N°. 1178. Zondag 11 December. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbtnnemtnUprpt per 8 maanden Voor bin Bob® SO Cti. Front* per pest door go- hool Nidebians 48 Cta. Naar Abobika on andsro landtn mot Torhooging ior parte'». Advertentlftn vóór 19 nar op den dag der nltgave. Priit der AdverteniUn Van 1 tot 8 rogols SO Ota. Iodoro rogol moor 8 Ota. firoota lattora on Vignotton wordon naar plaatsruimte horokani. BowQsnnmmtri S Ota. par nnmmar. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVEL® k BE ROOIf, Parkstraat, Bono or Tixel RAADSVERGADERING, De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. Al der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Woensdag, den 14 December 1898, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 10 December 1898. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen T Madedeelingon. - Ingekomen stukkon. II. Benoeming onderwüter Oudeschild. III. Benoeming leden Alg. Armbestuur en rogenten en regentessen Algem. Weeshuis. IV. Verzeek der Md van de deLavol stoomturbine om voorloopige concessie voor electrische verlichting, krachtoverbrenging, tractie, enz. V. Verzoek Hoofdbest. Frieactae Md- van Landbouw inzake aandriDgen op openstelling Belgische grenzen vor invoer vee of op het nemen van repressallle-maatregelen. VI. Vaststelling suppl. kohier hondenbei 1898. VII. Idem suppl. kohier Hoofd. Omslag 1898. TEXEL, 10 December 1898. Door middel van strooibiljetten werd in 't begin dezer week alhier bekend gemaakt dat Donderdagavond in 't hotel „de Lindeboom" schoone lichtbeelden zonden worden vertoond. De voorstelling met de tooverlantaarn een vorig jaar in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente gegeven, had bij velen een zeer gunstigen indruk achtergelaten, zoodat mocht worden verwacht, dat nu de zaal van genoemd hotel ook flink zou bezet zijn, omdat zeker niemand behoefde achter te blijven ter wille van den toegangsprijs. Jammer, vooral voor de ondernemers, bleek het dat de opkomst, zoowel bij de kinder voorstelling als des avonds maar matigjes was, zoodat de ontvangen gelden voor entreé nog niet voldoendo waren om de onkosten te dekken. Tal van schoone beelden werden op't doek getooverd. Voor de pauze bestonden die in hoofdzaak uit tafreelen uit de gewijde ge schiedenis en uit voorbeelden van den macht van koning alcohol, terwijl na de pauze tal van gezichten in Indië werden vertoond, en ten slotte menig kijkje in het groote Londen. De korte verklaring die bij elke plaat ge geven werd maakte, dat men nog met te meer genoegen de voorstelling kon bijwonen. Jam mer, dat sommige beelden minder duidelijk waren, naar wij vermoeden ten gevolge van de min heldere lichtbron die uit een petroleum lamp bestond en niet zooals voor dergelijke voorstellingen gewenscht is uit electriseh licht, kalklicht of iets van dien aard. Vooral op eenigen afstand waren die beelden daardoor milder goed te zien. Ean herhaling van de voorstelling is zooals wij vernemen niet te verwachten, mocht dit echter ter eeaiger tijd nog eens plaats hebben dan zou zeker beter licht gewenscht zijn. Wij herinneren onzen lezers, dat Zondag te Oosterend en Maandag te den Burg voor de afd. der Taxelsche Volksbond zal optreden Dr. Van 't Hooft, pred. te Vlaardingen. De entrté voor niet leden van den bondis zeer laag gesteld, zoodat dat voor niemand een bezwaar behoeft te zijn genoemde ver gaderingen bjj te wonen. Oudischild, 9 Dec. 't Gaat met de vis- seherlj sinds eenige weken bijzonder slecht. Door het onbestendige weer komt de Noord- zeevloot niet van wal en de garnalenvisscherij kan slechts van tijd tot tijd plaats vinden. De vangst van garnalen is redelik doch de prijzen blijven laag. Gisteren werd de vloot op stroom door stormachtig weer overvallen en haastte zich de haven te bereiken. Sommige schuiten beliepen schade aan zeilen en tuig. 't Gelukte echter alle visschers behouden binnen te loopen. Oosterend, 9 Dec. By de Ned. Herv. Ge meente alhier is tot ouderling benoemd de heer Gt. Breman, in plaats van den heer A. Ellen, die aan de beurt van aftreden was. Tot diaken is herkozen de heer S a. Plaatsman. Ook in deze week hebben de Noordzee- visschers weder niets kunnen verdienen, zoodat drie achtereenvolgende weken geheel voor den prins zijn. Brachten de garnalen nu wat meor op, dan zou men ook by ruw weer af en toe nog werkzaam kunnen zyn, doch het is daarmee nog „werken en geld toegeven," naar men zegt. Den Hoorn, 9 Dec. Heden spoelden hier eenige battings en platen aan gemerkt: J. W. F. en R. R. tussehen twee kroontjes. Ook aan 't Horntje spoelden eenige nieuwe planken aan gemerkt als boven. Vlieland, 9 Dse. Door de bergers der lading van de „Martha Elene" is aceoord ge sloten met de assuradeuren. Ten gevolge daarvan zal de lading niet, zooals eerst het voornemen was, hier verkocht worden, doch via Amsterdam naar Kopenhagen vervoerd worde». Het wrak zelfs is zoo ontredderd, dat het door experts is afgekeurd. Reeds langer dan een week zit het op een der hoofden aan het Noorderstrand en richt daar veel schade aan. Men verwacht daarom, dat de Waterstaat zorgen zal voor eene spoedige opruiming. Ia verband met het vrywilligers*vraag stuk, dat tegenwoordig zooveel monden en pennen in beweging houdt, deelt de „Haarl. Ct." mede, dat te Haarlem gedurende al den tyd dat de militiewet (sinds 1862) in werking is, zich nimmer een vry williger voor de nati onale militie heeft aangeboden. Onlangs werd vermeld, dat een elfjarige leerling van een der scholen te Easckedee uit de school verwijderd moest worden wegens dronkeascb. Datzelfde heerschapje heeft zich thans schuldig gemaakt aan zakkenrollen. Een koopman wist hy oen portemonnaie, inhoudende f 3, te ontrollen. De politie had den dader spoedig opgespoord; toen bleek, dat de jongen er reeds 70 centen van ver snoept had. Door den burgemeester van de gemeente Tietjerksteradeel is namens H. M. de Koningin- Moeder aan verschillende arme gezinnei ten gift in geld uitgedeeld. Voordeelig baantje! Voor de betrekking van koster by de Doops gezinde Gemeente te Haarlem (f 1400, vry» woniag en verdere emolumenten) hebben zich 361 sollicitanten aangemeld. Tydens den hevigen storm, die Vrydag- middag op de Schelde woedde, zonk by Saf tingen de binnenboot „Aak." Te Antwerpen aange komen visschers hadden de boot op Hollanseh gebied ontmoet en daarna gezien, dat plotseling haar lichten uitdoofden. Toen de visschers naderbij kwamen, zagen zy slechts de masten boven het water uitsteken. Onderzoekingen naar de bemanning der boot waren vruchteloos. De bemaining bestond uit den schipper, zyn vrouw, vyf kinderen en een knecht, die waar- schyniyk allen zyn omgekomen. De „Aak" had 4-500 ton waren aan boord. De typhus, die geruimen tyd op Urk heersehte, kan daar thans als geweken be schouwd worden. Dank zy de krachtige maatregelen ter bestryding komen er geen nieuwe gevallen meer voor. Da ziekte trad vooral op in minder ruime woningen, waar soms het geheele gezin achter eenvolgens werd aangetast. Ia het geheel zyn 21 gevallen geconstateerd, waarvan drie met doodeiyken afloop. Hot nut van hooge boorden is in Gaasterland schitterend gebleken. Ie het dorp Rys schoot een beginnend jager, vurende naar een konyn, den onderwyzer E., uit Bakhuizen, het schot hagel in den nekmaar een deel der lading stuitte af op de hooge boord des onderwyzers, waardoor de gevolgen van het ongeluk minder ernstig zullen zyn, dan men aanvankeiyk vreesde. Kachels zonder afvoer I Dr, D. Saoeck Henkemans waarschuwt in het Vaderland nog eens tegen het gebruik van kachels zonder afvoerbuizen. Een verbrandingstoestel zonder afvoer ver bruikt zuurstof en geeft daarvoor in de plaats in de kamer, waterdamp en koolzuur (welk laatste een vergif is), het bederft de lucht, die men inademt (aota bene nog wel dikwyis by voorkeur ia een slaapkamer!) Hoelang het nog zal duren eer de vrees voor bedorven lucht even groot zal zyn als die voor bedorven viseh of bedorven eieren? Allerongelukkigst is in dit opzicht de invloed van de wet op de personeele belasting die de stookgelegenheden zonder afvoer vry laat en zoodoende de mensehen voor de keus stelt tus8theu beurs ei gezondheid. TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1