N°. 1262. Donderdag 5 October. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, AbeHumtHtspriii per t maanden Voor ui Boas SO Cts. Frame per put deor ga- heal NuikiiAkb 45 Ota. - Naar Amur* en andere landen met Terheeging der gerte'a. AdvertentlSn vóór 18 nnr op den dag der aitgave, Priit dtr Adurteniiin Van 1 tot B regale 10 Gte. Iedere regel meer S Cte. Droste lettere en Vignetten werden naar ylaataraimte Berekend. Bewgannmmera I Ota. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVIRTINTIlN worden aangenomen bij de üitgtun LANGIYELB k BI ROOII, Parkstraat, Bona or Tkel INKICHTINGEK welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennia, dat de verzoeken van Pieter Dekker Jz,, Jan Schaöen Lz. en Cornelis Visman te Oudeachlld om op de perceelen, kadaster bekend in Sectie D, Nos. 860, 1747 en 1950 vischrookerjjen te mogen oprichten door hen zQn ingewilligd. Texel, den 29 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, Be Burgemeester, J. A. Wesstra. H. W. de Joncheere, GEMEEKTEBEGB00TIN6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1900, den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen, van den 4 October tot en met den 18 October aan staande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 8 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, Be Burgemeester, J. A. Wesstra. H. W. de Joncheere, BEDRIJFSBELASTING. Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitge reikt, het voljaarschkohier No. S van de bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1899/1900 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 8 October 1899. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 4 October 1899. Zooals vooraf reeds per advertentie was ekend gemaakt, werden Maasdag door het estuur der Afdealing Noord-Holland der 'ereeniging „het Nederlandseh Paardenstam- oek" alkier keuringen van meriöa gehouden, erwijl vooraf gelegenheid werd gegeven tot sekrQving van paarden in het Nederl. Paar- enstamboek. Ter inschrijving worden aangeboden 5 arden, waarvan er 4 werden goedgekeurd, eze behoorden respectievelijk aan de hoeren: A. Keijser, L. J. Zors Roeper, C. Pz. Vitte en J. Reuvers. Voor de premiekeuring van merriëa van 3 >t 6 jaar waren aangegeven 6 merriëa, welke le premiewaardig werden gekeurd en onder i eigenaars waarvan de premie van t 75 (niet ongeveer f 100 zooals abusivelijk per advertentie werd vermeld) zal worden verdeeld. Indien aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, zal het volgend jaar aan bovenge noemde eigenaars, de na te noemen heeren, het achter hun naam gevoegde bedrag als premie worden uitgereiktJ. A. Reiser f 15, C. R. Zeyser f 15, L. J. Kors Roeper f 15, C. J. Roeper f 10, Gebr. Schumaker f 10 en C. Pz. Witte f 10. Aan de premieverdeeling van 2-jarige uerriën werd deelgenomen door 7 merriëa, behoorende of in beheer by de heeren: Gt. A. Bucker, Z. Jb. Eelman, C. S. Zeijser Cz., J. H. Moojen, C. Slot en J. Reuvers en mej. Wed. J.H.Zikkerfc. De premies van 125 werden toegekend aan de merrie van den heer C. S. Zeijser Cz., (Brakestein) met No. 1 en die van den heer G. A. Bucker met No. 2. Zeurmeesters waren de heeren Bilrotk, rijks-veearts te Hoorn en J. de Veer, Land eigenaar en Veehouder te Schagen. Voor de maandag alhier gehouden markt was de aanvoer als volgt: 60 schapen, 86 lammeren, 9 rammen, 23 koeien, 3 paarden, 2 veulens, 32 biggen, 3 korfjes kippen en 1 korf eenden. De handel was waarlijk stug te noemen. Omtrent de prijzen, die konden worden ba- somd vernamen wij, dat die waren voor schapen f 14 A f 16, lammeren f 8 f 10, rammen f 20 a f35, koeien f 130 f 155, veulens f 70 f 80, biggen f 4 h 17, kippen f 0.75 f 0.80 en eenden f 0.75. Naar wij vernemen heeft de inventaris der vischsloep Andrée, Maandag jl. verkocht te Oudeschild, opgebracht f285.25, terwijl het wrak dier sloep, zittende op het strand achter den Hoorn, voor f 46 werd verkocht. De Cocksdorp, 3 Oct. De lijstervangst door middel van strikken heeft zich hier goed ingezet. Op don Ion dag werden in twee boschjes niet minder dan 143 lijsters verschalkt. De prijs, die hier wordt besteed, bedraagt 10 cent per stuk. Den Hoorn, 3 Oct. Zooals nader blijkt, werd alhier op de lijst ten behoeve van de Wed. Burger te Oosterend geteekend voor f 68.30. Oudeschild, 3 Oct. Van 29 Sept. tot 3 Oct. zijn van hier uitgevoerd70 lammeren, 1 schaap, 3 koeien en 16 varkens. Het mannenkoor „Amicitia" is, na een veertienjarig bestaan, den weg opgegaan der ontbonden zangvereenigingen „Utile Dulci" en „Crescendo" en behoort thans ook tot de geschiedenis. In een gisteren gehouden vergadering der werkende leden werd, uit gebrek aan voldoende belangstelling, tot de ophefüig besloten. De honderd meter bestrating op den djjkkruin is nu voltooid. De voerlieden, die dit deel vai den dijk berijden, roemen de bestrating als eene verbetering. Men koopt, dat het aangevangen behardingswerk een volgend jaar zal worden voortgezet. Oostérend, 4 Oct. Niet alleen aan het korten der dagen en aan het najaarsweder kan men bespeuren, dat de winter weder in aantocht is, doch ook aan vele andere zaken. De vogels trekken weder naar hunne winter kwartieren en de mensehen kijken wederom uit naar variatie voor de lange winteravonden. Zoo zullen alhier de zaïgvereenigingen „De Lofstem" en „Eendracht maakt Macht" eerst daags hare oefeningen hervatten, terwijl de vereeniging „Nut en Gteioegen" hare huis houdelijke vergadering zal uitschrijven tegen a. s. Dinsdag. De huismoeders zijn aan „het stoffen" en de kachels worden nagekeken. De vissekers kijken sedert bijna 3 weken te vergeefs uit naar bestendig weder, omdat het zoo noodig is, dat ze voor den winter nog wat verdienen. Ter waarschuwing deelt de „N. Gron.' Ct." mede, dat dezer dagen twee in Groningen gevestigde miliciens-verlofgangers voorgedragen zijn, om, wegens het niet tijdig doen af- teekenen van hun verlofpas, op grond van artikel 137 der Militiewet, weer in werkt; lijken dienst te worden opgeroepen. Door de firma T. De Vos Zonen te Nieuwerkerk a.d. IJsel zijn de vorige week geslacht 2506 varkens en over de geheele maand September 9383 stuks. Okkernoten zijn er dit jaar in Zeeland niet veel, tengevolge waarvan ze ook duur zijn. Te Goes verkoopt men ze 40 45 ct. de 100; anders 25 30 cent. Eed of belofte I Op de 31 Ostobor en 1 November te Assen te kouden 29ste algemeene vergadering van den Nederl. Protestantenbond komt in behan deling een voorstel van den heer P. H. Hagen- koltz Jr. luidendeDe Nederl. Protestantenbond wende zich in vereeniging met De Vrije Ge meente te Amsterdam tot H. M. deZoningia met het verzoek, dat in de bestaande wetgeving op den eed deze wijziging gebracht worde dat voortaan elk, 't zij hij al of niet tot eenig kerkgenootschap behoore, ia alle gevallen vol gens eigen overtuiging den eed of de belofte kume afleggen. Een strenge bepaling! - De Raad der gemeente Barradeel heeft bepalingen op het wielrjjden vastgesteld, waarin o. n. te lezen staat, dat in het vervolg de fietsers by de nadering van een met paarden bespannen voertuig, op minstens 25 M. afstand hiervan af moeten stygen, en zich opstellen naast hun fiats ter zydo van den weg, tot zoolang de paarden zya gepasseerd! Te Tilburg werd, ongeveer twee jaren geleden, de 18j-arige Theresia V. zoodanig door den bliksem getroffen, dat haar spraak vermogen dermate was belemmerd, dat zy moeiiyk verstaanbaar was, terwijl ook het rechterbeen grootendeels verlamd was. Dezer dagen bevond zy zich by haar ont waken geheel van haar gebreken genezen en even gezond als voorheen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1