N°. 1246. Donderdag 10 AugustusAü. 1899 Nieuws- @e Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verichUnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprije per 8 maanden Voor sin Bone SO Ots. Franet per put door ge had NnntLAm i! Ote. Kaar Ammu en andere landen met verheeging der perte'a. Advertentiin vóór 1« nnr op den dag der altgave. Prijt der Advertentiin Van 1 tet S regels 10 Ote. Iedere regel meer t Ota. Street# lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnnmmere S Ote. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de üiigetert LANGtlVILB ft BI ROOI!, Parhttraat, Bona oe Tixel TEULENfiiRKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeen® kennis, dat aldaar op Maandag, den 14 Augustus a.s., veulenmarkt wordt gehouden. Ter bevordering van het marktbezoek, ook door kooplieden van elders, noodigen zij belang hebbenden beleefd uit, vooral op dien dag met hunne veulens ter markt te komen. Texel, den 31 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Coninck Westenberg, Loco-Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. AANGIFTE VOOR DE BEVOLK1NG-REGISTERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen, voor zooveel noodig, den ingezetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter Secretarie der gemeente moeten doen blfiken, door over legging van een getuigschrift wegens woonplaats- verandering (verhuiabiljey, of andere door de politie deugdelijk verklaarde papieren. B. dat zjj, die de gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding dezer bepalingen wordt overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit dato 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. C. dat van de verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis gegeven ter Secretarie, met aanduiding van het perceel dat men verlaten en hetwelk men betrokken heeft. Het niet naleven dezer bepaling wordt gestraft naar aanleiding van art. 4 der algemeene Politie verordening dezer gemeente, met geldboete van ten hoogste drie gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de Ingezetenen ernstig aangespoord hunne verplich tingen nauwgezet na te komen. Texel, 7 Aug. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd CONINCK WESTENBERG, L. B. J. A. WESSTRA, Secretaris. TEXEL, 9 Augustus 1899. De aanvoer ter markt alhier bestond Maan dag uit 495 schapen, 284 lammeren, 13 koeien •n 5 rammei. Tot groote spijt vooral van de veehouders viel helaas niet te roemen over den handel. De prijzei waren over 't algemeen veel lager en de handel was met recht stug te noemen, Besomd kon worden voor schapenf 11 Af 18. lammeren f 9 f 18.50 en koeien f 150 A f 180. Naar wij vernemen werd door den hulp brievenbesteller alhier, de heer Joh. Kikkert, voor deze betrekking bedankt en in zfin plaats als zoodanig aangesteld onze plaatsgenoot de heer K. Boon. De commissie voor de feestviering op 31 Augustus alhier is, naar men ons verzekert, reeds grootendeels gereed met hetloopenmet de lijsten voor de bonoodigde gelden. In slechts nog een wijk kon de daarvoor benoemde commissie echter tot heden nog niet werkzaam zijn, zoodat niet juist viel te bepalen, hoe groot het bedrag zal zijn, waarover zal kunnen worden beschikt. Over 't algemeen scheen men echter nog al tevreden over de goede gezindheid der ingezetenen om hnnnt> financieels steun te willen verleenen en slechts weinigen waren er tot heden, die zich er geheel aan onttrokken. Zoodra ook de bovenbedoelde wfik zal zijn bezocht, zal opnieuw eene vergadering worden belegd (waarschijnlijk nog in 't laatst dezer week) om naar aanleiding van het dan bekend wordende totaal-bedrag verder de feestelijkheden te regelen. 1 Oudesohild, 7 Aug. Door het in vlam ge raken van een petroleum-toestel, ontstond heden middag een begin van brand in de woning van den Heer Pool, nabij de haven. Vrouw en kinderen ijlden ontsteld naar buiten. Spoedig snelden eenige personen ter hulp toe, onder welke schipper C. L. Duinker, die de goeds gedachte had een wollen deken, dien hij in 't oog kreeg, over de vlammen te werpen en toen de geheele brandende massa uit te trappen. Zonder deze tijdige hulp had zoowel hot huis als de inboedel groot gevaar geloopen door de vlammen te worden vernield. Er is tot nu toe onder den arbeiderstand te Vlaardingen minstens f80,000 minder in omloop dan over hetzelfde tijkvak van het vorige jaar. De aanvoer van haring geeft een verschil van ca. 40,000 ton. Het werkloon kan veilig op f2 per ton berekend worden, maakt dus het aangegeven bedrag. Ook de neringdoenden lijden hierdoor veel schade. De Haarlemsehe politie hield dezer dagen wegens dronkenschap zekeren C. J., oppasser in het krankzinnigengesticht „Meerenberg", aan, die een ontvluchten patiënt moest opsporen Sedert geruimen tfid werd te Amsterdam valscb geld uitgegeven, voornamelijk rijksdaalders. Be politie was met lofwaardigen fiver aan 't speuren, maar zonder succes. Zaterdagavond is echter de maker van 't valsche geld op heeterdaad betrapt, iets wat uiet zoo ge makkelijk la. Hieromtrent kan het ,Hbld." o.a. 't volgende mededeelen; Omstreeks halfnegen liep een vau de meest bekende rechercheurs, die reeds dikwfila mooie .zaakjes" opknapte, langs de Westermarkt. Het was de rechercheur Peters, die een oude bekende tegenkwam, zekeren J. Smitehuyzen, vroeger deel uitmakende van een trio valsche munters Mevius-Hol-Smitshuyzen. Peters met zfin fijnen neus volgde S. en zag hem in de Wolvenstraat binnengaan in het sigarenmagazijn van den heer J. B. Reeser. Peters zag hem sigaren koopes en nauwelijks was S. den winkel uit, of Peters was er in en vroeg waarmede de klant betaald h«d. Be eigenaar gaf hem een rijksdaalder te zien, dien hfi van S. ontvangen had, en onmiddellijk zag de recherchenr, dat het muntstuk nagemaakt was; hfi boog het ten bewfize daarvan in een rechten hoek. Na den winkelier verzocht te hebben den rijksdaalder te bewaren, snelde de rechercheur S. achterna en zag hem binnengaan in 't sigarenmagazijn van de weduwe A. Broere, in de Raamsteeg. Peters wachtte tot geld was neergelegd op de toonbank, sprong toen naar binnen, sloot de deur en legde beslag op den hier neergelegde rijks daalder, die eveneens valsch bleek te zfin. S. was zoo ontsteld door het plotseling optreden van den rechercheur, dat hfi vrfi gewillig mede- ging naar het politiebureel Gymnasium, waar bleek, dat hfi nog een ruimen voorraad valsche rijksdaalders bfi zich had en bekende de munten te hebben nagemaakt in zfin werkplaats aan de Rozengracht. Hier werd een onderzoek ingesteld. In een leunstoel vond de politie een voorraad munt specie en werktuigen, die in beslag werden ge nomen. Door het flinke optreden van den recher cheur Peters is dus weer een gevaarlijk sujet onschadelijk gemaakt. Zaterdagavond kwart voor 12 kregen een echtpaar in de echtelijke woning aan den Crooswfikschen weg ruzie, waarbij het zoo erg toeging, dat de vrouw Antonia T., huisvrouw van M. K., 26 jaar, van angst uit het raam der eerste verdieping op straat sprong. Ze bekwam door den val een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen en moest per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd worden. Dat ondank veelal 's werelds loon is, bleek weer uit het volgende zaakje. Op een warmen acktermiddag liep een man uit Leidschendam te braden in het zonnetje, toen hem het aanbod werd gedaan om een eind mede te rijden met een dogcar, bespannen met een hit. Bij een herberg werd gevoerd en terwijl de eigenaar van den hit binnen was, ging de man er met hit en karretje van door en beproefde een en ander onderweg te verkoopen, hetgeen hem niet gelukte, daar de eigenaar hem achterhaalde. Het O. M. bfi de Haagsehe rechtbank, waar dit zaakje behandeld werd, vorderde vier maanden. Uit de omstreken van Breda: In geen jaren hebben de boeren zoo'n over vloedige! oogst gehad als nu. Kolden zij vroeger de arbeiders nogal eens helpen door dezen voor hun koren een plaatsje in hunne schuren af te staan, thais komen zfi zelf ruimte te kort en plaatsen zij, ia de schuren tot do nok gevuld te hebben, scbe'ven of mijten op hunne erven. Het koren is zoo goed als binnen, en krijgen wij nu spoedig wat regen, opdat de rapen gezaaid kunen worden, dan gaat het den boeren naar hm zin. Door de aanhoudende droogte en den feilen zonneschijn der laatste weken is het koren in Zeeland zoo snel aaigerfipt, dat men zich haasten moet om den oogst binnen te halen, wait bij het snfidei valles de korrels Bit de aren. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1