N°. 1286. Donderdag 6 Juli. Au. 1899. Mieuwi» en Advertentieblad. Binnenland. Dit fclad vemMJnt Woenideg- es Zaterdagavond. Abtnmmentsprifi per 8 waanden Voor ben Boaa 80 Ot». - Francs per pest deer ge heel Nbsiïüahb 48 Gtz. - Kuur Ambsska ca «ader» landen met verhseging der pcrte'e. Advertenties véór 1® aar op dee dag der uitgave, Fiijt der Advertentiin Van 1 tot S regel» SO Ota. - Iedere regel meer S Cta. ©r®et® letters ®n Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Eewgsmmiaieïi S Ote. gat nummer. ABONNEMENTEN en ABYïRTENTIlK wordes aaxgenomss hij do Uitgevers LANGIVïLS SI ROQII, Farksiraat, Base o? Tssel BANKJE LEENING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Lsening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tjjd in het openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris, SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, Gelezen den brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, dato 20 Juni 1899, No. 16/6615, lste Afd.j Brengt ter algemeene kennis, dat onder dagtee- kening van 17 Juni 1899, No. 122, het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen op de Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling alR voron sullen op 18, 19, 20 en 21 Juli en zoo noodig op 22, 24 en 25 Juli 1899 schietoefeningen plaats hebben van het fort op do Harssens. De driehoek, waarin met de kanonnen van 30 cM. wordt gevuurd, gevormd door het fort op de Harssens en 4 voor anker liggende zeilvaartuigen met roode vlag aan den mast, moet als onveilig worden be schouwd. Do verst verwijderde twee zeilvaartuigen liggen ongeveer 9500 M. van het fort en ongeveer 8500 M. van elkander verwijderd, terwijl de dichtsbijgelegen zeilvaartuigen ongeveer 4500 M. van het fort ver wijderd ztJn. Ook zal govuurd worden, doch niet gelijktijdig', met kanonnen van kleiner kaliber, bij welk vuur de reede tot op een afstand van 4000 M. van het fort ais onveilig moet worden beschouwd, B(J dit vuur worden geen zeilvaartuigen met róode vlag aan den mast uitgelegd. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag van het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen, waarin gevuurd zal worden, terwijl een of twee stoombooten de schepen zullen waarschuwen en zoo noodig hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilig gedeelte van het vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwingsborden aan den ingang der haven en op de batterij Yisch- markt opgesteld zijn, waarop vermèld staat in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij hst Torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aange geven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen, als volgt; rood en witte vlagbetockend N., wit en zwarte vlag N. Ozwarte vlag O. (Zie „Ned. krt." No. 201.) Texel, den 30 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. AANVOER TAN VEE TER MARKT. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt in herinnering, dat tijdens de te houden markten, de aanvoer van vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straat, loopende langs het logement ,De Zwaan." Texel, den 4 Juli 1899. Be Burgemeester voornoemd, Hs W. DE JONCHEERE. TEXEL, 1 Juli 1899. De kermis bekoort dit jaar weder tot het verledene. Spellen, kramen, enz. werden successie velgk afgebroken en weggevoerd, om elders weder te verrijzen en zij, die willens of onwillens aan de kermisdrukte deel namen, komen weer zoo langzamerhand tot de gewone nat en kalmte terug. Alleeva Zondag, de laatste kermisdag, was het waarlijk druk ea werd er zeker door velea wat verdiend. Nog tot vrjj Iaat ia dea nasht bleven vsless op het kermisterrein en in d@ ver schillende daislok&lea ea slechts noode scheen men te kuaaea scheiden. Oadanks alle drukte en gewoel ea niettegen staande er door sommigen misschien wel wat veel geestrijk vocht werd gebruikt, kwamen er, zoover oas bekend, gelukkig gees gevallen vaa grove wanordelijkheid voor, zoodat de politie zeker een Riet te zware taak had. Het Theater Natioaaal werd steeds flink bezoekt ea ook do tooneelistea ia hot lokaal de Vergulds Kikkert hsddeu pea kisges over gebrek aaa belangstelling, minder groot was het bezoek ia 't hotel Texel, waar het sped- aliteiteagezslschap, directie D. de Vroomen, optrad en wel in de eerste plaats was dit een bezoek overwaard. Zoowel voor dea onder nemer als voor acteurs eu actrices was dit zeker verre van pleizierig. Vermoedelijk moet de oorzaak er vaa worden gezocht is de onbekendheid met het gozelsehap en waar schijnlijk ook wel in het naar veler oordeel wat hoog gesteld eatrén, terwijl de min goede indruk, die by gelegenheid van esa vorige kermis een ander dergeiyk gezelschap heeft achter gelaten, menigeen terug hield, met hoe veel lof er ook door de weinige bezoekers over deze voorstellingen werd gesproken. De heer De Vroomea heeft met zija gezelschap alhier een zeer guistigen indruk achter gelaten en zeker niet weinig er toe bijgedragen om de vroeger door anderen achtergelaten verkeerde indruk uit t9 wisschea. Mocht bij later weder hier eens eea of meer uitvoeringen willen geven, dan vertrouwen wij dat op een grooter bezoek zal mogen worden gerekend. Ter markt wares Maandag aangevoerd: 68 schapen, 125 lammeress 1 koe en 1 ram. Omtrent de prijzen die kouden wordea be- somd, vernamen wij, dat die gemiddeld waren voor schapen f 15 f 17, ea voor lammeren f 8 h i 11,25. Handel vlug. Door de vrij harde wisd, die vooral gisternacht woei, werd eea der zware boomen voor de O. L. schoolalhier, ter aarde geworpen, gelukkig echter zonder eesige SGhade te ver oorzaken aan de beleadesde gebouwen. Door de groote kroon was de doorgaeg door do Nieuwstraat voor een tijdje zelfs voor voetgan gers bijas geheel gestremd. Nsar men ocs mededeelt werd gisteren door dea fcoid vaa dea carrousselhouder De Nies, eea schaap van dea veehouder v. H. verscheurd. Naar wjj verasmea bestaat bij het too- aeelgezelsehap, dat alhier de vorige week eea drietal voorstellingen gaf, het plaa, om zoo mogelijk gedurende het volgende winterseizoen alhier ook een paar voorstellingen te geven. Kooa, 1 Juli. Hedenmorgen werden de alhier aanwezige redaiagst08stellen der N. en Z.-Hollandsche reddisgsmaatschappö gepro beerd. De nieuwe reddingsboot, welke hier tjjdelijk gestationeerd is, voldeed uitstekend en belooft geheel aan fesar doel te zullen beantwoorden. De afgeschoten vuurpijlen geraakten door den vrg stevigea wind wel eea weinig uit de richting, doch misten hun doel niet en werden volkomen in orde bevonden. Door het ongunstige weder was het aantal bezoekers zeer gering. Door een kindervriend, die liefst onbekend wil blijven, werd den Kooger schoolkinderen een ware kermisvreugd bereid. Op kosten van ZEd. mochten zij onder geleide van hunne onderwijzers het Theatre van Princelli bezoeken en daarna van den draaimolen profiteered. Reeds om 12 uur waren zij netjes uitge dost voor ket sckoolgebouw vergaderd, wach tende op de dingen die komen zouden. Hunne vreugde werd echter nog grooter, want de hesrea C. Kuip, J. M. Stiggelbout, S. Daalder en J. H. Mooijss stelden hunne rijtuigen voor dit dool disponibel. Of de kinderen dien dag volop genoten hebben, behoeven we niet te vermelden, maar zeker weten wij, dat de onbekende kinder vriend es zgae medehelpers niet spoedig door ouders ea kinderen vergeten zullen worden. Oudeschild, 4 Juli. Gedurende de maand Jam werden uitgevoerd 10862 lammeren, 78 schapen, 26 koeien, 6 kalveren, 4 paarden ea 42 varkens. Gisteren, 3 Juli, werden verscheept: 188 lammeren. 78 schapen, 3 koeiea, 3 kalveren, 1 paard, 1 veulen ea 19 varkens. Zaterdag mocht de schooljeugd vaa hier eea hoogst gevoegelijke voorstelling bijwonen in het gunstig bskesde spel van Princelli- Sehentke. Aan de Heeren M. Kroon Jbz., P. Vos, A. M. en P. do Waard, die met hun vijven 't jonge volkje tot geleide verstrekten, hebben niet alleen de kinderen maar ook de ouders bjjzoadore verplichting. Ieder toch was gerust, dat de kleinen onder goed toezicht stonden. Nsuwelijks was gisteren de vissehers- vloot in zee gestoken, of het werd zeer osstuimig, bij de vlagen zelfs stormachtig. Reeds vroegtijdig keerde eea groot deel der vloot terug. Easige schuiten hadden averij, enkelen waren door den zw&ren golfslag ge deeltelijk vol water geraakt eu moesten, in de haven terug, nog lang de pompen gaande houden. Met raden maakte men zich bezorgd over het lot van de uitblijvende vaartuigen. Door de familie der opvarenden werd naar ver schillende havenplaatsen getelegrafeerd, maar nergens was iets omtrent de vermisten bekend. Vaa een paar vaartuigjes kwam bericht, dat zij elders op bet strand waren geslagen, doch gelukkig de bemanning behouden bleef. Met augst en zorg gingen de betrekkingen der vermiste vissehers dea aaeht te gemoet eu het geheels dorp vreesde met de bezorgde families mee. In weerwil van alle nasporingen werd niets van schuiten of opvarenden vernomen. Sommigen hoopten nog, dat de visschsrs, bij het opknappen vaa't weer, opnieuw waren gaan vissebeu. Er is voor deze hoop wel eenigen groad, omdat geen enkel voorwerp der ver miste schuiten is aangespoeld cf opgevisekt. Oosterend, 5 Juli. Gisteren werden hier veie boriehteu ostvangen omtrent vissehers, die des nachts en des morgeas met stormweer waren biunesgeloopea. Eseo der schuiten, T. X. 73, had veel water overgekregea en liep ia bijaa ziekenden staat in de feavea. Omtresst eenige schuiten heeft men nog gee»e berichten ontvangenmen verkeert daaromtrent in onrust. By de rechtbank te Leeuwarden zya thans aanhangig niet minder dan 23 aanvragen van weduwen enz. tot het vermoedelijke over leden verklaren van even zooveel mannen. Het zijn de vissehers uit het dorp Wierum, die by den storm in den nacht van 1 op 2 Dec, 1893, met verlies van hunne vaartuigen, op zoo noodlottige wijze om het leven kwamen. Een collectant van een kerkeiyke ge meente kreeg in Dan Haag aan eeu woning op den Z. O. Buitensingel in plaats van een kleine gift voor de armen, van de dienstbode uit het bovenraam een emmer vuil water op het ïyf geworpen, waardoor de kleeding van den collectant beschadigd is. Van deze onbehooriykheid is aangifte gedaan bg de politie. Ten bewyze dat er overvloed van onder- wyzerspersoneel is, kan dienen, dat zich voor de betrekking van onderwijzeres te Hillegom hebben aangemeld 93 dames. TEXEISCHE COURAET.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1