Jut en Genoegen" W Prima HOLLANDSCH SPEK, Buitenland. Marktberichten. Advertentiën ADVKafMTlïyi Gemeente-belasting. op Dingsdag 14 lirmkr, 's avonds 7 ut, Vergadering net lanen Spreker, de heer A. B. WEBER van dei Helder. Zuivers VARKENSREUZEL, Algemeene vergadering „NUT EN GENOEGEN" P. BOON, Binnenburg Volgens een bericht uit Londen aan de Temps" loopt aldaar het gerucht dat generaal French naar Kaapstad Is gegaan, om aan generaal Bulier, den opperbevelhebber der Engelsche troepen in Zuid-Afrika de voorwaarden voor te leggen omtrent de capitulatie van Ladysmith, waar gewanhoopt wordt aan het plan de stad te verlaten. Generaal Bulier zendt alle beschikbare genie en pontonniers in de richting van Oranje Vrijstaat, waaruit de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat een inval zal worden gedaan in Oranje Vrijstaat van het Zuiden en Westen en Ladysmith aan haar eigen kracht zal worden overgelaten. Be „Pal Mal" bevat het verslag van de arrestatie van een Amsterdammer, een zekeren Louis Atlas, die zich sedert vier maanden te Londen in een woning in Shaftesbuiy-avenue ophield en wiens aanhouding door de Nederiandsche Regeering was verzocht, omdat bij zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Zijn gevangen neming ging met heel wat moeite gepaard. Twee detectives kwamen hem in zijn kamer arresteeren, doch de man wist zich de beide ambtenaren van het lijf to houden. Twee politieagenten, die te hulp snelden, konden de kamer niet binnen komen, daar een vrouw, die ook op die kamer woonde, de deur had afgesloten. Eindelijk werd de deur geopend, doch nadat het bevel tot aan houding was voorgelezen en door de vrouw in het Hollandsch was vertaald, nam de Hollander een zware lampetkan en verbrijzelde die op het hoofd van een der agenten, die deerlijk aan hoofd en gelaat verwond werd. Met oneindig veel moeite kon da woesteling naar Browstreet worden overgebracht, waar h(j achter slot en grendel werd gezet. In Ilonse, een plaatsje op een dertig kilo meter van Nizza gelegen, heeft zich het gelukkig zeldzame geval voorgedaan, dat een arend een kind, dat buiten in het gras lag, heeft meegevoerd. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen heeft men geen spoor van het ongelukkige kindje kunnen terugvinden. BE BOEREN. Zult gjj een ijdle wereld leeren Wat Ood3betrouwen zegt, Gij, strijders in de kracht der Heeren Voor vrijheid, erf en recht; Klein Volk van ploegers, herder, jagers, Belasterd en veracht Boor uw hoogmoedige belagers, Gerust op overmacht? Gij, in hun oog nog half barbaren, Alleen verdelging waard, Maar Heldenkroost van Martelaren, Niet van hun bloed ontaard, Gij predikt Koningen en Volken, Hoe groot en machtig: Hij, Bie zetelt boven lucht en wolken, Is machtiger dan gij. Be God dier psalmen en kronyken, Waar onze ziel bij leeft, Zal nooit doen wauklen of bezwijken Bie Hom Zijn eere geeft; ,Op wagens, paarden, en op helden „Zij onze ztjand stout, „Maar wij, wij zullen de eer vermelden „Van Hem, Die ons behoudt!" Behoud hen God der legermachten, Sta Godlijk aan hun zij! Verhoog ze die Uw heil verwachten, Verplet hun weerpartij 1 Laat nog de stervende eeuw ervaren, Bat, waar Ge in glans verschijnt, 'tBoos opzet van geweldenaren Als rook en damp verdwijnt 1 NICOLAAS BEETS. 4 November 1899. (Utr. Bbl.) Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn hebben de socialisten een schitterende overwinning behaald. Z(j hebben zes nieuwe zetels gewonnen en komen driemaal in herstem ming. In het stuk „Hanne Nute" moet de smit Snut, nadat hij de gevangenneming van zijn zoon heeft gehoord, zich vermannen en zeggen: „ik ga smeden"; hij voegt dan de daad bjj het woord. Bat deed de acteur Richard dezer dagen te Hamm in Westfalen ook: hij trok den blaas, balg aan, daarbij vlogen de vonken op, het afdak boven een oven raakte in brand en deze brand kon gemakkelijk overslaan op de verdere decors. Maar de acteur speelde door en sloeg met den voorhamer telkens brandende stukken linnen en kant af, zoodat de brand geen voedsel meer vond. Brandweermannen kwamen op het tooneel, maar Richard speelde door. Eindelijk zakte hst scherm, maar ging na een paar minuten weer op. Richard werd zeer toegejuicht door het publiek, dat hij door z(jn kalmte even kalm had laten blijven. Aan de Echo de Paris wordt uit Londen gemeld, dat de uitgifte van kaperbrieven door Transvaal wordt bevestigd, en dat een groot aantal daarvan zijn uitgegeven in Amerika. Er heerst ongerustheid over twee te Kaapstad verwacht wordende transportschepen. Be burgemeester van Weenen, Lueger, heeft in een rede tot zijn kiezers Binsdagavond o. a. de volgende opmerkingen gemaakt over de politiek van Engeland „Wij zijn allen aan de zijde der Boeren, dat landelijk volk, dat, met terzljdeste Hing van zijn hankeljjkheid vecht; Bit alles is, onder meer, te wijten aan den landhonger van Engeland, dat graag elk stukje grond, dat ontdekt wordt op aTöe, zou willen inpalmen. Er z|jn in Transvaal groote hoeveelheden goud en diamant te vinden, die de Engelschen begeeren. Wij zijn blijde, dat tot dusver onze God aan den kant van de Boeren geweest is. Laat ons hopen, dat Hij zal voortgaan hun Zjjn hulp te verleenen, zoodat de Engelschen ten slotte hun welverdiende kastijding mogen ontvangen." Dure grond! In City van Londen, nabij Fenchurchstreet, is een terrein verkocht van 560 vierkante voet oppervlakte tegen den prijs van f240 per vierkanten voet! En dit is nog niet eens de hoogste prijs, dien men voor grond in de City besteed! In het Beiersche district Burghausen houdt zich sedert eenigen tijd eon rooversbende op die opereert oprijwielen. Ruim drie jaar geleden besloot men de kapel van de Sorbonne te Parijs te laten her stellen. Er werd een steiger om het gebouw gezet, maar metselaars verschenen er niet. Er was nl. oneenigheid ontstaan over de betaling der kosten van reparatie en een proces was het gevolg. Nu, na driejaar, is de zaak geschikt; het werk zal nu wel spoedig beginnen en gauw kunnen afloopen ook. Maar voor de huur van den steiger is intusschen dagelijks 50 francs betaald zoodat dit oponthoud de stad Paijja niet minder dan 54,000 francs heeft gekost Zekere Launiston is te Parijs bij verstek tot vijf jaar gevangenis en 200 fr. boete ver oordeeld, omdat hy een groot aantal menscben had opgelicht. Zich uitgevende voor directeur eener Maatschappij in aluminiumfietsen, verlokte hij hen tot deelneming aan een loterij van automobielen en dergelijke, gaf hun na eenigen tijd kennis, dat z(j een of ander prachtstuk van dien aard getrokken hadden en verzocht dan tevens 25 fr. voor het inpakken enz. Deze som gezonden hebbende, vernam men niets meer van hem. De oorlog heeft de verstandhouding (usschen Engeland en Ierland er, gelijk men weet, niet op verbeterd. Onlangs nam de gemeenteraad van Cork een motie aan, waarin hy op de over winning der Boeren verklaarde te hopen. Nu hebben verscheidene Engelsche kooplieden, die uit Cork boter en eieren invoerden, die handels betrekkingen afgebroken. Met het oog op een eventueel Russlsch- Buitsch-Fransch optreden tegen Engeland ver klaart de Londensche pers, dat Groot-Brlttannië niet alleen de Vereenigde Staten, maar ook Japan aan zyne zyde zal hebben, dat met zyn vloot en zyn leger in slaat zou zyn, Rusland het hoofd te bieden. De geleerden zyn het niet eens over den juisten tyd waarop de volgende week de dichte sterreregen der Leoniden is te verwachten. Voor plaatsen der waarneming is dit van groote be- teekenis. Be berekeningen voor Midden-Europa loopen uiteen van 15 November 's avonds te 9 uur, tot 16 November 's morgens te 7 uur, wat den sterksten stroom van vallende sterren betreft. Waar het dan al ochtend is, zal er natuuriyk niets van te zien wezen. Schagen, 9 Nov. Aangevoerd: 2 paarden f70 a f150, Stieren f af 250 Gelde- koeien f 100 a f 160, 25 kalfkoeien f 160 a f 200; 100 Vaarzen f 70 a f 130; 25 Nuchtere Kalveren f 8, a 20; 320 Schapen f 14 a 27.-; Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f 24 Varkens f 6.— a f 10.— 29 Vette Varkens34 a 36 cent per kilo; 85 Biggen f 2, a 5,50; Kipeieren 5 a 6 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. i 0,65 a 0,70 Leiden, 10 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 110 a f 250, 21 Stieren f 65 a f 230 Veulens 1 stuks f75 a f 585 kalfkoeien f 110 a f 230; Melkkoeien f 110 a f 230; 214 Varekoeien f 130 a f 315; 265 Vette koeien f 110 a f250; 39 Vette kalveren f 30 a f 90, 33 Magere kal veren f 6, af 17.— 230 GrasKalveren f 23a f65. 634 Vette schapen i 15 a f29.—; 347 Schapen, (weide) f 12 a f 20, Paarden f af 75 Magere Varkens f14 a f 27; Vette Varkens a ct. 387 Biggen f 3,- a f12.— Lammeren f ,- 4 f .-. Londen, 9 Nov. Ter markt zyn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren 0.— t 0.- Schapen en lammeren 0.52 0.85, 30 kalveren 0 55 0 85; varken» 0.— Zondag 12 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Ds. Schroder, Koog. Voorin. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn, Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild, Voorm. 10 uur de Hr. Niïssink. 's Avonds 7 uur de Hr. Niessink. TRANSVAALAVOND. (Derde zakje bestemd voor de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging). Oosterend, Voorna. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur Ds. Smits. (Doop.) Qotksdorp. Voor*, kalf 10 uur do Hr, Basends, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalf tien Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 16 November. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds kalf 7 Ds. Kuperus. (In plaats van op 19 Nov.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep; Burgerlijken stand der Gemeente Texel, van 4 Nov. tot 10 Nov. 1899. ONBERTROUWBGeene. GETROUWD: Michlel Wilhelmus de Graaf en Marretje Witte (Eierland). Paulus Balmoyer en Geertje Bakker (Oudeschild). GEBORENGeertje, dochter van Willem van der Hoek en Anne Kalis (Eierland). OVERLEBEN: Geene. voor VIER achtereenvolgende* plaatsingen ln de Texelsche Courant In eens opgegeven, worden sleckts DRIE- maal in rekening gebracht, Getrouwd: PAULUS DALHEIJER en GEERTJE BAKKER, die, namens wederzydsche familie hunnen har- teiyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling zoowel hier als van elders onder vonden. Oost-Oudeschild, 9 Nov. '99. DANKBETUIGING. Be commissie tot het inzamelen van gelden ten behoeve van de weduwe C. Burger mocht, by hare onlangs gehouden vergadering, met voldoening op bare taak terugzien. Be ontvangsten zyn van dien aard geweest, dat de achtergeblevenen (met de ook van andere zyde verleende ondersteuning) naar wy hopen voldoende verzorgd zyn. Verbiydt de commissie zich in de door velen betoonde menschenliefde, niet het minst verheugt zy zich hierover, dat een groot gedeelte der ingekomen giften door de ingezetenen van Texel zelf is byeengebracht. Aan allen zy daarvoor by dezen harteiyk dank gezegd. Ook aan hen, die zich op de verschillende plaatsen van ons eiland vry willig beschikbaar stelden tot het aanbieden van lysten by de ingezetenen. Een iegeiyk vinde verder zyn loon in de voldoening, iets te hebben kunnen by dragen, om den nood van den naaste te lenigen. DE COMMISSIE. Ter voorkoming van vervolgingskosten wordt den belastingschuldigen dezer gemeente verzocht de nog openstaande posten in den Hóófde- lijken omslag;, (waarvan de laatste termyn heden is verschenen), binnen 8 dagen na heden te voldoen. De Gemeente-Ontvanger van Texel C. RAB. Texel, Nov. 1899; voor de leden van het Onderling Begrafenisfonds UNITAS te DEN HOORN OP TEXEL, in 't Loodsmanswelvaren. Namens 't Bestuur. op DINSDAG 14 NOT. a. s. 's avonds half 8 in de fBellevue." Het Bestuur. te OOSTERENB. VERGADERING op DINSDAG, 14 NOT. ai 8. 's avonds 7 uur. BV" In deze vergadering kunnen nog nienwe leden aangenomen worden. HET BESTUUR. bij 5 of 10 pond f 0,28 ii 1 ii 0,29# by 6 pond f 0,23 in 1 i, 0,24. UVlCMJgtUI, VUOIT ZQH VI1JÜ01C1 611 01131* isae-. «assagggcai-'-grerAtf* maasc

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2