N°. 1206. Zondag 19 Maart. A°. 1899. Nieuw»- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor ssH Buaa SO Ota. Frame per peet door ga haal NraaBiiAirs 46 Ota. Naar Akobika en andere landen met verheoging der porto's. Adverteitldn vóór 19 nar op den dag der nltgave. Prüt der AcWcrtcnliin Van l tot 5 regale SO Gts. Iedere regel meer 6 Ots. Qroate letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnnmmers 3 Ots. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVEKTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN3EVILD k BS BOOU, Parkstraat, Buns or Tixel Jaarlijbsche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 April as. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeitfld van 5 jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s, moet aan melden bjj do betrokken hootden der scholen onder overlegging van het vaccinatiebewijs. De leerlingen die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April e.k. den leeftyd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, den 10 Maart 1899, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op Albert Blom, Anthonie Eelman en Willem Bakkerzeemilicien-verlofgangers van de lichting 1897, om zich op Woensdag, 5 April 1899, 's middags 12 uur aan te melden, respec tleveljjk bij den Kommandant van Hr. Ms. oor logsbodems „Marnix" en „Kortenaav" te Willems oord, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde In werkel(jken dienst te worden gesteld. Texel, den 16 Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. ROSTELOOZE VACCINATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat op na te melden tijden en plaatsen, de gelegenheid zal zyn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Dinsdag 21 Maart 1899, 's namiddags 1 uur in de O. L. School te de Koog, 's namiddags 4 uur ten huize van W. Koppen te Oosterend, Woensdag 22 Maart 1899, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg,s namiddags 2 uur in de O. L. School te den Hoorn of 's namiddags 4 uur in de O. L. School te Oudeschild, Texel, den 17 Maart 1899, Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 18 Maart 1899. Door mej. T. C. Keijser, dochter van den heer Ad. Ke{jser alhier, werd naar wij vernamen Donderdag j.l. te Zwolle met gmcstig gevolg examen afgelegd voor de nuttige handwerkos. By besluit van God. Staten d.d. 15 dezer werden de miliciens H. Maas (No. 5) en P. Eelman (No. 27) lichting 1899, wegens lichaams gebreken afgekeurd en zijn in hun plaats tegen 28 April a.s. opgeroepen de jongelingen, die de opvolgende nummers haddeB verkregen, i.l. Jan Zoetelief (No. 33) en Frans Z?gel (No. 34). Naar met zekerheid vernemen, zal de onlangs om gegronden redenen uitgestelde wedstrijd in het reciteeren, op den 2as Paaschdag in hotel „Texel" plaats hebben. Reeds hebben zich negen deelnemers aan gemeld. Wij kunnen ter aanvulling van een )ericht in ons vorig nummer mededeelen, dat kat zich bevestigd heeft dat de hengst „Martin" is aangekocht voor f 1100, terwijl de RQks- premie van f 250 voor den op Texel te station- ïeeren heigst over 1899 aan denzelven is toegewezen. Van goeder hand vernamen wij verder, dat rft Bestuur der afdeehng Texel der H. M. van Landbouw, j.l. Dinsdag op de Hengstenkeuring e Schagen ten belangen van Texeisch paarden- *okkery tegenwoordig, door de Heerea keur; meesters aldaar, bestaande uit de Heeren: J. Breebaart Kz., lid v/d Eerste Kamer, landbouwer etc. te Winkel, K. D. Punt, Kapitein b/h 2 Je regiment Veldartillerie te 's-Gravenbage, Billroth, Rjjksveearts te Hoorn en Ouddijk, landbouwer te Waddingsveen, ten sterkste werd aangespoord om de genoemde hengst „Martin" tot verbetering van Texelsch paarden ras, door haar uitnemend geoordeeld, aan te koopsa. Zoodra de koop gesloten was, werd het Bestuur door de genoemde Heeren hartelijk gefeliciteerd en spraken zij als hunne over tuiging uit, dat met den aankoop van dezen hengst een goed werk door de afdeeling Texel der H. M. v. Landbouw tot verbetering van het paardenras op Texel verricht was, waarover zij zieh verheugden en hunne iegenomendheid betuigden. Gisteren werd door den Heer Helsdingen, daartoe uitgenoodigd door de afd. Helder der S. D. A. P., eene redevoering gehouden in Hotel .Texel". Ofschoon de opkomst niet zeer bemoe digend was voor den spreker zou dit zooals door den voorz. van bovengen, afdeeling, werd opgemerkt, geen afbreuk doen aan diens lust, z(jn onderwerp zoo goed mogelijk te behandelen, volgens gewoonte zou gelegenheid worden ge geven tot debat. De vergadering was belegd ten einde de mogelijk bij menigeen heerschende wanbegrippen, omtrent het doel en streven der Sociaal Democraten te doen verdwijnen en mede te deelen wat doel wordt beoogd. De heer Helsdingen begon hierop met te her inneren, dat velen tegen die partij zijn, waarvan hij lid is, uit onwetendheid met hetgeen de partij eigenlijk wil. Men onderzoekt niet voldoende en oordeelt, ja veroordeelt dikwerf, en wanneer men nog onderzoekt, waar doet men het dan dikwerf daar waar men niet volkomen kan worden in gelicht. Om goed op de hoogte te komen, dient men bjj de leden zelf te onderzoeken. Tengevolge van dat verkeerde onderzoek, zijn verschillende dwaze begrippen ontstaan omtrent de party. Als voorbeelden van die dwaze ideën noemde spreker de bewering van velen dat die partij wil: alles deelen, ieder moet evenveel hebben, wil van de wereld één groot klooster maken, waar ieder gedwongen is tot dezelfde leefregel. Anderen weer beweren dat de party bestaat uit een bende schurken, dieven, brandstichters enz. en zegt spreker daartoe zouden w(j ons Diet gaarno rekenen. Weer anderen noemen de soci alisten doodeenvoudig niet wel by 't hoofd en beweren dat ze ideën verkondigen, die in de praktijk geheel onuitvoerbaar zijn. Al die begrippen omtrent de party zyn valsch, Om duideiyk te maken wat de party beoogt is het noodlg zegt spreker eens Da te gaan hoe de tegenwoordige maatschappy is ontstaan. Vroeger zegt spr. was de arbeider tevens eigenaar van zyn gereedschap en van hetgeen hy voortbracht of had hy in leder geval direct belang er by. Door verschillende uitvindingen echter was hierin verandering gekomen, de werk tuigen werden verbeterd, doch ook duurder, zoodat het den arbeider niet meer mogeiyk was zelf die machines aan te schaffen. De arbeider werd meer afhankeiyk vaü het kapitaal, de klein- industrie moest plaats maken voor de groot industrie, de fabriek kwam in de plaats van de huisarbeid. De arbeider vroeger onafhankeiyk werd langzamerhand geheel afhankeiyk. Kleine bazen werden arbeider en door de opheffing van de gilden was het, nu geen proefstuk meer werd vereischt om baas te worden, den kapitalist mogeiyk ook zonder kennis van het bedrijf, dat te doen uitoefenen. Het kapitaal is gedwongen alle bronnen van nyverheid te exploiteeren, wil het biy ven bestaan, maar kan zonder den arbeider niets voortbrengen. Op elke bron van inkomsten legt het de hand; mijnen, diamantvelden,spoor wegen, enz., allea wordt door het kapitaal ingepakt. Niet echter uit ware menschenliefde, maar enkel uit winstbejag, en wordt er soms al eens iets gedaan in 't algemeen belang, dat geen winst kan afwerpen, dan moet dit gewooniyk gesteund worden door ryks of provinciale subsidie. Overal begint het kapitaal de klein industrie en kleinhandel te verdringen, getuige de brood fabrieken, de boterfabrieken met talrijke winkels, sigarenbandelszaken met tal van dep éts, enz. Ook de kleine boerenstand verdwynt langzamer hand, de eigengeërfde boeren verminderen en hypothecaire schuldenlast wordt grooter, ook de grond komt in handen van den kapitalist. Vroeger concurreerde de kapitalisten ook onder ling, doch in den laataten tyd werd ook getracht hier «en einde aan to maken en de zoogenaamde „Trust's" ontstonden. De verschillende fabrieken van één soort werden vereenigd onder één bestuur en concurreerde niet meer met elkaar. Ten gevolge van zulk een overeenkomst werd ook indertyd de prys der petroleum zoo sterk opge dreven. Belasting betalen aan ryk en gemeente ia niet pleizlerig maar toch feiteiyk nog van weinig beteekenis in vergeiyking van de belasting, die ons op die wyze door het kapitaal wordt opgelegd, maar deze loopt niet zoo sterk in 't oog. Door die „trust's" wordt de arbeider nog meer afhankeiyk en wordt de klove tusschen bezitter en niet bezitter nog grooter. Het geeft niet, of we al zeggen dit moest niet zoo zyn, de toestand is zoo. Terug kunnen wij niet, de maatschappy zal door blijven gaan en zich ontwikkelen, tot eindeiyk de gemeenschap in plaats komt van het kapitaal en eigenaar zal zyn van alles. Maar indien toch die toestand komt, waarom dan nog de S. D. A. P., zal men vragen. De belangen van bezitters en nlet-bezltters zyn verschillend en terwijl het kapitaal al het mogeiyke doet, om de tegenwoordige toestand te behouden, dient de niet-bezitter te trachten zoo mogelijk de struikelblokken, die de nieuwe maatschappy In den weg liggen, op te ruimen. Gedurende de pauze, die thans gehouden werd, werden enkele geschriften der S. D. A. P. te koop aangeboden, terwyi door den Voorz. tevens werd medegedeeld, dat door hem was verzuimd te vertellen, dat de spreker een gewoon werkman was, uit Rotterdam, die slechts tot 12 jaar had schoolgegaan, doch dat hem uit de algemeene aandacht bleek, dat men die mededeeling niet noodig had om naar den spreker te luisteren. Na de pauze deelde de spr. mede dat h(J thans had beproefd duideiyk te maken, wat de socialisten willen. In de naaste toekomst is dat doel echter nog niet te bereiken. Het komt echter nader maar we biyven nu maar niet ïydeiyk wachten tot de warboel, waarin wy l nu leven, eens is veranderd In een geregelde maatschappij, neen we moeten ons best doen die komst te bevorderen. Het is niet waar dat de 8; D. A. P. de arbeiders tot opstand aanspoort en wars ia van alle kleine verbeteringen in de maatschappy. Neen elke verbeteriüg van het lot van den arbeider heeft onze steun. Se 8. D. A.P. schaart zich aan de zyde van hen, die verbetering willen brengen en veel valt er te verbeteren, denk slechts aan het slechte onderwys, aan de lage arbeidsloonen, lange arbeidstyden enz. waardoor de arbeider langzamerhand minder in staat wordt tot denken en handelen. Niet van (hen, die reeds te diep zyn gezonken moeten wy steun verwachten, maar van hen, die nog een redeiyk loon genieten en nog verstand en tyd hebben het verkeerde in te zien. By de verkiezingen worden vele beloften ge daan, doch tot uitvoering komen ze gewooniyk niet ofschoon het kapitaal wel de beloofde ver beteringen kan invoeren, maardie verbeteringen kosten geld en geven geen zeker dividend, was dit niet het geval dan was staatspensioen voor de arbeiders er zeker reeds lang. Wy sporen de arbeiders niet aan tot daden van geweld, maar wel tot strijd met eeriyke wapenen, niet door oproer, doch door het vormen van vakvereenigingen, arbeidersvereeniglngen, politieke vereenigingen enz. De vraag moet zyn: voor de niet bezitters of voor het kapitaal, zonder zooals thans door velen wordt gedaan te vragen naar het geloof der candidaten Het bestuur van ryk en gemeente moet In onze handen en we gaan vooruit. Een vierde candldaat van onze party, de vroegere ververs gezel Schaper werd tot lid van de 2e kamer gekozen. In andere landen zyn of komen reeds verschil lende zaken In handen van het ryk, genoemd werden graanhandel, bankwezen, tabaksindustrie, sporen enz., doch in meerdere mate vindt men dat by verschillende gemeenten. Die gemeenten zorgen reeds voor gas, water, electriciteit, voor trams enz. en hoewel het kapitaal zeker dit niet kan toejuichen, wordt men er wel toe gedwongen en langzamerhand zal en moet de gemeenschap komen ln de plaats van den particulier. Met een woord tot opwekking aan allen, om zich aan te sluiten om vakvereenigingen enz. te stichten en by verkiezingen niet te zien n^ar godsdienst, sloot spreker zyne rede, die door allen met grooten aandacht waB gevolgd. Daar op herhaalde vraag niemand te kennen gaf lets op of aan te merken te hebben, was er geen debat. De V core, slcol hierop de vorgrdering en merkt dear by op, dat zccal» ieder zou moeten toe TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1