MUZIEK VOOR OEN DANS, Hotel „de Lindeboom." Buitenland, Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. De Feestcommissie van dee Burg uitsteken van vlaggen op 31 Augustus a. s. ie het lokaal „de Vergulde Kikkert." Tüta ie volbipelen ei niet oj 31 lezer is ket ballon voor ket tiliet ter beathitting. Em vm de kteren gaf een valsskei Mam op, gelijk de a veld wackter werd medegedeeld, waarop deze van een der omstanders een rijwiel ter leen kreeg en alzoo ket keersekap gauw te pakken kad. Door de Nederlandsake en Belgiscke regeeringen is met ket oog op de verbete- teriigen van ket kanaal Gent-Terneazen een commissie van ingenieurs belast meteen onderzoek der groote waterbouwwerken van ket vasteland. Deze keeren zijn dezer dagen te Hamburg aangekomen. De overksden stelden stoombarkassen te kunner beschikking en onder leiding van een hoofdambt esaar bezochten zij de waterwerken, in ket bijzoader de electrisehe en hydraulische inrichtingen der haven. In da commissie hebben zitting voor België de ingenieurs De Heem tn Gresier, van Gent en Troost, van Brusselvoor ons land de inspecteur van den waterstaat Nelemaas, van Terneuzenhoofd' ingenieur Bekaer, van Middelburg en ingenieur De Groot, van Terseuzen. (Vad.) Indien de correspondent van de „Times" te Eennes goed ingelicht is, zullen Dreyfus'beschul digers op aanstichting van generaal Eoget van tactiek willen veranderen, en de volgende hypothese aannemelijk trachten te maken. Aangezien het borderel bewijst dat er verraad gepleegd is, en men redenen heeft om overste Henry niet daarmee te belasten, terwijl men toch wil volhouden dat alleen een officier die in betrekking stond tot den generalen staf de stukken kon leveren, hebben zij de volgende verklaring opgesteldDreyfus en Esterhazy pleegden gezamenlijk het verraad, en zij waren door Weyl samengebracht. Dan kon ook Esterhazy's bekentenis, dat hij het borderel geschreven heeft, aanvaard wordenDreyfus zou echter de ergste verrader blijven; de man die de geheime stukken aan het buitenland heeft geleverd. Men zal zich herinneren, dat generaal Mercier reeds gezegd heeft, dat Als het borderel door Esterhazy geschreven was, hij door Dreyfus geïnspireerd moest zijn. Te Leipzig hebben 1000 timmerlieden het werk gestaakl. Bjj een ontploffing in een kolenmijn te Solejewskohe zijn een groot aantal personen omgekomen. Reeds zijn 28 lijken gevonden, terwijl nog 40 personen als vermist zijn opgegeven. Het parket van Rennes heeft van de ver dedigers van Dreyfus, mrs. Labori en Demange, de dreigbrieven opgevraagd, die door hen zijn ontvangen. Tot dusver bedraagt het aantal dier brieven honderd en acht. In drie dorpen in Moravië zjjn 42 personen door een dollen hond gebeten. Allen hebben zich naar Weenen begeven, om zich volgens Pasteurs methode te laten behandelen. Ook tal van huis dieren zijn door den dollen hond gebeten. Sedert eenige dagen staat een der grootste bosschen van Engeland, gelegen in de nabijheid van Bournemouth, in brand. Een paar vonken van een in brand geraakten molen waren komen overwaaien en door de sterke droogte vormden binnen eenige uren de heibrem, het struikgewas, de dennen één ontzaglijke vuurhaard, zich over verscheiden mijlen uitstrekkend. De bewoners der villa's aan den rand van het beroemde bosch van Talbot hebben in allerijl moeten vluchten, met veel moeite zijn de landhuizen behouden gebleven, maar de parken en tuinen zijn gan- scheljjk verkoold en tot asch gebrand. De be volking heeft door het graven van breede greppels eindelijk den voortgang der vlammen weten te stuiten, die over een oppervlakte van ongeveer 500 hectaren gewoed hebben. Men schat het aantal vernielde boomen op 5000. Ook uit Bordeaux en andere plaatsen In Zuid- Frankrjjk komen berichten van aanzienlijke boschbranden, bijna allen door onvoorzichtigheid ontstaan. Door den heer D. H. Schmüll, consul- generaal van Hawai te Amsterdam, is aan de Hollandsche bladen in Noord-Amerika het vol gende schrijven verzonden: Aan de Hollanders in Noord-Amerika. «In 1881 hebt gij aan onzen oproep van uit Amsterdam gehoor gegeven door uwe stem te doen hooren tegen de verkrachting door Engeland vaa het Tractaat van Zand-Rivier tegenover de Transvaal. Toen de Boeren, uwe en onze stam verwanten, bij Bronkhorstspruit,Langenek,Ingego en Amajuba den Engelschen het .terug" bloedig op den rug hadden geschreven, kwam eindelijk de vrede. .Toen was Transvaal arm; maar nu komt de Brit, belust op de goudmijnen van Transvaal, en staat reeds gereed, met 82000 man het eigen dom en de vrijheid te rooven van een vrfj volk. Het is hun niet genoeg dat zij vroeger de diamantvelden aan den Oranje-Vrijstaat hebben ontnomen. Neen, voor eenige millionnairs (in Transvaal rijk geworden scharrelaars), die nu ook het land in bezit willen hebben, moet een verdelgingsoorlog worden begonnen. ,ln 1896, toen Jameson met zijn bende in Transvaal viel, waren de Boeren zoo edelmoedig, om alle roovers vrij te laten, zich naar Engeland te begeven. Thans komt Engeland met open vizier om den roof te plegen en heeft reeds dum-dumkogels naar Zuid-Afrlka gezonden. Zult gjj, Hollanders, en gij, vrije zonen van Noord-Amerika, toelaten, dat in strijd met het volkenrecht een vrij volk, dat in vrede wenscht te leven, wordt aangevallen, beroofd en uit gemoord .Zult gij, die voor circa 100 jaren diezelfde Britten wegjoegt en op hen uwe vrijheid ver- overdet, dit zonder protest toelaten! Of zult gö, vrije zonen van Noord Amerika, toonen, dat gij nog iets over hebt voor uw Hollandsche stam verwanten in Zuid Afrika? .Verheft dan uwe stem voor vrijheid en recht, en protesteert met ons tegen deze rechtverkrach- ting en politieke struikrooverij. Op! op dan! vrije Amerikanen, en toont, dat door uwe aderen het vrijheidsbloed vloeit." De .Daily Mail" verneemt, dat er nog aldoor over de Kaapsche spoorwegen wapenen en munitie den Oranje-Vrijstaat binnen worden gevoerd, en wel met volkomen toestemming van het Bonds- ministerie. De Kaapsche loyalisten zijn daarover verontwaardigd en sir Gordon Sprigg zal de zaak ter sprake brengen. Ruim 200 millioen patronen en honderden geweren zijn zoo in de laatste maand naar Bloemfontein verzonden, en onder- tusschen weigert de Kaapsche regeering de vrij willigers in de Kolonie te wapenen. De Kaffers op den Witwatersrand worden roerig. Sir Gordon Sprigg heeft de laatste voor stellen der Transvaalsche Regeering uitstekend genoemd als afbetaling op wat zij rechtens ver schuldigd is. Inmiddels houdt h(j het er voor, dat als Engeland aan het verzoek voldeed om zijn recht van inmenging in de Transvaalsche aangelegenheden te laten varen, zijn invloed in Zuid-Afrika gevaar zou loopen. Alle Londensche ochtendbladen, de .Times" voorop, bevatten telegrammen uit Transvaal die wijzen op het kritiek worden van den toestand. Amsterdam, 28 Aug. Aangevoerd 274 Run deren, le kwal. 58 A 62 ct., 2de kwal. 54 ct. 8e kwal. 50 ct per KG. 150 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 44 nucht. kalv. 7 A 9; 7 Schapen 1 Af; Lammeren f Af.—; 580 vette Varkens 86 A 88 ct perK.G' Formerend, 29 Aug. Aangevoerd 290 vette kalveren 60 a 75 ct. per kg.; 173 nucht. kalv. f8 a 17; 306 vette Varkens 28 A 86 ct. per kg. 82 magere Varkens fllA f 17; 358 Biggen f4. a 17.—. 8138 Schapen en Lammeren554 Runderen en 87 Stieren. Kip-Eieren f 8,— a 14,- p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig, f 0.50 a f 0,62 per k.g. Magere koeien prijshoudend, handel stug, f 80 1150 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, 1110 A f 190 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel matig, f 0.60 A 0 75 per K.G. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel stug. Vette varkens, hooger in prijs, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, handel stug f 18 a f 26 per stuk. Magere schapen, prijshoudend, handel stug, f 18 A f 18 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f 6 A f 17 per stuk. Londen, 28 Aug. Ter markt zfjn aangevoerd 1700 Runderen, 7000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, Varkens. Men noteert Rnnde- ren 0.85 A 0.67; Schapen en lammeren 0.47 A 0.85; kalveren 0.- A 0.-; varkens 0.- A I Zondag 8 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Bs. Schrödeb. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur Is. Leffef. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Coeksdorp. Voorm. kalf 10 uur de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalf tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep; Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 23 tot 29 Aug. 1899. ONDERTROUWDJan Kooger eu Trijntje Mets (Oudesehild). GETROUWD: Cornells Jan Rab (Ysselsteln) en Maria Keijser (den Burg). GEBOREN; Pieter Franciscm, zoon van Berend van Zweden en Maria Aletta van Nus (Oos terend). Grietje, dochter van Pieter Kikkert en Antje de RuiJter (Hoogenberg). Pieter, zoon van Aiiën Dros en Aaltje Knol (De Coeksdorp). Hendrik, zoon van Jan Lematra en Geer- truida Sikkerlé (Oudesehild). OVERLEDEN; Cornells Burger 85 jaren, gehuwd met Geertje Koorn (Oosterend). Neeltje Rein- dert Smit 56 jaren, gehuwd met Maarten Dijt (den Burg). V Geboren: DIEUWERTJE HENDRIKA JACOBA, dochter van Jb. BOON en A. LOOMAN. Anna Paulowna, 27 Augustus 1889. Verloofd; CATHARINA MADIA ELISABETH DE BRAAL en CAREL LEENDERT GROH. Den Burg, Texel, I 10oo 's-Gravenhage, j Au*uatua 1899 Aan de Vinders en Aanbrengers van het lflk van onzen geliefden Echtgenoot, Zoon en Broeder, CORNELIS BURGER, en aan allen, die oub zoovele blijken van belang stelling en troost gaven en de laatate eer aan onzen geliefden Doode bewezen, alsmede aan Dragers en Kleedoplegsters betuigen wfl hier mede onzen hartelijken dank. Wed. C. BURGER en Familie. Oosterend, 30 Aug, 1899. verzoekt dringend en beleefd aan de Inwoners van den Burg door het aan het feest den noodigen luister te willen bij zetten niet alleen om het feest maar vooral als hulde aan H. M. de Koningin op 81 Augustus. onder leiding van den Heer BIJPOST, R. MOOJEN. Aanbevelend, i. BEGIJN!

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 3