N°. 1274. Donderdag 16 November. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit Mud verschijnt Woensdag- en Eaterdagavond. AbetmtntHttprfit per S maandtn Veer mm Brae SO Ots. - Frame per pui dcor ge heel Nimuamb 45 Ots. - Naar Amikika ec andere landen met Terheeging der perte'e. Adverteatlln vóór 19 nar op den dag dor altg ave> Frfc's der AdurUntiin Van 1 tet I regale SO Ots. - Iedere regel meer Ota. Create lettere en Vignetten werden naar plaatsraimte berekend. Bewijsnummers I Ots. per nimmer. ABONNEMENTEN on ABVIRTENTIlN word©» aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELB k BI ROOI!, Farlutraat, Bona or Tixel TEXEL, 15 November 1899. Ds aanvoer op do zoogenaamde scheimarkt alhier gisteren gehouden was niet groot en bestond uit slechts 8 paarden, 17 koeien, 2 pinken, 9 graskalveren, 78 biggen en 2 korven kippen, bovendien was er maar weinig handel. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd vernamen wil, dat die warén voor paarden f 115 k f f 185, koeien f 135 f 160, pinken t 60 k i 65, graskalverea f 25 k f 35, biggen f 2 k f 6,50 en voor kippen f 0,75 per stuk. Bij den Voorzitter van het Comité voor Transvaal, enz. alhier, is o. a. ook een bedrag van 12.50 ontvangen van de kinderen van de Zondagschool te de Cocksdorp, door tussehen- komst van den Heer Barends, ten behoeve van de Ned. Z. A. Vereeniging. De collecte door het Sub-Comité a. d. Waal en omstreken gehouden, heeft opgebracht de som van f 121.50. Volgens achterst, annonce zal Maandag in 't Nut alhier optreden de heer Rovers van Amsterdam. Glenoemde heer is alhier, voor zoover wij weten, nog een onbekende, vol gens hetgeen echter wordt medegedeeld omtrent het optreden van genoemden heer op andere plaatsen, is een bezoek aan 't Nut op Maandag a. s. wel aanbevelenswaard. Zijn wij wel ingelicht, dan zal door den spreker ook worden gesproken over onze Stamverwanten in Zuid- Afrika. Koog, 12 Nov. Het bestuur der Ned. Herv. kerk alhier ontving heden de verblijdende mededeeling, dat deze gemeente binnenkort een orgel cadeau zal ontvangen van haren leeraar, den Weleerw. Zeergel. heer W. F. Smits, en eenige zijner vrienden. Deze b!Qde tijding werd met vreugde begroet en zal de band tusschen leeraar en gemeente inniger en vaster doen worden. 15 Nov. Het Sub-Comité voor Koog en omstreken ter ondersteuning onzer broeders in Zuid-Afrika heeft de inteekenlijst den in woners doen aanbieden en daarop is in netto ontvangen de som van f 28.20, welke som aan het Hoofd-Comité te Ben Burg is ter hand gesteld. Waal, 13 Nov. Het Bestuur der Hervormde kerk alhier heeft de oude stoelen in de kerk doen vervangen door keurige nieuwe. Wie thans het nette kerkgebouw binnen treedt, wordt aangenaam getroffen door de netheid, die tot een bezoek uitnoodigt. D«n Hoobn, 13 Nov. Tijdens het hevige onweder dat Zaterdagnamiddag boven ons dorp woedde, werd door meer dan een persoon gezien „dat een stuk vuur vanaf den toren der Hervormde kerk uit elkander spatte". Ware er geen bliksemafleider op geweest, wie weet wat dan de gevolgen geweest zouden zjjn. Heden spoelde op 't strand alhier eenig hout en luiken aan't een en ander is bg den onderstrandvonder gedeponeerd. Oudeschild, 14 Nov. De Transvaalavond, hier Zondag 1.1. in de Herv. Kerk gehouden, was flink bezocht. De geheele collecte was bestemd voor de Z. A. vereeniging en bracht f 11.75 op. Met het oog op de zeer zuinige tijdsomstandigheden, doordien velen in drie weken reeds niets verdienden, en in aanmer king nemende dat ook op de openbare school reeds eene inzameling plaats had en langs het dorp met eene inteekenlijst werd gewerkt, viel de opbrengst der collecte werkelijk niet tegen. Gisteren zeilden drie schuiten uit om een begin te maken met de gamalenkokerij. De vangst was matig. Er werden zeven manden verscheept, om in het buitenland aan de visch- markt te worden verhandeld. Dn Cooksdorp, 14 Nov. Op het strand, even bewesten den Eierlandschen vuurtoren, is een in staat van ontbinding verkeerend lijk aan gespoeld. De kleeding bestond uit een rood baaien hemd, eene blauwe onderbroek, een blauw baaitje, licht bruine kousen, een zijden doek om den hals, leêren steekmouwen en een héren riem. Het hemd was gemerkt: J. S. P.of J.S.R. De laatste letter was onduidelijk. - Tot predikant btj de Nederd. Herv. gemeente alhier is benoemd Bs. J. A. Gersh van Wijk te Bennebroek. Tot leden van het kiescollege bij dezelfde gemeente zijn herkozen de h.h. G. Alderlieste, K. v. d. Kloot, M. Reuvers en J. H. N. Walter. Den Hoobn, 14 November. Hedenavond had alhier de algemeens vergadering plaats van het alhier bestaande onderlinge begrafenisfonds „Unitas". Nadat door den President, den heer G. Duinker, alle aanwezigen waren verwelkomd, werd den Secretaris verzocht de notulen der voorgaande vergadering voor te lezen, welke daarna onver anderd werden goedgekeurd. Alsnu was aan de beurt de rekening van den Penningmeester. Er bleek uit, dat de kas weder flink was vooruitgegaan. Niettegenstaande er maar vier maanden van een geheel jaar wordt gecontribueerd is men bij het voorgaande jaar weder bijna driehonderd gulden vooruit gegaan en heeft de vereeniging op heden te beschikken over vierduizend een honderd drie-en-uegentig gulden en acht-en-veertig cent, voorwaar geen kleinigheid. Nadat door den Penningmeester was mede gedeeld waar de gelden berusten, ging men over tot stemming voor een Commissaris, daar genoemde heeren volgens rooster moeten aftreden en dan het eerstvolgende jaar niet herkiesbaar zijn, werd met meerderheid van stemmen als zoodanig in de plaats van G. Abbenes, die moest aftreden, gekozeu K. S. Lip. Hierna werd door den President een voorstel in 't midden gebracht, dat algemeen werd toegejuicht. Geioimde heer deed name- lijk namens het bestuur het voorstel, om uit de kas iets te storten voor onze stamverwanten in Transvaal. Nadat hier nogal breedvoerig over was gesproken, werd voorgesteld door het bestuur voor dat doel vijf-en-twintig gulden af te staan, hetwelk door alle aanwezigen met vreugde werd begroet; velen waren er zelfs nog, die dat bedrag gaarne hooger hadden gezien, maar het bestuur achtte dit in dezen voldoende. Werd er later weder gevraagd, dan kon men altijd nog weder iets doen. Nadat nog door eenige heeren was te kennen gegeven, dat het wenseheljjk zou zijn, een volgende aJgemeene vergadering alleen hoofden van gezinnen of oudste zoons eener weduwe toegang tot de vergadering te geven,ontspon zich daar een kleine woordenstrijd over door de aanwezige jongelingen. Nadat door den President was medegedeeld, dat dit althans nu niet nog bepaald kon worden, sloot hg met dank aan allen de vergadering. Oostebénd, 14 Nov. Be afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandscben Protesten- bond hield Zondagavond eene goed bezette bijeenkomst in de Boopsgezinder Kerk, waarin als prediker optrad de Weleerw. HeerDs. W. Bax Jr. van Kolhorn, om naar aanleiding van het tekstwoord; „Maakt U dan op en gaat henen, want dit land zal de ruste niet zijn," eene schoone rede uit te spreken. Het zang koor zong de Nos. 34 en 77 uit „Da Gods dienstige Liederen" van den Ned. Protest. Gelijktijdig hield de „Texelsche Volksbond" eene vergadering in de Hervormde Kerk. Alhier zou opgetreden zgn de Weleerw. Heer Bs, Van Noort, Hervormd predikant te Amsterdam; met het Onderwerp ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje," doch door het ruwe weder was de spreker niet gearriveerd. Alsnu werd het woord gevoerd door den keer B. van Zweden, die het onderwerp „van Kaapstad naar Trans vaal" behandelde. Ook hier werd de rede door gezang afgewisseld. De heeren J. P. Koorn en J. P. Plaatsman, notabelen bi) de Ned. Herv. Gemeente, alhier zijn als zoodanig herkozen. Bij het onweer van j.l. Zaterdag heeft bet in den polder het Noorden en op Oost vooral hard gewaaid, naar men meent uit een windhoos. Vele huizen werden beschadigd, vooral aan de daken, waarvan de pannen verbrgzeld werden. Ia het Noorden sloeg een boerenwagen omver, terwijl verschillende per sonen, waaronder een tweetal kinderen in de sloot woeien, doch die zich allen konden redden. 15 Nov. „Nut en Genoegen" heeft gisteren hare eerste vergadering in dezen winter gehouden. De vissekers waren afwezig en daarom was de opkomst niet zoo bijzonder groot, ofsekoon deze toch goed genoemd mag worden. Als spreker trad voor de vergadering op do keer A. B. Weber van Nieuwodiep, die hier geen vreemdeling was, omdat hij reeds meer malen telkens met succes voor de vergadering was opgetreden. En de heer Weber kan weder met genoegen op zijne voordracht en zijne bijdragen terugzien, ofschoon hij wel wat ver ouderd en zijne stem wat minder geworden is. Met groote aandacht werd geluisterd naar de lezing van „TJjs de Jolleman" door Justus van Mant ik. Hierna werd geheel uit hot hoofd voorgedragen „De Wraak" van TollenB. De keer W. Koppen gaf op zijne eigenaardige wijze ten beste „Wiege Mie" van Cremer, terwijl door den Voorzitter werd gedebuteerd „Garvaise" van Normand. Nadat de keer Weber nog had voorgedragen het bekende gedicht „Be kleine Savojaard" werd de vergadering met dankzegging aan sprekers en hoorders en onder mededeeling, dat des Zaterdags tusschen 8 en 4 uur nam. boeken uit de bibliotheek verkrijgbaar zijn, gesloten. Vlieland, 14 Nov. Da collecte, alhier ge bonden ten bate van de Transvaalsche Boeren heeft f 226,15 opgebracht. Van sommige giften dient afzonderlijk melding te worden gemaakt. n.I. die van de Zondagschool, die van de Kinder-Zangvereeniging (f 15) en die, welke de commissie ontving van den heer Van der Wal, t.w. f 5 van hem persoonlijk, benevens f25 van de Christelijke Jongelingsvereeniging en van de Gereformeerde Vereeniging. Op de Vliehorst is een eikenhouten Eagelsche viscksloep aangespeeld, gemerkt G. IJ. en bekoorende aan Dunlin bros. Zaterdag is de geregelde omnibusdienst van Den Haag naar Wassenaar ingevoerd, en wel, voor het eerst kier te lande, met een stoom-omnibus van het gewone trammodel. De afrit geschiedt van de Plaats en vijf malen daags wordt heen en weer gereden. (R.N.) In de laatste jaren gingen tal van Gro- kinger boerenknechts werken in Duitschland, omdat daar de loonen aanmerkelijk hooger zijn. In het Oldamt onstond daardoor ia den laatsten tijd gebrek aan werkvolk. Te Heveskes hebben nu boerenknechts ver gaderd, om een verkoogiag van het loon te bespreken, dat tegenwoordig f 150 voor eerste-, en f100 voor tweede-knecht bedraagt. Men wenscht dit verhoogd te zien respectievelijk tot f 200 k 250 en f 150 f 200. Een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven. Daartoe zullen alle boerenknechts uit den Oosterkoek worden uitgenoodigd. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1