N°. 1231. Zondag 18 Juni. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. DU Mud verschut Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs psr 8 maanden Voor bhm Bobs 80 Cte. Frattee per peti door ge heel Nmcriams 45 Cte. Nasr Aksbisa en andere landen met verhoeginf der perte'e. Advertestlin vóór lt nar op den dag der ïltgave. Priit der Advertentiin Van 1 tet S regale 80 CU. Iedere regel meer 8 Cte. Breete lettere en Vignetten werden naar plaataruimto berekend. Bewgennmmere 8 Cte. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN wordes aasgenoaae» bil ds Uitgmrs LAN8EVELD ft SE ROOIJ, ParkstraatBoks or Tixel GEVONDEN V00RWE8PEN. Gedeponeerd t6n Raadhuize een zwart tricot handschoen, gevonden op den Waalder weg en een stok, waarop eenige aanteekeningen, achtergelaten ter Secretarie. 14 M M Êr¥kM ABKTEJi. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 15, 23 en 29 Mei en 5, 12 en 19 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het markt plein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uit- loopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nur een aanvang mag worden gemaakt, tenzü met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzjj mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren f9 2 uur) en by den marktmeester, die bovendien, daag3 vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hótels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten nitvoer gebracht, tenzij volstrekt bizondere gevallen, naar het oordeel van den marktmeester aanleiding moch ten geven, znlks alsnog te doen. Texel, den 3 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. KOSTELOGZE VACCINATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting van de ingezetenen die zich daaitoe aanmelden op Maandag 19 Juni 1899 's morgens lO'/j uur ten huize van W. Koppen te Oosterend, 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer H. H. van der Vegt te de Waal of op Dinsdag 30 Jnnl 1899 's morgens 11 uur ten huize van Jb Buijs te De Cocksdorp Texel, den 16 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. HERHALINGSOEFENINGEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept by deze op de miliciens Adrianus Boon en Sjoerd Blauw, behoorende tot het le Regiment Infanterie, van de lichting 1896 om op 8 Juli a. s. Willem van Doezum, Jan Nijenbanning en Johannes Nuy, behoorende tot het le Regiment Veld- Artillerie, van de lichting 1896, om op 6 Julia, s., Willem Kausen, Pieter Hin en Pieter Veen, be hoorende tot het 4e Regiment Vesting-Artillerie, van de lichting 1897, om op 24 Juli a. sdes namiddags vóór 4 uur bij hun korps aanwezig te zijn, voorzien van hun klesding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, by hun vertrek met groot verlof medegenomen, teneinde in werkeljjken dienst te worden gesteld. Texel, den 16 Juni 1899. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 17 Juni 1899. Met 1 Juli a.s. wordt de postbode K. C. Geus I» De Waal, overgeplaatst «aar Oosterend, ia ie plaats van des eervol ostslages postbode J. de Boer. Voor de zooveelste maal bleek Woessdag weder hoe gevaarvol soms een toeht met paard ea rijtuig kas zijn langs des smaller! rijweg op des dijk tussehea den Hoorn es Oudesehild en meer en meer begiet ziek dan ook de noodzakelijkheid te gevotle» een weg aan te leggen beneden dien dijk. Vooral voor hen dis voor hua beroep meermalen dien weg moeten volgen en dan dikwerf met min gunstig weder er over moet6K rijden, zooals genees heeren, zoudit een zeer groots verbetering zijn. Doch niet alleen by duisternis of ruw weder is de toeht gevaarvol, ook bij mooi weder is de kaas op hst krijgen van een ongeluk nog verre van uitgesloten, dit bleek Woensdag toen de heer v. d. Horst van den Hoorn naar het Oudesehild moetende rijden dien weg volgde. Zooals meermalen voorkomt waren thans ook in den hoek by den dyk schippers bezig met het branden van een schuit. Door de rook werd het paard van den Heer v. d. H. schichtig. Nadat eerst de voerman het paard reeds bij den bek had ge nomen en daar dit nog niet voldoende bleek ook de heer v. d. H. was uitgestegen, was het siet mogeiyk het paard tegen te houden, het liep achteruit en paard en kar vielen van den smsllea dyk naar omlaag. De schippers aan wier arbeid het ongeval grootendeels was te wyten, zagen het aan zonder een hand tot hulp uit te steken, gelukkig echter waren anderen meer hulpva»rd>^ zoodat spoedig paard es rytuig, laatstgenoemde echter min of meer beschadigd, weder op den weg waren gebracht en in zooverre hersteld dat de tocht verder kon worden vervolgd. Wy achten het niet ongepast de namen te vermelden van hen die zoo bereidwillig hun diensten verleenden, het waren de gebroeders T. en W. Zegel, zoons van de Wed. K.Zrgel woonachtig in de P. H. Polder en J. Burger Wz. van Oudesehild. Van het aanbod door eerst genoemde» gedaan om een ander paard te leenen, behoefde geen gebruik te worden ge maakt. Tot havenbeambte te Ztaadam, naar welke betrekking ook uit onze gemeente personen solliciteerden, is benoemd J. J. Flint, te Amsterdam. Oudeschild, 16 Juni. Met twee veebootea werden gisteren naar Loiden vervoerd 977 lammeren. Het aantal uitgevoerde lammeren, steeg daarmede tot 23.277 stuks. Oosterend, 16 Juni. Gisteren werd het examen voor San stuurman, stoom- en zeil vaart, alsmede voor de dris talen, met gunstig gevolg afgelegd door dea heer J. P. Bremer, zoon van den heer P. E. Bremer, alhier. De geslaagde is leerling van de zeevaartkundige school te Helder. Vlieland, 15 Juni. Heden werd obzo ge meente bezocht door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Nadat audiëntie was verleend en een paar openbare gebouwen waren bezocht, bracht Z. Ex. sen bezoek aan de school. Vervolgens werd een rötoer ge maakt langs het Noorderstrand, om de hoofden en andere waterstaatswerken te bezichtigen. Morgen vertrekt Z. Ex. met het jacht, waar mede hy gekomen is, naar Terschelling. Biykens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer achtten enkele leden het bedenkeiyk de mazelen uit de wet tot voorziening tegen besmetteiyke ziekten te doen vervallen, omdat het h. i. voor leken somtyds zeer moeieiyk is in den aanvang uit te maken of een bepaald ziektegeval mazelen dan wel roodvonk is. Overigens juichte men vrij algemeen toe, dat nu op enkele punten wyziging en aan vulling der wet noodig is gebleken, de Regee ring daartoe een voorstel doet en kon men zich met het doel van het aangeboden ontwerp vereenigen. Men vroeg of het niet wenscheiyk was behalve de pest ook de melaatsckheid in de wet op te nemen en sommigen meenden ook dat croup en tuberculose er in hadden behooren te zyn opgenomen. Anderzyds werd ten aan zien van dit laatste opgemerkt, dat daarvoor afzonderiyke wetteiyke bepalingen moeten worden vastgesteld en meende men te weten dat een wetsontwerp ter bestriding van tu berculose thans in bewerking is. Ter hoogte van de Oude Kermissteeg sprong te Amsterdam een jongeling, die ruzie met zgn „meisje" had in het water van den Achterburgwal. Een voorbijganger sprong den wanhopende» vrijer aa, maar deze wilde niet gered worden. Er kwamen meer redders bg, gewapend met ladders, touwen en haken es tegen al die reddingsmiddelen was de levens moede niet bestand. Hy werd op het droge gebracht en aan zyn verliefde vuil en wel teruggegeven. Zy, die belangstellen in het maatschap- peiyk werk van h9t Leger des Heils, worden opmerkzaam gemaakt op de gelegenheid, die er zal zyn op den a. s. Velddag (welke op Woensdag 21 Juni a, s. zal plaats hebben op het landgoed Yoordaan by Utrecht en geleid zal worden door commandant en marechale Booth Clibbor»;, om in de tent va» het maatschappelijk werk dezen tak van het werk ten toon gesteld ea op verkleinde schaal aan 't werk te zien, er zullen ook voortbrengselen van de Landkolonie zyn. Het terrein van den Velddag is op een zeer mooi landgoed, op 15 minuten afstands van het station Groenekanscke Dyk van den Can- traal-Spoorweg en op 5 minuten afstands van het station van deuzelfden naam van den Hollandsehen Spoorweg gelegen. Koffieboonleesters. Het plaatseiyk ar beidssecretariaat te Rotterdam belegde eene vergadering va» koifiiboonleesters met het doel eene vereeniging van die vrouwe» en meisjes op te richten, als te Amsterdam be staat. Het loon der „leesters" is ook al heel mie, 7Va cent A 1 dubbeltje per uur voor sjouwermanswerk. Ea in slappe tyde» worde» de vrouwen soms weleens een poosje wegge stuurd ook nog. En toch geen animo voor vereenigen. Een der vrouwen op straat noemde de aanleggers der vergaderitsg „socialen" en met een „Leve de KoBiugin!" haar toespraak eindigende, die tot tekst had: „Kom meiden, wat hebben ze met oszaa rommel te maken, ze kuanea..." Alle vrouwen en meisjes vielen haar bij. Ze schyeen den druk nogal niet byzonder te voelen. Gelukkig, of wilt ge, jammer genoeg. Uit So9rabaja schreef men het volgende aan de „Locomotief": Ia het jaar 1892 werd door de weeskamer te Soerabaja ia de dagbladen een oproeping gericht tot de wettige erfgenamen vaa zekeren baron Van S., ten einde de nalatenschap, welke uit contanten bestond, in ontvangst te doen nemen. Kort na deze oproeping ver voegde zich een Europeaan by een onzer advocaten met de mededeeling, dat hy ge machtigd was door ééa der familielede» dia varende was, de nalatenschap in ontvangst te nemen; hy legde daarby over een brief als machtigings-bewys, geteekend door een Van S. De advocaat, met deze papieren in handen, vervoegde zich tot de weeskamer alhier; nadat de stukken in orde waren be vonden, werd de som va» plm. f750aasde» advocaat uitbetaaldsedert werd van de zaak niets meer vernomen. Maar daar kwam plot seling by de weeskamer een brief van zekeren baron Van S. nit Amsterdam, die inlichting verzocht omtrent de nalatenschap van wyiea zyn vader. De kamer wendde zich onmiddeliyk tot den advocaat, die destyds de zaak voor den bovengenoemde» Europeaan behandeld en het geld ontvangen heeft. Men vermoedt dat deze advocaat er toen ingeloopen endoorden meer genoemden Europeaan bedrogen is laatstgenoemde wordt thans opgespoord. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1