N°. 1287. Zondag 92Juli. A°. 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit nummer behoort een bijblad Binnenland. Dit klad verschijnt Woeasdag- en Zaterdagavond. AbtHnmtHltprü» per i Maande» Voer bin Bom SO Ota. - Frame per poti door ga haal NimbiAxi AS Ota. - Naar Akbuza an ander» lsndan mat Terhceging dar parta'a. Advertcntiin vóór It in op den dag der nltgave, Priji der Advertentie* Van I tat B ragala SO Ota. - Iadara regel maar S Ota. Gtreate lattara an Vignettan warden naar plaatarnimta barakend. Bewganammara 1 Ota. per nummer. ABONNEMENTEN en A1VERTSNTIÉN worden aangenomen bij de Vitgmrs LAN9EVILB A SE ROOII, Parkstraat, Brad or Tmel bevattende de uitslag van de heden gehouden stemming van leden voor den Gemeenteraad alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie met eenig geld, gevonden in den Binnenburg, een rood beenen sigarenpijpje, gevonden te De Coeksdorp, een zilveren brochegevonden op de Groeneplaata en een drietand hooivork, gevonden op den Waalderweg. KOSTELOOZE VACCINATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat de gelegenheid zal zjjn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Woensdag 12 Juli 1899 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg, 's namiddags 4 uur in de O. L. School te Oudeschild of op Donderdag 13 Juli d. a. v. 's namiddags 2 uur ten huize van W. Koppen te Oosterend, Texel, den 7 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. WAARSCHUWING. Aan Zeevarenden wordt medegedeeld, dat op 18. 19, 20 en 21 en zoo noodig op 22, 24 en 25 Juli a.s. met geschut zal worden gevuurd van het fort op de Earssens. Boor het vuur op 18 en zoo noodig op 19 Juli a.s. wordt een zeegedeelte onveilig gemaakt, be grenst door het fort en 2 zeil vaartuigen met roode vlag aan den mast, liggende op ongeveer 9500 M. van het fort voor anker. Nader aangegeven wordt dit gedeelte door 2 tusschenliggende zellvaartulgen op ongeveer 4500 M. van het fort. Door het vuur op 19, 20 en 21 Juli a.s. wordt de reede op een afstand van 4000 M. van het fort onveilig gemaakt. Bjj dit vuur zjjn geen zeilvaartuigen uitgelegd. TQdens het vuur met geschut van 80 c.M., valt een gedeelte van bet Balgzand mede in het onveilige gedeelte en is het verblijf aldaar voor personeel, dat wier maait, dus gevaarlijk. Ook is het verblijf op den Zuidtcal, tot op 2000 M. van het fort, tijdens het vuren met mitrailleurs, onveilig. Tot voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd het onveilige zeegedeelte te vermijden. Texel, den 7 Juli 1899. Be Burgemeester van Texel, H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 8 Juli 1899. Naar wij vernemen hebben ziek voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel alhier aangegeven 27 jongelingen, waaronder 1 voor het reservekader, zoodat ook dezen winter die oefeningen weer alhier zullen plaats kunnen hebben. - Gisteren promoveerde aan de universiteit te Amsterdam „«urn laude" tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen onze vroegere plaatsgenoot, de heer Reinier Bakels, geboren te den Hoorn op Texel. Oudeschild, 7 Juli. 't Gaf groote verademing toen omtrent de van hier vermiste schuiten berichten inkwamen, dat een te IJmuiden binnengeloopen vaartuig ken na den storm had gezien, op verren afstand bewesten onze kust. De bange zorg der betrekkingen ver keerde in groote blijdschap, toen tegen den avond onze vermisten in veilige haven binnen liepen. Zij hadden 't in open zee niet zoo bar gehad als andere schuiten nabij de kust. De by Zandvoort gestrande blazerschuit is verzekerd by de onderlinge Texdsche Zee assurantie. Men tracht maatregelen te nemen om het vaartuig af te werken, dat by gunstig weer wellicht ook zal gelukken. DÉ Cocesdorp, 7 Juli. De heer L. Nieman, die hier een paar jaren geleden werkzaam was op het wrak der Stanley is onlangs den dood naby geweest. Zooals velen misschien bekend zal zynkad hy aangenomen een wrak, dat naby Antwerpen op de Schelde was gezonken, op te ruimen. Daar dit op ecne diepte ligt van ongeveer 20 meter en er op dit gedeelte van die rivier eene drukke vaart is, ging het werk niet naar wenseh. Toen nu kortelings eene nieuwe perspomp zou beproefd worden, zou de heer Nieman by deze gelegenheid als duiker fungeere», daar de vaste duiker bezwaren maakte. Denvorigen dag toch was de slang, waardoor men toevoer van lucht verkrygt, afgebroken. Nauweiyks evenwel was de heer Nieman op den bodem van de nvier of rukken aan het seintouw duidden aan, dat het hem aan lucht ontbrak en nu bleek dan ook, dat de perspomp in het ongereede was. Zoo spoedig doeniyk werd hy omhoog getrokken en boven zynde door het opendraaien der glazen van versche lucht voorzien. Het duikerpak werd uitgetrokken en nu ontwaarde men, dat er niet veel teekenen van leven meer waren en de huid van den ongelukkige eene lood- blauwe kleur had aangenomen. Er werd direct een geneesheer ontboden, die eerst na twee uren verlof gaf den patient naar het gasthuis te vervoeren. Nader vernemen wy, dat de heer Nieman naar alle waarschyniykheid het gasthuis na verloop van eenigen tydj gezond en wel zal kunnen verlaten. Oostérend, 8 Juli. 't Is gelukkig met de visschersvloot goed afgeloopen, hoewel men hier vele uren in ongerustheid heeft doorge bracht. Woensdagmiddag werden uit IJmuiden de laatste berichten ontvangen, zcodat men daarmede wist dat alle schuiten in veilige haven waren aangekomen. Sommige kebben evenwel een moeielijken tocht gemaakt, zooals reeds vermeld werd van T. X. 78. Ook de 160 kreeg zware stortzeeën over, tengevolge waarvan de schipper overboord sloeg. Deze hield zich evenwel vast aan een touw, waar mede hy zich wist te redden. De godsdienstonderwyzer B. van Zweden, die benoemd was by de Evangelisatievereeni- ging te Nymegenheeft kenbaar gemaakt, dat hy voor die benoeming heeft bedankt. Een paard van den veehouder T. Smit te Zevenhuizen heeft van een vergiftig schapen- waschmiddel gedronken en is aan de gevolgen gestorven. Het beest vertegenwoordigde eene waarde van f800. Duideiyk biykt dus ook hier uit, hoe ge- vaariyk het is, dergeiyke vochten onbewaakt te laten. Een dood gewaande. Een dertig jaar geleden vertrok de 19-jarige dochter van den burgemeester van een Noord-Brabantsche ge meente als gouvernante naar Nederlandsch- Indië. Kort na den dood van haar vader vernam men niets meer van haar. Dezer dagen passeerde een ryksambtenaar de Keizers gracht te Amsterdam, toen hy zyn familie naam hoorde noemen door een oude dame, die in een gesprek met een jong meisje was gewikkeld. Beide dames gingen een op ge noemde gracht gelegen huis binnen. De heer informeerde later aan dat adres naar de oude dame, wier trekken hem zeer bekend voorkwamen, en vernam, dat zy mevr. De G. was. Juist kwam mevrouw de gang door, met wie hy in gesprek kwam. Plotseling vielen beiden elkaar om den hals. Broeder en zuster hadden elkander wedergevonden. In Indië had de zuster een huweiyk gesloten, waarna zy naar Engelsch-Iudië was vertrokken. Na den dood van kaar echtgenoot was zy gerepatrieerd. (Tyd). Aan het Valkenbosch viel een bedelaar in de modder. Hy werd gered. De man had o. a.bij[zich een kerkboek, een briefje van ontslag uit de gevangenis en een aanslagbiljet in de bedryfsbelasting. Se eigenaren en pachters van kersen boomgaarden treffen het in de omgeving van Vianen niet. Terwyi zy duur kebben gepacht, hebben zy ook nog buitengewoon veel last van de spreeuwen, die reeds veel schade berok kenden en om de maat vol te meten zyn hevige regenbuien en windvlagen gekomen, die enorme schade kebben toegebracht, welke voor enkele boomgaarden op honderden guldens gerekend kan worden. In één boomgaard aldaar is zoo goed als niets overgebleven, wyi een gedeelte afwoei en een grooter deel der vruchten gekwetst is door het tegen elkander slaan der takken. Een erfenis van 8 ton gouds 1 De Duitscke consul te San Francisco ont ving onlangs een brief uit Aken, met het ver zoek, den landverhuizer D. op te sporen, omdat deze f800,000 had geërfd, welke in de Nederlandsche Bank voor hem werd bewaard. D., iemand van goeden huize, wiens familie in Nederland woont, nam als officier deel aan den Fransck-Buitschen oorlog en ging later als landverhuizer naar Amerika. De consul deed onderzoek en vond den verdwenen erfgenaam in de gevangenis. De arme man had, tot diepe ellende ver vallen, ongeveer 85 cents gestolen uit een armenbus en was deswege gestraft. Een verrassing van de AmsterdamBche duinwaterleiding Zaterdags is zy voor tweede en derde verdiepingen in dezen tyd des jaars waterloos. Als dan de dienstbode vergeefs beproefd heeft er een druppeltje uit te krygen, laat zy in de haast van haar werk wel eens de kraan der leiding openstaan. Dat beeft Zaterdag jl. aan een bewoner van buurt YY een koopje bezorgd. Juist zou hy aan tafel gaan, toen een der huisgenooten het nieuwtje kwam vertellen, dat zich waterval len in den gang begonnen te vormen hier en daar droop het langs de muren en van de trap „klaterde" het omlaag. Een haastig ingesteld onderzoek beweeB, dat de dienstbode de water kraan boven, „die toch niet liep", had laten openstaan en dat deze onverwacht haar plicht was begonnen na te komen, zoodat het portaal overstroomd was en het water door het plafond begon te lekken. Spoedig werd er nu een stokje voor gestoken, doch de stukadoor zal noodig zy om de veroorzaakte schade aan een nader onderzoek te onderwerpen. Te Katwyk aan Zee spoelde in 't begin dezer week een jonge bruinvisek aan; het dier, dat nog springlevend was, is onmiddeliyk naar Artis te Amsterdam gezonden. De nieuwe postzegels met den nieuwen beeldenaar van de Koningin en in de natio nale kleuren zullen waarsekyniyk 1 Augustus verkrijgbaar zyn, TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1