BIJVOEGSEL behoorende bij de Gemeenteraad te Texel. Binnenland. Buitenland. Marktberichten. van Donderdag 15 December 1898. Benoeming onderwijzer Oudeschild. Benoeming leden Algemeen Armbestuur en regent en regentes Algemeen Weeshuis. Verzoek der Mij van de Lavalstoomturbineom voorloopige concessie voor electrische verlichting krachtoverbrenging, tractie, enz. Verzoek Hoofdbest. Friesche Mij v. Landbouw inzake aandringen op openstelling Belgische gren zen voor invoer vee of liet nemen van represaille maatregelen. Vaststelling suppl. kohier Hoofd. Omslag 1898. Den Hoorn, 10 en 11 Doe. Heden spoelden saa 't strand veel oud wrakhout aan alsmede een groote mast, vermoedelijk afkomstig van het verlaten barkschip „Janni." 12 Dec. „Ouwe Suiaderklaas gaat nooit verloren," zoo wordt er algemeen door de jeugd gezongen, maar verloren dat lijkt er hier ook nog niet naar. Ware het den 5den December de kinderen die volop genoten van den goeden Sint,gisteren was dit met de ouderen het geval. Het aantal gemaskerden, dat zich verÈoozden, was groot en hield oks anders zoo rustig dorpje geheel op de been. Veel bezienswaardig is er op zoo'n avond gewoonlijk niet, het is meestal met de cos tumes hoe leelijfeer koe mooier. Se beer op sokken, gisteren vertoond, had nogal bekijk. Nadat de gemaskerden eesige malen het dorp waren rond geweest, trok men naar 't loge ment, waar de jongelui zich nog een paar uurtjes met dassen vermaakten. Alles liep in de beste orde af. Een avondblad te Parijs beweert dat beslist tot den terugkeer van Dreyfus besloten is en dat reeds het troepen-escorte, dat hem tot Parijs zal begeleiden aangewezen is. De „Observer", het Londensche weekblad, dat connecties met Esteihazy heeft gehad, be weert, dat kolonel Henry de ware verrader aan den generalen staf is geweest, geholpen door Esterhazy en Lemercier. Henxy heeft later, om zichzelf te vrijwaren, op Dreyfus de verdenking laten vallen. Aan het station te Rozendaal is In de douane-zaal een reiziger uit Brussel aangehouden die voor eene aanzienlijke waarde aan edelge steenten en gouden sieraden trachtte binnen te smokkelen. De heer trok door zijn vreemde manieren de aandacht der beambten, die hem lieten fouilleeren. Een groote partij diamanten en andere voorwerpen van waarde kwamen toen uit zfjn zakken te voorschijn, welke alle benaderd werden. Behalve de boete, zal de invoerder bovendien nog tienmaal de inkomende rechten moeten be talen, alvorens iets terug te ontvangen. De Oostenrjjksche ingenieur Czevetovics heeft een soort scheepsrem uitgevonden, die elk schip in den kortsten tijd tot stilstand brengen kan. Een enkele handbeweging is voldoende om ze in werking te stellen. Een proefneming met een groot stoomschip, dat 12 knoopen per uur maakte, bewees dat in 28 seconden alle beweging in het schip door de inwerkingstelling van de rem, geweken was. Daar de uitvinder beweert, dat ze aan elk scheepstype is aan te brengen, zou door deze nieuwe vinding het aantal aan varingen tot een minimum gereduceerd kunnen worden, zelfs al bevonden de schepen zich op een afstand van een halve kabellengte van elkaar. Be expeditie, uitgezonden om Andrée te zoeken of licht over zijn lot te verspreiden, is onverrichterzake teruggekeerd, na 17 dagen in 't ijs te zijn ingesloten en groote gevaren door staan te hebben. Tal van inboorlingen, uit de Noordelijke Ijs- streken werden ondervraagd, maar niemand had een spoor van Andié ontdekt. De grootste speculant der New-Yorksche beurs is James R. Eeene, een man, die reeds verscheiden malen van straatarm schatrijk werd en omgekeerd. Het Is gebeurd dat Keene eenige dagen lang 15 millioen dollars bezat en een paar dagen later geen cont meer zijn eigendom kon noemen. De grootste speculatie, die hij gedaan heeft, was in tabak, waardoor hij een vermogen verwierf van 1,250,000 dollars in ééne week. Acht dagen te voren was h(j nog zoo arm als Job en twee maanden later bezat h(j 12 mlilioen dollars. Keene begon In 1878 met een speculatie in bergwerken, waardoor hij zes millioen dollars bijeenbracht Naar New-York gekomen, associ eerde h(j zich met den behendigen Jay Gould, waarna hij binnen een paar maanden 15 millioen dollars bezat. Dit vermogen heeft hg sedert dien tijd nooit meer bijeen kunnen brengen en vooral met graanspeculatie heeft hg reusachtige sommen verloren. Amsterdam, 12 Sec. Aangevoerd 253 Run deren, le kwal. 60 A ct., 2de kwal. 55 ct. 3e kwal. 50 ct per KG. 70 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 32 nucht. kalv 9 A 11; 8 Schapen f A f Lammeren f 0.00 A f 393 vette Varkens 32 A 35 ct. per K.G. Purmerend, 13 Dec. Aangevoerd 147 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 118 nucht. kalv. f 9 a 20; 346 vette Varkens 84 A 37 ct. per kg. 71 magere Varkens f 12Af 18; 215 Biggen f5. af 8. 2535 Schapen en Lammeren; 571 Run deren en 4 Stieren. Kip-Eieren f 5,50 a f 6,— p. 100. Vette koelen, prijshoudend, handel stug, f 0.40 a f 0,56 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug, f80 A f 140 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, f 120 A f 180 per stuk. Vette kalveren, hooger in pr(js, handel vlug f 0.70 A 0 90 per K.G. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel matig. Vette schapen prijshoudend, handel vlug, f 18 a f 27 per stuk. M&gere schapen, prijshoudend, handel vlug, f 12 A f 16 per stuk. Lammeren, lager ln prijs, handel stug, f 13 A f 20 per stuk. Londen, 8 Dec. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 30 Kalveren, Varkens. Men noteert Ronde- ren 0.— A 0.—; Schapen en lammeren 0.52 A 0.82; kalveren 0.— A 0.—; varkens 0.— A TEXELSCHE COURANT Vergadering Woensdag 14 Dcc. 's morgens 10 uur. Voorzitter II. W. de Joncheere; Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de lieeren F. Keijser, C. Keijser Pz., Dros, Zijm, Lap, Mets, Koning, Koorn en Westenberg. Afwezig met kennisgeving de neer Bakker. Secretaris de beer J. A. Wesstra-. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. voorlezing van een adres te richten aan H. M. do Koningin om een subsidie a f 5300 ten behoeve van liet onderwijs, in welk request o. a. wordt gewezen op de omstandigheid, dat van de 710 schoolgaande kinderen 238 tot de min- en 255 tot de onvermogende belmoren. Verder deelt de Voorz. mede, dat naar aanleiding van de opmerking van den heer Mets in een vorige vergadering met betrekking tot de uitdieping van den havenmond, het advies is gevraagd van den heer hoofd ingenieur van do Waterstaat, doch dit nog niet is ontvangen dat een begin is gemaakt met de verbetering van den weg bij, ,de Driesprong"; dat eveneens is begonnen mol het verbeteren van de straat in Koogerstraat te den Burg en Koetebuurt te Oosterend, terwijl daarna de straat bij het Raadhuis en do Peperstraat zullen worden hersteld; dat van tred. Staten goedgekeurd is terug ontvangen de rekening over 1897, sluitende met een batig saldo van f 1170,80. Ontvangsten waren f 55994,15, uitgaven f 54823,35; idem goedkeuring tijdelijkegeldleening ter voorziening in kasgeld a hoogstens f 5000; een schrijven van God. Staten ter begeleiding van een schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, naar aanleiding van de aanvrage om subsidie ter tegemoet koming in de kosten der huishouding. Uit laatstgenoemd schrijven bleek, dat geen termen waren gevonden om genoemd verzoek in te willigen. B. W. stellen voor zich thans tot de Prov. Stalen te wenden om ecne subsidie van f 780, doch vooraf het advies van. H.H. Ged. Staten in tc winnen om te weten of door dat ooilege genoemde aanvrage kan worden gesteund. Uit bet onderzoek door B. W. ingesteld inzake het voorstel der Commissie van onderzoek, met betrek king der conversie der geldleeningen bleek, dat een groot deel dier leeningen niet kunnen worden afgelost voor een bepaalden tijd en het daardoor B. W. voor 't oogenblik althans niet gewenseht voorkomt. Alle bovenstaande mededeelingen enz. worden hieropj voor kennisgeving aangenomen. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig benoemd op een traktement van f 550, ingaande 1 Nov. j.l. de heer P. Ooykaas, thans tijdelijk onderwijzer aldaar. Mede op de voordracht stonden de heeren J. B. Thijm en C. Vennik. Tot leden van 't Algemeen Armbestuur werden her benoemd de heeren G. Blom Cz. te Uudeschild en Joh. de Graaf te de Cocksdorp. Mede op de voordracht stonden de heeren A. de Waard en K. v. d. Kloot. Van heeren regenten van 't Algemeen Weeshuis was een schrijven ontvangen, dat beide aftrédenden, zijnde de heer A. P. Koorn en Mej. Wed. Ponger Gaaff, eerstgenoemde wegens vertrek en laatstgenoemde wegens hoogen ouderdom, niet meer in aanmerking wenschten te komen. Beiden hadden gedurende geruimen tijd (de heer Koorn 25 jaar en Mej. Wed. PongerGaaff gedurende 30 jaar) steeds met ijver werkzaam geweest voor de belangen van genoemde instelling, zoodat een woord van dank zeker niet misplaatst was. Bij stemming werd hierop gekozen tot regent de heer G. D. Kikkert Gz., met wien op de voordracht stonden de heeren P. C. Koorn en A. Langeveld Pz. (alphabetiseh), terwijl tot regentes werd benoemd Mej. T. DaalderBakker, met wie op de voordracht stonden de dames G. DuinkerKikkert en M. WuisKeijser. Voorloopig werd voor 4 maanden concessie aange- gevraagd ten einde het noodige onderzoek in te stellen. Aangezien men door het verleenen dier concessie niet in conflict kwam met andere aanvragen werd overeenkomstig het adres van B. W. besloten de voorloopige concessie te verleenen. Met het oog op de wijzo waarop door genoemde maatsch. het bedoeld adres is ingericht en omdat uit verschillende berichten in de bladen enz. blijkt, dat de regeering druk bezig is met de zaak, stellen B. W. voor aan het verzoek niet tc voldoen. Na een langdurige discussie, waaruit bleek dat som migen er wel voor zouden zijn een adres van adhaesie op te zenden, werd bedoeld advies in stemming ge bracht en aangezien de stemmen staakten, verdaagd lot de volgende vergadering. Vaststelling suppl. kohier Hondenbelasting 1898 Bedoeld kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 21.75. Voor tot het laatste punt der agenda over te gaan wordt eerst de rondvraag gedaan. De heer C. Keijser Pz. herinnert hierbij aan hetgeen in de voorlaatste vergadering is besproken omtrent het onderwijzerspersoneel te Oosterend en geeft B. W. in overweging om dat nog eens nader tc bespreken en te onderzoeken of niet door het op wachtgeld stellen van de onderwijzeres, een einde aan liet overcompleet kan worden gemaakt. Niemand meer iets hebbende voor te stellen wordt de openbare vergadering gesloten om over te gaan in een besloten, ter behandeling van punt VII der agenda

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1