I Buitenland. Ingezonden Stukken] Marktberichten. I voc ten J. BBEDIXB1UBTBN. E»h vresseiyk oageluk had Vrijdagmorgen plaats op de spoorlijn tussehea Rozeadaal en het station te Oudsabosefe. Door den mailtreia voor Vlissiagea werden op dat gedeelte der lijn een vrouw es 2 kin deren van een arbeider, die ees particulieren overweg passeerden, toen de trein voorbijkwam overreden en gedood, een derde kind werd ernstig gewond. Afschuwelijk verminkt werden de lijken opgenomen. Door varseheiden winkeliers in galante rieën te Vlaardingen, is aan het Gemeente bestuur een adres ingediend, waarin wordt verzocht op de aanstaande kermis geen kra men met een „rad van avontuur", toe te laten. Da Rftterdamssbe beurs was varledea week getuige van een nog al typiseh tooneel. Kort na de opening verscheen daar een Belg, die, waarschijnlijk in de veronderstelling dat men by ons te lande eveneeas te werk ging als op de Beurzen te Antwerpen en Brussel, luidkeels den naam begon uit te galmen van dengeen dies hy zocht, n.l. den heerFerares, handelsagent van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. De verwarriag werd nog verhoogd doordien zy, die zieh op meer verwyderden afstand bevonden, het geroep „Verraaiers" verstonden. Natuurlek, dat ieder een ver opdrong om die „verraaiers" te zien! Toen, en dat was minder aardig, bleef men in vereenigieg den ongelukkigen aanstichter van het tumult zóo lang aanstaren, dat hy, vermoedeiyk van meeaing in een krankzinnigen gesticht te zyn terechtgekomen, het maar beter vond den tempel van Mereurius te verlaten. Van de kat van G. De Haan, te Klaaswaal, had men de jongen verdronken. Toen trok de poes het veld in en kwam terug met een jong haasje, bracht dit op den zolder in de kuiken- ren, waar zy het nu getrouw verzorgt en zoogt alsof het haar eigen jong was. (R. N.) Ia weerwil, of misschien ook ten deele ten gevolge van de herhaalde veroordeelingen wegens het onbevoegde uitoefenen der genees kunde stygt de roem van het Staphorster boertje en het vertrouwen op zpne bekwaam heid met den dag. Op zyne zittingdagen te Staphorst voeren de treinen uit Noord en Zuid een aantal patiënten aan. De toeloop is zoo groot, dat men vaak uren lang in de wachtkamer vertoeven moet, alvorens tot den aeseulaap te worden toegelaten en de bezoekers, wie het niet juist iu den maag mankeert, doen wel, als zy zieh behooriyk van proviand voorzien. Te Amsterdam en Zwolle waar hy ook zitdagen houdt, maken bezoekers en rytuigen file voor zyn tijdelijke woning. Onderwyzers en nieuwsbladen I Door den minister van bianenlandsehe zaken is aan de Gedeput. Staten der onderscheidene provinciën een brief gezonden, met verzoek te vernemen, of, naar hun meeniag, het be- kleeden der functies van redacteur, correspon dent, agent of uitgever eener courant, al dan niet valt onder het verbod van art. 86, alinea 2, der wet op het lager onderwys. De 4Va-jarige Jarkens is door oplettend heid van den machinist van trein 20 der Hol- landsehe Spoor, bfi Den Haag aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein de boekt door was, ontdekte het machine-personeel het ventje op de spoorbaan. Het overslaan der rem was het werk van een oogenblik zoodat de trein vlak voor het jongetje bleef staan. Alleen een stoot tegen zijs arm veroorzaakte een blauwe plek. Met blijdschap zagen de rezigers, hoe wel hevig opgeschrikt door het plotseling stilstaan van den trein, dat de jongen onge deerd aan de inmiddels toegesnelde moeder werd teruggegeven. BurgemeesterIs 't waar, Christiaa», dat ze gisteren in de'herberg „de Zwaan" gezegd hebben, dat ik een ezel ben? Boer: Jo», da's waar, burgomeister. BurgemeesterEn wat heb jy toen gezegd? Boer: Ze ztëa da se 't me wel op'a brief ke woue géve, da ge 's ézel zijt, en toen zee ikkeOch, loat moar, 'k leuv 't wal. Een vreemde snoeshaan! Een heer als reiziger le klasse met den trein van Amsterdam aan het Centraalstation te Utrecht aangekomen, bleek aan de conti ö!e niet in het bezit te zyn van een plaatsbewijs. Voor den stations-chef geleid, hield hy zieh van den domme, dat is hy beantwoordde geen enkele der hem gedasen vragen en weigerde eenige inlichtingen te geven. Naar het politie bureau overgebracht bleef hy by zyn stilzwy- gen volharden, terwijl hy geen enkel document by zieh had waaruit zyn identiteit was op te maken. Ten slotte heeft men hem weder naar Amsterdam teruggebracht, in de hoop dat daar het raadsel zou kunnen worden opgelost. Voorloopig is dit echter HOg niet geschied, want hoewel hy eindeiyk het stilzwygen heeft verbroken en is goed Hollandsch zyn veront waardiging over alles en nog wat heeft geuit, blyft hy niettemin omtrent zyn persooi alle inlichtingen weigeren. - Ofschoon sinds verscheidene jaren by de wet strafbepalingen zyn vastgesteld tegen het vangen en dooden van nuttigge vogels, alsook tegen het uithalen of vernielen van vogelnesten, toch worden nog jaarlijks honderden dezer nuttige dieren gevangen en gedood, hetzy om aan een gril der mode de vereischte artikelen te verschaf fen, hetzy om den lekkerbekken een fyne schotel te bezorgen, enz. In geen tyd van het jaar wordt daardoor meer schade aan land-en tuinbouw toegebracht, dan in de Meimaand. Het zoeken van vogelnestjes in dien tyd vermindert h6t getal nuttige vogels jaariyks met duizenden. Het spreekt van zelf dat door die vogelmoorden het getal schadeiyke insecten zeer vermeerdert. Beloopt de schade, welke deze plantenvernielers aan land- en tuin vruchten toebrengen, in ons land gemiddeld etteiyke duizenden guldens, zoo zal dit onge- twyfeld nog toenemen, indien het verdelgen van de vogels niet vermindert. Wat hij zegt, van hun hulp verstoken te blyven, wanneer insecten de overhand krygen. dat heeft men verleden jaar kunnen zien, toen de rupsen van het koolwitje by duizenden en tienduizenden aan den kooloogst ontzettende schade toebrachten. Wanneer de landbouwer zelf inzi6t en begrypt, hoe groot het nut is, hetwelk vooral de zang vogels, waartoe de meeste kleine vogels behooren, aan landbouw, tuinbouw en vruchtenteelt toe brengen, dan is reeds veel gewonnen. Langzamer hand gaan wy dien weg op, nu in byna elke streek van ons land aan onderwys in land- en tuinbouw gedaan wordt. Te Beirvelde (Oost-Vlaanderen) is overleden een dame, die aan hare erfgenamen een aardig fortuintje nalaat. Zg bezit in Oost- en West-Vlaanderen en in Zeeland ruim 5000 hectaren land, dus meer dan de gezameniyke grootte van Amsterdam en Rot terdam bedraagt. Daarenboven bezit zy tal van huizen, kasteelen, hótels, paleizen en villa's, alsmede aandoelen in spoorwegen, mynen en banken. Haar geheele fortuin was zoo groot, dat zy een jaariyksche rente genoot van byna 41/, millioen francs, zynde ruim 12000 francs of 6000 gulden per dag. Een zware ontploffing heeft te St.-Helens in Lancashire onmeteiyke schade aangericht. In een chemische fabriek was een begin van brand uitgebroken en voor dat nog de brandweer ter plaatse was, was de fabriek reeds onder een hevigen slag in puin gestort. In den omtrek der fabriek zyn ook de huizen in puinhoopen veranderd, in de geheele stad bleef geen glasruit heel en geen huis onbeschadigd. Se gasfabriek, die in de buurt der fabriek gelegen is, bleef ge spaard, hoewel door den schok een der gashou ders scheurde en het ontsnappende gas vlam vatte. Op bet terrein der verwoesting staan nog slechts de schoorsteen der fabriek en de stoom ketels. Tot dusver zyn onder het puin vier ïyken gevonden; of er nog meer slachtoffers zyn is vooralsnog niet bekend. Terwyi de Russische Regeering zoo dom is, de Finnen hun land uit te jagen, zyn er andere Regeeringen, die inzien, dat de mannen uit Suomi zeer begeerenswaardige medeburgers zyn. Onder anderen de Canadeesche Regeeriüg die aan professor Mayer, in Toronto, opgedragen heeft om naar Finland te gaan en daar de Finnen die hun land willen vaarwel zeggen aan te moe digen om Canada tot woonplaats te kiezen. Een drietal rampen wordt van over den Oceaan gemeld: Een pleiziertrein van de Philadelphia ReadiDg Spoorweg is in het station Exeter op een stil- staanden personentrein geloopen, waarby 25 rei zigers werden gedood en 50 gewond. Over de stad Honde in Mexico is een orkaan losgebarsten, die een groot deel der stad heeft verwoest. Uit de puinhopen zyn 28 iyken ge haald en 100 gekwetsten bevryd, terwyi nog vele inwoners worden vermist. Te Parys in Texas is een groote tribune met vierduizend toeschouwers tydens het afsteken van een vuurwerk ingestort. Er is een groot aantal gekwetsten. Te Nicolajef heeft weder een zoogenaamd antisemitisch oproer plaats gehad. Een vyfduizendta! metselaars, aardwerkers en stratenmakers die voor het grootste deel pas uit het gouvernement Orel waren gekomen, trokken naar de Joodsche winkels en woningen, sloegen alles kort en klein en mishandelden de bewoners. Op het Israëlietische kerkhof werden de graven geschonden. VolgeDs de „Bainiy News" zyn by het oproer vyftien Israëlieten gedood, waaronder twee vrouwenbovendien werden twaalf militairen van het detachement dat uitgezonden was om de orde te herstellen, vermoord, terwyi nog vier man worden vermist. Een der Joodsche vrouwen werd in haar woning doodgeslagen. Gedurende haar marteling waagde zy het niet te schreewen uit vrees voor de kozakken, die maar al tedik- wyis zich by de plunderaars aansluiten inplaats van de slachtoffers te bevryden. Toen de orde was hersteld werden vierhonderd der oproermakers in hechtenis genomen. De bibliotheek en de archieven van de Parysche Kamer van Koophandel en van het Nationaal bureau voor den Buitenlandschen handel op de Place de la Bourse zyn Zondagmorgen geheel door brand vernield. 200,000 boeken zyn verloren gegaan en een beroemde verzameling van stalen van zyden stoffen. In het zuidoosteiyk departement van denl Peloponesus zyn, naar uit Athene gemeld wordt J dezer dagen weer nieuwe aardbevingen voorge-f komen. Yoornameiyk heeft de stad Ligudistal veel geleden; daar zyn vescheiden huizen ingel stort of gescheurd. Ook andere plaatsen in deus omtrek hebben door de aardbevingen geledenf maar de schade is daar minder belangryk. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de R! Ondergeteekende verzoekt beleefd het volgendJ in uw blad te willen opnemen. 1 In het nummer van Bonderdag 11 Mei kom# een berichtje voor dat ondergeteekende bedank! zou hebben als diaken der Ned. Herv. Gem. ts- Oosterend. Dit nieuwtje is niet juist. Ik heb niet bedankt als diaken en ben dit ook niet van plan te doeuf daarom verzoek ik Uw beleefd dit te willet" opnemen. Uw. dw., P. v. d. VIS. Oosterend, 16 Mei '99. Amsterdam, 15 Mei. Aangevoerd 884 Ruu deren, le kwal. 65 A 70 ct., 2de kwal. 60 ct. kwal. 55 ct per KG. 125 Melk- en kalfkoeien f 1 a 220; Graskalveren fa; 70 nucht. kal 7 A 9; 68 Schapen f 18 A f25; 1057 Lammere] f 9.— A 111.—; 576 vette Varkens 82 A 84 ct per K.G' Purmerend, 16 Mei. Aangevoerd 314 vetl kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 249 nucht. kal f 6 a 16; 310 vette Varkens 82 A 36 ct. per k; 175 magere Varkens .f 12 A f 20; 329 Biggen U a f 8.50. 4039 Schapen en Lammeren; 631 Run deren en 28 Stieren. Kip-Eieren f 2,50 a f 2 7l' p. 100. Vette koeien, hooger in prys handel vlur f 0.52 a f 0,68 per k.g. Gelde koeien lager in prys, handel stug, IU A f 150 per stuk. Melkkoeien pryshoudend, handel stug, f lli A f 190 per stuk. IS;Vette kalveren, pryshoudend, handel matl f 0.60 A 0 80 per K.G. Nuchtere kalveren, pryshoudend, handel vlui Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen pryshoudend' handel matig. Vette schapen pryshoudend, handel matig f 18 a f 25 per stuk. Overhouders, pryshoudend, handel stug f 1 A f 23 per stuk. Lammertn pryshoudend, handel matig, f 5 f 13 per stuk. Londen, 15 Mei. Ter markt zyn aangevoerl Runderen, 3000 Schapen en lammereffim 90 Kalveren, Varkens. Men noteert Rund? ren 0.— A 0.—; Schapen en lammeren 0.50 I 0.86; kalveren 0 50 A 0.85; varkens 0.— A t0' K, 7 be in He te ziel Zondag 21 Mei (le Pinksterdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Sohröder. (Pinkstercollecte). Waal. Nam. 2 uur Ds. Sohrödèr. Ben Hoorn Voorm. 10 uur Bs. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssl Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedi 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zwem Cocksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Bareni GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. RoosebooJ Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Kuperus, Maandag 22 Mei (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessl Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedi Cocksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Bare: GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Roosebooi DOOPSGEZINDE GFMEENTE. Oosterend. Voorm 10 uur Ds. Kuperus. [Bef Mi enz, woc G an 5e C Eei ien 'AAI Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 10 tot 16 Mei 1899. ONDERTROUWD: Klaas Cornelia Geus (i Burg) en Jannetje Kooiman (den Hoorn). GETROUWD: Geene. GEBORENPieter Cornells, zoon van Corni Huisman en Anna Naatje Eelman (den Bufl Jan, zoon van Klaas Kujjper en Trfjnt Dogger (den Hoorn). OVERLEDEN: Martina Saarlis, 67jaar, wedu' van Martinus Martlnusse (De Cocksdorp Johanna Witte, 2 jaar, dochter van Pist ,gen Witte en Pietertje Veeger (den Hoorn). C« n,ts nelis Timmer, 76 jaar, weduwnaar van Os nelisje Kuiper (Oost). 1

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2