N°. 1220. Zondag 7 Mei. A". 1899. Buitenland. L ill ME BEN HARKTEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 15, 23 en 29 Mei en 5, 12 en 19 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het markt plein en dat het -verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uit- loopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf unr een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zU, die op bovengenoemde dag6n lammeren ter markt wonschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hesprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren f9-2 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hötels tot dat doel zitting zal houden van 's morgeDs 9 tot 2 uur 's namiddags Aangiften, hetzy mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tydstlp ont vangen worden niet meer ten nitvoer gebracht. Texel, den 3 Mei 1899. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 3 Mei 1899. Toen de timmerman Gr. van hier, die bezig was met het makes van een kap op een nieuwe woniag in Tienhoves, nog even eBn plank wilde grijpen, om daarna te gaan mid dagmalen, stapte hij op op een riggel, die zooals hem heisas te laat bleek, geen voldoend steunpunt voor zijn voet boodt. De riggel verschoof nameljjk en tea gevolge daarvan verloor de timmerman het evaswicht en viel op een der zolderbalken, waardoor een drietal ribben gekneusd moeten zijn. Ofschoon met veel pijn, wist hij toch nog te voet aan den Burg te komen en zijn woning te bereiken, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd in geroepen. Naar wij vernemen is hij tegen ongelukken verzekerd, zoodat de fiiaacieele schade daardoor minder groot zal zijn. - Naar aanleiding van ons bijblaadje be- hoorende bij ons vorig nummer en bevattende eene opgave omtrent enkele reisgelegenheden van ons eiland naar elders en weer terug, oitvingen wij een schrijven van een onzer abonses, hetwelk zeker verdient in overweging te worden genomen es dat ongetwijfeld door velen zal worden beaamd. Genoemde heer maakt daarin de opmerking dat blijkbaar de dienstregeling der „Ada" is geregeld is naar die van den spoortrein. Jammer vindt ZEd. het echter, dat ook bg het maken dier dienstregeling nog niet iets meer rekening is gehouden met de belangen van het publiek door de thans ingevoerde 4e boot nog iets later te laten varen, zoodat aansluiting kon worden verkregen met den trein die ongeveer 7 uur (6.41 spoortijd) te den Helder aankomt. Oader de redenen, waarvoor zulks zeer ge- weischt was, wordt o.a. genoemd, de omstan digheid, dat de trein waarop thans de boot correspondeert, een ware bommeltrein is, dat men voor het traject Amsterdam—Helder oigeveer 3 uur noodig heeft, terwijl bij den volgenden trein denzelfden afstand wordt af gelegd in 2 uur en een kwartier, een aanmer kelijk verschil dus. Voor ken, die voor hun zaken naar elders moeten, zou het zeker een groote aanwinst zijl met een tateren trein nog huiswaarts te kuinen keeren, terwijl bovendien ook de aan voer van brieven, couranten, pakketten, enz. met de 4e boot vermoedelijk belangrijk zou stijgen en het niet meer, zooals thans zou behoeven te wordei beweerd, dat het niet de moeite waard is het 's avonds nog te be- stellei. Tal van voordeelen zijn er aan ver- >oiden en de bezwaren? Ook die zullen er ongetwijfeld wel zijn, doch of die zullen kunien Opwegen tegen het voordeel Wij zullen niet trachten dit uit te maken, doch laten dit over Ui hen, die daarover beter kunnen oordeelen. Zek6r echter is het, dat het in veler belang zou zijl, indien de genoemde wijziging in den dienst werd gebracht en we meenden dairom de aandacht er op te moeten vestigen, in de hoop, dat zij die daarop misschien direct of indirect invloed op kunien uitoefenen het hunne zullen kunnen doen, om die wijziging alsnog te verkrijgen, of mochten daaraan te veel bezwaren verbonden zijn, minstens voor een volgend jaar. Oudeschild, 5 Mei. De gara&lenvisseherij gaf in de laatste dagen weer wat ruimer vangst, doch de prigs was dalende. Met de rogvisscherij werden sieehts matige uitkomsten verkregen. De geepvisscherjj aan het Horatje leverde een billijke vangst op, doch ook de geepprijzen zijn weer gedaald. In het begin der week werd nog f 8 per tal betaald. Vau 2 tot en met 4 Mei wasdeveeuit- voer als volgt: 67 koeien, 5 kalveren, 5 schapen en 8 varkens. Een dezer laatste dieren, gefokt door den veehouder T,. had het zeldzaam hooge gewicht van 640 pond. Oosterend, 5 Mei. De blazerschuiten T.X. 149 en T.X. 58, behooreade aan de reeders S. Plaatsman en C. G. Kuijper, beiden alhier, kwamen in het begin dezer week in de haven te Nieuwediep met elkander in aanvaring, waarbij de T.X. 58 belangrijke schade beliep aan den achtersteven. Het vaartuig is geassureerd by de Onderlinge Z ee- Assuraatie-Maatschappy Iemand te Tiel kocht te Mourik twee porseleinen wywaterbakjes voor f 1. Eenige uren later verkocht hy ze aan een antiquaar voor f 226. Dat een ernstig ongeluk voorkomen wordt, is zeker vermeldenswaardiger dan wanneer een ernstig ongeluk geschiedt is. Woensdag is te Rotterdam een ernstig ongeluk voorkomen op de stoomtramiyn Rotterdam-Schiedam. Toen de stoomtram met volle vaart de hol opreed aan de Aelbreehtskolk, zag de machinist Greb, dat een vyfjarig knaapje vlak voor zijn machine de rails overstak. Onmiddeiyk remde hij uit alle macht en liet het stootbord neer. Wel werd het jongetje nog eenige meters door het stootbord voortgestuwd langs den weg, doch gelukkig bekwam het niet het minste letsel, hetgeen een ter hulp geroepen geneesheer constateerde. Aan de tegenwoordig heid van geest van den machinist dankt de jongen zijn leven. Een Kamper stukje I De IJselbrug te Kampen wordt hersteld. In verband hiermede deelt iemand in de „Kamper Ct." mede, dat hy, toen hg „naast" zyn fiets het rechtervoet pad passeerde vóór het val gekomen, van den fungeerenden politieagent den last ontving „de fiets te dragen" in plaats van er naast te loopen De heeren H. Bogaerts Co. te Bokstel hebbes zich niet uit het veld laten slaan door de beslissing in de Tweede Kamer genomen ep hu» klacht over ongeoorloofde concurrentie, bun door den Minister aangedaan met het kosteloos beschikbaar stellen van portretten der Koningin. Ia een nieuw adres aan de Tweede Kamer zetten de beeren Bogaerts Co. hun grieven nogmaals uiteen en vragen zij de quaestie „volgens de beginselen van recht en bilhjkheid te willen beoordeelen." Zelfs goedbedoelde geschenken kunnen soms voor hom, die ze ontvangt, onaangename gevolgen hebben. Een burgemeester, ergens in ons land, die zeer veel belang stelt in land bouw- en veeteelt-zaken, bad zich byzonder veel moeite gegeven voor de opriehiing van eene roomboterfabriek. Na het tot stand komen daarvan werd hem, als bewys van wsardeering, een aandeel van f 50 ten ge schenke aangeboden. Dezer dagen ontving de burgemeester, als aandeelhouder der sedert gefailleerde fabriek, eene gerechtelgke aanmaning tot betaling van zyn aandeel in het tekort. En, koe ongaarne ook, moest by zgn aandeel met f142 bypassen. Op den 1 Mei-dag gaf de heer P. van der Meulen, inspecteur der belastingen te Heerenveen, des avonds in het socialistisch volksgebouw „Aurora" eenige voorstellingen met lichtbeelden. O.a. kwam daarby te voor- schyn een corpulent heer, waarby v. d. M.de verklaring gaf dat die plaat den heer Pierson, Minister van Financiën, voorstelde, die tan het Kamerlid v. d. Zwaag gezegd heeft dat de arbeiders nog wel vleesch nuttigden, doch dat Z. E. zyn portie ook wel kreeg, getuigde zgn blakende gezondheid. Door dei brigadier der ryksveldwaeht is ïu tegen den heer v. d. M. proces-verbaal opgemaakt wegens het belacheiy k voorstellen van Minister Pierson. Als een bewys hoe het aantal dergenen toeneemt, die crematie verkiezen boven be graven, wordt uit Den Haag gemeld, dat deze week drie ïyken, (waaronder twee van damesj naar het Crematorium in Hamburg vervoerd werden, niettegenstaande de zeer hooge kosten, die wegens het nog steeds ontbreken van een Crematorium hier te lande, aan deze wijze van ïykbezorging verbonden zyn. Voorzichtig met de draden van de elec- trische verlichting! Een timmerman te Poeldyk, werkzaam op een gebouw, waarover de draad loopt, greep Vrgdag 1.1. onwillekeurig met één hand aan dien draad. Door den electrischen stroom werd die hand zoo vastgehouden, dat hy haar niet kon losrukken. Even onwillekeurig brackt hy er de tweede hand by, die eveneens werd vastgehouden. Met moeite kon hij gelukkig nog om hulp roepen, waarop zijn makker, die op hetzelfde dak werkte, hem hielp bevryden en hy er niet weinig ontsteld en met een paar beblaarde handen afkwam. Iemand was onlangs op een uitstapje in de gelegenheid een nieuw gebouwde gevangenis te zien. Thuis gekomen, deed hy daarvan een uitvoerig verhaal in de tegenwoordigheid van zyn oudsten spruit, een knaap van vyf jaren. Een paar weken later ging hy met den trein naar de stad met zyn zoontje by zich. De trein stond stil even voor het station bereikt werd, vlak by een groot, hoog, donker gebouw. Het knaapje vroeg wat dat voor een gebouw was en toen hy ten antwoord kreeg dat dit de gevangenis was, bracht hy papa tegenover de andere reizigers min of meer in verlegen heid door de vraag: „Is dat nu de gevaigenis, waar u in geweest is, pa? Drankbestryding In „De Volksbond," orgnnn van de Vereeni- ging tegen Drankmisbruik, komen geregeld berichten voor uit de afJeelingen. In het laatste nummer trof onze aandacht de volgende mededeeling van het correspon dentschap Eriekem: „Het feit verdient vermelding, dat in deze gemeente met een bevolking van cirea 450 zielen, geen enkele herberg met vergunning be staat; alleen zyn er twee bierhuizen. Ia verband hiermede is het zeker opmerkeiyk dat sparen der bevolking hier eigen is, getuige 't groot aantal inleggers in de spaarbank te Buren." (R.N.) Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat daar een algemeene werkstaking uitgebroken is onder de matrozen op de stoomschepen. Volgens een telegram uit Koningsbergen zjjn een honderdtal soldaten van het le bataljon genietroepen na het middagmaal plotseling onge steld geworden. Verscheldenen zjjn bezweken. Snel recht. Het wereldrecord voor snelle rechtspraak is de vorige week door een rechter te Londen behaald, die in 40 minuten 20 zaken afdeed, dus in elke 2 minuten één proces. Een ander staaltje van snelheid is het volgende: Vier uur nadat de rechtbank haar echtscheiding had uitgesproken, is mevr. Sloana, de ex echtge- noote van den bekenden New Yorkschen millionair Hemy T. Sloane, in het huwelijk getreden met den heer Henry Belmont te Greenwich. Bat met deze week de staking der mijn werkers bi België wel den langsten tijd geduurd zal hebben, laat zich, volgens ontvangen berichten in het minst niet aanzien. Zfi neemt zelfs in omvang toe. In enkele mijnen, waar de staking nog gedeeltelijk was, is tnans bet werk geheel nedergelegd. Zoo heeft zich vooral in Herstall en Ongres de strke meer uitgebreid. Be groote Industrieën bestellen Engelscbe en Buitsche kolen. Woensdagmorgen kwam te Brus sel reeds een trein uit Rotterdam met Engelsche kolen aan. In bet bekken van Charleroi hebben wederom verschillende amelterijen het bedrijf wegens gebrek aan kolen moeten staken. Het getal stakers in dit bekken bedraagt 25,000 on geveer. In het bekken van Bergen is het getal met 5000 verminderd. Het aantal stakers in het middenbekken is stationnalr gebleven. Een troep stakende mijnwerkers in Idaho heeft onder eigenaardige omstandigheden aan zijn vernielzucht voldaan. Be troep, - honderd man sterk, maakte zich meester van een trein die te Canon Creek wachtte, laadde deze met drie duizend pond ontplofbare stoffen en stoomde daarmede naar Wardener op twintig mijlen af stand. Baar vernielden zij twee fabrieken en andere gebouwen die tot de mijnen behoorden. Tevens bonden z|j den strijd aan met eenige werklui in wie zfl onderkruipers zagen en doodden er een. Later bleek dat zfj met bun makkers aan den slag waren geweest* fir is voor 860,000 dollar schade aangericht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1