N°. 1213. Donderdag 13 April. A". 1899. Nieuws- Advertentieblad* Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abennementtprpe per 8 maanden Voor bum Bobs SO Cti. - Franse per pal door go- hooi Nnniiun 45 Ots. - Naar Amsïiika aa andore landen mot varheeging der gerts'a. Advertentiin vóór 19 nar op den dag der nltgavo. Fr'ö* der Adytrttntiin Van 1 tot t regels SO Ota. - Iedere regel mcarSOta. Breete lettere on Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewtlsnnmmere S Ote. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uiigturt LANGEVILB 8t BE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tkel TS0MP-B1USBUM. Be BURGEMEESTEE van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat op verzoek van het Hoofd bestuur der Nederlandsche Tromp - Commissie, lijsten ter inteekening aan de ingezetenen zullen worden aangeboden ten behoeve der stichting van een Tromp museum te Brielle, als huldeblijk aan de nagedachtenis van den grooten zeeheld Maerten Harpertszoon Tromp. Texel den 11 April 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. BE JGNCHEERE. TEXEL, 12 April 1899. De aaavoer ter markt was Maandag eves- min als de vorige Maandagen van eenige ba- teekenis. De gelegenheid tot markten bestaat maar gebruik; wordt er weinig of ia 't geheel niet van gemaakt ia dezen tijd, de veehouders hebben het daa ook over 't algemeen veel te druk met hun vee, om nog tijd voor markt bezoek te kunnen vinden. Tal van lammeren komen ter wereld en tot groot genoegen van vele veehouders is ook het aantal schapen, dat den eigenaar met tweelingen verbiedt, nog al groot. Omtrent den handel er in werd nog weinig vernomen. Werden op andere jaren vele partijen van dat jonge vee reeds voor de geboorte al verkocht, dit jaar kwam ons niet ter oore, dat er partijen op die wijze werden verkocht, wel werd ons verzekerd, dat door een veehouder f 10 per stuk „rechtaf" werd geweigerd. Zeker een vrij goeden prijs. Zaterdagmiddag werden ons door den eierenzoeker O. alhier getoond een paar kievits eieren, die niet veel grooter waren daa musch- eieren. Deze miniatuureieren waren met nog een gewoon kievitsei samen in een nest ge vonden. Hoe eigenaardig die vondst ook moge geweest zijn, toch zou de zoeker zeker liever een drietal van het gewone soort gevonden hebben, want tot zijn groot leedwezen wilde de handelaar aan wie hij zijn vondst wilde verkoopen voor de miniatuureitjes niet het volle geld besteden. Maandag waren we in de gelegenheid op het marktplein een kalf te zisn, dat men zou kunnen rekenen tot de veelhoevige dieren, in plaats van tot de tweehoevige; een der pooten was namelijk voorzien van 5 hoeven benevens een aanwas veel gelijkende op een hanenspoor. Naar mes ons mededeelde was het beestje bestemd voor de slachtbank, zoodat het zeker niet veel last zal hebben van deze overvloed. Eenvoudig zooals de overledene was in zijn leven, was ook de lijkstoet van hem, die gisteren alhier grafwaarts werd gedragen. Ondanks die eenvoud maakte de stoet onge twijfeld toch op velen een diepe indruk. Be halve de familieleden der overledene en de andere personen die men gewoonlijk bij eiken Itjkstoet aantreft, bevonden zich thans er in ook heeren regenten van 't algemeen weeshuis, terwijl aan weerszijden van de lijkbaar de kiideren uit genoemde inrichting vergezeld van hun pleegouders liepeneen keurige krans van levende bloemen dekte de lijkkist. „Uit dankbaarheid" „van de weeskinderen", de woorden waarmede de linten der krans Waren bedrukt, gaven duidelijk te kennen, Waarom regenten, ouders en kinderen het lijk de laatste eer bewezen. Gedurende ruim 40 jaar werd door den heer Kikkert de betrekking van regent aan genoemde iiriehting waargenomen, waarvan gedurende Vele jaren als president vau genoemd college en gedurende al dien tijd deed hij zooveel in zijn vermogen was voor de belangen der inrichting, zoodat ongetwijfeld zij® aandenken nog langen tijd in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Naar wij vernemen zal het mergen 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Polak, thans alhier gevestigd, benoemd werd bij deveeartsenij- kundige politie. Gedurende die 25 jaren was genoemde heer' achtereenvolgens werkzaam te Pernis, Charlois, Vlaardingen, Hillegersberg, Delft en de laatste 9 jaren alhier. De Cocksdobp, 10 April. Door een zoontje van den lichtwaehter X. van den Eierlandschen vuurtoren werd een zalm op het strand ge vonden, die 32 halve kilogrammen woog. De visch werd fe Nieuwediep verkocht. Oudeschild, 11 April. Na een langdurig lijden overleed hedon onze plaatsgenoot, de Heer G. E. Brouwer, die vroeger eenige jaren zitting had als lid van den gemeenteraad. De overledene was hier sinds jaren een ijverig en belangstellend lid van de meeste vereeni- gi igen, wiens advies in vele gevallen op hoogen prijs werd gesteld. Brouwer behoorde o. a. tot de oprichters van het onderling begrafenis fonds, van de Schippers en Visschersbond, de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool en het Admiraal de Ruyter-fonds. Natuurlijk missen zijne familieleden nog het meest in den ontslapene. Sinds eenige dagen ligt op Texelstroom weer het schietvlot der Marine verankerd, 't Moet thans een vorm hebben, dat vaartuigen, die er onverhoopt mode in aanraking komen, niet licht averij zullen beloopen. De veeuitvoer van 27 Maart tot en mot 10 April, heeft bedragen: 72 koeien, 43 kal veren, 40 varkens, 22 schapen en 1 paard. De Minister van Marine heeft ter kennis gebracht van de marine-autoriteiten, dat het verrichten van dienstzaken per rijwiel aan alle militairen van de zeemacht beneden den officiersrang is verboden. De laatste sneeuw heeft geen merkbare schade aan 't jonge wild gedaan, 't Kan zijn dat er een enkel nestje pas geworpen jonge haasjes verongelukt is, doch dit is niet merkbaar, bij de massa's jog ge hazen die bu reeds van verschillen de worpen gevonden worden. R. N. Er zijn tegenwoordig zooveel arbeiders uit Nijmegen en Groesbeek op fabrieken te Kleef werkzaam, dat de Holl. Spoorweg-Maat schappij besloten heeft te hunnen behoeve dagelijks een vroegtrein te do-n loopen, die 's morgens om 4 uur 10 min. uit Nijmegen vertrekt. De Hooge Raad heeft op 13 Maart j.l. een beslising gegeven over de beteekenis van het woord „verpakking" in de boterwet. Vol gens die wet mag geen surrogaat van boter geleverd worden zonder dat op de verpakking of anders op de waar zelf het woord margarine of surogaat ia duidelijke letters voorkomt. Die woorden ontbraken op een pot waarin een winkelier te A. margarine had afgeleverd. HQ werd tot f75 boete veroordeeld maar kwam in cassatie, bewerende dat een pot geen „verpakking is, waaronder algeheele afsluiting en onttrekking aan het menschelijk oog wordt verstaan. De Hooge R**d heeft echter beslist („W. v. h. R." no 7254): „dat „verpakking" in een technisch woord waaronder wordt verstaan het omhulsel waarin de waar in den handel wordt gebracht, onverschillig in hoever de waar door dat omhulsel aan het oog wordt ont trokken. De halve breedte van den oostelijke* koek van het Amstelveid te Amsterdam wordt thans ingenomen door een stoom-earoussel met een locomobiel in het midden. Wanneer men bedenkt, dat niet minder dan acht groote verhuiswagens noodig waren, om den draaimolen met toebehooren van Dordrecht naar Amsterdam over te brengen, dat alleen aan staangeld aldaar f 4700 moet worden betaald en de politie bepaald heeft, dat de draaimolens 's avonds om 9 uur gesloten moeten zijn, dan moeten er toch heelwat draailustigen opkomen eer er een winstje overschiet voor den Belgisehen ondernemer van het caroussel. (N. v. N.) Msartsche kou! De laagste tot nu toe te Utrecht in Maart waargenomen temperatuur was 10,0° C. in 1853, doch dit jaar bedroeg het minimum in Maart - 12,9» C. „Heer" voor 6 gulden! Een der groote confectiemagazijnen in een onzer steden houdt halfjaarlijksehe uitverkoop. Dezer dagen kocht er iemand een jas voor f 3, een broek voor f 1, een hoed voor 50 cent, een boord voor 20, een das voor 15 cent, parapluie voor f 1.25. Hg was dus klaar voor zes gulden. ,,'k Wed" zei hij, „dat als ik nu met deze parapluie een politieagent toetakel, iedereen zal zeggen, dat er een „heer" naar 't bureau wordt gebracht." Dan klaagt men nog, dat „heer" zijn duur isl Uitbetaling van ïooal Door de „St. Paulusvereeniging" te 's-Her- togenbosch, is aan de verschillende patroons aldaar, een circulaire gezonden met verzoek de loonen in het vervolg op Vrijdag uit te betalev. Men denkt daardoor het daar algemeen in zwang zijnde Maandaghonden te voorkomen. Nog steeds zijn de schatten aan goud en zilver van de „Lutiae" bij Terschelling niet opgehaald. De heer W. H. Ter Meulen, die zich reeds meer dan 30 jaren met deze zaak bezig houdt, schrQft thans in „Electra" een artikeltje, waarin hg het „blootzuigen" als ondoeltreffend nog maals bestrijdt, en eei proef nemen met het zandduiken ernstig aanbeveelt. Gelijk hebben ze! Nog meer dan in Noord-Brabant bestaat in Limburg in bijna elk dorp een muziekgezel schap. Door de invoering van den persoonlijken dienstplicht zijn vele van die vereenigingen van goede elementen tQdelijk beroofd. BQna zonder uitzondering zijn die te Maastricht in garnizoen gekomen en het spreekt van zelf dat order de opgekomen miliciens al spoedig het plan rijpte en werd uitgevoerd om zich te vereenigen en, na het ontvangen van hunne thuis achtergelaten instrumenten, een „stukske meziek" te maken, die muzikale Limburgers konden daar niet buiten, Zoo gezegd, zoo gedaan; een milicien-kapelmeester is opgetreden en de vorige week is te Maastricht groote taptoe gehouden en heeft me* daarna eene muzikale wandeling door de Btad gemaakt Eene 88-jarige, alleen woiende vrouw te Hoornsterzwaag, die er zich bezorgd over maakte of wel bQ haar overlijden aanwezig zouden zij* de gelden, noodig ter bestrijding der kosten eener doodkist, deed dezer dagen aan een timmerman de opdracht voor het maken van een kist, bij haar overlijden te leveren. Hoewel de timmerman tegenwer pingen maakte, omdat hQ de opdracht vreemd voad, bezweek hij te* slotte voor de* aandrang en nam de levering op zich. De vrouw stelde hem de ïoodige gelden ter hand en ontving in ruil daarvoor een bewijs, dat ib door haar op een veilige plaats is geborgei, doch zoo dat het bQ haar overlijden dadelijk kan worden gevonden. De oude vrouw verheugt ziek nog in een goeden welstand. TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1