Buitenland» Marktberichten. pbedikbêubteïT^ ADVEBTBNTIËN. Ie» eigenaardige overtrediig der Zo*: dagswet werd Zoidag ia 's-Hertogenboach geconstateerd. De gemeeute-politie maakte proees-verbasl op tegea 4 gemeeite-arbeiders, die bezig wares met het afbreken der muziek- teat, welke even te vore® gebruikt was door de schuttersmuziek tot het geven eeaer matig ée. De politie gelastte des arbeiders het werk te stakes; aaa dies last word eehtsr geea gevolg gegevea. Gelukkige kerel E jjj ia Loadea woonachtig Hollander Leo nard Yaa T.fffuee, verkeert ia de gelukkige positie, te kunnen beweren, dat een romaa- tiseh verhaaltje ook esa werkelijkheid kaa worde». De goede man is sinds jarea beambte aas eea bureau, es is bovendies koster ia een Holhrdsshe keik ia Lond a. Biasaakort ks-a feij echter ia sea elag&st huis gaaa woaea es grooter gaan levea daa vale beursmakelaars, fear wie hij tot au toe kamers verhuurde. Voor eeatige dageu kreeg Vss Tiffeles bericht van het Hollaïdsctee coisuItMt, dat fcem toe gevallen wts do belangrijke nalatenschap v&a een ver verwijderd bloedver wast. De vreugde hierover was te grooter, omdat de erfgeaaam zich uiet bewust was dat hij zoo's rijken bloedverwant bezat. Do armo koster is au wettig eigenaar van uitgestrekte landerijen, welker waarde gesekst wordt op 15 millioea guides De „Tijd" schetst aldus den indruk, die» do gunstiger tijdingen uit Natal op het publiek te Amsterdam maakten Opgetogen gezichten, blijde gesprekkers, keheado uitroepen met vroolijk gebalde vuist. Naderbij hoort men het„Fiiak zoo Zoo hoort het 1 Polverdikkie, meager, wat zeit u er van BravoZa hebben op d'r lichaam gehad, de Eagelschen. Het zijn toch kranen, die Boeren 1 Dat is bu echt. Het is voor gelezen is de Tweede Kamer te Londen! Ik dacht ook al. Dèt koa niet 1" Ia de maasd Juli j.l. kwam in deSihie onder de gemeente Overschie het vrij gehavende lijk van een vrouw bovesdrfêven. Het ingesteld onderzoek leidde er toe, dat het door haar zoo» es dochter herkend werd als dat van juffrouw Walraven, kaartlegster te Rotterdam, waarna het lijk op kosten der familie te Over- sehie werd ter aarde besteld. Dezer dagen meldde zich aan het bevolkings register te 's-Graveahage zekere juffrouw W. aan, om zich te laten iasehrgves. Het inschrflvingsbiljet bij het bevolkings register kon zij twee dagen later komen halen. Toen zij zich daartoe aanmeldde werd haar echter medegedeeld, dat zij dood was ea dus wel een overlijdensacte,1 maar geen insehrij- vingsbiljet kon krijgen. Tableau Thans is eea advoeaat te Rotterdam er mede belast haai* weder voor de wet levend te maken. Intussche* zal omtrent des identiteit vsa het te Overschis begraven lijk eea nader onder zoek moeten is gesteld worden. Eaa luitenant der veldartillerie te Breda had Zaterdagmiddag zijae manschappen rondom zich verzameld en hun toen in bevattelijke taal verteld van het schreeuwende onrecht, dat den dapperen Boeren wordt aangedaan. Aan het einde zijner improvisatie had de luitenant een beroep gedaan op de mildadig- heid zijner toehoorders. Hij vroeg hun een kleine gift om den nood, welke nu reeds zou zijn ontstaan, te helpen lenigen. In koor hadden toen allen hunne instemming betuigd met dit voorstel ea het resultaat van een korstoudige onderlinge bespreking was, dat men besloot dat de soldaten 1, de korpo raals 2 en de onderofficieren 3 cent per vijf dagen van hunne soldij zuilen afstaan. (B. Ct. Postbeambte: Deze brief is te zwaar, mevrouw. Er moet sog port bij. Dame: De administratie is wel iahalig. Ik weet zeker, dat ik honderden brieven op de post gedaan heb, die beneden het gewicht ware». Ik zou denken, dat deze ééie nu er wel onder door mag loopenl Een medewerker van het „Utr. Dbl." schrgft Een enkele opmerking omtrent de Engelsche oorlogsteiegrammen. Hierin wordt in de laatste dage® een zekere w&srdeeriag van da dapper heid der Boeras opgemerkt, en in bet algemeen een minder ongunstige denkwijze omtrest hun moreele eigenschappen, wanneer bijv. onder steld wordt, dan zij de Eegelsche gewonden ongetwijfeld goed zullen behandelen wat van „halve barbaren" als da Trassvalcrs anders niet zoozeer te waehten wasenz. Mg dunkt dat uit deze bijzonderheid een gevolgtrekking gemaakt kan worden. Joh® Buil waardeerend, John Buil grootmoedig, John Buil humaan I Zoo iets kwam tot dusver niet dikwijls voor. Wat is hier dus uit op te maken John Buil heeft klappen gehad en anders niet. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Iemand te Alkmaar, die 4 zoons in den Transvaal heeft, ontving van een hunner, ambtenaar btJ de Zuid-Afrikaarsche Spoor, een brief, waarvan wjj volgende treffende mededeeling ontleenen: van het verlangen der Boeren om «Rooinekken" te scbieten. Een commando trein stoomde Johannesburg het station binnen en achter op den buffer van den trein zat een kleine Boerenjongen van 13 jaar, met één band zich vastklemmend en met de andere hand een geweer tegen zi)n lichaam drukkend. Be stationschef rukte hem van zijn zitplaats af en vroeg, waarom hij achter op den trein was geklommen. Het kleine ventje had nog niet geantwoord, of daar kreeg hg van een zwaren forachen Boer een flink pak ransel, terwijl hem hem toegevoegd werd: ,jou ondeugend jong, pa het gezegd, dat jij thuis moet blQniemaud is tehuis om die vrouwens op te pas," Snikkend smeekte het ventje om toch nisdo te moge gaan om ook een Engelschman te schiet, er bjj voegend dat ma toch ook wel met die geweer kon schiet en de rondloopende kaffers wel van de boerderij zou afhouden. Toen kuste de oudo vader zijn zoon en zeide: „nou schelm, gaan maar bij jou andare 4 broers zit, maar pas op, als een Engelschman jou raak schiet, want dan m3g jij nooit meer met pa op commando ssangaan." Nu, boste ouders, dit is voorloopig de laatste mailbrief, die nog verzonden kan worden, want d§ volgende week Ioopen waarschijnlijk de treinen niet moer. Als u van EDgelsche overwinningen leest, geloof er zoo heel spoedig niet aan, doch wacht eerst op bevestiging. Brussel, 26 Oct. Se gezant der Zuid- Afrikaansche Republiek, dr. Lejjds, verzoekt publiceering van het volgende: «Mjj wordt bericht, dat de Engelschen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vechten. Ik heb redenen, die niet overlaten aan de juistheid van dit bericht te twijfelen. De Regeering der Republiek kan niet anders dan protesteeren tegen deze snoode en verderfelijke handeling, waarvan zij zich harer zijds altijd heeft onthouden In hare oorlogen tegen blanken en die in hare consequenties e®n groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid- Afrika. Uit Sachalin (Siberië) zijn 100 gedeporteerden ontvlucht, na zich te hebben meester gemaakt van de wapenen hunner bewakers. De bende, die spoorloos verdwenen is, wordt door een detachement soldaten gezocht. Een Reuter-bericht meldt het openen van inschrij vingen door alle Petersburgsche bladen tot oprichting van een vrijwilligerscorps ten bate der Z. Afr. Republieken; een dergelijke poging te Weenen werd door de regeering verboden. Hoe meer berichten over het groote zee ongeluk aan de kust van Noorwegen binnenloopen, des te grooter blijkt het aantal slachtoffers te zijn. Vermist worden 50 visschersvaartuigen en eene stoomboot. Men schat het aantal der ver ongelukten op 250. Het ongeluk bereikte dien omvang, omdat de zeelieden grootendeels oude en weinig zeewaardige vaartuigen hadden; die, welke op de open zee bleven, hebben zich heel wat beter gehouden dan diegenen, die aan land redding zochten en in de branding ten gronde gingen. Als hoofdoorzaak wordt intusschen het gebrek aan haven- en zeelichten genoemd. In het geheele land is de particuliere weldadigheid In de weer de ellende te lenigen, in alle kerken vinden bovendien inzamelingen plaats; de Re geering heeft voorloopig 20,000 kronen ter be schikking gesteld. Waarom de Engelsche beursmenschen, en ter wille van hen Chamberlain en de zijnen, den oorlog met Transvaal najoegen en uitlokten, wordt, beter dan door redeneeringen, aangetoond door cijfers. In 1888 kwam er van den Witwatersrand voor ruim 9 millioen gulden aan goud. In 1890 was dit gestegen tot 22 millioen. In 1895 kreeg men er bijna 102 millioen van. In 1896 was de opbrengst by na 104, in '97 ongeveer 138, in '98 ruim 195 en in de eerste acht maanden van '99 ruim 159 millioen (zou het dus in het heele jaar allicht 200 millioen geworden zijn). In bijna 13 jaren ia er voor ongeveer 1000 millioen gulden aan goud uit den Rand gewonnen. Dat was het ongeluk voor de boeren. Want dat willen Cecil Rhodes en de zijnen voor zich hebben. De Zweedsche Regeering heeft besloten de vacante plaats van hoofdingenieur aan het patent bureau te Stockholm, die vroeger door Andié9 vervuld werd, wederom te bezetten, daar alle hoop op Andrée's terugkeer door de Regeering is opgeheven. Men verwacht, dat binnen kort een boek zal verschijnen over de jongste reis van keizer Wilhelm II naar Turkfje en Palestina, door hem zelf geschreven. De keizerin moet een der voor naamste medewerksters van het boek zijn, daar het keizerlijk boek geïllustreerd zal worden met de photographische opnamen, die zij overal onder weg deed. De luchtscheopvaart heeft weder een slacht offer gemaakt. Perey S. Pilcher, een bekend aeronaut, had te Stanfort Hale b|j Market Har- borough reeds verscheidene pogingen aangewend een vliegmachine in werking te stellen en was er ten slotte in geslaagd met zijn machine op te stijgen tot ongeveer 20 M. hoogte en had een afstand van 150 M. afgelegd, toen een sterke windvlaag de machine deed kantelen. De lucht reiziger is reeds aan de gevolgen van den val overleden. Door den Rumeenschen minister van onder wijs is aan alle particuliere meisjesscholen de volgende, In de «Staatscourant" gepubliceerde door ervaringen op wetenschappelijk en practisch gebied is vastgesteld, dat het corset schadelijk voor de gezondheid is en een voortdurende hin dernis voor de ontwikkeling van het lichaam en de borstorganen, zoo verordent ondergeteekende dat gij het dragen van korsetten door de leer lingen van uw instituut ten strengste verbieden moet." Te Berlijn is een daad van vandalisme ge pleegd die heel Berlijn terecht met verontwaar diging vervult. Ruwe kerels hebben den treurigen moed gehad vier standbeelden in de Siegesallée voorstellende vroegere heerschers van Branden burg en die daar op bevel van den Keizer waren geplaatst, te verminken. Van do daders is nog geen spoor ontdekt. Mag men sommige Russische bladen ge- looven, dan zijn in het gouvernement Pzowk geheele dorpen, waar de bewoners een langen winterslaap houden als middel tegen honger. Misgewas is er bijna aitjjd en daarom zijn de boeien gewoon het eten uit te sparen door te slapen. Het geheele gezin ligt op den gemet- aelden kachel. Eanmaal daags komen z(j over eind om een stuk hard brood, dat in den herfst gebakken is, te eten en een slok water te nemen en gaan dan weer liggen om te snurken. Een elk op zijn beurt staat op om voor het vuur in den kachel te zorgen en doet dat zoo langzaam mogelijk om geen grooteren honger te krijgen. Zoo leven z(j maanden achtereen en men hoort in die dorpen geen ander geluid dan snorken Wij herhalen, dat dit in de Russische bladen te lezen is. Be stad New-York geeft 't voor haar weinig voordeelige bewijs, dat water nog niet overal «om niet" te verkrijgen is. Op één kan melk doet de New-Yorksche melkinrichting V4 kan water. Alle maatregelen, door welke men deze vervalschlng trachtte tegen te gaan, worden ontdoken, en 't gevolg is dat de stad New-York nu jaarlijks 2.000.000 dollars aan water uitgeeft. Schagen, 26 Oct. Aangevoerd: 14 paarden f 75 af 180, 6 Stierenf 100 a f 170; 645 Qelde- koeien f100 af 180, 20 kalfkoeien f 150 a f 185; 50 Vaarzen f 80 a f 150; 20 Nuchtere Kalveren f 8, a 20; 130 Schapen f14 a 19.— Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f 35 Varkens f 8.- a f 12.— 25 Vette Varkens 36 a 38 cent per kilo 60 Biggen f 3, a 6,50; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. i 0,62 a 0,67 Leiden, 27 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 110 a f 246, 31 Stieren f 58 a f 190 Veulens 1 stuks f75 a f 616 kalfkoeien f 120 a f 220; Melkkoeien! 120 a f 220; 219 Varekoeien f130 a f 200; 378 Vette koeien f 110 a f 246; 52 Vette kalveren f 26 a f 88, 32 Magere kal veren f 6,- afl7; 356 GrasKalveren f20 a f60. 633 Vette schapen f 16 a f27.—; 344 Schapen, (weide) f 11 a f 19,—; Paarden f af 147 Magere Varkens f12 a f 30; Vette Varkens a ct. 416 Biggen f 3,— a fll.— Zondag 29 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorn. 10 uur Ds. Schroder, Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Avondmaal.) Den Hoorn. Gaos dieast. Oudesehild. Nam. half 3 uur Ds. Smits, (Avondmaal en Doop), 's Avonds 7 uur de Hr. Niïssink. Oosterend. Voorm. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Coeksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avosds half 7 Ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep; Burgerlijken stand der Gemeente Texel, ran 21 Oct. tot 27 Oct. 1899. ONDERTROUWD: Michiel Wilhelmus de Graaf en Marretje Witte (Eierland). GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jan Gerrit, zoon van Jacob Dekker en Johanna Swartsenburg (den Burg). OVERLEDENCornells Kejjser, 54 jaren, gehuwd met Trijntje Kejjser (den Burg). Jan Stark, 53 jaren, gehuwd met Trientje Wegman (Eierland). Ondertrouwd: POULES DALMEIJER en GBERTJE BAKKES, Oudeschild, 28 October '99, Huwelijksvoltrekking 9 November. Be ondergeteekenden betuigen bij dezen hun welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling dezer dagen ondervonden en vooral aan Ds. Kuperus voor de troostvolle woorden en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer den dierbaren overledene bewezen. Wed. C. J. KELJSER en Kinderen. T7aa» IVp a!<31r» fi.f. lun-fr bu»1 ni f U-~-'j— A- - T V- t .1 JL. jjg» m..

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2