N°. 1263. Zondag 8 October. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Uit de Gemeentebegroting. Binnenland. Dlt Mad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Absnnmenltpr^s ptr S mimdm Voer bin Bunc SO Oti. - Franu per pui door ge haat NaBBBi&Ks 46 Ota. - Kaar 4ïiüiu an andera landen mat verheeging der garte'a. AdvertentlSn vóór 19 nr op den dag der nitgave, Priit itr Advertentiin Van 1 tat S ragala SO Ota. - Iedere regel meer Ota. Streste lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewg mommen s Ota. per nammer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bjj de Vitgmn LANGSVIL» BS ROOII, Parkstraat, Boao or Tsxei, GEVOKDEN TOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een schroef (dop) van een rijtuig, gevonden in de Warmoesstraat een bril in etui, gevonden op den Eoogerweg. DÜITSCRE ONDERDANEN. Be BURGEMEESTER der gemeente TEXEL doet te weten, dat door den gezant des Buitschen Rijks, namens Zijne Regeering is bericht, dat Buitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tnsschenpersoon gebruik te maken, moeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, 5 October 1899. Be Burgemeester voornoemd. H. W. BÉ JONCHEERE. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar Dultschland Be BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen cf daartoe uitgezonden agenten, die soms mot verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Neder landsche werklieden naar Duitschland lokken. B(J hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat z|J daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf öf door mjjne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, 5 October 1899. Be Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Gedenkteeken van geschiedenis en knnst. Be BURGEMEESTER van TEXEL Overwegende, dat door ZE. den Minister van Binnenlandsche Zaken, meermalen de aandacht der gemeentebesturen is gevestigd op het be treurenswaardig feit, dat bij voortduring oude ebouwen, welke voor de kennis onzer kunst of nzer geschiedenis belangrijk kunnen zijn, worden esloopt, verbouwd of hersteld, zonder dat daar- an opmetingen geschieden of afbeeldingen ver- aardigd worden. Noodlgt de ingezetenen met aandrang uit, steeds fjdig kennis te geven van voorgenomen sloo- Ingen, verbouwingen of herstellingen van oude erken, torens, poorten, merkwaardige gevels, enz. [pdat de gelegenheid besta daarvan afbeeldingen f opmetingen te doen maken en tevens van de steigering van zoodanige gebouwen, opdat van e steigers gebruik gemaakt kunnen worden om et bouwwerk optemeten en daarvan architec- mische teekeningen te vervaardigen. Texel, den 5 October 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. LOSLOOPEN VAN RAMMEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de ndacht van belanghebbenden op het bepaalde art. 28 lit b der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: „Het Is verboden rammen van 1 October „tot 1 December daaraanvolgende in de weide „te laten loopen, tenzij na verkregen schrif '„teiyke toestemming van Burgemeester en „Wethouders." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete ton ten hoogste f25.— Texel, den 6 October 1899. Be Bhrgemeester voornoemd, Be gemeentebegroting voor 1930 welke op de secretarie ter inzage ligt, wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van f 58082.26. Voor gewone inkomsten wordt vermeld een bedrag van f 44812.26, voor buitengewone f 13270. Voor gewone uitgaaf is vastgesteld een cijfer van f 50377.26, voor buitengewone f 7705. Meer uitvoerig worden de ontvangsten ver meld als volgt Ontvangsten vroegere diensten f Ink. gem.-eigend. en bezittingen 547 25 Opbr. van belastingen en heffingen 26857 51 Onti v. versch. aard en toev. baten 17907.50 Buitengewone ontvangsten 13270.— Hoofdstuk I vermeldt batig saldo 1899 nihil. Hoofdstuk II vermeldt huur van gebouwen f 500, opbrengst houthak f 25, erfpacht f 22 25. Hoofdst. III wijst aan 40 opc. op de bel. geb. eigendommen f 2171.59 10 idem ongeb. 1585.92 50 idem personeel 8325.— HoofdeliJken Omslag l14500.— Belasting honden250.— Vergunningsrecht930.— Leges 175.— Begrafenisrechten150.— Schoolgelden2450.— Marktgelden850.— Hoofdst. IV bevat: Teruggave verplegtngsk. arme krankz. f 45. Vergoeding 80 ten 100 voor kosten lager onderwijs 5750.— Huur strand Koog5.— Uitkeering art. 2 financ. wet 11580.— 10 58750 Hoofdst. V vermeldt: subsidie kosten gem. huishouding MemorieProv. bijdrage ligger wegen f 1300; bijdrage van het Rijk ter gemoetkoming in de kosten voor het lager onderwijs f 5300; bijdrage Dep. Mar. onderhoud toren Oosterend f 100; tijdelijke geldleening f 5000; Geldleening f 1300; Volkstelling f 270. De uitgaven kunnen worden gespecificeerd in de volgende hoofdstukken: Kosten van huish. beheer f 5581.65 invordering pl. bel. en teruggave des wegens enz, 440. onderhoud gem.-eigend 7057.52 openb. veiligh. brandweer, enz. 2972.50 ophalen haardasch en vuilnis 140.— voor onderwijs 24030.- armwezen en daarmede in verband staande instellingen 5140. Renten en aflossingen2502.— Pensioenen600.— Andere uitgaven1290.— Buitengewone uitgaven 7975.— Onvoorziene uitgaven353 59 Hoofdstuk I behelst jaarwedden en uitgaven voor huishoudelijke behoeften. Hoofdstuk II bevat; Invordering plaatsel. belasting f 75.— Aandeel kwade posten 150.— 2Va o opcenten grond- en pers. bel. 180.— Schatten dranklokalen 35.— Hoofdstuk III geeft o. m. aan voor jaarwedde opzichter en klokkenluiders f 351onderhoud hulzen en torens f 60; kosten begraving f 50, verschillende kleine uitgaven voor onderhoud, alsmede voor grondlasten, dijk- en polderlasten en erfpachtenvoor onderhoud straten en pleinen is uitgetrokken f 1300wegen en voetpaden f 1930, haven- en andere waterwerken f 2000. Hoofdstuk IV meldt voor jaarwedden aan veldwachters f 900; nachtwachts f 825; voor lantaarns f 850, onderhoud brandbluschmlddelen f 125, gratificatiën brandspultlieden f 150, idem veldwachters f 35, kleeding veldwachters f 60 en huur brandspuithuisjes f 27,50. Hoofdstuk V vereischt geen nadere verklaring. Hoofdstuk VI, onderwijs, eischt voor jaarwedden f 19850, verlichting, verwarming en schoonhouden f 1000, schoolmeubelen f 525, schoolboeken en leermiddelen f 1100, onderhoud van schoollokalen en onderwijzerswoningen t 1250. Vergoeding voor gemis vrfle woning f 150. Hoofdstuk VII geeft aan belooning voor dokters heel- en verloskundigen f 2100; verpl. arme krank zinnigen f 540, subs; gesticht voor weldadigheid f 2500. Hoofdst Vin behelst rente geldleeningen f 652 aflossing geldleeningen f 1750 en rente tijdelijke geldleening f 100. Hoofdst. IK vereischt geen nadere verklaring telefonisten f 250, onderhoud markt f 400 en verder diverse uitgaven voor brandverzekering, ijk en herijk, militie en uitsteken van vlaggen. Hoofdstuk XI wordt ingenomen door aflossing tijdelijke geldleening f 5000, kosten opmaken ligger der wegen enz. f 2700, kosten volkstelling f 270 en een post voor verkoopingskosten. Hoofdstuk XII behelst uit den aard der zaaüc geen omschrijving. De schulden der gemeente zouden op 1 Januari 1900 bedragen f 3500 4 V<°/o van de oorspronke lijke leening van f 15,000, verplichte jaarlflksche aflossing f 1500; f 500 A 47. pet., f 10000 h 4 pet. en f 2150 A 4 pet. verplichte jaarlfjksche aflossing f 100. TEXEL, 7 October 1899. Nu ket winterseizoen nadert en de avonden dus langer worden, begint men ook langzamer- kand er aan te denken, koe die dikwijls wel wat te lange avonden te zullen doorbrengen. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar zeker ket „Nut" ons eenige gezellige avonden aan bieden, naar men verzekert zal zelfs nog in deze maand eene „lezing" plaats kebben. Het fanfareeorps zal ziek zeker ook wel niet onbetuigd laten, terwijl de vereeniging „Trinitas" reeds, naar wij vernamen, lm ket begin van November eene uitvoering denkt te geven. Omtrent de rederijkerskamer „Onderling Gmoegen" vernamen wij, dat die nog niet is opgekeven, zooals in elders ver- sektjaende bladen werd vermeld, doek dat wel toetreding van mannelijke werkende leden zeer gewensekt is. Jongelingen, die dus eenige lust gevoelen tot toetreding, meenen wij daarom wel te mogen aanraden dit niet uit te stellen of ziek te laten weerkouden door den vrees„er niet geschikt voor te zijn", want meermalen bleek reeds, dat ook onder ken, die ziek zelf niet gesekikt acktten, juist goede kraekten versekolen waren. Velen reeds vertrokken uit onze gemeente naar elders, in hoofdzaak Noord-Amerika, one daar te zoeken wat ze hier niet voldoende konden vinden, namelijk een goed bestaan, een eerlijk stuk brood. Qing ket velen daar goed, van anderen weer waren de berichten dikwerf minder gunstig, ook daar bleek ket, dat ket niet alles rozengeur was, doek wel degelijk ook doornen op den weg waren te vinden. Ia hoofdzaak begaf men ziek naar de staten New-York en Michigan, voor zoover ons bekend echter was er nog geen van kier, die ziek in de zooveel zuidelijker gelegen staat Texas vestigde, waarin de kolonie „Nederland" is gelegen. Enige meerdere bekendheid met die kolonie aeht de Port-Arthur Land Company ook alkier niet ongewensekt, vandaar dat namens kaar de heer H. van der Meer aan den Burg en te de Coeksdorp over die kolonie eenige mededeel»gen zal doen. Ieder, die eenigszins op de hoogte wensekt te komen van de toestanden aldaar, meenen we wel te mogen aanraden de gelegenheid om zijne weetgierigheid te voldoen niet ongebruikt te laten voorbijgaan. (Zie verder achterst, annonce). Oudesdhild, 5 Oct. Een slager van den Helder, die Woensdagnamiddag per „Ada" naar den vasten wal overstak, sekeen eens klaps een sterk verlangen te krijgen naar een verfrissehend bad en sprong daartoe midden op stroom over boord. Gelukkig dat de bemanning van de „Ada", ket gevaarlijke van ket badterrein kennende, al ket mogelijke ia ket werk stelde om den onbedacktzamen slager weer uit ket ontrouw element op te pikken. Wonderwel slaagde zij in dat reddingswerk, maar kad een keele toer om den drenkeling, die schoon aan den kaak gemakkelijk een paar honderd pond weegt, binnen boord te krijgen. Vrouwelijke passagiers vinden zulke ondoordachte vertooningen echter wat al te zenuwschokkend, 't Voorbeeld moge ook uit TEXEISCHE COURAJJT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1