N°. 1244. Donderdag 3 Augustus. A". 1899. Nieuws- @n Advertentieblad* Binnenland. Dit Mad vercchynt Woensdag- en Zaterdagavond. Absnncmenttprijs per S maanden Voor bbm Bubo 10 Oti. - Franss per pit door ge- hool Nnnuna a Oti. - Kaar Amhkika an andera Iandan mot Torhoogfng dor pert®'». Advertentiin vóór air op den dag der nltgave. Prijs der Adurteniiin Van 1 tat K ragols SO Cta. Iadara rogal maar S Ota. Areata letters an Vignetten werden naar plaatsruimte kerakend. Bewijsnummer» 1 Ota. par nummer. ABONNEMENTEN es AEVEETENTIÊN worden afgenomen bfl de Uitgevers LAN9EVEL» k BE ROOIJ, Parkstraat, Buks op Tixel BANK VAN LEENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in bet openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BEDRIJFSBELASTING. Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt, het voljaarsch kohier No. 1 van de bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1899/1900 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 81 Juli 1899. Be Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. V EULENMARK BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat aldaar op Maandag, den 14 Augustus a sveulenmarkt wordt gehouden. Ter bevordering van bet marktbezoek, ook door kooplieden van elders, noodigen zij belang hebbenden beleefd uit, vooral op dien dag met hunne veulens ter markt te komen. Texel, den 31 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Coninck Westenberg, Loco-Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 2 Augastu8 1899. De aanvoer vaa vee, is hoofdzaak schapen es lammeren, was Maandag alhier vrjj groot. Over den handel viel echter niet te roemen. Ia vergelijking met de vorige markten was deze zeer matig te noemen. Aangevoerd werden 548 schapen, 374 lammere®, 8 koeien, 2 kalveren, 1 paard ea 1 veuler. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor schapen f 13 k f 19, lammeren f 8 f 11,50 •n koeien f 152,50. Daartoe uitgenoodigd per advertentie, waren Maandag eenige personen opgegaan naar 't lötel „de Zwaan", ten einde zoo mogelijk hunne medewerking te verleenen voor de samenstelling van een commissie voor feestviering op 81 Aug. a. s. Groot was de opkomst eekter niet. V» sommigen was, zooals ons bleek, de mededeeliag ontvangen, dat zij zeer gaarne steun zouden willen verleenen, doch verhinderd waren dien avond te verschijnen, door anderen echter was ook dit niet gedaas en deze gaven daarmee zeker al zeer weinig blijk van belangstelling. Voorwaar niet zeer bemoedigend voor hen, die zich iH deze voorop hadden willen stellen. Tengevolge van die geringe opkomst was het eerst bijna een uur aa den daarvoor ba- paalden tijd, dat door den heer Baum&nn het woord werd genomen, om de vergadering te openen. Spreker deelt mee, zooals reeds in een der couranten (zie ons vorig nummer) werd vermeld, welke plannen men had, nl. het houden in de eerste plaats van een kinderfeest des morgens, vorder 's middags volksfeest en 's avonds verlichting Groeneplaats en muziek. Tot zgn leedwezen had men ver leden jaar de volksfeesten van het programma moeten schrappen. Voor de diverse volksspelen vond spreker een zeer goede bron, een boekje geschreven door den huer Van Aken naar aanleiding van de afschaf fiig der kermis, in welker plaats men volksfeesten wilde stellen. De café's zouden wei zorg dragen voor dans muziek op dien avond. Daar de tijd drong, was spoedige benoeming van een commissie Eoodig, terwijl daarna niet mocht worden ge talmd met het verzamelen der benoodigde gelden. Nadat bij acclamatie was besloten zonder stemming alle onderwijzers aan den Burg tot leden der commissie te benoemen, werd tot stemming overgegaan van 15 leden der commissie. Als zoodanig werden benoemd de heeren Baumaan, H. Flens, A. Dros Albz., A. Lap, R. Visser, J. C. Visser, C. A. Broekkamp, W. C. Reij, Pieper, C. C. Knijper, D. Mentz, Ph. Vle8siBg, Dikkers, C. Boon en S. Vlessing. Aan hen, die van bovengenoemde heeren in de zaal aanwezig waren, werd gevraagd of men de benoeming wilde aannemen, terwijl dezelfde vraag ook zou worden gericht tot die benoemden, welke niet aanwezig waren, terwijl besloten werd, hedenavond eene commissievergadering te houden ter verdere regeling der zaak in het böiel „de Lindeboom". Niets meer te verhandelen zijnde, sloot daarop de heer Bauman» de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun trouwe opkomst en welwillende mede werking. Van 28 tot en met 31 Juli wercei van hier uitgevoerd245 lammeren, 178 schapen, 12 koeien, 13 kalveren en 30 varkens. Het r< quest, door ruim veertig maaiers en drogers van zeegras, aan Z. Ex. den Minister van Financiëa, gezonden, luidt als volgt: „Geven met den meesten eerbied te kennen, ondergeteekenden, wiermaaiers en drogers te Oudeschild en Oosterend op Texel, dat zij door de verpachting der wierwaarden aan de ge meente Wieringen, in hun bedrijf zeer benadeeld worden, wijl zij van de pl. m. 8000 pakken zeegras, welke gewoonlijk per jaar gemaaid worden, kier op Texel slechts roim 7i« deel mogen maaien en drogen dat zij Uwe Exc. dus nederig verzoeken, op dezelfde voorwaarden niet meer de ver pachting dier waarden te doen plaats hebben, doch maatregelen te beramen, dat aan de maaiers van hier een ruimer deel worde verstrekt, b.v. gedeelte van het te maaien wier; dat wellicht dezo zaak ware te regelen, door aan de gemeente Texel een deel der wierwaarden te verpachten of anders aan particulieren op dit eiland en wel dat deel, hotwelk ligt be noorden het groote scheepsvaarwater, dat toegang naar de Zuiderzee geeft dat misschien ook wel de beide eilanden Wieringen en Texel, gezamenlijk als pachters zouden kunnen optreden, op nader door de gemeentebesturen dier eilanden met Uwe Excellentie te treffen bepalingen; dat ondergeteekenden, die met moeite en inspanning het brood voor zich en kunne gezinnen moeten trachten te verdienen, Uwe Exc. met bescheiden aandrang beleefd ver zoeken, wel op hun nederig verzoek te willen letten, alvorens tot herverpachting der bedoelde wierwaarden over te gaan. 't Welk doende, enz." (Volgen de handteekeningon.) Waal, 31 Juli. Gister werd in de Doops gezinde kerk alkier het orgel bespeeld, dat gerestaureerd is door den Heer Spanjaard te Alkmaar. De klank was schoon en welluidend; de zang werd er uitnemend door begeleid. Het werk doet den maker alle eer aan. Oosterend, 2 Aug. De heer C. Schuil, vroeger onderwijzer alhier, thans te Amsterdam, is benoemd tot len onderwijzer aai eene school 4e klasse aldaar. De invaliden van „Bronbeek" hadden Zaterdag een bijzonder aangenamen dag. Door Hare Majesteiten was na Haar bezoek aan de inrichting eene flinke som geschonken om de invaii 'en te onthalen. Dit gebeurde Zaterdag. De mannen kregen des middags rijsttafel met de traditioneele kippen, ieder een halve ff wek wijn en na tafel sigaren. („Ardk.Ct") De hond als schatgraver! Door het hondje van zekere Kr. is aan den Soestdijkerstraatweg onder Hilversum opgegraven een plat blikken busje, waarin zich f 3150 aan papieren geld bevond. Van deze vondst is bij de politie aangifte gedaan. Osgewenschte gasten 1 Iemand te Seherpenisse hoorde dezen zomer achter het behang in z(jn kamer voortdurend een buitengewoon geritsel. Meenende dat daar muizen huisden, stelde hij verschillende pogin gen in het werk om ze te vangen, hetgeen echter niet gelukte. Toen het behangsel weg genomen werd, juist op een plek waar een kachelbuis in den muur zat, kwamen er niet minder dan 40 vleermuizen vai achter van daan, welke, toen de deur geopend werd, alle wegvlogen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1