N°. 1275. Zondag 19 November. A°. 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbomummUprit per t maandtn Voer bbk Bra* 10 Cte. - Frans» pir pott door go- hool HuaBiANi 41 Ota. - Haar Ananca m ander» landen mat verhesging der gerte's. Advertentlin vóór II air ep den dag der altfave. Prii iir Adnrttnlitn Van 1 tet B ragels 10 Ota. - Iadara regal maar Ota. ttreeta lettara an Vignettan warden naar flaatarnlmte berekend. Bawganammert 8 Ota. par Dimmer. ABONNEMENTEN ea ASVIRTENTIËN wordes aangenomen bij de Uitgeven LANGEVIL» ME ROOM, Farlatraat, Boko or Tixel PERSONEELS BELASTING. Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het supletoir kohier der personeele belasting dienst 1899 No. 3, en dat ieder daarop voorkomend belastingschuldige verplicht is zQn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 17 November 1899. Be Burgemeester voornoemd, (H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 18 November 1899. Donderdag bad alhier de verkiezing plaats vaa Hoofd-ingelanden der 80 Gem. polders op Ttxe). Voor de verkiezing wegens periodieke aftreding warea uitgebraeht op de heeren J. Dz. Witte 154, J. S. Dijt 73, W. A. Eelmaa 61, Ja. Nz. Kikkert 36, S. Pz. Zijm 83, Alb. Dros 29, en J. Pz. Kikkert 17 stemmen, terwijl verschillende andere personen 5 of minder stemmes verkregen. Gekozen werd de heer J. Dz. Witte (aftredend lid) terwijl herstemming moet plaats hebbes lussehen de heeren Dijt en Eelman. Voor de verkiezing wegens de tussehen- tjjdsehe vacature, tea gevolge vas overlijden, waren uitgebracht op de heeren J. S. Dijt 85, Jb. Kikkert Pz. 33, S. Pz. Z^m 26, J. Dz. Witte 21, W. A. Eelman 20 en Jn. Nz. Kikkert 13 stemmen, terwijl verschillende andeieper- sonesen 5 of minder stemmes verkregeB. Eene herstemming moet alzoo plaats hebben tusschen de heere» J. S. Dijt en Jb. Pz. Kikkert. - Be vergadering der R. C. Kiesvereeniging alhier Bonderdag, waarin zooals bekend de heer Wierdels, redacteur van het Bagblad ,de Tjjd," als spreker optrad, was alleen toegankelijk voor de leden dier vereeniging, waardoor het ons niet mogelijk was, hoe gaarne we dit ook wilden, persoonlijk er heen te gaan, ten einde onze lezers eene zoo getrouw mogelijk verslag er van te geven. Welwillend werd ons echter medegedeeld, dat na opening der vergadering door den Voorz. den heer Broekkamp, de heer Wierdels z(jn talrijk gehoor op aangename wijze bezig hield met eene lezing over Transvaal, zoowel over het tegen woordige als over het verleden er van. Boor spreker werd daartoe in korte trekken de ge schiedenis van onze stamverwanten in Zuid-Afrika weergegeven van de stichting der eerste kolonie aan de Kaap, de ontwikkeling daarvan, de stichting der Oranje-Vrijstaat en daarna die van Transvaal. Over Transvaal zelf en deszelfs bewoners werd iets meer uitgewjjd. Gewezen werd op de aard van den Transvaalsche boer, die over 't algemeen niet hoog loopt met vreemdelingen, zoodat niet alleen de En gelachen doch ook de Hollanders en andere natiën bij hen niet gezien waren tot aan 't uit breken der oorlog, waarin nu het land daar ge wikkeld is en waarbij du wel degelijk is gebleken, dat ook de Hollanders enz. de Boeren willen helpen in hun strijd voor recht en vrijheid. Beze strijd was ontbrand ondaDks de vredesconferentie waarbij Z. H. de Paus niet was uitgenoodigd en ook Transvaal niet was toegelaten. Volgens spreker moesten de Roomsch Katho lieken in Transvaal, indien het aankwam op het verkrijgen van ambten, veelal achterstaan b(j hen, die tot het geloof der Boeren behooren, onder de strijdenden waren echter nog vele Roomsch Katholieken. Zooals door spreker werd mede gedeeld, hoopte hij omstreeks 15 Februari 1900 weder alhier op te treden, om alsdan zich meer op politiek gebied te begeven. Boor den Voorz. werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan den speker voor zijn schoone lezing en aan de leden voor hun trouwe opkomst en overdeelde aandacht. -- De herinnering moge misschien voor gommigea minder aangenaam zijn, allen zullen toeh naar wij vertrouwen liever op deze wijze aan hunne plichten worden herinnerd, dan op andere voor hen niet-kostelooze wijze nl. door de ontvangst van eene „waarschuwing", waarvan de kosten 10 cents zijn. Vóór 1 December a. s. moeten nl. ten volle zijn betaald de personee!e belasting en grondlasten over het dienstjaar 1899, terwijl verder ook de verschenen termijnen op de bedrijfsbelasting, dienstjaar 1899/1900, moeten zijn aangezuiverd. Ieder wachtte zich dus voor noodelooze onkosten en ga indien zulks nog niet door hem werd gedaan óór 30 Nov. in deze aan zijne ver plichtingen voldoen. Wij herinneren hierbij nog dat de laatste werkdag van iedere maand het kantoor gesloten is. Otjdeechild, 17 Nov. Ons plaatselijk nut „Neptuaus" hield gisteren de eerste leesavond voor de leden met hun dames. De opkomst was zeer bevredigend. Bij ontstentenis van den president, werd door een der bestuurs leden de vergadering geopend en tegen kalf elf gesloten. De lezing werd gehouden door den Heer Niessink, die zeer verdienstelijk ten beste gaf: „Lichtpunten in 't leven eener zondares", door Werumeus Busing. De Heer C. C. Backer hield eene beschouwing over de jaargetijden, met welke bijdrage hij zijn gehoor wel wist te boeien. Naar de sehets „zuster Rténate'" een zeer ernstig stuk, door den Heer Kroon goed vertolkt, werd zeer belang stellend geluisterd. De Heer De Vries, opziehter bij den Waterstaat, wist hartelijk te doen lachen bij het voordragen van: „Een vlug mensch" en nog twee grappige voordrachten. Niet minder succes behaalde de Heer Niessink bij het voordragen van „Een geneesheer", in 't tooBeolstuk „De Koning vermaakt zich", „Een treurspel in 't woud" en „Volmaaktheid". De eerste avond ons door „Neptunus" ge boden, was er waarlijk een van nut en genoegen. Mogen de volgende leesavonden een niet minder resultaat opleveren 1 Den Hoobn, 17 Nov. Gisterenavond hield „Leering en Genoegen" de eerste vergadering in dit seizoen. De Heer J. J. Heep had de lezing op zich genomen en daarvoor gekozen de keurige novelle van Justus van Manrik „Grootvader". Spreker had geen beter keus kunnen doen en had dan ook voldoening van z(jn werk, hetgeen de ademlooze stilte tijdens de voordracht en 't krachtig applaus aan 't einde daarvan duidelijk: bewezen. Daarna gaf de Heer Van Douwen een der marine-schetsen van Werumeus Boning, „de Mottige", ten beste. Ook deze spreker vond een aandachtig gehoor en ook bij had succes van zijn werk. De Heer D. Drijver Jr. droeg daarop op zeer aardige wijze het versje „Geven" voor, waarna ten slotte nog door den Heer Van Douwen voorgedragen werd „Tante waarschuwt". Nadat door den Voorzitter nog medegedeeld was, dat vrij zeker in 't laatst der volgende maand voor de leden een tooneelvoorstelling gegeven zal worden, sloot hij de vergadering met een woord van dank aan de sprekers. Ne ifloop der vergadering werd nog een samenkomst gehouden met hen, die ziek voor bovengenoemde tooieelvoorBtelling beschikbaar stelden. Denkelijk zal de Dccember-vergadering gewijd zijn aan 't tooneel en dan opgevoerd worden „Het verloren Document of De twee Visscherskinderen", welk stuk reeds elders met veel succes is opgevoerd. Ook dan wacht ois dus een genoeglijke avoid. Waal, 17 November. De eerste vergade- rieg van „Nut en Genoegen", gisteravond in de Bellevue gehouden, was vrQ goedbezocht. Nadat de Notulen der huishoudelijke ver gadering, beneveis het nieuwe reglement waren voorgelezen, trad als Spr. op de Voorzitter, die ten beste gaf: „Tussehei twee Vuren" eene keurige no velle van A. J. de Buil, eene lezing, indertijd gehouden in de Maatschappij voor den werken den Stand te Amsterdam. Met onverdeelde aandacht werd de Spr. gevolgd en aan het einde was een luid applaus zijn loon. Na de pauze gaf de Spr nog 2 bijdragen en wel twee marine schetsen van Werumeus- Buning, getiteld: „Hoe Sergeant Harelhof tot bedaren kwam" „en de Rooje." De tweede bijeenkomst werd bepaald op 19 Dec. a.s. als wanneer een Spreker van elders zal optreden. Oosterend, 17 Nov. Tot hoofd der school 3e klasse, genaamd Farelsehool, te Amsterdam is benoemd de heer J. P. Bouma, geboren alhier. Te Oost trachten enkele personen ver betering in den postdienst te krijgen. Gedurende den winter laat deze dan ook voor dat gehucht wel iets te wenschen over. Postaaagelegen- heden toch, die hier des avonds perdeligence aankomen, worden te Oost pas op den middag van den volgenden dag bezorgd. Wat des avonds in de bus te Oost gestoken wordt, komt op den middag van den volgenden dag te Oosterend en wordt eerst op den morgen van den derden dag verder verzonden. De afstand tusschen Oosttrend en Oost bedraagt 15 minuten. Te Buren heeft de vorige week een vader zijn dochter verkocht voor f 1000. Dit meldt de Telegraaf. De Staatsspoortrein 7.55, van het Maas station te Rotterdam Woensdagochtend ver trokken, stopte honderd meter na het passeeren van Kappelle aan de IJsel wegens onveilig sein. Niettegenstaande knalsignalen gegeven werden, werd dat niet opgemerkt door trein 7.32 van Rotterdam via de Ceiatuurbaan naar Amsterdam, vertrokken uit Vlissingen. Van den mailtrein kwam de locomotief dan ook in volle vaart in den achtersten waggon van eergenoemde trein, bestaande uit eerste en tweede klasse eompartementen. Deze waggon is geheel en het daarop volgende derde klas rijtuig zoo goed als ge heel verbrjjseld. Oatzettend waren de gevolgen. Een zeven tal passagiers werden oamiddelijk gedood, en voor zoover bekend 80 g wond. Woensdagavond z{ja op de zelfde lijn even eens bij Kapelle a.d. IJsel, maar toeh op aanzienlijke afstaad van de plaats waar het oaheil plaats had, van den trein naar Vlissingen de locomotief en een bagagewagen ontspoord. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, maar de weg was toeh geheel versperd. Naar men mededeelt zal binnenkort door een onzer spoorwegmaatschappijen de proef genomen worden met een systeem van koppe lingen der spoorwegwagens, dat bestemd ls om ongelukken, die thans meermalen bij het koppelen en ontkoppelen gebeuren, te voor komen. Te Helder is door de heeren Gebrs. Hofer •en nieuwe reederij opgericht voor het in de vaart brengen van visehkotters. Drie dezer vaartuigen door ken in Engeland aangekocht, zijn van Nieuwediep ter trawlervisseherij uitgezeild. Het voornemen beBtaat, de schepen ook voor de haringvangst uit te rusten. Een misdaad Bij laag water is in de Oude Haven te Rotterdam gevonden het lijk van een onbekend man en daarnaast liggende een onbekende vrouw met gekloofd hoofdde eene helft van het hoofd was geheel afwezig. Als eene voor ons land groote zeldzaam heid wordt medegedeeld, dat door de Nieuwe Muziekhandel te Amsterdam een Straduaris- viool werd verkocht voor f8000 en een Cappavioloneel voor f 1000. Van beide instru menten is eigenares geworden mejuffrouw Hen ristte DOrn berger te Rotterdam. TEXELSCHE COURABT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1