N°. 1238. Donderdag 13 Juli. A0. 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. Abennemtnttpriji per 8 maandm Year aw Bum SO Ota. - Frame per put ieor ga haal Nnmun Ota. - Naar Annua an andora 1 anten mat varhaaging iar garta'a. Advertentiin vóór It nnr op den dag der altgave. PrUt dtr Adurtentiin Van 1 tot S ragala SO Ota. - Iedere ragal maar Ota. Create lettere en Vignetten worden naar glaatarnimta barakand. Bowganammora S Ota. gar nammer. ABONNEMENTEN ei A1VERTENTIÏN worden aangenomen by de Uitgntrs LANOEVEL» A IE ROOtJ, Farkttraat, Bona or Tixel UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat afschriften van de processen-verbaal, vermeldende den uitslag der op 8 Juli 1899 gehouden stemmingen ter "verkiezing van vier leden (periodiek) en een lid (vacature) van den gemeenteraad zijn aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage liggen. Texel, den 10 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. A. WXSSTEA. H. W. DE JONCHEERE. HERSTEMMING voor den GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL .brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 88 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags wjf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: Dikkers, G. J. O. D. Flens, H. Lap, K. Bz. Winkler, J. E. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: ,Hy die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 10 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 12 Juli 1899. Evenals bij vorige stemmingen bleek ook bij de stemming op Zaterdag jl. weder, dat nog niet alle kiezers voldoende bekend zijn met de wyze van stemmen tkans gevolgd. Ten gevolge daarvan was dan ook ket aantal biljetten, die van onwaarde moesten worden verklaard, betrekkelijk vrij groot. Sommigen kadden blijkbaar gemeend, dat ook 6 candidaten op ket eene biljet moekten worden gekozen en maakten daardoor kun biljet ongeldig anderen weder kadden dikke strepen achter de door ken verlangde candidaten gezet, waar door ook kun biljet ongeldig was, terwijl weder anderen wel een of meer der witte vlekjes in de zwarte vierkante vlakken kadden zwart gemaakt, zooals dit wordt vereisekt, doek bovendien nog kun candidaten kadden aange duid door ket plaatsen van een potloodstreep ackter de namen. Ook deze moesten om die streepjes worden afgekeurd. Bjj een volgende stemming (22 Juli) neme men ziek dan wel in nekt niet meer te doen dan de witte stippen voor de 2 verlangde candidaten zwart te maken en onthoude men ziek van eenige verdere aanduiding, koe gering ook, indien men niet wil kebben dat zijn biljet wordt gerekend onder die van onwaarde. Ter markt waren alkier Maandag aange voerd 168 lammeren, 54 schapen, 8 pinken, 8 kalveren, en 5 biggen. Omtrent de prijzen die konden worden be- somd vernamen wij, dat die waren voor lam meren f 8 t f 12,50, schapen f 15 50, pinken f 75 k f 95, kalveren f 8 f 10 en biggen f 7 f 8. Werden een vorig jaar reeds plannen beraamd voor een pleiziertocktje per stoomboot naar Vlieland, en kon er toen door bijzondere omstandigheden aan die plannen geen gevolg worden gegeven, thans worden er naar ons bleek weer nieuwe plannen daarvoor gevormd, welke misschien meer kans van slagen zullen hebben. Op initiatief van Z.E.G. den keer schoolopziener in ket arrondissement Texel, keeft namelijk de kapitein van de te Vlieland gestationneerden stoomboot „do Hoop" ket plan opgevat zulk een pleiziertockt te organi- seeren, waaraan dan o.a. ook door ket onder- wijzers-personoel van geheel Texel zou worden deelgenomen. By genoegzame deelneming zou die dan plaats kebben op 16 Augustus a. s. Met ket oog op de kosten er aan verbonden zal voor ieder deelnemer een retourbiljet komen op f 1,50. Menigeen heeft zeker meermalen hetzij by zichzelf of ook wel tegen anderen den wensch geuit ook eens een kykje te kunnen nemen op het zoo dicht by onze gemeente gelegen eiland, doch moest dat doodeenvoudig geheel uit ket hoofd stellen, om de groote kosten er aan verbonden en de zoo moeieiyke reis. Nu echter beide bezwaren worden uit den weg geruimd, verzuime men niet van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken en ziek tydig er voor aan te melden. Men be denke wel, dat de tocht slechts by genoegzame deelneming door kan gaan, zoodat vooraf plaats moet worden besproken. Oudesohild, 10 Juni. Per veeboot en tjalk werden heden uitgevoerd: 160 lammeren, 70 schapen, 5 kalveren, 1 koe en 1 paard. Het afbrengen der naby Zand voort ge strande blazerscknit T. X. 189, is aan bewoners dier plaats opgedragen, tegen eene belooning van f 250.— waarvoor ket vaartuig moet geleverd worden in de kaven te IJmuiden. Oosterend, 11 Juli. Uit zee is aangebracht een stuk van een spiegel van een schip, waarop met witte letters de naamJohannes Oldersum. Gisteren was ket 50 jaar geleden dat de keer P. J. Bouma, Hoofd der o. 1. school alhier, zyne eerste akte (4de rang) als onder- wyzer verwierf. Al dien tyd was ZEd. als zoodanig aan dezelfde school werkzaam, waarvan ruim 37 jaren als Hoofd. 12 Juli. Een 9-iarige jongen van kier klom gisteren ackter op een voortrydenden hooiwagen en viel met zyn been tussekende spaken van ket wiel. Het been scheen geheel verbryzeld, dock by heelkundig onderzoek bleek, dat ket niet gebroken, doek op verschillende plaatsen ernstig gewond was. Een waarschuwend voorbeeld alzoo om dergeiyke roekelooze bewegingen niet te maken. Alkmaarscke Kaasmarkt. Als bewys, dat de Alkmaarsche kaasmarkt ziek in een ongekenden bloei mag verheugen, diene dat in de maand Juni dezes jaars op die markt het enorme gewicht van 1,027,281 k.g. kaas werd aangevoerd, welk gewicht, volgens daar van gehouden aanteekeningen, loopende sinds 1758 tot heden nimmer in ééi maand op die markt werd aangevoerd. Koolsoorten. Eene eigenaardigheid van de Streeker bloemkool is, dat zy kan ingelegd worden, terwyi dit met de Langedyker reuzen- bloemkool niet ket geval is. Daarentegen kan de Langedyker witte kool ingelegd worden en de Streeker witte kool weer niet. Waar deze eigenaardigheid aan is toe te sckryven zal moeieiyk uit te maken zyn. Een middel, dat niet altyd kan worden toegepast I Eenige personen zaten in de tram Veen- wouden -Dokkum te rooken, de conducteur maakte kun er opmerkzaam op dat zulks in dien wagen niet mocht, maar de heeren damp ten er maar lustig op los. Toen de paarden tram halfweg Dokkum te Murmerwoude aan kwam, beval de conducteur den koetsier om de paarden om te spannen, en dat geschiedde. De altyd nog rookende keeren begrepen hiervan niets en vroegen den conducteur wat dat ontspannen moest beduiden, waarop deze ant woordde „Da keeren willen ket rooken niet laten en nu ryd ik terug naar Veenwouden om de chefs er mee in kennis te stellen", waarop de rookers spoedig allen de sigaren wegwierpen. De conducteur was nu voldaan, liet de paarden weer voorspannen en bracht de nu niet meer rookende keeren per tram naar Dokkum. Berend Mulder, te Achterom, gemeente Hoogeveen, ziek Bleekte op krukken kunnende voortbewegen, maait niettemin, opzynknicön liggende, dageiyks drie akkers gras op onver- beteriyke wyze. De kelders van 's Ryks Munt bevatten aavzieniyke heveelheden van muntstukken, die aan ket verkeer onttrokken zyn, b. v. 9117 dofkliaknnde ryksdaalders, 8175 derge lijke guldens, 5289 halve guldens van dezelfde soort, 31210 Lombokryksdaalders, 26 vaatjes Spaansche pilaardaalders, uit Cur*Q»o toege zonden. Dat alles heeft zyn waarde, maar is in zyn tegenwoordigen vorm niet bruikbaar en de munt is de instelling, bestemd om er wat beters van te maken. Mazelen en pist! Het voorstel om uit de wet op de besmet- teiyke ziekten de mazelen te doen vervallen en de pest daarin op te nemen, vond in de afdeelingen der Eerste Kamer algemeene instemming. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1