Buitenland. Sea lOden April werd van de werf „Nieolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel Zooa te Alkmaar, te water gelateneen stalen pont, ten behoeve der workea van het Groot Noord-Hollaadssb kanaal, voor rekening van Rijks-Waterstaat. Vreemde verhouding 1 Te Liendea is ia ondertrouw opgeaomea een 58-jarige arbeider met zijn 19-jarige nicht, stiefdochter van zQb broeder. Door dit huwelijk moet de man zijn eigen broer met „vader" aanspreken, terwijl de vader van het meisje haar zwager wordt Ia Des Haag heeft zich eene naamlooze vennootschap gevormd met een kapitaal van f 600,000, aanvankelijk met het doel om in da Z.-A. Republiek eene lucifersfabriek op te richten en eventueel aldaar andere nijverheids- ondernemingen te vestigen. Dat Nederlaadsch kapitaal zich gaat steken ia dergelijke zaken ia Transvaal is een goed teeken. Dit terrein althans laat men niet over aan de Esgelseken. Dat komt ervan 1 Een E&apsehe boer schrijft aan een courant in zijn distriet, dat de plattelandsbevolking tegenwoordig veel aan politiek doet, doch daarbij dan ook landbouw en veeteelt ver waarloost I Sterke drank! Ia het Partjsehe Congres heeft de heer Vaa der Menie* gesproken over de werking der drankwet hier te lande, welke wel de drank lokalen heeft beperkt, maar volgens zijn ge voelen, het misbruik niet merkbaar heeft verminderd, wat trouwens afhangt van den geheelen eeonomisehee toestand. De heer Mollerus (commissaris der Koningin in Gelder land) was van meening dat de wet wel wat had uitgewerkt. De lokalen zijn met V» ver minderd en er is nu maar 1 drankgelegenheid voor elke 200 inwoners tegen 1 op 126 is 1881. De wet zal ook eerst ia 1901 haar volle uitwerking kunnen hebben. Door den burgemeester van E lam worden pogingen ia het werk gesteld,omees„Weduwen- fonds" op te riekten voor het tot zijne gemeente behoorende visschersdorp Volendam. Van de 7 inschrijvers voor éen plaats voor een stoomcaroussel op de Zwolsche kermis was de hoogste G. Viscken te Roermond voor f 2700, bedragende alzoo met het staangeld es 3 pet. voor onkosten ruim f 2800, alzoo f 2000 hooger dan in 1897 ea f 1200 kooger dan in 1898. Het gebruik van koifiol Va» alle landen van Europa, ea de Ver- eeaigde Staten van Noord-Amerika wordt in Nederland de meeste koffie gebruikt: meer dan 10 kilogram per hoofd en per jaar. Daarna komen Denemarken en België met 77a kilo, terwijl in Frankrijk niet meor dan 1 Va kilo per hoofd wordt gebruikt. „The Lancet", die van deze Fransche statis- stiek melding maakt, juicht het gebruik van koffie zeer toe, en meent dat deze drank om zy» vele nuttige eigenschappen ten opzichte van de spijsvertering en de werking van het zenuwstelsel alle aanbeveling verdient. Dat er b^ ons zooveel van wordt gebruikt, hangt zeker samen met de omstandigheid dat koffie hier niet belast is. Of de gunstige opinie van het Esgelsehe tijdschrift geheel juist is, laten wfj daar hoewel wij meenen dat ook hier, evengoed als by alcohol en by ieder zenuwprikkelend middel, matigheid noodzakeiyk is maar op de smakeiykheid van den drank, zooals die door het overgroote deel der bevolking wordt gebruikt, valt zeker nogal wat af te dingen. Als „gunstige versehynselen" van per- sooniyke dienstplicht brengt het „Centrum" in een ingezonden hoofdartikel het een en ander onder de oogen van Katholieke lezers, wat het blad als gunstige gevolgen niet betitelen wil, „omdat niet met wiskundige zekerheid te bewyzen is dat die versehynselen inderdaad te beschouwen zyn als de gevolgen van de invoering van den persoonleken militairen dienst." De schrijver wyst op de berichten omtrent het toelaten van militairen beneden den raBg van onderofficier in „nette" koffiehuizen, waar door de militair niet meer gedreven wordt „naar kroegen van minder allooi en naar nog keelwat andere gelegeuheden van vermaak, die 't goed is niet te noemen." Verder op het gunstig verschynsel, „dat de burgery zich meer bemoeit met het kazerneleven" en dat er „in den laatsten tijd sterk geijverd wordt voor onze militaire tehuizen." Verder ook op de toene mende belangstelling „van alle rangen ea standen" in het zedelyk e» stoffelijk welzy» van den soldaat. „De vraag of zulks geschiedde ten gevolge vaH de afschaffiüg der plaatsvervanging, of enkel by toeval, doet hier feiteiyk weinig ter zake. „Laten wy ons verheugen over hot feit ea vertrouwen, dat juist door die belangstelling nog menig misbruik worde afgescbaf\ „De vader en moeder die met angst en leed wezen hun zoon in de kazerne zien binnentre den ea da invoering van den persoonlijken dienstplicht als ees groote ramp beschouwen, mogen eenige vertroosting vinden in hun droefheid bg de gedachte, dat diezelfde maat regel niet weinig bydraagt om den soldaat zedeiyk en stofteiyk te verheffen." Een oppassende huisvrouw. Omstreeks halfzeven Maandagavond werd te Leiden langs den openbaren weg een vrouw gevonden, die niet verder haar pad door de Noordrundersteeg scheen te kunnen vervolgen. Door eenlge voor bijgangers werd een polltie-agent gewaarschuwd, die naar de vrouw ging, om te zien wat met haar gaande was. By onderzoek bleek, dat zij zóóveel aan Bacchus had geofferd, dat zij niet in staat was te loopen. Be agent liet een rijtuig aanrukken (in de gedaante van een kruiwagen), legde zijn vrachtje er in en reed, onder toeloop van eenige nieuwsgierigen, er mede naar het commissariaat, alwaar de vrouw haar roes kon uitslapen. Vrouw van den melkboer: Jochem, de deksel van onze grootste melkkan is al acht dagen zoek. Heb je dan niet erg gemorst met de melk, wanneer je van het land naar huls rjjdt? Melkboer: Weineen, ik ben er immers stevig op gaan zitten! Zwaar vergift in de huishouding 1 In hun .Maandblad" schrijven dr. Van Hamel Roos en Harmens: Wy hadden dezer dagen gelegenheid een onder zoek in te stellen naar de aanwezigheid van schadelijke bestanddeelen in poetspoeder, voor zilveren voorwerpen als bijzonder doeltreffend aanbevolen. Het poeder bleek kwikzllververbicdingen te bevatten en derhalve aan zilveren en andere metalen voorwerpen een prachtige glans te ver- leenen, door een zich daarop afzettend laagje metalisch kwikzilver. Het behoeft geen betoog, dat het bezigen van een dergelfiken poeder een ernstig gevaar in de huishouding zal opleveren. Het laagje kwikzilver, op de lepels, vorken enz. aangebracht, gaat langzamerhand In de spijzen of dranken over en zal zonder den minsten twijfel tot chronische kwikvergiftiging aanleiding geven; Een zeer gemakkeiyke wijze om zich te over tuigen of een poeder kwikzilververbindingen be vat, bestaat in het daarmede poetsen van een blank koperen voorwerp. Indien kwik aanwezig is, wordt het koper byna oogenblikkelijk met een laagje van dit metaal bedekt en derhalve fraai verzilverd. Wij waarschuwen het publiek nadrukkelijk tegen gebruik van dit'waarschynlfik uit Engeland en Amerika geïmporteerd (rood uitziend) poets poeder. In den laatsten tyd wordt Zwitserland overstroomd door Itallaansche werklieden, die er werk komen zoeken. In een nacht kwam; n over den St. Gothard 5 treinen met 5P00 arbei ders binnen; langs denzelfden weg kwamen in de eerste drie maanden des jaars 48000 werk lieden binnen waarbij nog gevoegd moeten worden een aantal werkloozen, die den Simplon en den grooten St. Bernhard zyn overgetrokken. Het Japansche Parlement heeft een wets ontwerp aangenomen, waarby de verplichte inen ting tegen de pokken wordt ingevoerd, met de bepaÜDg, dat de entstof kosteloos zal worden verstrekt en dat de inenting by kinderen op hun 6e en hun 12e jaar moet worden herhaald. Verplichte revaccinatie op ouderen leeftyd kan in tyden van epidemie gelast worden. Wat er in den handel in kanarievogels omgaat, kan eenigszina worden opgemaakt uit het feit, dat jaarlijks alleen in Groot Brittannië niet minder dan 400,000 van die vogeltjes van eigenaar verwisselen, een waarde vertegenwoor digend van f 1,200,000. Verscheidene matrozen der Japansche stoom boot „Jnapa Maru" veroorzaakten te Antwerpen In de vorige week, door de vele bezoeken die zy aan herbergen brachten, groote rustversto ringen. Toen politieagenten ze aan boord van hun schip wilden terugbrengen, werden deze met geweerschoten ontvangen. De politie ver sterkte zich echter spoedig en joeg de rustver stoorders op de vlucht. Een uurtje later keerden de Japanners echter terug en leverden nu een waren slag. Nadat de politie hun alle wapens had ontnomen, werden tien hunner gevangen genomen en drie In het hospitaal gebracht. Ook verscheidene agenten, twee Duitsche en een Engelsch matroos werden gewond. In tien her bergen was alles kort en klein geslagen. Op den eersten en tweeden Paaschdag heeft de Beriynsche tram te zamen 1,800,000 menschen vervoerd. Ofschoon de directie haar geheele materieel en al hare paarden in dienst had gesteld, moesten nog duizenden menschen ge durende de uren, dat het verkeer het drukst was, afgewezen worden. Vrydag is te Nieuw-York in de woning van Mevrouw Oebrichs, zuster der bruid, het huweiyk voltrokken van den zoon des milliardairs Van der Bilt met Virginia Fair. Er was een altaar opgeslagen, versierd met bloemen, „genoeg om een paleis te betalsn." Be wanden der zalen waren eveneens met bloemen bekleed en de trappen waarlangs mej. Fair zich naar de trouw zaal begaf, waren met 40,000 rozen bezaaid. Z(j had, wat juweelsn betreft, geen ander sieraad aangelegd dan een tooi van paarlen en robynen, door den bruidegom geschonken. Deze moet van zyn vader als huwelyksgeschenk een porte feuille met 10 millioen dollar ontvangen hebben. Het speelhol Monte Carlo. Het financieele jaar te Monte Carlo is geëindigd op 31 Maart. De ontvangsten van het afgeloopen jaar waren hooger dan het vorige jaar, ongeveer eeD milioen francs meer. Het geheele bedrag dat aan de verschillende groene tafels binnenkwam beloopt 247j milioen fr.; zulk een hooge som werd niet verwacht, daar de Rivierra felteiyk een ongunstig jaar had, omdat het meevoelde met den oorlog cn te ïyden had van den iyphus te Nizza. In Januari wezen de boeken dan ook lagere cyfera aan dan een jaar te voren, doch in Februari en Maart kwam de „rush for Monte Carlo". Er zyn dit jaar vele spelers geweest, die zich vol dankbaarheid de speelzaal zullen kunnen herinneren. Iemand uit Yorkshire speelde drie weken en nam 200.000 gulden mee naar huis. Een Russische graaf won op een avond 850.000 franc aan de tafels van de afzonderlyke speelzaal, die sedert eenigen tyd is Ingericht en 's nachts tot twee en drie uur openbiyft. Het bank verslag verzuimt daarby te melden I hoeveel en hoe hoog de inzetten der voornaamste verliezen waren. Waarom ook! Een lucifersverzameling. Een hooggeplaatst ambtenaar in Rusland bezit een verzameling van gevulde lucifersdoosjes van alle fabrieken en alle soorten, welke ooit in Rusland hebben bestaan. De verzameling is door den grootvader van den tegenwoordigen bezitter begonnen en door zyn vader voortgezet. Verscheidene lucifersfabri kanten hebben den gelukkigen bezitter reeds aaczleniyke bedragen voor zyn verzameling ge boden, maar hy heeft aan die aanbiedingen geen gehoor kunnen geven, omdat zyn collectie al beloofd is aan een museum, waarin zy zal kunnen dienen, om een volledig beeld te geven van de ontwikkelingsgeschiedenis van dezen tak van industrie. Zooals bekend Is, is de lucifersindustrie in Rusland veel aanzieniyker dan in eenig ander land van Europa. Ook het verbruik is er naar verhouding veel grooter, want in Rusland worden slechts weinig sigaren, daarentegen zeer veel sigaretten gerookt, waar die dikwyis uitgaan, zoodat de Rus, die wel 40 sigaretten per dag rookt, iedere twee dagen een doosje lucifers gebruikt, daar een doosje daar zelden meer dan 75 stuks bevat. Be sterfte aan tering. Sedert de laatste twintig jaar Is de sterfte aan tering In de meeste Europeesche Staten zeer verminderd en overeen komstig daarmede ook de sterfte op den leeftyd van 15 tot 60 jaar. Op het platte land sterven er meer oude menschen aan, in de steden meer personen van middelbaren leeftyd. Het gunstige effect van de vermindering der sterfte aan long tering is echter in vele landen te niet gedaan door influenza, die in Engeland byv. maakte, dat de sterfte op don middelbaren leeftyd grooter werd, In Italië en Noorwegen alleen nam de teringsterfte toe. Onlangs verschenen voor den politierechter te Londen drie opgeschoten straatjongens, die op een der pleinen der stad op een Zondag hadden zitten kaarten. Hoewel dit feit op zichzelf natuur- iyk strafbaar is, ook al heeft het niet op een Zondag plaats, werden toch alle drie de beklaag den vrygesproken, en wel op grond van de verzachtende omstandigheid, dat de Engelsche Zondag de meest vervelende dag is, welke er I op de wereld bestaat, Een knoop; Een grappig verloop had de vorige week te Berlijn een aanklacht wegens diefstal van een hemd. Een vrouw had een schoonmaakster, die haar by de wasch geholpen had, aangeklaagd een harer hemden te hebben meegepakt en in derdaad het werd by de beklaagde gevonden. Toen de voorzitter de getuige vroeg waaraan zy het hemd had herkend was het antwoord: aan het merkeen hart door een pyl doorboord, alles in roode zyde. Triomfanteiyk riep de beklaagde een pakje open makend: „Ziet u mynheer de president, bier is een van myn eigen hemden, met hetzelfde merk." De getuige: „Maar dat is immers naderhand gemaakt. Laat u maar eens nazoeken of ook ander goed van de beklaagde zoo is gemerkt. Of nog wat valt my nu in. Ik heb aan het gestolen hemd in plaats van een gewonen knoop een broeksknoop gezet. Laat zien. Ja, daar is hy." De beklaagde had niets meer In te brengen dan dat de getuige al een heel slechte huisvrouw was, door een broeksknoop aan een hemd te naaien en kreeg 8 dagen gevangenisstraf. IV 0 0< 0 to: 7oi nii nij

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2