N°. 1156. Zondag 25 September A°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad, Bij dit nummer behoort ten bijblad. Binnenland. Dit felad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond. Abmvtetaenisprys per 8 maanden Voor bik Bubo 80 Ots. - Frant» per pott dcor go- hesl Nibbbiahb 46 Ots. - Naar Ausika sa ante® landen mot verhecging der porto's. ABONNEMENTEN m ABVEBTENTIËN worden aangenomen Advertentfdn vóór 1$ aar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 6 rogsls 80 Ots. - Iodoro rogol moor 6 Cts. Street* lottors on Vignotton werdon naar plaatsrnimto feerekeni. Bewijsnummers S Ots. por nummer. üiigturt LANGEYELB ft BE ROOÏI, Parkstraat, Bok© or Tax el GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Kaadhuize een groene geld beurs en een sleutel voor het opwinden van een klok, gevonden op het Oudeschilder voetpad, een front met strop, gevonden op de Groeneplaats en een jongenspet, gevonden in de Parkstraat. TEXEL, 24 September 1898. Een ongeval, dat naar veler oordeel z@8r gelukkig is afgelooperc, bad woensdagmiddag plaats tussehea De» Hoor» en Oudesehild, bij de hofstede „Ceres." Toén namelijk de heer W, ea diens koetsier op weg van eerstgenoemd dorp naar het laatstgenoemde, tot dat punt genaderd ware», schrikte het paard, dat voor de kar was gespannen, waarin beiden zich bevonden. Voor men er aa» dacht, werd door het paard een zijsprong gemaakt, de weg is op dat punt vrij smal, paard en kar buitelden van den dijk, bij bovengenoemde hofstede, beide personen met zich mede nemende. Zeer verschrikt, doch gelukkig zonder zwaar letsel kwamen laatstgenoemden er af en ook het paard moet geen letsel hebben bekomen, alleen de kar moet dserljjk gehavend zijn. De heer W. vervolgde hierop te voet zijn weg, terwijl de koetsier, nadat de kar zoo goed mogeljjk met touwen was verbonden, zich met het paard en rijtuig naar Den Burg begaf. Van 16 tot en met 22 Sept. zijn van Texel verzonden: 379 schapen, 337 lammeren, 7 koeien, 3 kalveren, 2 paarden en 11 varkens. Oudeschild, 23 Sept. Woensdag hield de vereeniging „Dorpsbelang" ia de Bewaarschool eene vergadering, om verslag te doen van het afgeloopen vereenigingsjaar. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer J. K. G. Muller, opende de Vergadering en wijdde een woord van dank aan den heer P. van der Wiele, die geheel zonder bezoldiging het bodesehap waarneemt en veel voor „Dorpsbelang" doet. Na het lezen van de notulen door den heer Kroon, worden deze goedgekeurd en de secretaris dank betuigd, evenals de penningmeester. Uit diens verslag blijkt, dat over het afge loopen jaar een saldo was verkregen van f110,37, zoodat weer twee obligaties der lee ning konden worden afgelost. De heeren J. M. Hillenius, L. Duinker en J. Kooger Sr. zien boeken es verdere bescheiden na en stellen voor de rekening goed te keuren, wat met dankbetuiging geschiedt. De penning meester deelt nog eens in breeder trekken mede, wat alzoo door den heer van der Wielen wordt verricht en meent, dat men dien bode liet genoeg kan waardeeren. Vervolgens heeft nog eenige discussie plaats over beschoeiing, enz. waarna de heer W. Burger wordt uitgenoodigd zich met andere deskundigen te verstaan en gezamenlijk een onderzoek is te stellen naar den toestand van sloot en beschoeiing. Nadat voorts nog eenige huishoudelijke aangelegenheden waren afgedaan wordt onder dankbetuiging aan de leden van „Dorpsbelang" de vergadering door den voor zitter gesloten. Uit Amsterdam is hier heden gearriveerd, de sleepboot „Heemskerk," om behulpzaam te zrjs bij het lichten van den telegraafkabel, die nog altijd niet uit de diepte kon worden opgedregd. Me® gelooft, drt de kabel door het loopzand is bedolven. Mochten de pogingen tot het liehtea niet gelukken, dan bestaat er alle kans, dat een nieuwe kabel gelegd zal moeten worden. Oostérend, 23 Sept. Gisteren stortte alhier een zwaar beladen steeakolenwagen ia elkan der, door het breken van een arm. De wagen viel geheel op zij en verkreeg aanmerkelijk averij. In de onmiddelijke nabijheid stond een meisje, dat gelukkig met den schrik vrij kwam; ook de voerman wist bijtijds van het krat te springen. De vissekers van hier konden in dez® week slechts een paar dagen in zee zijn. In het begin der week derfde men niet uitzeilen, omdat de lucht „brakkig" stond.J 't Weer hield zich evenwel goed. 't Is met de verdienste niet ruim in den laatste» tijd. De Cocksdorp, 23 Sept. De pasgebouwde stoomschelpenzuiger „Noord-Nederland," be varen door kaptein N. Duinker, verrichtte dezer dagen hare werkzaamheden nabü de Westwal. Woensdag vertrok hij met eene lading schelpen naar De Rjjp om vervolgens naar de Zuiderzee te varen, waar hij een gezonken tjalk met steenkolen zal trachten te lichten. Twee duikers, die op het wrak der „Stanley" zouden werken, doch door het omslaan van het weder hierin verhinderd waren, bevonden zich met een toestel aan boord. Het valt zeer te betwijfelen, beweert men, ef de Alkmaarsehe stoommeelfabriek wel zal worden herbouwd, daar men weet dat de zaken den laatsten tijd niet rooskleurig gingen. De oorzaak ligt geheel in het duister, alleen weet men, dat de vlammen het eerst uit het graanpakhuis sloegen. De naamlooze vennootschap „Alkmaarsehe stoommeelfabriek," directeuren C. J. en A. H. J. Canters, liet nog dit jaar haar fabriek restaureeren en een nieuwe machine aanbren gen. 't Was een reusachtig gebouw. De front zijde, naar de stad gekeerd, is ongeveer 100 meter lang. Aan deze zijde telt men 37 ramen. Het hoogste der negen gebouwen heeft zes verdiepingen, slechts kale muren, waarin vier kante gaten gapen, zijn overgebleven. De voorraad graan was niet op zijn grootst. Een schuit lag nog in het kanaal om gelost te worden. Ee® partij graan, gered uit den jongsten brand te Wormerveer, was naar Alkmaar ge stuurd om gemalen te worden. Den tweeden maal ontkwam zij den vlammen niet. Veertig meneehen ongeveer zijn door deze ramp buiten werk. Men meldt uit 's-Gravenhage: De politie, die sedert eenigen tijd kaar toe zicht op alhier aankomende vreemdelingen verscherpt heeft, hield Woensdagochtend in een bierhuis een Zwitser aan, die onder ver dachte omstandigheden hier ter stede rond zwierf. r.h I» een behoeftig gezin te Ter Neuzen, dat reeds met 10 kinderen was gezegend, werd Maandag een... drieling geboren! Ais oen bewijs van de algemeene ver ontwaardiging, die het vernielen van den Wilhelmina-boom te Tilbnrg verwekt heeft, moge dienen, dat in alle koffiehuizen lijsten ter inteekening liggen, om de daarvoor verkregen som als premie uit te loven voor aanwijzing of aanbrenging van de» dader. Op die wijze kon de dader zelf wel eens in verzoeking komen zich aan te geven, ten einde de premie te verdienen. De „Figaro" stelt in een artikel de ver siering van Amsterdam tijdens de feesten den Parijzenaars tot voorbeeld. Na de wijze te hebben aangegeven, waarop men er toe komen kan, eindigt een uit Nederland teruggekeerd kunstenaar met te zeggen: „Misschienzullen we dan eenige kans hebben Parijs zich van lieverlede te zien verheffen tot de hoogte van Amsterdam." In Friesland worden tegenwoordig wegens het overvloedige gras Drentsche schapen door de veehouders aangekocht. De Drentsche schapen, die anders hun voedsel op de heide zoeken, worden in de Friesehe weilanden spoedig vet, waarna de Friesehe boeren ze voor eigen consumptie laten slachten. Het vleesch der Drentsche schapen is beter van smaak dan dat van de Friesehe, die meest voor Londen worden opgekocht. v? Dé noten maken dit jaar eene uitzonde ring op de andere boomvruchten, daar deze er bijzonder veel zijn. Tot rijpheid komen echter weinig noten. Den pachter komt het voordeeliger uit, indien ze door hem worden geplukt in onr^pen toestand en ter bereiding van verfstof naar Engeland worden verzonden, zoodat dan ook de gepachte noten reeds alle zijn geplukt. Geen vrouwenTer gelegenheid van het 25-jarig bestaan derTwentsehe Stoombier- brouwerij der heeren Hagedoorn en Kirehman te Almeloo, zullen de arbeiders Voor rekening der firma heden een uitstapje maken naar Amsterdam. Morgen brengt men een bezoek aan Den Haag en Scheveningen. De patroons hebben hun arbeiders in de gelegenheid gesteld dit uitstapje te maken met hun echtgenooten. Bij stemming met gesloten briefjes is evenwel door het perso neel beslist, dat de vrouwen thuis zullen blgven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1