varen van vrachtgoed 1 Bericht van DROS Co Buitenland, Marktberichten. unaa van alonneieiten en advertentiëir Maandag en Dinsdag a. s. loss» eener tjalklading GEZONDE Mflllf h PREDIKBEURTEN. ADVEBTENTIËF. OPROEPING. Pry's concurreerend. De .Voltaire" van Woensdagochtend maakt een brief openbaar door Dreyfus van het depót te St. Martin de Ré op 25 Januari 1895 geschre ven. Die brief, gericht aan den minister van binnenlandsche zaken als hoofd van het gevan geniswezen, is ééne doorloopende betuiging van onschuld. Hy is levendiger gesteld dan de andere bekend geworden brieven. De belangrijkste pas sage luidt: „U kent den brief die de beschuldiging tegen my uitgebracht uitmaakt. Ik ben het niet die dien brief geschreven heb. Is hy apocrief? Is hy inderdaad verzonden vergezeld van de stukken die er in worden opgesomd? Heeft men mfln schrift nagebootst met de bedoeling my bepaaldeiyk te treffen? Of wel moet men er slechts eene noodlottige schiiftovereenkomst in zien Op al deze vragen is myn verstand alleen onbekwaam te antwoorden Ik kom heer Minister noch genade noch medeiyden vragen, maar alleen rechtvaardigheid". Volgens de „Neue Freie Presse", bedraagt het vermogen van de onlangs overleden barones Hirsch 620,000,000 fr. De successiebelasting be draagt zoowat 24 millioen fr. grootendeeis ten bate van Oostenryk. De zusters van de barones, de aangenomen zoons en andere verwanten van den baron krygen samen omstreeks 100 millioen francs; het overige komt aan liefdadige instel lingen. Uit Auch, waar dezer dagen Fransche legeroefeningen werden gehouden, waaraan een aantal reservisten van het 88ste ligneregiment deelnemen, wordt aan het .Petit Journal" gemeld, dat kolonel Mérie de Belief on van een plateau de troepenbeweging volgde, toen een aantal kogels hem om de ooren vlogen. Hy deed dadeiyk met vuren ophouden en inspecteerde de troepen op het terrein zelf. De geheele dag werd verder doorgebracht met het instellen van een scherp onderzoek, dat echter geen resultaat opleverde. Men meldt uit Bombay: Eindeiyk neemt de derde pestepidemie, die hier de vreeseiykste verwoestingen aangericht heeft, af en bestaat mogeiykheid de door deze epidemie veroorzaakte sterfte zoo ongeveer te berekenen. Voor vyt weken stierven nog dage- ïyks 850 personen in Bombay. Gedurende de afgeloopen week is intusschen het warme weder ingetreden en is de sterfte gedaald tot 193, waarvan er waarschyniyk 100 aan de pest toe geschreven moeten worden. De oorzaken van den dood konden slechts by benadering met nauwkeurigheid vastgesteld worden. De officieels schatting der geheele sterfte aan de pest in geheel Indlë sedert den aanvang der epidemie is minstens een kwart millioen; dit cyfer is echter vermoedeiyk nog ver onder het juiste aantal. Te Keulen dient de rechtzaak tegen de rentenierster Gruetter en haar dochter en vrouw Grosse, die de hand zouden hebben gehad in de vervaardiging van een millioen mark valsche bankbiljetten der Honkong-Shanghaibank. Grosse en Schulze werden by de uitgifte der bankbil jetten in Singapore gepakt en beiden tot 10 en 8 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In het huis van Gruetter werden een aantal valsche bank biljetten met de steenen, waarop zy gemaakt waren, gevonden, benevens ook eenige echte biljetten, die als model hadden gediend. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd en zal waarschyniyk drie dagen duren. In den staat Maryland (N. Amerika) is sedert een week een automobiel als ambulant postkan toor in werking gesteld. Het voertuig heeft den vorm van een omnibus en bezit in de wanden loketten, waarachter drie postambtenaren dienst doen als op een postkantoor. Dageiyks legt dit bureau 60 kilometer af en de uitslag moet zoo schitterend aan het doel beantwoorden, dat dit ambulante postkantoor gemakkeiyk twee vaste kan vervangen. Een nieuwsoortig weekblad, de .Ster der Hoop", wordt sinds een paar dagen uitgegeven, nameiyk door de veroordeelden in de gevangenis te Sing S:ng (Nieuw-York), behelzende vier blad zyden gevangenisnieuws. Directeur en censor is de directeur der inrichting, die den naam van Sage draagt. Al de gevangenen, 300 in getal, zyn uitgenoodigd om mede te werken. Het blad wordt in de gevangenis gedrukt en is voor ieder verkrygbaar. Luccheni, de moordenaar van keizerin Eli sabeth van Oostenryk, die te Genère gevangen zit, heeft thans bekend, dat hy medeplichtigen heeft gehad; het waren twoe anarchisten, die hy niet kent en die op den dag van den aanslag, met revolvers gewapend, aan het station de keizerin opwachtten. Onder zeer gevaariyke omstandigheden ondernam kolonel Van Sigafeld met twee tocht- genooten een ballonreis. Er zou een lange tocht gedaan worden en daarom had men den ballon met gas en water stof gevuld. Toen de ballon boven Brunswyk gekomen was, wilde men hem uit do hoogte van 2500 M. in diepere luchtlagen brengen en trachtte dit door het openen van den gasventi- lator te doen. Daar brak echter het ventilator- touw en de trekkende viel in de gondel. Het bleek, dat het touw door zwavelzuur, dat voor de vervaardiging van waterstof gebruikt wordt, geheel verteerd was. Daar onder deze omstan digheden aan het openen van de klep niet meer kon gedacht worden, moest men den ballon rustig laten drtlven, tot hy eindeiyk vanzelf na verloop van 10 uren op den grond neerkwam. Er biykt uit dit geval, dat by het gebruik van zwavelzuur de grootst mogeiyice voorzichtigheid in acht genomen mo9t worden. In een fabriek van gomballen, enz. te Phi ladelphia heeft een hevige ontploffing plaats gehad, op een oogenblik dat 400 meisjes daar werkzaam waren. Een groot aantal van de in 't gebouw aanwezigen werden gedood en gewond, twaalf gekwetsten zyn naar de hospitalen gebracht. De fabriek en vele gebouwen in den omtrek zyn vernield of zwaar beschadigd. Een vermakeiyke briefwisseling tusschen den Pruisischen fiscus en een Pruisisch hoofd officier wordt door de bladen besproken. Onlangs had de fiscus den commandant van het tiende legerkorps doen vragen, waarom hy geen gevolg had gegeven aan de opdracht om de paden tusschen de tenten in het instructiekamp van Munster te verhuren als welgrond, nameiyk als het kamp niet werd gebruikt. Zuinigheid bovenal! En vermindering van militaire lasten, Be commandant zond de nota ter beantwoording aan den bevelhebber van het instructie-kamp en deze antwoordde het volgende: ,Wy hebben getracht om de bedoelde paden te verhuren als weidegrond, maar wy hebben geen gegadigden kunnen vinden, daar in deze streken de koeien geen zand eten." En de commandant van het tiende legerkorps heeft dit antwoord eenvoudig onveranderd aan den fiscus gezonden. Schagen, 27 April. Aangevoerd: 4 paarden f 70 a f 150, 4 Stieren f 100 a 1150; 560 Gelde- koeien f 100 a f 190, 150 kalfkoeien f 120 a f 200; 50 Vaarzen f 50 a f 100; 100 Nuchtere Kalveren f 5, a 12; 450 Schapen f 16 a 25.—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f a f 23 Varkens f 9.— a f 12. 45 Vette Varkens 31 a 32 cent per kilo 110 Biggen f 4,— a 8, Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. i 0,40 a 0,45 Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 2.- a f 2,50 Eendeieren per 100 f 2.90a f Lelden, 28 April. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 115 a f 257 28 Stieren f 53 a 240; Veulens stuks, f af; 736 kalfkoeien f 106 a f 260; Melkkoeien f 106 a 260; 410 Varekoeien f92 a f 196; 480 Vette koeien f 115 a f 257; 93 Vette kalveren f 30 a f 81; 121 Magere kal veren f 4,— af 13; 12 Grassalveren f 18a f47 647 Vette schapen 116 a f30.—; 112 Schapen (weide) f 12, a f 24,—; Paarden f af 290 Magere Varkens f 15 a f 87 Vette Varkens a. ct. 681 Biggen f 3 50 a f 14. 576 Lammeren f 6,— f 9.50 Londen, 27 April. Ter markt zyn aangevoerd, 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren: 65 Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren 0.40 0.65; Schapen en lammeren 0.50 a 0.80; kalveren 0 52 4 0.90; varkens 0.— Zondag 30 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur Ds. Schröder. (Doop.) Waal. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Den Hoorn Voorm. 10 uur ®s. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nikssink. Oosterend, Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zw«den. Cocksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. R-oseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) hopen onze geliefde ouders J. VERBERNE Pz. en A. ZIJM, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. ej Uit naam hunner kinderen, gsf JOHANNA VERBERNE. Spang, Texel, April 1899. PIETER VERBERNE. V Bevallen van eene welgeschapen Dochter T. VOS-Bakker. Haarlem, 25 April '99, Getrouwd S. KRIJNEN en A. M. C, KALF. die voor de vele biyken van belangstelling, ookf namens wederzydsche familie, hunnen harteiyken dank betuigen. 1 Texel, 27 April '99. Getrouwd: R. J. DAALDER en 91. «AAS, die tevens hun dank betuigen voor de vele!; biyken van belangstelling by hun huweiyk on dervonden. Koog, 27 April '99. Getrouwd: S. C. EEL MAM en G. KEIJSER. M. A. LANGEVELD en E. C; EEL MAM. Texel, 27 April 1899, Voor de vele biyken van belangstelling, b{| ons feest van den 22en dezer zoo ruimschoots} ondervonden, betuigen wy aan allen, onzen har] teiyken dank. lexel, 29 April 1899. C. RAB en Echtgenoote. DANKBETUIGING. Aan a'len, die biyken van belangstelling hebbed gegeven gedurende de ziekte, by het overiydeij en de teraardebestelling van onze Geliefde Tante betuigen wy onzen hartelyken dank. J. A. EELMAN en Familie. Oosterend, 29 April 1899. Voor de vele biyken van belangstelling tydenj de ziekte, het overiyden en de teraardebestelling van onzen geliefden Echtgenoot en Vader onder] vonden, betuigen wy onzen oprechten dank. Wed. C. C. WITTE en kinderen.! Eierland, 29 April 1899. By myn vertrek naar Noobd-Amebika ro, ik aan familie, vrienden en bekenden een laat en harteiyk vaarwel toe. MARINUS HARTOG. - a/b SS. Amsterdam, 27 April 1899. De ondergeteekende aangesteld correspondent van ,DE VELDPOS11 ir beveelt zich beleefd aan tot het voor dat blad zonder pry sverhooging. I 01 JAM LEIËM, de Wa^,. De ondergeteekende houdt zit] beleefd aanbevolen voor het voor geregelden dienst tusschen DE COCKSDOll en HARLINGEN. G. v. d. fiOOJJ. be le Allen die iets te vorderen heb van of verschuldigd zyn aan onder het voorrecht van boedelbeschryving aai vaarde nalatenschappen van de echtelieden GEEIi p. ACHTERHOF en JANTJE ZAAGMAN, reap-1 0 tieveiyk den 12 en den 21 April 1899 te Te overleden, worden verzocht daarvan voor 10 1899 opgave te doen ten kantore van den Notal G. J. O. D. DIKKERS te Texel. Allen die iets te vorderen hebben van verschuldigd zyn aan of borgtochten bezittj geteekend door wyien den Heer SIMOX BREMF onlangs te Texel overleden, gelieve daarï opgave of betaling te doen voor den lOden Mei 1& ten kantore van den Deurwaarder C. DE Wil te Texel, Te coui Wiss G( I met 7i spec Oi 1 Z) gei V00) van F 1

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2