Buitenland» Marktberichten. Na» wij vernemen werd door een „onbekende" aan de Vereeniging „Triiifcas" alkier eene vrij belangrijk cadeau in geld gegeven, een bswijs van groote belangstelling in ket zoo gunstig bskesd staand gezelschap. Voorloopig werd vastgesteld dat de uitvoering dier vereenigiag zou wordea gegeven op Kerstmis aanstaande. De ongelukstr&m Een ongeveer 10-jarig knaapje werd Zater dagmiddag in de Watergraafsmeer door de Gooiseke Stoomtram overreden. Het kind werd letterlijk door midden gerede» ea was onmiddellijk dood. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning in de 2 e Oosterparkstraat te Amsterdam vervoerd. De burgemeester van Bergen-op Zoom, in aanmerking nemende de herhaalde dief stallen zoowel in als in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente, in den laatste» tijd gepleegd, heeft de ingezetenen herinnerd aan kun reeht van zelfverdediging, door ken te wijzen op art. 41 van ket Wetboek van strafrecht, luidende: „Niet strafbaar is hij, die een feit begaat geboden door noodzakelijke verdediging van eigen of anders lijf, eerbaar heid of goed, tegen oogenblikkelijke weder rechtelijke aanranding. Niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verdediging, indien zij het onmiddellijk gevolg is geweest van ow@ hevige gemoedsbeweging door de aan randing veroorzaakt." Een vrouw, wonende aan den Jat- faasehen weg te Utrecht, werd door eene buurvrouw zoodanig mishandeld, dat zij met gescheurde kleadisg en bebloed gezicht de vlucht moest nemen en genoodzaakt was de hulp der politie in te roepen. Aanleiding hiertoe had gegeven dat de vrouw een klein kind dier buurvrouw zou hebbenbetooverd waardoor dit ziek was geworden. (U. D.) Ia „Café Neuf", Van-Wou-straat hoek Jan-Stees-straat te Amsterdam, heeft iets aardigs plaats gehad. De eigenaar van ge noemd eafé heeft van een borstbeeld van President Kruger een spaarpot gemaakt door achter in den hals een gleufje te maken. Getooid met de Transvsalsehe vlag en een opschrift „Voor de Boeren", prijkt dat beeld nu in het café en wel met het gunstig gevolg, dat reeds een aardig bedrag „voor de Boeren" aan Kruger's beeld is geofferd. Ta Breda zou een paartje ia het huwe lijksbootje stappen. Op het laatste oogenblib echter verklaarde de vader vsa den bruidegom, dat hg geen toestemming wilde geven. Goede raad was duur. Vaderlief, die blijkbaar te veel aan Bacchus had geofferd, werd door de politie een paar uren in ket cachot gezet om te ontnuchteren, doch was daarover zoo verstoord, dat hij zgn weigering volhield. Ongetroost en ongehuwd keerde het paartje met de bruiloftsgasten huiswaarts. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aas de „Arnk. Ct.": Het gebrek aan Holiandsch geld in dszo streken neemt meer en meer toe. Telkens zien we er de bewijzen en ondervinden we er den last van. We traden zooeven een winkel binnen om 30 gulden N.Ct. te bekomen, doch het antwoord was ontkennend. Juist willen we naar buiten gaan, toen een jonge juffrouw zelf uit een winkel afkomstig, binnen treedt en dezelfde vraag doet, die door ons tevergeefs was gedaan. We loopen alle winkels af doch big ven met het Duitsche geld in de handdaar is niemand die ons aan 80 Hol- landsche guldens kan helpen. Dat de aanvoer van wat Holiandsch geld voor deze streek een groote verlichting zou zijn, is reeds dikwijls beweerd en zal moeilik langer kunnen worden uitgesteld. Te 's Hertogenbosch zij* Zaterdagmorgen een wisselwachter door een trein de beide beenen afgereden. De ongelukkige, die kort daarop is overleden, laat een weduwe en vier kinderen na. Enkele maanden geleden las men in de nieuwsbladen, dat de werktuigen uit de papierfabriek te Sappemeer, toebekoorende aan den groot-industrieei Scholten uit Groningen naar Barger Oosterveen gebracht werden om tot bereiding van papier uit veen te dienen. Het groote aantal grondstoffen, waaruit papier wordt vervaardigd, is dus weer vermeerderd met een. Het daaruit vervaardigde papier is dus veenvezel of kortweg veenpapier. Dit nieuwe papier, dat in verschillende dikten vervaardigd wordt, zal in den handel een geduchte mededinger worden van strookarton. Op verschillende plaatsen in Friesland beginnen de zatadaardappels in de kelders en in de hoopen te rotten, zoodat men genoodzaakt is ze te schiften. De boeren voederen nu zooveel mogelijk hst v-s met de nog gave aardappelen. De oorzaak van dit bederf is niet bekend, wijl de aardappelen goed rijp geworden en onder gunstige omstandigheden gerooid zijs. Donderdagavond, omstreeks zes uren, had ia de Oranje Nassgu-mjjn, te Heerlen, een ongeval plaats, dat zeer noodlottige ge volgen had kunnen hebbes. Terwijl de werk zaamheden in vollen gang waren, brak eensklaps vaa twee afdalende wagons de veren, waaraan de kettingen bevestigd waren. Met donderen den skg storten de waggons in stukken naar basede»., gelukkig op oen plaats, waar zich op dat oogenblik geen werklieden bevonden, hetgeen hoogst toevallig was. Da zich in de mgn bevindende arbeiders werden bij driea door de noodsehacht opge haald. De ondar&ardsehe verwoesting was van dies aard, dat gedurende acht dagen alle werkzaamheden in de mijn gestaakt moeten worden. —Meer dan tien dramatische acteurs, meest on bekende, sebrjjft J. H. R. in het „N.v.d.D/'hebben bericht gezonden van de voltooiing van hun geestesarbeid ten opzichte van Transvaal. De meesten kunnen hunne stukken niet vertoond krijgen, bij gebrek aaatooaeel. Tot de geluk kigen, wier werken voor het voetlicht zullen komen, behooran K&ttersnolea, wiens „Paul Kiuger en de helden van Transvaal" 15 Nov. voor het eerst gespeeld wordt in den Volks- schonwburg van Stoel en Spree; Bonefang, die ket voorrecht heeft, dat z'a drama „Oom Paul, de held van de Transvaal, 18 Nov. vertoond wordt in den schouwbuag van het „Paleis voor Volksvlijt". Oom Paul wordt daar voorgesteld door Barend Barendsen. Ook heeft de heer A. van Sprinkhuizen, de auteur van „Drsyfus, de Martelaar van het Duivels eiland" een Transvasldrama gereed. Lekkere boterletters. Men leeat in de ,Ned. Bakkers Ct.": De boterletters, het geliefkoosd St.-Nicolaas- gebak, hetwelk eertijds een samenstelling was van boter' meel, suiker, amandelen en eieren met citroenraspsel, heeft vanwege de concurrentie om dit gebak maar goedkoop te kunnen leveren, ook al een verandering van samenstelling onder gaan. re Beuzel, ook wel margarine, heeft de boter vervangen, voor amandelen worden soms gestamp te marrons ter vermenging aangewend. Doch met veel meer succes wordt gekookte rjjst ter vermenging der z.g. spjja gebezigd; dat de aromo hierbij niet wint, ligt voor de hand. Doch gekookte rijst is in elk geval goedkooper dan de dikwijls dure amandelen, en zoo wordt de concurrentie mogelijk, ten koste, natuurlijk, van den smaak. Vroeger betaalde men f 1 voor vijf ons boterletters, en thans 80, 75, ja zelfs 60 cents. Volgens een particulier bericht staat de oogst in de Oranje-Vrtjstaatache graandistricten, die de voorraadschuur van Zuid-Afrika vormen, zoo schoon als haast nooit te voren. De „Vosslsche Zeitung" merkt op, dat het ge bruik van HJddiet-projectielen in den Transvaal- schen oorlog tegen blanken en christenen bewijst hoe geringen dunk men moet hebben van de menschenliefde en beschaving van de Engelschen en welk een begrip dit hoogst kerkelijk gezinde volk van het Christendom heeft. België wordt bedreigd door een industrieele crisis. Er heerscht kolengebrek in de fabrieks plaatsen door bet geriuge aantal spoorwagens dat beschikbaar is. België heeft nl. een overeen komst met de Fransche spoorwegadministratie, waarbij deze het recht is toegekend tegen S frs. vergoeding per dag Belgische wagens ln gebruik te houden. Zoodoende komt men in België zelf wagens te kort. Baarbij dreigt nu weder een staking onder de mijnwerkers. De mededeelingen der socialistische bladen dienaangaande komen hierop neer. fc- In verschillende kolendistricten wordt een be langrijke algemeene werkstaking voorbereid van de mijnwerkers. Reeds vóór 14 dagen waren meerdere werkstakingen ln de Belgische kolen- centra aangekondigd, doch deze waren voorkomen door de leiders van den mjjnwerkersbond, daar zij wenschten, dat de beweging algemeen zou zfjn. De laatste toewijzingen van kolen voor de spoorwegen van den Staat toonden een sterke rijzing in de kolenprjjzen, hetgeen een groote ontroering onder de mijnwerkers heeft veroor zaakt en het schijnt bijna zeker, dat het aan staanden nationale congres der mijnwerkers op 27 November zal besluiten tot een algemeene staking van alle Belgische mijnwerkers. De Fransche regeering schijnt voornemens te zijn aan de Kamer welke eerstdaags bijeenkomt, een amnestiewet voor te stellen ten opzichte van &lle personen die in de Dreyfus-zaak zijn betrokken. In de „Siècle" komt Yves Guyot, in een brief aan den minister van justitie op tegen dit smoren van het recht, waardoor alle degenen zouden worden schoongewasschen die de veroordeeling van een onschuldige hebben bewerkt of zijn vrij spraak tegengewerkt, ja zelfs de man die den aanslag op mr. Labori heeft gepleegd en Esterhazy, die zijn neef heeft opgelicht. Het gruwelijkste ware echter als ook Zola, Reinach en Dreyfus zelf in de amnestie werden begrepen. Dan toch zou het geheel onmogelijk worden door een rechterlijk vonnis te doen uitmaken dat Dreyfus onschuldig is, zou het ontdekken worden afge sneden van een nieuw feit, dat hem recht gaf revisie bjj het Hof van Cassatie te vragen en aldus geheel te worden in eere hersteld. Zulk een rechtsweigering ware een gruwel. - Uit Cork wordt gemeld, dat Zondag een groote demonstratie aldaar ten gunste der Boeren plaats hadde hoofdleiders waren de burgemeestors van Cork en Limerick; de Transvaalsche vlag werd ontplooid en men betuigde sympathie voor de zaak der Boeren. Het weerkundig bureau te Weenen heeft verklaard, dat het abnormale, zoele weder der laatste dagen waarschijnlijk nog geruimen t(jd zal aanhouden. Be oorzaak er van is de sterke neerslag in September. Waarschijnlijk zal de geheele winter zacht en zoel zijn. Tegenover de uitwerking van de lyddlet- bommen, waarmede de Boeren, als men sommige Engelsche deskundigen gelooven mag, tot moes of tot stof geslagen worden en die (wegens het pikrinezuur waaruit het lyddiet en het meliniet hoofdzakelijk bestaan) den heelen omtrek met giftige dampen verpesten, staat de uitwerking van het Mauaergeweer van de Boeren, het „mer ciful weapon", gelijk de „Daily Chronicle" het onlangs noemde. In een telegram van „Central News" vinden wij het verhaal van een Hoog lander van Gordon die dwars door het hoofd geschoten was. Men dacht dat de man dood was, en wilde hem al begraven, toen hij teekenen van leven gaf. Na drie dagen bewusteloos te zijn geweest, kwam hij weer bij, en hjj zal waarschijnlijk in het leven bijjven. Doktoren begrijpen er niets van. Van bevoegde zijde wordt uit Brussel het gerucht tegengesproken, dat gebrek aan levens middelen de Boeren weldra zou noodzaken het beleg van Ladysmith op te geven; herinnerd wordt, dat alle spoorwegen in bezit der Boeren zijn en hun intendancedlenst uitnemend ingericht is, zoodat het hun onmogelijk aan levensmiddelen en krijgsvoorraad kan ontbreken. Volgens een te Londen ontvangen bericht maakten de boeren zich meester van vee, dat voor Kimberley was bestemd. De Holiandsch» kolonisten in Piketbergdistrict z|jn met Mauser geweren gewapend cn gereed om bij de eerste gelegenheid op te staan. De Engelschen zön niet gelukkig met hun geschut te Ladysmith. De cementen platvormen zijn bezweken. Vjjf telegramrijders zijn door de Boeren gevangen genomen. Zevenhonderd Boeren rukken op naar Qaeenstown. - Aan de Daily Telegraph" wordt geseind; KimberJiy heeft dringend hulp noodig. Nieuwe Boeren commando's rukken door Zoeloeland Natal binnen. Een nieuw commando onder Koos Koek, een broeder van den gesneuvelden generaal ver trekt naar het fort. - In Tirnau, ln Hongarije, heeft een vitriool- ontploffing plaats gehad, waarbij drie personen werden gedood en elf anderen gewond. De oor zaak was, dat in een winkel van specerijen- en verfwaren der firma Smekal brand was ontstaan in de petroleumbewaarplaats. Het vuur was reeds gelocaliseerd, toen de in den winkel zich bevin dende vitriool ontplofte. Een vrouw werd geheel verbrand. Het dienstmeisje en twee andere per sonen bekwamen brandwonden, waaraan zij reeds zijn overledenvoorts bekwamen nog elf andere personen, waaronder acht brandweermannen, min of meer ernstige brandwonden. - Te Waemunster is diep in een dicht bosch te midden van zware braamstruiken, een hol ontdekt, waarin een man van omstreeks dertig jaren sinds Mei als kluizenaar leefde. De onderaardsche woning was 4 meter in 't vierkant, 3 meter diep, er was een dak over van sparren, gedekt met struiken, aarde en graszoden, ondersteund met staken van sparren. De aarden muren waren afgezet met gevlochten stroo. Midden ln het dak was een gat gelaten, gedekt met een graszode, welke diende als schouw wanneer de bewoner zjjn eten kookte, nam h(j die zode er af. In den hoek lag een bed van strooeen kookpot en een koekepan, alsmede een kleine voorraad rapen en aardappelen vond men in het hol. Amsterdam, 18 Nov. Aangevoerd 225 Run deren, le kwal. 58 h 62 ct., 2de kwal. 55 ct. Se kwal. 50 ct per KG. 60 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 36 nucht. kalv. 9 A 11; 18 Schapen I Af; Lammeren f hl 687 vette Varken» 80 h 34 ct. per K.G' Formerend, 14 Nov. Aangevoerd 125 vett» kalv»r»n 70 a 90 ct. p»r kg.; 149 nucht. kalv.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2