N°. 1269. Zondag 29 October. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit kind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbiHMMtaUprijt per t waanden Voot Bin Bubc SO Cta. - Franse per pest door ge- haal NniUAMS 46 Ota. - Naar Akbsika an andere landen mat Tarheagiug der perte'a. Advertentlln vóór 11 nur op den dag dor nltgave. Prpt der Advertentiin Van 1 tat 6 ragala SO Ota. Iedere regel maar 6 Ota. ftreete lettera an Vignetten werden naar f laatarnimte berekend. Bawlanmmmera I Ota. per nuauer. ABONNEMENTEN on ABVERTSNTIÊN worden aangenomen b$ de Uitgevers LANSBVILB ft BE ROOII, Parkstraat, Bons or Tixkl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een oud portemon- mietje met eenige centen, gevonden op den "Waalderweg en een tabakspijpje, gevonden op de Steenenplaata. LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art.! 24 al. 1 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden honden in de gemeent te „laten losloopen van I November tot 1 Hei." Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.—, Texel, den 27 October 1899. Se Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 28 Oetober 1899. Overal in ons naderland, zoowel in de groote steden en dorpen als in de kleinste gekuekten, spreekt en leest men over den strijd die tkans wordt gevoerd door onze stamverwanten in Zuid-Afrika, de bewoners van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, en ket machtige Engeland en al moge de berichten die tkans over dien strjjd tot ons komen meer gunstig voor eerstge noemde zijn, dan in den aanvang van dien oorlog, tock is ket zeker dat velen dier dapperen het leven op het slagveld zullen moeten laten of meer of minder verminkt uit den strijd zullen terugkeeren. Mede ten strjjde te trekken met hen en hen op die wjjze hulp vsrleenen is voor velen totaal onmogelijk, ja geheel on doenlijk, wel echter kan hulp worden geboden aan gewonden en verminkten en kan steun worden verleend aan vrouwen en kinderen, die hun eektgencoten of vaders op die wijze van kun zijde zagen weggerukt. De vereeniging „ket Roode Kruis," die zich zonder aanzien des persooas belast met de verpleging der gewonden op het slagveld kan tkans daarvoor flaaaeiësle steun Z9er goed gebruiken, terwijl de Zuid-Afrikaanseke Ver eeniging ket leed door den oorlog veroorzaakt zooveel mogelijk trackt te verzachten. Beide vereenigingea vragen fiaanciëalen steun en ook alhier werd door beide vereenigiegen aanvrage daarvoor gedaan. Ten einde echter niet als concurrenten van elkaar op te treden werd besloten alkier een comité te vormen ter verzameling van gelden voor beide vereenigingea. Eet voorzitterschap van dit comité werd aangeboden aan den Edelaektb. Heer Burgemeester, terwijl voor de verschillende dorpen personen worden uitge- noodigd om aldaar als snb-eomité werkzaam te zijn. Weldra zullen dus waarschijnlijk ook alhier lijsten ter teekening worden aangeboden voor een greoter of kleiner bedrag. Niemand verznime op deze lijsten een bewijs te geven van ware belangstelling in het lot der onge- lukkigen. Ben Hoorn, 26 Oct. Heden had eene huis houdelijke vergadering plaats van „Leering en Genoegen", die nogal aardig bezoekt was. Nadat door den Voorzitter een ieder der aan wezigen was verwelkomd, ging men over tot bespreking van de wjjze, koe men dezen winter weder gezellig bijeen kan zjjn. Hierna werd overgegaan tot stemming van een President en Secretaris, daar deze titularissen volgens rooster moesten aftreden. Een stemming volgde nu, waar geen eind aan scheen te zullen komen, omdat de keer Schaap, president van genoemde vereeniging beslist weigerde om gegronde redenen ket voorzitterschap weder te aanvaarden. Eindelijk werd toch met meerderheid van stemmen Bs. Heep als Voor zitter gekozenals Secretaris verkoos men S, Doner. Na was nog ket verkiezen van een Commissaris aan de orde, waarvoor met bijna algemeene stemmen de keer P. P. Eok werd gekozen, hiermede was de verkiezings strijd geëindigd. Nog eenigen tijd bleef men bijeen om het een ander te bespreken zoo ook, wanneer 't mogelijk is, spoedig een nutsavond te hebben. Oosterend, 27 Oct. In de eerstvolgende vergadering van „Nut en Genoegea," die ge houden zal worden op Dinsdag, den 14 den November, zal als spreker optreden de keer A. B. Weber, van den Helder. Reeds meer malen hield Z.Ed. kier en ook elders op Texel lezingen en steeds zeer tot genoegen van zijne hoorders, 't Zal dan ook zeker op genoemden datum niet aan belangstelling ontbreken. Volgens ket reglement kunnen op dien datum nog nieuwe leden aangenomen worden, doek na dien dag niet meer. Een aariappel van ruim 1 E.G. kan zeker niet onder de poters of onder ket kriel gerekend worden. Zoo'n reuzenpotaat is door een onzer ingezetenen geteeld en wordt als curiositeit nog eenigen tijd door kern bewaard. Oudesohild, 28 Oct. Dat ket proefstoomen der groote oorlogschepen nog al wat schade langs de kust aanricht en dus door velen met leede oogen wordt aangezien, weten vooral de palingvissckers en wierdrogers. De geweldige golfslag toch, door de snelle waterverplaatsing der oorlogsgevaarten ver oorzaakt, rukt de pales der palingfuiken uit of slaat deze af, terwijl dan ook meestal ket netwerk schade bekomt. Wierdrogers, die uit zee wier hadden opge haald, dat aan koopjes op de steenglooiing van den djjk stond, zagen soms eensklaps een vloedgolf, door de oorlogschepen opgeworpen, langs den dijk strijken en de vruchten van kun arbeid weer meesleuren. Als een paar mijltonnen nabij ket strand werden gelegd en kaapjes op een paar duinen werden opgericht, zou dat proefstoomen tock zeker ook wel buiten de zeegaten kannen plaats hebben. Te Utrecht doen ziek bij mensehen sporadisch gevallen van tongblaar voor, ver moedelijk als gevolg van het drinken van ongekookte melk. Het Htagsehe gerechtshof heeft mr. Troelstra, lid der Tweede Kamer, in hooger beroep veroordeeld tot één maand gevangenis straf, wegens smaad jegers den officier van justitie te Leeuwarden. In den circus van den heer Ccrté, die te Leeuwarden voorstellingen hesft gegeven, is een der rijdsters, mej. Lola Sekumann, van het paard gestort zij kwam tegen een bank terecht en bleek bij onderzoek inwendig ernstig verwond te zijn. Zij is spgeaomen en wordt thans verpleegd ia ket St.-Bonifccius-gesticht, waar zij door den directeur, die met zijn gezelschap naar Bremen is vertrokken, is achtergelaten. Ie de „N. R. Cf." is een warm opstel van ds. Lion Cachet, betoogende dat op Nederland de roeping rust om, langs dipiomatieken weg of anderszins, als ket niet anders kanbij de Britscke regeering tegen den oorlog, nu gevoerd, protest in te brengen; bemiddeling aan te bieden, en daarvoor de sympathie en kuip van machtiger mogendheden in te roepen. De „Haagscke Courant" ontving van een fiietsbandelaar een rijwiel, om te verloten, ten geschenke. In twee dagen werden 1000 loten loten k 25 cents genomen, zoodat de Ned. Zuid-Afr. Vereeniging weer f250 ontvangt. De fietskandelaar had daarin zelf zooveel schik, dat kg dadelijk weer een rijwiel, en wel een tandem, zond 11 Voor pl.m. 8 jaren werden te Winschoten door den keer Abr. Sckott een klomp kuizen van 8 woningen gebouwd op een stuk land, zonder dat er rekening werd gehouden met de afvoer van water door da slooten enzwetten van ket waterschap „Oldambt". Deze zaak had in de laatste jaren de aandacht getrokken dock ket was een moeilijk geval, aangezien er huizen voor een gedeelte over de dichtge maakte slooten waren keengebouwd. Dezer dagen nu is op last van den hoofdingenieur van den prov. waterstaat de eigenaar van bedoelde huizen begonnen de slooten van ket waterschap „Oldambt" weder te hergraven, waardoor ket geval ziek voordoet dat van een drietal huizen de voorgevels moeten worden afgebroken en dus de gekeele huizen naar achteren moeten worden verplaatst. Een sckadepostje die in de duizend gulden komt. Be voorzitter van ket Boskoopsche Handelscomité, de heer E. O. C. De Groot van Embden, heeft zich persoonlijk gewend tot den directeur-generaal van Staatsspoor wegen, ten einde meerdere waggons beschik baar gesteld te krijgen voor den vervoer van boomen en planten, van Boskoop naar het buitenland. Uit dat onderhoud bleek, dat er voor Maandag door Boskoop aan het station Alfen waren aangevraagd 17 tien- of twaalf- tons-wagens, waarvan er 11 aanwezig waren en 2 onderweg, en 25 vjjftien-tonwagens, waarvan aanwezig waren 7 en onderweg 8 stuksdat de spoorwegmaatschappij 600 nieuwe wagens besteld had, doch dat deze bestelling nog niet was geleverd, wegenB moeilijkheden in de ijzerindustrie. In het geheel waren er dien dag 1900 waggons te kort, die door belanghebbenden waren aan gevraagd; toch zal zooveel als onder het bereik van bovengenoemde autoriteit ligt, aan de aanviaag om waggons voor Boskoop worden voldaan. Gedurende de kermis zjjn te Tiel ver nikkelde halve centen in plaats van dubbeltjes uitgegeven. Een loterjjkraam ontving er;., zestig I Te Delden is door den heer Bloemen een boschkat gesehoten. Het dier was 1 meter lang; ket wordt in ons land zeer zeldzaam aangetroffen. Ia de residentie bevinden zich thans de beide Italianen, Reuter en Fontana, die de reis om de wereld op een tandem hebben aangenomen op een weddensrhap van 50,000 franken. Zij zijn uit Florence vertrokken. Aanstaanden Zondag zullen zij op het sport terrein Den Haag bjj de populaire wedstrijden een matsek rijden tegen een triplet, bereden door Hollanders. Door den heer W. F. Mirandi, Zoutman straat 75, te 's-Gravenhage, wordt in een ingezonden stuk in „'t Dagblad" voorgesteld, dat alle bakkers op 1 November a. s. voor dien dag de prjjs van een groot brood 1 cent hooger zullen stellen, iets waartegen geen hunner afnemers bezwaar zal maken, en dan al die centen af te staan ten voordeele van het Roode Kruis. Het „A. H." vermeldt de volgende on gerijmdheid: In het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam blaast Kruger den Eagelschen hoorn. Door een inspecteur van politie is met een rechercheur een onderzoek ingesteld op de woning van een graveur in de Palmstraat, te Amsterdam, waar in beslag zijn genomen circa 800 stuks broches (dubbeltjes, kwartjes en guldens, waarvan enkele aan elkaar gegoten en van spelden voorzien) alsmede drie matrozen, een stuk metaal, waarvan de voorwerpen worden vervaardigd, en de lepel waarmede het gesmolten metaal in de matrjjs wordt gegoten. HtBjj onderzoek is aan de „Tel." gebleken, dat ket maken van geldstukken om djr later broches van te vervaardigen geen strafbaar feit is. Vroeger was men een andere meening toegedaan. Het ergste echter 1b, dat kooperB van deze broches er de Bpelden aftrekken en dan beproeven ze voor geld uit te geven. Zoolang er dus een speld aan zit is het geen valBcke munt, dan wanneer deze er af is, wel. Be in beslag genomen voorworpen zullen dan TEXELSCHE COURANT. KfI?J vost hot hantnnv na oMnamd •.t.rwkan wtW Hm •t«M«M muHu tmmMMH

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1