daarna zoo mogelijk te herstellen. De veeuitvoer vaa 12 tot en met 15 Sept. was als volgt: 355 schapen, 28 lam meren, 8 koeien, 2 stieren en 2 varkens. Men heeft de telegraafkabel tusschen Texel en Helder reeds gevonden doch de de- fècte plaats nog niet. Er wordt verondersteld, dat deze in de diepte ligt en als dit vermoeden blgkt waar te z^n, zal het stellig nog al wat bezwaar medebrengen om den kabel te her stellen. Op het wrak van de „Stanley", nabö de Yliehors liggende, is dit jaar nog niet gewerkt. De bergingsmaatsehappij heeft thans volk met een duikertoestel naar hier gezonden, ten einde een onderzoek naar de ligging en de gesteldheid van het wrak in te stellen. Vlieland, 12 Sept. Be heerlijke feestdagen bjj gelegenheid der Inhuldiging van onze geliefde Vorstin behooren hier tot het verleden. Laat ons nog even een blik slaan op die schoone dagen van „Saus und Braus." Eindelijk brak de dag, waarnaar door ieder met zooveel verlangen was uitgezien: de6e Sep tember aan. Heerlijke zonneschijn! 't Scheen, alsof de natuur voor 't laatst al hare krachten wou inspannen, om het feestgenot van hare kinderen te verhoogen. Om half zeven reeds verkondigde het bulderen van geschut en het luiden der torenklok den van den heugeljjken dag. Een halfuur der liet de Fanfare de tonen van het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed over het dorp weerklinken en maakte daarna onder het blazen an opgewekte marschen en begeleid door half Vlieland een tocht door het rijk versierde dorp. Be rechte stemming was er bjj het volk In. Een optocht een voor Vlieland buitengewoon schitterende optocht zou het pièce de résistance van den dag vormen. Om half tien rukte een burgerwacht van zeventien jongelieden onder commando van een hopman, allen in de kleeder dracht der 16e eeuw, op naar het Oostersche veld en nam daar stelling in; het fanfarecorps vormde de voorhoede van den optocht; achter de burgerwacht volgde een met zes paarden be spannen triomfwagen, waarin plaats was voor zes dames, die respectievelijk H. H. M. M. en een viertal hofdames voorsteldende stoet werd gesloten door een tachtigtal jongens en meisjes, één golvende zee van wit en Oranje. Nadat voor het huis van den Burgemeester de zes dames in het rijtuig gestegen waren, begon de tocht door het dorp. Het uithoudingsvermogen van de leden der fanfare wekte de verbazing van ieder, die wist, hoe zwaar een taak van zulk een dilettanten troepje gevergd werd; de joDgens van de burger wacht maakten een kranig figuur en de triomf wagen een schilderachtig geheel. Toen de optocht in het kerkgebouw was aan gekomen, hield de heer Van Rossum een boeiende feestrede, tintelende van liefde voor het Huis van Oranje en ëaarna werd door de groep van tachtig kinderen op zeer verdienstelijke wijze de Cantate uitgevoerd, die door Cath. van Rennes gecomponeerd was, krachtens opdracht der Haag- sche commissie voor de Inhuldigingsfeesten. Na het zingen van Ps. 118, het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch Bloed" verlieten de feestge- nooten het kerkgebouw en werd de tocht door het dorp voortgezet, waarna de stoet voor het huis van den Burgemeester werd ontbonden, 't Was inmiddels 12 uur geworden. Om drie uur In den middag zou het feeBt worden voortgezet door het houden van volks spelen op het Oostersche Veld. Ook die spelen zijn goed geslaagd. Be wedloop met hindernissen werd kranig uitgevoerd; de ringrijderij met opge sierde paarden was iets nieuws voor de Vlielanders en wekte aller belangstelling; bij het varen in mosselbakken hadden wij gaarne wat meer natte pakjes gezien. 's Avonds werd de optocht van 's morgens nog eens herhaald. Wat leent zich ons kleine dorpje uitstekend voor Illuminatie. Wat een keurig perspectief leverde de dorpsstraat met hare beide rijen lampions en hare eerepoorten aan de belde uiteinden. En als dan de geheele stoet door Bengaalsch vuur fantastisch verlicht werd, bereikte de bewondering van ons, groote kinderen, haar toppunt. En wij besloten den dag met een bal in het Hötel van den heer Meyer. Ben volgenden dag, den 7en, begonnen we weer om negen uur. Be schoolkinderen moesten een beurt hebben; ze moesten onthaald worden op taartjes en limonade en spelen om grootere en kleinere prijzen. En in den namiddag van dien 7en gaf de fanfare een concert onder de warande van het Badbötel en dansten de jongeren op de vroofijke walsen en mazurka's en dronken de meer bejaarden hun glas bier voor het hötel en hield de burgerwacht nogmaals een gtïmpro- viseerden optocht door het dorp. 't Was een dolle vreugde 1 En 's avonds reikten wij aan de winners b(j de volksspelen van den vorigen dag de prijzen uit. En wederom besloten w(j den dag met een bal in het Hötel van den heer Meyer. Hiermede hadden wjj het officlëele programma der feestcommissie afgespeeld. Maar dan eindigen de VlielanderB nog niet, lezer, „nog lange niet." Ban rijden ze den volgenden dag de feestcom missie door het dorp en als ze geen paarden meer tot hun dispositie hebben, trekken ze den wagen zelf. Ban organiseeren ze In den namiddag nog een hoogst gezellig bal-champStre op het Oostersche Veld en dan vullen ze de ruime zaal van het Badbötel tot de laatste plaats, om te luisteren naar een komedievertooning van de heeren Bakker c. s. Zeker, lezer, wij hebben vroolijk, ja uitgelaten en toch waardig feestgevierd. Nergens een poging, om de orde te verstoren, nergens een walgelijke straatdeun, nergens een individu, dat te veel offerde aan Bacchus. Be dagen van 6, 7 en 8 September gaven den Indruk, alsof één gezin in volmaakte eendracht feeat vierde. Bravo voor het volk, dat zoo zijn vreugde uit over de heugelijke gebeurtenis, die in Amsterdam is voorgevallen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1