Buitenland. Marktberichten. ie PREDIKBEURTEN. et Goede klanten I Vier personen kwamen bij een Upper op het Springweg te Utreeht en bestelden een borrel. Er werd druk geredeneerd over aard appelen, zoodat de kastelein in des waan kwam, dat het aardappelhandelaars waren. Hij koesterde daarom ook geen argwaan, toen de heeren een biefstuk mot aardappelen be stelden. Zij lieten zich alles uitstekend smaken, maar toen het op betalen aankwam, ontstond een hevige ruzie, wian de eer te mogen betalen te beurt zou vallen. Al ruzie makend, trachtten zij de deur uit te komen; de kastelein rook echter lont en riep de hulp van de politie in. De vier snuiters werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar bleekdat zij geen cent rijk waren 1 Het plan bestaat om in Augustus en September 1900 te 's-Gravenhsge te houden eene tentoonstelling der geschiedenis van het Nederlandsche zeewezen (tot 1795). Het doel dezer tentoonstelling is om een beeld te geven van Nederlands geschiedenis ter zee, niet alleen uit een krijgskundig oog punt, maar ook met betrekking tot de Neder- landsche ontdekkingsreizen, kolonisatie, pool tochten, overzaesehe handelsondernemingen en visscherij. H. M. de Koningin heeft voor deze expositie welwillend afgestaan de Gotkisehe zaal en de balzaal in het oude Faleis van den kroonprins Willem. Bedrog bij de keuring! De zaak tegen den persoon te Groningen, die lotelingen tijdelijk ongeschikt voor den militairen dienst wist te maken, zoodat ze by de keuring werden afgewezen, zal voortgang hebben, doordat de lotelingen, die verdacht werden, van zijn hulp te hebben gebruik ge maakt, het feit hebben erkend. Ook biykt het aangewende middel aller minst onschuldig te zijn: de personen, die het innamen, lijden thans aan een vrij ernstig hartgebrek. („H. C.") Er loopen tegenwoordig oplichters in Amsterdam rond, die het gemunt hebben op de beurs der kamerverhuursters. Een hunner gaat kamers zien, zoogenaamd voor een vriend, die van elders komt. Hij vindt alles even mooi en goed, zjjn vriend, met wien hij later op komt dagen, beaamt dat ten volle en verklaart de kamers te willen huren. De juffrouw is bigde en heeft geen bezwaar om een quitantie vai f 1.25 of 1.50 te voldoen, welke de eerste als belooning voor zijn moeite aanbiedt. Is 't geld binnen dan hoort de juffrouw van beide „heeren" niets mser. Wonderdokters opruimen! Door de rijkspolitie te Heusden is een onder zoek ingesteld, in verband met een zeker persoon te Genderen, die in navolging van het Staphorst er boertje, daar en in den omtrek de geneeskunde in haren geheelen omvang uitoefende? Per hondenkar bezoekt fay zijn patiënten en leverde o.a. aan een zieke, over wien een bevoegd geneeskundige practiseerde geneesmiddelen en verstrekte aan gewonden zalf. Atjeh! „Pietro" achrjjft in het Zondagsblad van de „Avp." o.a.: Terwjjl nu alles op Atjeh voor den wind gaat, las ik toch een berichtje, dat my ietwat verontrust. Te Segli nameiyk neemt men nu al Atjehers (bevriende 111 natuuriyk) als stalwacht aan in de cavalerie kazerne. Is dat niet wat voorbarig? zou ik willen vragen, wat te optimistisch, na al de bittere pillen, die wy reeds door ons misplaaist ver trouwen hebben moeten slikken, èa op Lom bok, èn op Atjeh 1 Wat toch is het geval? Dat escadron cavalerie is meest buiten de kazerne, en dan hangen de ongebruikte kara- bynen en sabels als het ware voor het grypen, en nu behoeft men juist geen Atjeher te zyn, om voor die verleiding te zwichten. Bovendien is het voor die lui een prachtige gelegenheid om de kat eens goed uit den boom te kyken en ons te bespionneeren, men zy dus in vredesnaam op zyn hoedeBiyken die Atjehers het in hen gestelde vertrouwen niet te beschamen, tant mieux, dan is dat zeker een bewys te meer, dat wy thans op den goeden weg zyn naar de pacificatie van Atjeh, het einddoel waarnaar wy nu al een kwart-eeuw op alle denkbare manleren streven. En hebben wy dat eindeiyk bereikt, dan komt daarvan de eer toe aan den generaal Van Heutsz, die als een wervelwind door Atjeh trok, en daar niet achter zich liet verwoeste velden en verbrande kampongs. Want, mensch, mensch! dat branden heeft ons zooveel kwaad gedaan, en gelukkig zyn wy nu zoover, dat het bevel van den zoozeer miskenden generaal Van Swieten: ,niet bran den niet meer wordt geridiculiseerd. Slavenhandel. In een artlkkel over de paketvaart scbrjjft de redacteur van het Soerab. Handelsblad in het nommer van 8 dezer: .Bederf en niets minder dan dat brengen alle stoomschepen onder Engelsche vlag van Singapore. Zy vervoeren de prooi der koelie ronselaars van Java; zy zyn het, die den slavenhandel in centraal Celebes de behulpzame hand bieden en mogeiyk maken. Be Neder- landsch-Indische regeering en de N ederlandsehe volksvertegenwoordiging ook zullen, naar wy vertrouwen, te fatsoeniyk zyn om mede te werken tot aanmoediging van dit bedryf. Dat de eerste den slavenhandel, welke over Dongale en Paree gedreven wordt en haar niet onbekend is, niet tegengaat, is al ernstig genoeg." De Javabode teekent daarby aan: De bewering, dat de regeering niet onbekend is met het dry ven van slavenhandel op ons gebied en dien niet tegengaat, is hoogst ernstig. Berust ze op goede gronden? Ze verdient de aandacht te trekken in Nederland, dat zich immers eenige jaren geleden zoo interesseerde voor het Congo-tractaat. Of zou het er minder op aan komen omdat het nu maar Indië betreft, waar slavenhandel gedreven wordt? Zoo ze waar is, dan is tegeiyk de viDger gelegd op een leeiyke wondeplek en te meer de nood- zakeiykheid aangetoond om de Nederlandsch- Indische paketvaart te behouden en onze deuren niet wagenwyd open te zetten voor vreemden, en welke! nu er van geen enkele vreemde zyde wordt geklaagd. Men denke er toch in Holland eens aan, dat in sommige gevallen de zuinigheid leeiyk de wysheid bedriegen kan; in de toekomst vooral. Het voornemen van den Belgischen minister, om voortaan het vet vee aan de grenzen te slachten in daarvoor in te richten abattoirs, ondervindt veel tegenstand In Belgie, voorname- ïyk by de vleeschhouwers en slagers. Te Brussel is een groote meeting gehouden en daar heeft men heftig geprotesteerd tegen dezen voorgenomen maatregel, die het vleesch in prys zal doen stygen en een geheele veran dering zal brengen in den vleeschhandel. Sinds eenigen tyd ziet men op de boulevards te Brussel een ry wiel, bemand door 10 personen (decuplet), waarop als voorman de bekende racer De Saint Hubert. Natuuriyk heefc dit voertuig veel bekyks. Ook in Oostenryk bereidt men zich op de gewenschte .ontwapening" voor doorver meerdering van de artillerie (met een derde) en aanschaffing van nieuwe snelvuurkanonnen. Het tractement der officiereu zal tevens worden verhoogd. De politie te Mainz heeft het practlsche besluit genomen, dat elke bestuurder van een automobiel een proef van bekwaamheid moet afleggen alvorens gerechtigd te zyn binnen de gemeente te ryden. De keizerin-weduwe van China heeft na den staatsgreep getracht alle bladen in de Chi- neesche taal te onderdrukken. Zy beeft thans op aandringen van den onderkoning van Nanking verlof gegeven voor de verspreiding van periodieke drukwerken, mits deze zich alleen bezig houden met Handel, Landbouw en Ny verheid. Het leveren van critiek op daden en besluiten der Begeering biyft streng verboden. Te Parys zyn 48 kelderdieven en 11 hand langsters opgepakt. Deze lieden hadden in één wyk driehonderd kelders van flssschen wyn, enz. beroofd, die zy vervolgens aan restaurateurs in andere deelen der stad verkochten. Een agent had zich tot een hunner smulpartyen weten te doen uitnoodigen, waaraan ieder zyn daden en bedryven verhaalde. In het Fransche departement der Ardèche hebben zware sneeuwstormen alle verbindingen gestoord. De hoofdstad Privas ls geheel van de buitenwereld afgesloten. Naar men zegt, zoudeij menschen zyn doodgevroren. Een tooneelspeelster te Weenen is op ver zoek van den bevelhebber der stad tot 16-guldei boete veroordeeld, wegens het dragen van di Oostenryksche uniform op het tooneel. Se een suur in Oostenryk verbiedt ten strengste hel dragen van militaire en geesteiyke kleederen ei ridderorden tenzy het fantasie-costuums zyn. Duitachland daarentegen zyn juist de fantaisie unformen op het tooneel verboden. Jaloezie van een 78-jarige. In het dorpjj Thibivillers in Frankryk heeft een 78-jarige ma zyn vrouw, die een jaar jonger is, uit jaloezil willen dooden. Gelukkig is hem zyn snooÉi voornemen niet gelukt. De vrouw, hoewsf ernstig door een geweerkogel aan het gelaaf verwond, is nog in leven. Te Beriyn laat de postadministratie thani In stations, postkantoren en andere groote gef bouwen automaten plaatsen, welk door inwerpin| van een 10 pf. stuk gelegenheid geven gedureDdl&l drie minuten te telephoneeren. Na dien tyd werklP1 het toestel eerst verder als men opnieuw zulf een geldstuk offert. Nooit te oud om tetrouwen 1 Te Franklii in Persylvanië is het huweiyk voltrokken tus schen John Clews, iemand van 102 jaar ei Sarah Jennings, nicht van Abraham Lincoln die niet minder dan honderd lentes telt, Mevrouv Sarah Jennings is sedert 1824 weduwe! Paraerend, 14 Maart. Aangevoerd 142 vetti kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 880 nucht. kah f 4 a 14; 249 vette Varkens 35 k 36 ct. per kg! 134 magere Varkens f 12A 20; 312 Biggen f 5] af 9. 1081 Schapen en Lammeren; 373 Rnn deren en 10 Stieren. Kip-Eieren i 2,60 a f 2M c p. 100. Vette koeien, pryshoudend, handel vlug! f 0.46 a f 0,60 per k.g. Gelde koeien pryshoudend, handel matig, f8| i 150 per stuk. Melkkoeien pryshoudend, handel stug, f 111 f 170 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend, handel matigl f 0.70 0.90 per K.G. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel stug| Vette varkens, prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen; pryshoudend! handel matig. Vette schapen pryshoudend, handel matigtap f 16 a f 25 per stuk. Lammeren, pryshoudend, handel stug, f 1 f 20 per stuk. rgi 't AI: Si! Zondag 19 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. 2 uur Ds. Lèffef. Ben Hoorn Voorm. 10 uur Bs. Leffkf. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedeï 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zwiden Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barend! GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tie* Ds. Van Diemen van Dirkshoru, Nam. 2 uur Ds. Van Diemen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupirus. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Uiterdijk. van Hoorn. IJi nb i 7 Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 8 tot li Maart 1899. "!ij ONDERTROUWDAbraham Breesnee (Eierland en Antje Guurtje Bakker (Bargen). Cornell Kooiman en Trijntje Koning (Oudeschild). GETROUWEJacobus Kalis (Eieriand) en Kaatj Stark (De Cocksdorp). Cornells Koning (Heidei en Hendrika Eelman (den Burg). GEBOREN: Jannetje, dochter van Dirk Maaiag; en Catharina Mulder (de Westen). Qeertn tr Trijntje, dochter van Aris Eelman en Tryntj lad Jacoba Eelman (Koogerveld). Cornelis, zoo voi van Dirk Krynen en Anne Alida HendrikfiJk Vlas (Oudeschild). OVERLEDEN: Tryntje Boon, 73 jaar, gehuwfjtë met Hendrik Luitzen (de Koog). Levenloos aangegeven dochter van Wiebe Dyi stra en Jacoba van der Weiff (De Cocksdorp ben pri ITiTBWH ■BWMWMBBWiagCgMCIIWgCWW S5ES5Ü* (Doop.) ND] L Vu BSC

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2