Buitenland» Marktberichten, FKEDÏKBEXJETEnT" ADVEBTBNTIËN. Sea eige» aardige overtreding der Zo*: dagswet werd Zoadag ia 's-Hertogenbosch geeosstateerd. De gemeentepolitie maakte proees-verbaal op tegeu 4 gemeeate-arbeiders, die bezig wares met iaefc afbreken der muziek- teat, welke even te voren gebruikt was door de sehutterjj muziek tot ket gevea eener mativés. De politie gelastte den arbeiders ket werk te stake»; aan dien last werd eebtar geen gevolg gegevea. Gelukkige kerel Ee» ia Leaden woonaektig Hollander Leo nard Vaa Tiffsleis, verkeert ia da gelukkige positie, te kunnen beweren, dat eau romaa- tisek verhaaltje ook esa werkelijkheid kaa worden. De goede man is sisdsjare a beambte aan eea bureau, ®s is bovendien koster in een Holl&sdssbe kerk ia Land a. BiaHsakort k&a feij echter in een elegaat buis gaan woaea en grooter gaas leven das vele beursmakelaars, am wie hij tot nu toe kamers verhuurde. Voor eeaige dsgea kreeg Vsa T.ffeles bericht van bet Holiasdsefee consultant, dat tem toe gevallen w*s da belangrijke nalatenschap vaa een ver verweerd bloedvei want. De vreugde hierover was te grooter, omdat de erfgea&am zicb niet bewust was dat hij zoo's rijkes bloedverwant bszat. Da armo koster is eu wettig eigenaar vaa uitgestrekte laaderijeB, wrlker waarde gesekat wordt op 15 millioea gulden De „Tijd" geketst aldus dea indruk, dien de gunstiger tijdingen uit Natal op bet publiek te Amsterdam maakten: Opgetogen geziektea, blijde gesprekken, lachende uitroepen met vroolijk gebalde vuist. Naderbij boort men bet„Fiiak zoo 1 Zoo hoort bet! Potverdikkie, meager, wat zsit u er van Bravo 1 Ze bebbea op d'r lichaam gehad, de Esgelsshe». Het zijn toeh kragen, die Boeren! Dit is bu sekt. Het is voor gelezen in de Tweede Kamer te Londen! Ik dacht ook al. Dè,t kos ssiefc 1" Ia de maasd Juli j.l. kwam in öeSihie onder de gemeente Overscbie bet vrij gehavende lijk van een vrouw bovendreven. Het ingesteld onderzoek leidde er toe, dat bet door baar zoo» en dochter herkend werd als dat van juffrouw Walraven, kaartlegster te Rotterdam, waarna bet lijk op kosten dsr familie te Over scbie werd ter aarde besteld. Dezer dagen meldde zicb aan bet bevolkings register te 's-Gravenbage zekere juffrouw W. aan, om zich te laten inschrijven. Het insehrgvingsbiljet by bet bevolkings register kon zy twee dagen later komen balen. Toen zy zich daartoe aanmeldde werd haar echter medegedeeld, dat zy dood was en dus wel een overiydensacte, maar geen ioschrij- visgsbiljet kon krijgen. Tableau! Thans is een advoesst te Rotterdam er mede belast haar'weder voor de wet levend te maken. Iatusschen zal omtrent den identiteit vsa het te Oversekia begraven lijk een nader onder zoek moeten ingesteld worden. Een luiteaant der veldartillerie te Breda bad Zaterdagmiddag zijae manschappen rondom zich verzameld en bun toen in bevatteiyke taal verteld van bet schreeuwend® onrecht, dat das dapperen Boeren wordt aangedaan. Aan ket einde zijner improvisatie bad de luitenant een beroep gedaan op de mildadig- beid zijner toehoorders. Hij vroeg hun een kleine gift om den nood, welke nu reeds zou zijn ontstaan, te helpen lenigen. In koor hadden toen allen hunne instemming betuigd met dit voorstel ea bat resultaat van een korstondige onderlinge bespreking was, dat men besloot dat de soldaten 1, de korpo raals 2 ea de oudere Êleieren 3 cent per vyf dagen van kunne soldij zuilen afstaan. B. Ct. PostbeambteDeze brief is te zwaar, mevrouw. Er most nog port by. Dame: De administratie is wel inhalig. Ik weet zeker, dat ik honderden brieven op de post gedaan heb, die benede» bet gewiekt waren. Ik zou denken, dat deze ééae nu er wel onder door mag loopea! Een medewerker van het „Utr. Dbl." schrftft Een enkele opmerking omtrent de Engelscke oorlogstelegrammen. Hierin wordt in de laatste dagen een zekere w&ardeeriag van de dapper heid der Boeren opgemerkt, ea in het algemeen een minder ongunstige daakwjjze omtrent hun moreele eigenschappen, wanneer bijv. onder steld wordt, dan zy de Eegelsehe gewonden ongetwijfeld goed zullen behandelen wat van „halve barbaren" als de Transvalere anders niet zoozeer te wachten wasenz. Mg dunkt dat uit deze byzonderbeid een gevolgtrekking gemaakt kan worden. John Bull waardeerend, John Bull grootmoedig, John Buil humaan! Zoo iets kwam tot dusver niet dikwyis voor. Wat is bier dus uit op te maken John Buil heeft klappen gehad en anders niet. Transvaal en Oranjs-Vrijstaat. Iemand te Alkmaar, die 4 zoons in den Transvaal heeft, ontving van een hunner, ambtenaar by de Zuid-Afrikaansche Spoor, een brief, waarvan wy volgende treffende mededeeling ontleenen: van het verlangen der Boeren om „Rooinekken" te schieten. Een commando trein stoomde Johannesburg bet station binnen en achter op den buffer van den trein zat een kleine Boerenjongen van 13 jaar, met één hand zich vastklemmend en met de andere hand een geweer tegen zyu lichaam drukkend. Be stationschef rukte hem van zyn zitplaats af en vroeg, waarom hy achter op den trein was geklommen. Het kleine ventje had nog niet geantwoord, of daar kreeg hy van een zwaren forschen Boer een flink pak ransel, terwyi hem hem toegevoegd werd: ,jou ondeugend jong, pa het gezegd, dat jy thuis moet biy; niemaud is tehuis om die vrouwens op te pas," Snikkend smeekte het ventje om toch msde te moge gaan om ook een Engelschman te schiet, er by voegend dat ma toch ook wel met die geweer kon schiet en de rondloopende kaffers wel van de boerdery zou afhouden. Toen kuste de oude vader zjjn zoon en zeide: „nou schelm, gaan maar by jou andere 4 broers zit, maar pas op, als een Engslschman jou raak schiet, want dan mag jy nooit meer met pa op commando saangaan." Nu, beste ouders, dit is voorloopig de laatste mailbrief, die nog verzonden kan worden, want de volgende week loopen waarschijnlijk de treinen niet meer. Ala u van Engelsche overwinningen leest, geloof er zoo heel spoedig niet aan, doch wacht eerst op bevestiging. Brussel, 26 Oct. De gezant der Zuid- Afrikaansche Republiek, dr. Leyds, verzoekt publiceering van het volgende: „My wordt bericht, dat de Engelschen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vechten. Ik heb redenen, die niet overlaten aan de juistheid van dit bericht te twyfelen. De Regeering der Republiek kan niet anders dan protesteeren tegen deze snoode en verderfeiyke handeling, waarvan zy zich harer- zyds altyd heelt onthouden in hare oorlogen tegen blanken en die in hare consequenties een groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid- Afrika. Uit Sachalin (Siberië) zyn 100 gedeporteerden ontvlucht, na zich te hebben meester gemaakt van de wapenen hunner bewakers. De bende, die spoorloos verdwenen is, wordt door een detachement soldaten gezocht. Een Reuter-bericht meldt het openen van isschryvingen door alle Petersburgsche bladen tot oprichting van een vrywilligerscorps ten bate der Z. Afr. Republieken; een dergeiyke poging te Weenen werd door de regeering verboden. Hoe meer berichten over het groote zee ongeluk aan de kust van Noorwegen binnenloopen, des te grooter biykt het aantal slachtoffers te zyn. Vermist worden 50 visschersvaartuigen en eene stoomboot. Men schat het aantal der ver ongelukten op 250. Het ongeluk bereikte dien omvang, omdat de zeelieden grootendeels oude en weinig zeewaardige vaartuigen hadden; die, welke op de open zee bleven, hebben zich heel wat beter gehouden dan diegenen, die aan land redding zochten en In de branding ten gronde gingen. Als hoofdoorzaak wordt intusschen het gebrek aan haven- en zoelichten genoemd. In het geheele land is de particuliere weldadigheid in de weer de ellende te lenigen, in alle kerken vinden bovendien inzamelingen plaats; de Re geering heeft voorloopig 20,000 kronen ter be schikking gesteld. Waarom de Engelsche beursmenschen, en ter wille van hen Chamberlain en dezynen, den oorlog met Transvaal najoegen en uitlokten, wordt, beter dan door redeneeringen, aangetoond door cyfers. In 1888 kwam er van den Witwatersrand voor ruim 9 millioen gulden aan goud. In 1890 was dit gestegen tot 22 millioen. In 1895 kreeg men er byna 102 millioen van. In 1896 was de opbrengst byna 104, in '97 ongeveer 138, in '98 ruim 195 en in de eerste acht maanden van '99 ruim 159 millioen (zou het dus in het heele jaar allicht 200 millioen geworden zyn). In byna 13 jaren is er voor ongeveer 1000 millioen gulden aan goud uit den Rand gewonnen. Sat was het ongeluk voor de boeren. Want dat willen Cecil Rhodes en de zjjnen voor zich hebben. De Zweedsche Regeering heeft besloten de vacante plaats van hoofdingenieur aan het patent bureau te Stockholm, die vroeger door Andiée vervuld werd, wederom te bezetten, daar alle hoop op Andrée's terugkeer door de Regeering is opgeheven. Men verwacht, dat binnen kort een boek zal verschynen over de jongste reis van keizer Wilhelm H naar Turkye en Palestina, door hem zelf geschreven. De keizerin moet een der voor naamste medewerksters van het boek zyn, daar het keizeriyk boek geïllustreerd zal worden met de photographische opnamen, die zy overal onder weg deed. De luchtscheopvaart heeft weder een slacht offer gemaakt. Perey S. Pilcher, een bekend aeronaut, had te Stanfort Hale by Market Har- borough reeds verscheidene pogingen aangewend een vliegmachine in werking te stellen en was er ten slotte in geslaagd met zijn machine op te stygen tot ongeveer 20 M. hoogte en had een afstand van 150 M. afgelegd, toen een sterke windvlaag de machine deed kantelen. De lucht reiziger is reeds aan de gevolgen van den val overleden. Door den Rumeenschen minister van onder- wys is aan alle particuliere meisjesscholen de volgende, in de „Staatscourant" gepubliceerde door ervaringen op wetenschappelijk en practisch gebied is vastgesteld, dat het corset schadelijk voor de gezondheid is en een voortdurende hin dernis voor de ontwikkeling van het lichaam en de borstorganen, zoo verordent ondergeteekende dat gy het dragen van korsetten door de leer lingen van uw instituut ten strengste verbieden moet." Te Beriyn is een daad van vandalisme ge pleegd die heel Beriyn terecht met verontwaar diging vervult. Ruwe kerels hebben den treurigen moed gehad vier standbeelden in de Siegesallée voorstellende vroegere heerschers van Branden burg en die daar op bevel van den Keizer waren geplaatst, te verminken. Van de daders ia nog geen spoor ontdekt. Mag men sommige Russische bladen ge- Iooven, dan zyn in het gouvernement Pzowk geheele dorpen, waar de bewoners een langen winterslaap houden als middel tegen honger. Misgewas is er byna altyd en daarom zyn de boeien gewoon het eten uit te sparen door te slapen. Het geheele gezin ligt op den gemet- selden kachel. Eenmaal daags komen zy over eind om een stuk hard brood, dat in den herfat gebakken is, te eten en een slok water te nemen en gaan dan weer liggen om te snurken. Een elk op zyn beurt staat op om voor het vuur in den kachel te zorgen en doet dat zoo langzaam mogeiyk om geen grooteren honger te krygen. Zoo leven zy maanden achtereen en men hoort in die dorpen geen ander geluid dan snorken Wy herhalen, dat dit in de Russische bladen te lezen is. Be stad New-York geeft 't voor haar weinig voordeelige bewys, dat water nog niet overal „om niet" te verkrygen is. Op één kan melk doet de New-Yorksche melkinrichting kan water. Alle maatregelen, door welke men deze vervalschlng trachtte tegen te gaan, worden ontdoken, en 't gevolg is dat de stad New-York nu jaariyks 2.000.000 dollars aan water uitgeeft. Schagen, 26 Oct. Aangevoerd: 14 paarden f 75 af 180, 6 Stierenf 100 a f 170; 645 Gelde- koeien f100 af 180, 20 kalfkoeien f 150 a f 185; 50 Vaarzen f 89 a f 150; 20 Nuchtere Kalveren f 8, a 20; 130 Schapen f 14 a 19,—; Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f 35 Varkens f 8.- a f 12.- 25 Vette Varkens 36 a 38 cent per kilo 60 Biggen f 3, a 6,50; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter; per half KG. 1 0,62 a 0,67 Leiden, 27 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 110 a f 246, 31 Stieren f 58 a f 190 Veulens 1 stuks f75 a f 616 kalfkoeien f 120 a f 220; Melkkoeien f 120 a f 220; 219 Varekoeien f 130 a f 200; 378 Vette koeien f 110 a f 246; 52 Vette kalveren f 26 a f 88, 32 Magere kal veren f6,- afl7; 356 GrasKalveren 120 a f60. 633 Vette schapen 116 a 127.—; 344 Schapen, (weide) f 11 a f 19,—; Paarden f af 147 Magere Varkens f12 a f 30; Vette Varkens a ct. 416 Biggen f 3,- a flL— Zondag 29 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schrödér. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Avondmaal.) Den Room. Geen dienst. Oudesehild. Nam. half 3 uur Ds. Smits. (Avondmaal en Doop), 's Avonds 7 uur de Hr. Nisssink. Oosterend. Voorm. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Coeksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avoads half 7 Ds. Kdperds, Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Room. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 21 Oct. tot 27 Oct. 1899. ONDERTROUWD: Michiel Wilhelmus de Graaf en Marretje Witte (Eierland). GETROUWD: Geene. GEBORENJan Qerrit, zoon van Jacob Dekker en Johanna Swartsenburg (den Burg). OVERLEDENCornelia Keyser, 54 jaren, gehuwd met Tryntje Keyser (den Burg). Jan Stark, 53 jaren, gehuwd met Trientje Wegman (Eierland). Ondertrouwd: POULES DALHEIJEB en GBERTJE BAKE EB. Oudeschtld, 28 October '99. Huwelijksvoltrekking 9 November. De ondergeteekenden betuigen by dezen hun welgemeenden dank voor de vele biyken van belangstelling dezer dagen ondervonden en vooral aan Ds. Kuperus voor de troostvolle woorden en aan dragers en kleedoplcgsters voor de laatste eer den dierbaren overledene bewezen. Wed. C. J. KEUS ER en Kinderen. XLao*. i - v -vrmr-- jt. itto ceueaaear

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 3