Buitenland» Te Haarlem zij* weder valstke rijks daalders, guldens ea kwartjes ia omloop. Meerderjarigheid vervroegd! De Zwolsche Ct. veraeemt, dat de minister vaa justitie, ia overleg met de eommissie van rapporteurs voor de aaahaagige, van zijn departement uitgegaae wetsontwerpen die betrekkelijk de ouderlijke macht ea de voogdij ziek met het denkbeeld vereenigd heeft om ons Burgerlek Wetboek in dier voege te wijzigen, dat ook ia ons land de 21-jarige leeftijd de leeftijd worden zal der meerder jarigheid. Reeds sedert eeaige* tgd wordt er tel kens geschoten op de treinen tussehen Leeu warden en Groningen en w3l altijd in., de nabijheid van het station Buitenpost. Ook verleden week was dit weder het geval.- De kogel doorboorde het venster van een coupé 3 s klasse, zonder verder schade te veroorzaken. De politie doet onderzoek. Het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap heeft zich in zake „Leerplicht" tot de Tweede Kamer gericht met een adres, waarin het o. a. heet, dat nagenoeg alle onderwijzers in Nederland door hun dagelijksehe ervaring tot de overtuiging gekomen zijn, dat ter bestrijding van het schoolverzuim en in het belang van het opkomend geslacht, invoering van den leerplicht een gebiedende noodzakelijk heid is. (D.) Vrijdag tussehen 7 en 8 uren des mórgens heeft in de polders van Seherpeaisse en Poort vliet een windhoos geducht huis gehouden. Een groot aantal boonstokken werden over het land geslingerd cn zelfs tot over de slooten een houten loods, waarin een arbeider by een kacheltje zijn morgenboterham zat te eten, werd opgenomen en op verscheidene meters afstands weggezetde man bleef ongedeerd, doch zat onverwachts in de open lucht in een geweldigen stortregen. Pannen werden in groot aantal van de daken geslagen en strooklampen omvergeworpen. Op een akker met bieten werden de b'aderen over de geheele lengte als met een mes afgesneden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De dienstweigerende millicien Wendt is naar Alkmaar overgebracht om daar zijne militaire gevangenisstraf uit te zitten. Op zijn adres om gratie is nog geen be schikking genomen. In een ingezonden stuk in de N. R. Ct. wekt „Een Protestant" op tot oprichting van een bond ter bestrijding van het anti-semitis- me, waarvan ter wille van de onpartijdigheid Joden geen lid zouden kunnen zijn. De bond zou door het houden van lezingen en het uitgeven van een orgaan de onverdraagzaam heid moeten bestrijden en de zwakken be schermen. Dure appels! Uit Tiel meldt men: Als een sprekend bewijs dat er thans in deze streek groote vraag is naar fruit, diene dat een appelboomgaard, groot 1,5 hectare (geschatte opbrengt 450 a 500 H.L.) gepacht werd voor f 2485. In de appeljaren '95 en '97 deed hij respee tievelijk f 700 en f 1030. Dezer dagen werd bij de verbouwing van een huis in de Boschstraat te Bergen-op Zoom een bom opgegraven van omstreeks 80 pond. Waarschijnlijk is dit er een, die by het beleg der stad in 1747 door de Fransche binnen de vesting geworpen is. I* het boseh van de Wester-Meerwgk, onder de gem. Groesbeek, was Zaterdagmiddag de heer E. J. C. Greven, oud 19 jaar, student te Leiden, bezig zich in het paardrijden te oefenen in gezelschap van den heer H. Kok, directeur van de Ngmeegscke manege. Opeens schrikte zijn paard en steigerde zóó hevig, dat de heer G. er af geworpen werd en daarbjj tegen een boomstam terecht kwam en den hals brak. Binnen weinige oogenblikken was de ongelukkige bezweken. De in allerijl in geroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. Het lijk is naar de ouderlijke woning te Nijmegen vervoerd. Het ongeluk was zóó snel geschied, dat de heer Kok geen gelegenheid had om den heer G. hulp te bieden. Zaterdagavond werd te Enschedé in het gebouw ia het Volkspark door de Burger- harmonie eene muziekuitvoering geven. Plot seling had een hevige ontploffing plaats. Naar het schijnt is uit een open buis een groote massa gas ontsnapt. De daardoor zich open barende gasstank bracht een onderzoek met zich. Plotseling deed een geweldige slag zich hooren, een ontploffing had plaats gegrepen. Twaalf muzikanten werden meer of minder ernstig verwond. Vier doctoren, in de zaal aanwezig, verleenden onmiddelijk hulp. Onnoodig te zeggen, dat in de zaal een ware paniek ontstond. Nabij Heliendoorn is eesige dagen geleden een huurder van een logomentje het kuis boven het hoofd afgebroken, zoodat hg met zijn gezin op straat stond. Verscheidene nachten moesten ze onder den blooten hemel slapen, blootge steld aan de geweldige regens der laatste dagen. Naar aan de „Tel." van bevoegde zyde wordt medegedeeld, is het bericht in het „Nieuws van den Dag" van 19 dezer,betreffende de vondst van het „gevaarlgke pakje" ineen spoorweg-coupé te Amsterdam, niet van over drijving vrjj te pleiten. Dit pakje hield nl. in twee oude vuurpijlen, te zamen 0,4 K.G., kruit bevattende, door een troep militairen vervoerd, zoodat, behalve het achterlaten, geen voorschriften zijn overtreden. Vermoedelgk zal dan ook het alarmeerend bericht, dat er ontplofbare stoffen" in het pakje waren, aanleiding gegeven hebben tot de angstige wyze van behandeling, terwjjl het in het water werpen was verzocht om terugzending der waardelooze vuurpijlen te voorkomen. De heer Van Litk, burgemeester van Oorschot, te St. Oadearode, op jacht zynde, schoot een in deze streken onbekenden vogel en deze viel natuurlijk naar beneden, maar juist by een boer door den schoorsteen en in des soeppot. Geheel onverwacht dus een lekker kluifje voor dien middag. In de „Loc." wordt de volgende anecdote meegedeeld Een door zyn bekrompen hoogheidswaan vrijwel bekend gepensioneerd adelijk resident zat in den Haag op een sociëteit in een clubje van hetzelfde water. Een Indisch ambtenaar met verlof, bekend niet door zyn hooge ge boorte, maar door zyn hooge capaciteiten, kwam hem aanspreken. De oud-resident ging een weinig met hem ter zyde en fluisterde hem toe: ,/t Spijt me, X, maar de lui die hier zitten zyn allemaal van adel, dus je begrypt„X oogetsblikkeiyk af. Een paar dagen later zit X aan een ge zellig tafeltje en komt do resident naar hem toe. Oogenblikkeiyk staat ky op, neemt den resident ter zyde en zegt„'t spyt me, Y, maar de lui die hier zitten zyn allemaal knap, dus je begryptOp zyn beurt de hoogge boren ondresident met snelheid af. Leest men allerwegen, dat de campagne op de steenovens byna overal geëindigd is, een uitzondering hierop maakt de steenfabriek „De Molenhei", van de heeren v. d. Eist, te Schyndel. Deze werken volgens een systeem, waarby, ondanks de felste vorst, nimmer de arbeid behoeft gestaakt te worden, ook des avonds niet, daar de geheele inrichting eleetriseh verlicht is. Zoover bekend, is er in ons land geen enkele fabriek dusdanig ingericht. Militaire fitteryen! Voor eenige dagen begaven zich twee korporaals, een reservist en een milicien per trein naar bun regiment te Breda. Al heel spoedig raakten beiden in druk gesprek, dat natuurlijk over den dienst liep. In dat gesprek zei de reservist o.a. dat hy een veel betere positie bekleedde dan een le luitenant, eenige keeren met buitenmodel schoenen had geëxerceerd enz., terwijl de andere zich minder gunstig over voeding enz. uitliet; Beiden bereikten eindelijk de plaats hunner bestemming, doch werden bij het uitstappen tegengehouden door iemand, die met hen in dezelfde coupé gezeten en dus het geheele gesprek aangehoord had. Deze medereiziger, die een 2o luitenant van hetzelfde regiment bleek te z^n, zei hun dat ze zich zeer onbeschoft hadden gedragen en verzocht hun namen op te geven, wat dan ook geschiedde. Den volgenden dag was tegen belden een aan klacht ingediend ter groote van een vel model papier, met het gevolg, dat de reservist werd veroordeeld tot 4 dagen provoost cn de milicien tot 4 dagen arrest. Wordt door zoo'n geval den minderen eerbied ingeboezemd t6gen hun meerderen? R.N. Het spant in geheel Zuid-Afrika. De Oranje Vrystaat, zegtde „Cape Times", is als een gewapend kamp. Overal komen klompjes Boeren gewapend byeen en reeds is een sterke troepenmacht geconcentreerd in de richting van Kimberley. De „Standard and Digger's News" zegt verder zeker te zyn, dat by het eerste schot, in Zuid- Afrika gelost, een groote opstand onder de Hol landers in de Kaapkolonie en zelfs in Rhodesia zal uitbreken. Reeds nu zyn een aantal jonge Kaapsche boeren gereed om naar Transvaal te trekken, en een Hollandsche predikant verzekerde aan den correspondent van de „Daily Chronicle" dat als de oorlog uitbreekt, zyn geheele gemeente aan de broeders in Transvaal hulp zal gaan bieden. En al zyn de Hollanders in de Kaapkolonie nog zoo loyaal en zoo trouw aan Engeland, „bloed is toch, ten slotte, dikker dan water", zegt de „Manch. Guardian." Wy zouden zeggen: „Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan." De impressario Bond, die indertyd Stanley's voordrachten In Noord-Amerika georganiseerd heeft, biedt Dreyfus 100,000 dollars aan, voor honderd voordrachten aldaar. Een telegram uit Johannesburg meldt, dat de zaken aan den Rand byna geheel stil staan, en dat waarschjjniyk tegen het einde der maand alle mynen gesloten zullen zyn. Te Hammerfest is aangekomen een zeeman, Larsk Ask genaamd, die een door hem gevonden boei, gemerkt „Poolexpeditie Andrée", heeft meegebracht. Be boei is ernstig beschadigd een bericht werd er niet in gevonden. Het is de boei, die Andrée had afgesproken te zullen uitwerpen, als hy de Noordpol passeerde. De „Aurora" bevat een brief van Zola aan mevrouw Dreyfus. Zola zegt, zich te verheugen over de gratie, verleend aan Dreyfus al is het dan ook ergeriyk, dat men genade krygt voor recht. Hy betreurt het, dat de Regeering uit noodlottige zwakheid zich heeft neergelegd by een daad van barmhartigheid, in plaats van een daad van gerechtigheid te doende Regeering is teruggedeinsd voor de aanmatiging van een party, die zich verzet. En te meenen, dat men door éen la?gheid het land zal sussen, dat is totale en opzetteiyke zelfverblinding. Zola meent, dat de Regeering het schandeiyke vonnis van den kiygsraad naar het Hof van Cassatie moet verwijzen, teneinde de toekomst van Prankryk in de oogen van heel de wereld te redden. Het verval van Prankryk is nu reeds zoo groot, dat wy er toe moeten komen de Regeering dankbaar te zyn, omdat ze wat mede- ïyden heeft getoond. Ten slotte zegt Zola, dat Dreyfus met opge geven hoofde zyn eerherstel kan afwachten. „Wy zullen de worsteling voor het recht en voor de rehabilitatie van een onschuldige voortzetten Twee wielryders te Coventry hebben een zonderlingen fietswedstryd gehouden. De een moest een heuvel afryden en de ander er tegen op trappen. Degene, die daarvoor den meesten tyd noodig had, zou winner zyn. Te Kollomaggi in Rusland hebben eenige aanzieniyke jonge dames een nieuw soort sport gevonden. Zy hebben gemeenschappeiyk een weide gehuurd en vermaken zich daar den ganschen dag met grasmaaien en alle werk zaamheden, die deel uitmaken van den hooibouw. Het gebeurt In de kleedy van de boerenmeisjes uit die streken, met een doek op het hoofd en barrevoets. Van tyd tot tyd wordt het werLlcn afgewisseld door gezang en het ontbreekt dei ee dames niet aan belangstelling in haar werk want den ganschen dag hebben zy bekyks, voora van heeren. De hoofdzaak is, dat zy 's avonds hongerij m en kei inij en k a; en h rals( len d! its en kij kkig

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2