N°. 1163. Donderdag 20 October. A°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland» Dlt blad verschyut Woensdag;- en Zaterdagavond. Abennemtntiprpt per 8 maanden Voor nu Bubo 80 Ct». - France per peet door go- hool Nmnaaim 48 Ota. - Naar Amant* on andera landon met verhcafint dor yerte'i. Advertentlin vóór It nnr op den dag der uitgave, Prii» der Advertenliên Van 1 tat 8 regela 80 Ota. - Iadora regal moor 8 Ota. Create letter» en Vignetten werden naar plaatsruimte barakend. Bewtfannmmore 8 Ota. per nimmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen by de Uitgeven LANGEVELB ft BE ROOII, Parkstraat, Bono or Tbxel BANK VAN LEENING. Be BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Raad dier Gemeente is besloten tot opheffing der Bank van Leening te den Burg, met ingang van den 2 April 1900 en dat na den 31 December 1898 geene nieuwe panden meer in die instelling zullen kunnen worden beleend. Texel, den 11 October 1898. Be Burgemeester voornoemd, H- W. BE JONCHEERE. TEXEL, 19 Oetober 1898. Ter markt warea Maandag alhier aangevoerd: paarden, 1 pomey, 68 koeien, 158 gras kalveren, 10 sehapen, 9 lammeren, 88 biggen en 1 korf eenden. De prezen die konden worden besomd waren voor koeien f 120 f 170, graskalveren f26 f 52,50 lammeren f 12 en biggen f6 f 8. Maandagavond werd alhier in het lokaal „de Vergalde Kikkert" de eerste les gegeven aan die jongelieden, die zich hadden aange geven voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Voor dat doel waren naar hier overgekomen een le luitenant, een sergeant-majoor en een korporaal. Behalve een zevental jongelieden, die ziek hadden aangemeld om bij het reser vekader te worden opgenomen, waren nog bijna 20 anderen opgekomen, allen ongetwij feld met het doel, om te traehten voldoende kennis te vergaren, om een getuigschrift te [verkrijgen aan welks bezit bepaalde voordeelen zijn verbonden voor ken, die door de loting moehten worden aangewezen als milicien te dienen. Is voor de loteiingen van dit jaar de leertijd gesteld op slechts één winter, voor die van de volgende lichtingen is die leertijd bepaald op minstens 2 winterseizoenen, wij meenen dus hen, die er nog van wenschen te profi teers te moeten aanraden zich alsnog ten spoedigste aan te melden en wat hen betreft, lie in 1880 zijn geboren, niet te wachten tot bet te laat is, daar deze bepaald dit jaar nog lessen moeten hebben waargenomen. Be deelnemers aan de oefeningen zijn verdeeld ia 2 partijen, waarvan de eene partij Maandag en de andere Donderdagavond van 6 tot 8 uur practisch onderricht ontvangt, terwijl op aitstgen. avond van 8 tot 9 uur aan allen wordt gegeven in de theorie. Bij de partij die op Donderdag praetische les ontvangt, behooren o.a. die jongelieden, welke buiten den Burg woonachtig zijn. Zooals bekend, worden de lessen kosteloos legeven en niemand behoeft het dus om de rosten na te laten. Gisteravond hield het fanfarecorps zijne jaaurergadering in het lokaal „de Vergulde :ert." De vergadering was alleen toegankelijk voor aandeelhouders en werkende leden. Over ruime opkomst, vooral van aandeelhouders, viel niet te roemen en eerst geruimen tijd na het bepaalde uur werd de vergadering door den vice-voorzitter, den heer S. Keijser Jz., geopend. De voorz. had bericht gezonden verhinderd te zijn. De notulen der vorige vergadering, besevens het verslag van hetgeen gedurende het af geloopen dienstjaar door het corps werd verricht, werden voorgelezen. De rekening van don penningmeester daarna ter tafel gebracht en voorgelezen, werd met de beseheiden vergeleken door eene commissie bestaande uit de heeres W. Bakker en Jb. Boon en in orde bevonden. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 99,11. Volgens gewoonte we'den ook nu weder eenïge aandeelen uitgeloot, thans de laatste 15 stuks. Deze zijn tegsn geld inwisselbaar bij den penningmeester. Nog enkele aandeelen by vroegere gelegenheden uitgeloot, werden tot heden nog niet ingewisseld. Mocht men dit eventueel nog willen doen, dan bestaat hiervoor gelegenheid tot 1 Oetober 1900. Indien er op 't oogenblik der aanbieding bjj den penningmeester voldoend geld in kas is, kan de uitbetaling dadelijk geschieden, terwijl anders die betaling zoodra mogelijk zal plaats hebben. Met het oog op een te maken nieuw regle ment werd door het Bestuur voorgesteld, dat het bestuurslid, de heer H. Groenewold, die volgens rooster zou moeten aftreden, voor- loopig als lid zou aanblijven. Overeenkomstig dat voorste! werd besloten. By de algemeene rondvraag bleek, dat zich reeds een tiental jongelingen hadden aange meld, om als werkend lid te worden aange nomen. Gedurende deze week zal men zich echter nog wel kunnen aanmelden zoodat dit getal misschien nog wel met een of meer zal worden vermeerderd. Aangezien niemand daarna meer iets had voortestellen, werd de vergadering door den waarn. voorz. gesloten. Otobschild, 16 Oct. Een passagieres, met een talryk reisgezelschap hier uit Friesland aangekomen, geraakte na de ontscheping in de haven te water, met het gevolg dat zy verdronken was, voor het onheil werd opge merkt. Zy, die met haar den tocht hadden mee gemaakt, waren hardvochtig genoeg om zich niet te bekommeren over de doode gezellin. Misschien waren zy nog te jong om zich veel van de verdrietelijkheden des levens aan te trekken. Een warme stal en goed voer heeft nochtans groote bekoring voor het reisgezelschap, dat uit jong rundvee bestond. 17 Oct. „Weest op uw hoedel" Deze vermaning werd sinds een paar dagen door een vaalzwart voorwerp, dat de pretentie heeft voor een bal te worden versleten, dén volke verkondigd door den toestel voor den storm- waarschuwingsdienst. 's Nachts meldde een heldere roode lantaarn hetzelfde. De storm, die misschien niet zoo ver van onze kust rondwaarde, deed even als de eerste maal nadat zyn komst op bovenstaande wyze was aangekondigd. Hy vertoonde slechts even van verre zyn grimmig gezicht, nydig dat zyn toeleg door de meascheiyke wetenschap was verklapt geworden Ook nu liet hy het by dreigen. Toch ver- trouwe men de bulderbast niet te veel; want als hy zyn kans schoon ziet, zal hy ons wellicht onaangediend komeH bezoeken, en dan„weest op uw hoede 1" Het bestuur van het mannenkoor „Amicitia" is er in geslaagd, om den Heer Frederiks als Directeur van dat zangkoor te engageeren. Heden vingen onder leiding van dien heer de wekeiyksche repetities aan. De Heer Lips moet voornemens zyn, met zyn kinderzangkoor eene openbare uit voering in de bewaarschool te geven, op a.s. Zondagavond. By die gelegenheid zou o.a. de kindercantate „Machiel Adriaansz. de Ruyter" worden ten gehoore gebracht. De beminnaars van goeden kinderzang wordt derhalve voor een kleinigheid een zeker niet alledaagsch genot bereid. Onder voorzitterschap van den Heer J. K. G. Muller, Directeur van het onderling ziekenfonds alhier, werd Zaterdag eene alge meene vergadering der leden gehouden in „De Zeven Provinciën." Uit de mededeelingen van den Directeur bleek, dat het ziekenfonds thans 181 leden telt. Tót bestuurslid werd by acclamatie herkozen, de Heer J. L. Behagen. Op voorstel van den Heer Muller machtigde de vergadering het bestuur, om den genees heer, Dr. Wagemaker, de tevredenheid der leden te betuigen over de wyze waarop het fonds door Z.Ed. bediend wordt. Na nog eenige besprekingen van minder belang, wordt te half tien de vergadering door den voorzitter met een woord van dank geBloten. Niet alleen aan schipper G. L. Duinker, die onlangs van de Belgische regeering de zilveren médaille voor edelmoedige daden ontving, maar ook aan de medeopvarenden van de blazerschuit T. X. 152, Adriaan Kuiper en Teunis Backer Az. is een biyk van erken ning uitgereikt. Laatstgenoemden ontvingen van den Belgischen vice-consul elk een bronzen médaille. Al deze biyken van waardeering zyn ver strekt wegens het redden der 10 opvarenden van den op 7 Oct. 1897 in de Noordzee ge zonken stroomtrawler „Quarta," van Ostende. Van 7 tot en met 18 Oct. zyn van Texel verzonden: 27 sehapen, 48 lammeren, 12 koeien, 3 kalveren en eenige varkens. Icgevoerd werden 359 stuks jong rundvee. mmSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1