N°. 1277. Zondag 26 November. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond, AbtHHtmenUprüt ptv 8 waandtn Voer sir Base 80 Ota. - Franc* pgr p*it door go- hool Nimbmrb 48 Ota. - Naar Aessika ea andere landen met Terhoeging der porto's. Advertentlfin vóór 10 aar op den dag der altgave. Prüt der AdvtrienMn Van 1 tet S regola 80 Ota. Iedere regel meer 8 Gts. Create lettera en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnnmmera 8 Ota. per nammer. ABONNEMENTEN en AEVERTENTIËN worder aangenomen by de Viigtvtrt LANGIVELB BI ROOII, Farkttmat, Buks op Tixel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met Ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in het openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899: Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BES1H ETTELIJBE VEEZIEKTE. Be BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht, luidende: .Wanneer zich bij eenig stuk vee" waar onder ook varkens worden verstaan, .ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte .openbaren, is de houder of hoeder verplicht, .daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den .Burgemeester der gemeente, waar het vee .zich bevindt (art. 13). .Een stuk vee, dat verschijnselen eener be- .smetteljjke ziekte vertoont, moet onmiddellijk .door den eigenaar, houder of hoeder van het .overige vee worden verwijderd en zoolang .afgezonderd gehouden j worden, tot dat daar- .omtrent door den Burgemeester, in overleg .met den districts veearts of, bQ afwezigheid .van dezen en van een districts veearts-plaats- vervanger, in spoedeischende gevallen met .eenen geëxamineerden veearts overeenkomstig .de bepalingen dezer wet zal beslist zijn (art. 14). Overtreding van art. 18 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500, terwijl roerende voorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het on schadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 10 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 25 November 1899. Uit goede bros vernamen wij, dat bij het fanfarecorps alkier ket plan bestaat om by gunstjg weder morgenmiddag om 12 oor een rondgang met muziek door ons dorp te maken. Wij twijfelen niet of velen zullen dit besluit met genoegen begroeten en eene op wekking aan de jeugd om vooral het Corps op kun toeht niet door dringen en duwen te bemoeielijken zal, naar wij vertrouwen, blijken niet noodig te zijn, daar zoowel onder oud als jong tal van minnaars voor muziek voor komen. Moge morgen sekoon weder ons deel zgn. Van 16 tot en met 23 Nov. werden uitgevoerd8 koeien, 4 kalveren en 40 varkens. Tot datgene, wat alkier nog nimmer werd vertoond en dat ongetwijfeld bij allen, zonder onderscheid, in den smaak zou vallen, bekoort zeker wel in de eerste plaats genoemd te worden de biograpk of wel eene voorstelling van zoogenaamde levende fotografiën op levens grootte. Met groot genoegen en niet minder groote belangstelling werd door tal van personen gedurende de kermis een kijkje genomen by de mutoseopen, waar mes in de gelegenheid was levende fotografiëa te zien, doek op slechts klein formaat en zeker menigeen zal hebben gewesseht, dat de beeldea veel grooter en daardoor ook duidelijker zouden zijn. Thans zullen, naar wij vernamen, alhier pogingen worden aangewend om eene voorstelling met de biograph te doen plaats hebben. Het initiatief daartoe werd genomen door den heer J. Fleas, alhier, aan wien we reeds vroeger meermalen een waarlijk schoon avondje ver schuldigd zijn. De voorstelling zal bij genoeg zame deelname worden gegeven omstreeks kalf December. Met het oog op de groote kosten er aan verbosden zal zeker niemand het genoemde heer euvel duiden, dat hg voor eenige zekerheid vooraf eene lijst zal doen eireuleeren. Niemand verzuime daarop een bewijs van belangstelling te geven in dit streven van den heer F. om ons eens iets waarlijk schoons te doen zien. Over de voorstellingen elders gegeven was niets dan lof, in de groote steden trekkende voorstellingen met de biograpk voortdurend goed bezette zalen en iemand, die eenmaal het genoegen mocht smaken er eene by te wonen, zal er ongetwyfeld ook nu weer van willen profiteered Op een programma van een elders gegeven voorsi oiling komen o. a. voorPlechtigs iatcchi vak H. M. de Xonisgia te Amsterdam, gedurende de Kroningsfeesten Terugkomst uit de kerk van H. M., na de Inhuldiging; Transvaalsche Boeren, ruitery, vertrekkende naar de Grens, enz. enz., terwijl de verschillende voorstellingen van levende fotografiëa werden afgewisseld door moment opnamen uit Transvaal en verder verschillende groote steden van ons land. Ongetwijfeld zal ook hier een dergeiyk programma vol afwisseling worden gegeven en is zeker allen aan te raden voor een of meer plaatsen op de aan te bieden lyst te teekenen. - In de zitting der Prov. Staten van Noordkolland, van Donderdag, is besloten voor de have a te Oosterend op Texel, toe te staan een subsidie van f50.000. Door eenige leden was een amendement ingediend om de subsidie op f 80.000 te bcpsles. Oudeschild, 24 Nov. De vissehers van hier, die met de Vlaardinger vloot ter haringvangst zij» geweest, keerden gisteren behouden weer. Ofschoon de vangst niet zeer ruim was geweest, konden zij toch een weekgeld besommen. Volgens het gevoelen der vissehers zouden een ander jaar stellig wel honderd varenslui van dit eiland oen plaats kunnen bekomen op de haringvloot. Oosterend, 24 Nov. Door ket Sub-comité alhier is voor de Transvaal-collecte bij ee« ge bracht f 197,73, waaronder begrepen is de collecte, groot f 29,78, onlangs gehouden in de Ned. Herv. Kerk, by gtlegenkeid der lezing van den keer A. P. Staalman. De Cooesdorp, 24 Nov. Door Bchipper M. Boon Jr. is op de Vliehors een scheepsnaam bord gevonden, waarop de naam „Paetolus" met witte letters op zwarten grond. Het bord was nog aan een stuk van den spiegel eens schips bevestigd. - By een der laatste kooge getyden zyn de duinen naby ket „Horktje" weer 47. M. afgenomen. - Tot lichtwachter by de rykskustverlich- ting te Eierland (vacature J. Stark Gz.) is benoemd de heer Bruning, matroos 2e klasse, te 's Gravenkage. - Bat er met de kermis te Gorickem aardig wat geld verdraaid is. behoeft we! niet nader bewezen, als men weet, dat de eigenaar van een stoomcaroussel reeds in twee van de zeven kermisdagen het staangeld eventjes f 3300 binnen had! Vanwege ket hoofdbestuur van ket Nederl. Roode Kruis word bekend gemaakt, dat nog wel degeiyk gelden voor Transvaal en Vry- staat noodig zy». Oaeeriyke concurrentie. By de ontworpen herziening van ket Straf wetboek is ook rekening gehouden met de behoefte aan wetteiyke voorziening op ket punt van oneeriyke coneurentie. Baar zyn de ko»y»en de baas! Te Hilvarenbeek (Noord-Brabant) wordt dit jaar zeer geklaagd over de groote menigte kenynen. Niet zelden ziet men troepen van 20 30 by elkaar. Ongestoorde voortteling en aanplanting van jong masthout schynen de voornaamste oorzaak te zyn. De landbouw lydt daardoor groote schade; het wintervoer gaat verloren, zoodat verscheidene koeven vooral die, waarvan de landeryen in de naby- keid van mastbosseken gelegen zyn geen huurders vinden. Vele gehuchten, welke vroeger in bloeienden staaf verkeerden, zyn thans ontvolkt. Te Beusichem herdachten dezer dagen de echtelieden D. Prys kun 40-jarig huweiyks- feest, omringd door kinderen en kleinkinderen. Ts midden dsr feestvreugde bleef de man plotseling dood. Van de Belgische grenzen schryftmen: Nu de lange avonden zyn aangebroken, en ket werk op veld en akker byna gereed is, beginnen de veesmokkelaars kun moeiiyk en gevaariyk werkje weer uit te oefenen. lederen nacht worden, nu kier dan daar, schoone koeien over de Belgische grenzen gebraehtdoch ook de ambtenaren belust op de uitgeloofde premie, zyn steeds op hun post. Echter de greasiyn is lang en de ambtenaren kunnen toch alle wegen niet afzetten, zoodat menig Nederlandsch stuk vee ongemerkt in de stallen der Belgische landbouwers terecht komt. Verleden week hebben onder de gemeente Turnhout twee ontmoetingen plaats gehad tusschen ambtenaren en veesmokkelaars, waarby de laatsten spoedig langs verschillende zyden de vlucht namen. Zeven schoone melkkoeien werden aange slagen, doch de smokkelaars vlug als zy zyn, kwamen behouden op Nederlandsch grondgebied. Als een byzonderheid meldt de ,N. Am. Ct.", dat een Eagelsche dame, te Arnhem woonachtig, een door haar zelf vervaardigde zeer fraaie schildery ten voordeele der Trans valere gaat verlote». Reeds zyn byna 100 loten f 1 per stuk genomen. „Een stroopersgrap". Gisteren kon men ket recktsgebouw aan den Korten Vyverberg te 's Gravenkage door een boer zien verlaten in het bezit van een jachtgeweer in prachtig bruin lederen etui, dat echter op de zitting was gebleken volstrekt geen geweer te zyn. Er was een strooperszaakje in behandeling geweest en daarby was gebleken, dat een paar boeren kun vrienden, de stroopers, be hulpzaam waren geweest en wel door de veldwachters te verschalken. Terwyi in de verte gestroopt werd, probeerden de schutters met ket kouten geweer de veld wachters tot ziek te trekken, hetgeen gelukte. Nu ontstond natuuriyk woordentwist, waarby eindeiyk ket kouten geweer werd overgegeven en in beslag genomen. Toen de president de grappenmakers attent maakte, dat ket toch niet netjes was dergelijke loopjes met de politie te nemen, verontschul digden ziek de mannen door droogweg te zeggen, dat ze ket toch mooier vonden dan kun vrieidjee er in te laten vliegen. (D.) TEXELSCHE COURANT. i'jiw BANKVANLEENINR.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1