S°. 1157. Donderdag 29 September. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voer bik Bubo SO Ota. Frame per peet door ge heel Nimbiam» 45 Ctt. - Naar Anmu en andere landen met verhoeging der lerte'e. Advertontlin vóór 19 nnr op den dag dor altgavo< Prtfi der Adverteniitn Van 1 tot B regale 10 Ots. Iedere regel maf S Ots. Create letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnmnmerc S Cts. per nnmm lBONNEMENTEN on ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVILD k DE ROOlfParkstraat, Bono or Tbs el NATIONALE MILITIE. LOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- ïeente TEXEL maken bekend: o. dat de LOTING voor de Militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar zijn inge schreven, zal gehouden worden in de O. L. School te den Bnrg, op DONDERDAG, den SO October 1898, des voormiddags te 11 uren; o. dat op dien dag, des namiddags te half een uren, ter Gemeente-Secretarie de getuigschrif ten kunnen worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon d. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren bjj den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt ge opend, en alzoo vóór den 2 December 1898. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk- sltJk op gewezen, dat bet opgeven van de denen van vrijstelling bij gelegenheid der loting in den Militie-Commissaris, en het indienen van e noodige bewijsstukken aan den Militieraad, niet iIdoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, aarop zjj meenen aanspraak te kunnen maken, aar dat hun belang medebrengt om bovendien vrijstelling te vragen in de eerste zitting an den Militieraad, op den tjjd, daarvoor over- inkomstig art. 25 van het Koninklijk besluit an 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) bepaald. Afgekondigd en aangeplakt voor d9 eerste maal Texel, den 26 September 1898. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstba. H. W. de Joncheere TEXEL, 28 September 1898. De vergadering van de af cl. Texel der H.M. Landbouw Zaterdag alhier gehouden, was echts zeer matigjes bezocht en eerst geruimen d na den daarvoor vastgestelden tijd, werd i vergadering door den Voorz. geopend met n woord tot welkom aan de opgekomenen, rwijl Z.Ei. daarbij tevens herinnerde aan de iwicktige gebeurtenis die pas in ons land id plaats gehad, n.l. de inhuldiging van onze ëerbiedigde Koningin, Wier rogeerisg, naar El. wenscht, zou mogen zijn tot zegen voor is volk in 'i algemeen en van landbouw en Beteelt in 't bijzonder. Na lezing der notulen, die onveranderd erden goedgekeurd, wordt overgegaan tot int I der agenda. Omtrent den hengst werd medegedeeld, dat Dor ongeveer 118 merriën er van was gebruik smaakt, terwijl verleden jaar dat aantal 99 idroeg. Ook de resultaten er mede verkregen mden naar men verwachtte beter zijn dan irleden jaar, toen slechts 58 59 merriën kn de 99 drachtig waren geweest. De mededeelingen omtrent den stier waren minder rooskleurig. Hiervoor waren slechts 88 koeien aasgeboden. Het hoofdpunt van de Agenda en zooals ons later bleek het punt, ter wille waarvan de vergadering eigenlijk was belegd, kwam nu aan de orde n.l. het voorstel tot oprichting van een landbouw-winterenrsus. Naar ons uit de daaromtrent gedane mede deelingen bleek, was de heer Houwen, die zooals bekend, bevoegd is tot het geven van landbouw-onderwijs, aangezocht door den heer Nobel, rijkslandbouwleeraar te Sehagen om te beproeven ook alhier, evenals zulks op tal van andere plaatsen reeds was geschiedt en nog zou gebeuren, een winterlandbouwcursus op te richten. Het bestuur der afdeeling was er voor ver gaderd geweest, terwijl aan den heer Nobel inlichtingen waren gevraagd omtrent den weg die moest worden ingeslagen om voor zulk eene inrichting eene rijks-suusidie te verkrijgen. Uit die inlichtingen bleek, dat eene aanvrage daarvoor moest worden gericht aan H. M. de Koningin met by voeging van een reglement en leerplan voor die cursus, verder opgave waar en wie het onderwijs zou geve». Eene vereischte tot verkrijging van zulk eene subsidie is, dat de gemeente (als blijk van instemming met het doel?) gratis een verwarmd en ver licht schoollokaal beschikbaar stelt en de cursus al een aanvang heeft genomen. De cursus moet 2 jaar duren en wordt ge houden vnn 1 Oct. tot 1 April. Da leerlingen moeten minstens 14, doch wat bater.is, minstens 16 jaar oud zijn. Het aantal leerlingen moet minstens ongeveer 12 bedragen. Eene subsidie van f 200 per jaar zou moeten worden aangevraagd, n.l. f 144 voor den onderwijzer, f 50 voor leermiddelen en f 6 voor onvoorziene uitgaven. Een concept-reglement en leerplan wasbereids aan het oordeel van den heer Nobel onder worpen, die er enkele wijzigingen in had aangebracht 80 leerlingen hadden zich voor de cursus aaBgem8ld. De heer Houwen had den heer Nobel persoonlek gesproken en blijkbaar hangt het grootendeels van het advies van laatst genoemde af, of de subsidie wordt verleend of niet. Voor het verkrijgen; der subsidie is in de eerste plaats noodig de toestemming van den gemeenteraad tot het in gebruik nemen van een lokaal. Eene spoedige aanvrage om subsidie was verder noodig, indien men voor dit jaar niet te laat wilde komen. Met het oog daarop werd in overweging gegeven te trachten spoedig een raadsvergadering te verkrijgen. De cursus zou verder voor het aanschaffen van diverse chemicaliën, enz., nog ongeveer f 63 van de afdeeling eischen en ofschoon de kas nu niet zoo best gespekt was, meent men toch het bestuur tot die uitgave te moeten machtigen. Punt 8 achtte men beter nog uit te stellen tot eene volgende vergadering ten einde beter op de hoogte der zaak te kunnen zyn. Hierna deed de voorz. mededeeling dat was ingekomen een schreven, omtrent eene op 3 October te houden keuring van merriën, waar omtrent nadere inlichtingen zijn te viudenin achterst, annonce daaromtrent. By de rondvraag, merkte de heer Winkler op, dat indien de stier was gevestigd geweest in de P. H. Polder by den heer C. Slot, er zeker meerdere koeien zouden zyn aangeboden, alleen uit genoemde polder waren er dan ongeveer 60 aangeboden. De voorz. antwoordde dat daar in een vol gend jatr dan op kan worden gelet by de bespreking waar de stier zal worden gesta tioneerd. Het plan by den aankoop van den stier was geweest deze direct weder te ver- koopen aan een stierenhouder te Oost, een streek zeer geschikt voor de vestiging er van, doch aaBgezien de commissie voor de keuring, welke de stier had aangekocht voor de afdeeling 't niet had willes toestaan, was 't plan in duigen gevallen, terwyi genoemde stierenhouder toen zelf een uitstekenden stier had aangeschaft. De heer Bremer zou er voor zyn genoemde stierenhouder P. Brans voor diens flink op treden in deze eene premie te verstrekken. Hoe gaarne men dit ook mocht doen en hoe zeer ook de handelingen van den heer B. op prys werden gesteld, de ücanciën lieten niet toe dit voorstel in te willigen, bovendien had de heer B. zooals bleek reeds een gunstig fiunciëal resultaat verkregen en had veel kans een volgend jaar een premie van f 150 met zyn stier te verwerven. De heer Houwen merkt op, dat hy eerst had willen vragen waar de cursus zou moeten worden gehouden, doch dat hem uit de naam lijst der leerlingen is gebleken, dat den Burg daarvoor wel de geschikste plaats zal zyn. De heer Bremer wijst er op, dat vele leden buiten den Burg woonachtig afwezig zyn en sommigen van deze hebben gezegd, niet moer op eene avondvergadering te verschynen. Deze zouden wenschen, dat de morgenvergaderingen weder werden ingevoerd, terwyi deze zooals bleek vroeger werden afgeschaft, omdat ze zoo slecht werden bezocht, het bestuur zou echter de opmerking in gedaehten houden. Dezelfde spreker doet hierop nog eenige mededeelingen omtrent de assurantie der maatschappij. Voor ruim f 40000 is alhier reeds geassureerd, ook enkele partyen hooi werden opgenomen. De premie per f 1000 bedroeg thans voor boerenwoningen f 2 50, doch zooals werd opgemerkt, was het eene onderlinge verzekering, zoodat dat bedrag ook veel hooger kan worden. Aangezien niemand meer iets had op te merken, sloot hierop de voorz. de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. Maandag j.l. waren alhier ter markt aangevoerd: 2 paarden, I veulen, 12 koeien, 49 graskalveren, 2 nucht. kalveren, 75 schapen, 149 lammeren, 21 rammen, 54 biggen, 16 schrammen en 8 korven kippen. Als pry zen, die konden worden besomd, werden ons opgegeven voor ket veulen 1116, COURAUT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1