Neem er wel nota van. Marktberichten. Bekendmaking. Prima kvaliteit Hariai, Zoateracl StatM. Ruime keuze in Kachels, Turf- en Steenkolenbakken, lampen, nnz. F B.EDIK BB U STENT ADVERTENTIËN. Be kelenmijnen nabij Vaako (Hongarije) zijn plotseling overstroomd. Zes werklieden en een hoofdingenieur, dia den mijnwerkers te hulp wilden komen, zijn omgekomen. Niemand van degenen, die zich in de mijn bevonden, is gered. Be bekende journalist Stead verklaarde in een redevoering in Westminster-Chapel, waarin hjj den oorlog tegen Transvaal ten sterkste ver oordeelde, dat alle voorname personen, die in den rooftocht van Jameson betrokken waren, Rhodes incluis, aan hem persoonlijk hadden be kend, dat het Engelsche departement van oorlog van eiken stap bij dien rooftocht onderricht en om raad gevraagd werd. Men seint uit Londen: Officieel wordt bevestigd, dat volgens de be velen van Williams, ondersecretaris van oorlog, instructies zijn gezonden om het gebruik der Bum-dumkogels bi) de troepen te verbieden; de troepen, die het laatst naar Afrika zijn vertrokken, zijn reeds van kogels van een ander merk voorzien. Bij het departement van oorlog is bericht ontvangen uit het Engelsche kamp, dat de be haalde overwinningen slechts als voorloopig be schouwd worden; de hoofdaanval zal eerst zijn als generaal Joubert al zijn troepen heeft ver- eenigd, het kritieke oogenblik zal zijn de over schrijding van den Van Reenen'spas dat is belang rijker dan de aanval op Ladysmith en Kimberbey. Generaal Joubert beschikt over 13000 man. Het zal dus waarschijnlijk niet vóór het nieuwe jaar zijn, aleer de Engelsche soldaten den Trans- vaalschen bodem kunnen betreden. In Elzas-Lotharingen zijn Engelsche ronse laars ijverig bezig, met het aanwerven van jonge mannen, die hun dienstplicht reeds hebben ver vuld, voor het leger aan de Kaap. Boor zware onweders hebben in de Spaansche provincie Valencia groote overstroomingen plaats gehad. Be Sunday Times" zegt, dat de Boeren alle pogingen in het werk stellen om Rhodes, die zich te Kimberley bevindt, in handen te krijgen. „Als zjj dat gedaan hebben, Is", zeggen z(j, „de overwinning reeds half behaald." Uit het kleine dorp Profjen, in het Noorden van Noorwegen, wordt eene vreeseljjke ramp gemeld. Vrijdagavond zeilden 190 vaartuigen en 9 stoom- booten ter vischvangst uit naar zee. 's Nachts brak een zware storm los, waarbij het grootste deel der kleine vloot verging. Het strand is met wrakhout bedekt. Men rekent dat meer dan 100 personen omgekomen zijn. Be „Courier du Soir" en het „Memorial diplomatique" maken melding van een gerucht, ontleend aan een correspondentie uit Berlijn, dat de groote mogendheden, voordat de vijandelijk heden in Zuid-Afrlka groote verhoudingen aan nemen, stellige voorstellen zullen doen op den grondslag van de te 's-Gravenhage geteekende conventie en de jurisprudentie betreffende de arbitrage. Be onderkoning van Engelsch-Indië heeft zich laten inenten tegen de pest. Hjj gaat een reis doen naar Rajputana, Bombay en Nagpur. Be streek, waar de hongersnood het ergst is, beslaat in het geheel 350,000 vierkante mijlen, met een bevolking van ongeveer SO millioen zielen. Maar hiertoe behooren ongelukkig vijf zesde gedeelte van de Centrale Provinciën en hot zuidoostelijk gedeelte van Punjab, die al zoo zwaar hebben geleden bij den vorigen hongersnood. In den dierentuin te Berlijn heeft de vorige week een brand gewoed in het gebouw dat door de groote roofdieren wordt bewoond. Toen de brandweer te hulp kwam en het vuur bluschte, was een jaguar al gestikt en een leeuwenpaar had zware brandwonden gekregen. Het kostte den bewakers zeer veel moeite de dieren, die in angst in de hoeken van de hokken waren gekropen, daaruit naar de traliekooien te drijven. Be „Liberté" zegt, dat de tijdingen, door de Engelsche agentschappen overgeseind nopens het gevecht tusschen een corps Transvaalsche Boeren en een Britsche strijdmacht bij het kamp te Glencoe, aantoonen, dat zorgvuldig stilzwijgen is bewaard omtrent de ernstige nederlaag, door de Engelschen geleden bi] eene ontmoeting met een corps Boeren uit den Oranje-Vrijstaat, die van Hariysmith optrokken tegen Ladysmith. Ziehier een telegram, dat wij ontvangen van onzen correspondent te Pretoria van 20 dezer. „Troepen van den Oranje Vrijstaat, die van Harrysmith voortrukten naar Ladysmith, de spoorlijn volgende, kwamen, na de Van Reenen's pas te hebben verlaten, in botsing met Engelsche troepen te Besterstation. Beze laatsten werden j volkomen verslagen en vluchtten overhaast naar Ladysmith, eene aanzienlijke hoeveelheid krijgs- materieel achterlatende." In 't „Nieuws v. d. Bag" komt het volgende vers voor onder de rubriek ingezonden: Zoudt Gij, o God, gedoogen, dat overmacht verwint, waar hebzucht list en logen onedelen krijg begint? Uw zegen kunnen schenken aan snood en ruw geweld, dat heilig recht wil krenken en 't gansch Heelal ontstelt? O Heer der legerscharen, die zelf tot noodweer dringt mij, niet om roem te garen, 't zwaard in de handen wringt, Gij zult toch niet begeven die, vroom en vroed en vr(j, tot zelfbehoud en leven gaan keeren dwingelandij Zoudt Gij, die te allen tijde voor vrijheid en voor recht de Volken roept ten strijde en aanvuurt in 't gevecht, vergeefs het bloed doen stroomen van hen, die in den nood, nu 't zijn moet, zonder schromen zich wijden aan den dood? Eens op de Mookerheide werd nederlaag beslist, toen hoop op Uw geleide ook van geen wanklen wist. Gij hebt de kans doen keeren; de minderheid verwon. Ter kimme, Heer der Heeren, Verrees Uw vrijheidszon. Wil ons doen zegepralen die voor het Vaderland den hoogsten prijs betalen, nu de oorlogsfakkel brandt; die eigen dierbaar leven en alle wereldsch goed ten offer willen geven met onbezweken moed. Op U is mijn vertrouwen en al mijn hoop gevest, dat ik met mijn getrouwen zal winnen op het lest. Maar mochten we allen sterven: Ben glans van het verleên doet Gij de Volken erven door alle eeuwen heen. Amsterdam, 23 Oct. Aangevoerd 281 Run deren, le kwal. 58 62 ct., 2de kwal. 55 ct. 3e kwal. 50 ct per KG. 160 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 41 nucht. kalv. 9 11; 14 Schapen f Af; Lammeren f Af 628 vette Varkens 34 A 36 ct. per K.G' Formerend, 24 Oct. Aangevoerd 218 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 164 nucht. kalv. f9 a 19; 361 vette Varkens 34 A40ct. per kg. 72 magere Varkens f 12 A f 17; 432 Biggen f3. a f6.-. 2331 Schapen en Lammeren; 907 Runderen en 15 Stieren. Kip-Eieren f [5,— a f6,- p. 100. Vette koeien, lager In prijs, handel stug, f 0.48 f 0,60 per k.g. Magere koeien prijshoudend, handel stug, f 80 f140 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, f 110 A f 180 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel vlug, f 0.70 A 0 90 per K.G. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend, handel stug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, handel vlug f 18 a f 28 per stuk. Magere schapen, prijshoudend, handel matig, f 13 A f 18 per stuk. Lammeren prijshoudend handel stug, f 12 A f 19 per stukL_ Zondag 89 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Ds. Sohröder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Avondmaal.) Den Hoorn Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. half 3 uur Ds. Smits. (Avondmaal en Doop), 's Avonds 7 uur de Hr. Niïssink. Oosterend. Voorin. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Ootksdorp. Voorm. kalf 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 8 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heef; V Voorspoedig bevallen van eeu Zoon, J. DEKKER—Swartsenburg. Burg-Texel, 24 Oct. '99. Heden overleed onze geliefde vader en behuwdvader, de heer J. I. VAN SCHAICK, in den ouderdom van ruim 88 jaren. F. A. VAN SCHAICK, pred. H. H. VAN SCHAICK - Kampen 19 October 1899. Stenekeh. Eenige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondige ongesteldheid, mijn dierbare Echtgenoot en der kinderen zorgvolle Vader, COSNELIS JANSZOON KEIJSEB, in den ouderdom vau 54 jaar en 6 maanden. Wed. C. J. KEIJSER en Kinderen. Texel, den 22 October 1899. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. DANKBETUIGING. Aan de zoovelen, welke blijken van belang stelling hebben gegeven bij gelegenheid van ons zilver huwelijksfeest, betuigen wij onzen oprechten dank. H W. KEESOMo Texel, 25 October 1899. N. KEESOM—Dijt. Bij m|jn vertrek naar INBIË roep ik alle vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel toe. H. T. BREMER. Het Collegie van BageliJksch Bestuur van het Waterschap de 80 Gemeenschappelijke polders op Texel, brengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de LIJSTEN, aanwijzende de personen die stemgerechtigd zijn, en die welke tot leden van het Bestuur kunnen worden verkozen, op heden gesloten en op nieuw ter Secretarie van genoemd Waterschap aan den Burg alhier voor de Inge landen ter inzage zijn nedergelegd van heden af tot en met den 9 November 1899 van des voor middags 10 tot des namiddags 2 ure (de Zon dagen alleen uitgezonderd.) Texel, den 24 October 1899. Het Collegie van BageliJksch Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. S. KEIJSER Pz., Secretaris. Voorts: Puike DUINAARBAPPELEN f 1,50, Prachtige APPELEN f 2,10, UIEN f 1,40, WOR TELEN 75 cents, alles per Va mud. Prachtige CITROENEN 4 A 10 ct. M. VLAS, Alle REPARATIËN aan Kachels, Fornuizen, Lampen, Kookmachlnes enz. b(j mij gekocht, worden altijd spoedig en billijk in orde gemaakt. Kleinigheden gratis, Met aanbeveling, Parkstraat, J, J. KtJIJPER. PAUL KRUGER.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 3