N°. 1279 Zondag 3 December A". 1899. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- es Zaterdagavond. Abetmementspryt per S maattdm Voer bed Bssa 80 Ots. France gar p*ti door ge- hooi Kesssiame 45 Cts. - Haar Akbkxa es aa^oro land» met vsrheaginjr der gorte'e. Advertemttin vóór IB sir op den dag der nitgavo. Prijt dtr Advertentie* Van 1 tot B regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Ots. Greets letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 8 Ots. per nemmer. ABONNEMENTEN on ABVSRTENTIÈN worde» aangenomen by de Uitgevers LANGEYILB k BZ ROOIÏ, Parkstraat, Bcrö Of Tbxel 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad n°. 63) (Koninklijkbesluit van 2Mei 1899,Staatsbladn° 118 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarljjkscke volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of z(j op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig z(jn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 Becember 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor leder moet aan zijne woning worden Ingevuld eene Blauwe Kaart (voor een man of jongen) of eene Witte Kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen, of eene Rose Kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, ia verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hjj de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranjs en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1S86 (Staatsblad n". 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeeriüg noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel, 1 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jokcheeke, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 2 December 1899. Donderdag bad de herstemming plaats voor Hoofd-Iagelandea van het Waterschap de 80 Gemeenschappelijke Folders op Texel. De uit slag hiervan was als volgt: Voor de herstemming ter vervulling der vacature, ontstaan door periodieke aftreding werden uitgebracht 289 stemmen, waarvan 20 van onwaarde. Verkozen werd de heer W. A. Eelman, die 173 stemmen verkreeg, terwijl op den heer Jb. S. Dijt 96 stemmen waren uitgebracht. Voor de herstemming ter vervulling der vacature ontstaan door overlijden waren even eens 289 stemmen uitgebracht, waarvan 28 van onwaarde. Verkozen werd de heer Jb. S. Dijt met 138 stemmen, terwijl 123 Btemmen waren uitge bracht op den heer Jb. P. Kikkert, Biljartliefhebbers meeneu we te moeten wijzen op achterstaande annonce, waaruit blijkt, dat in 't köfel „de Lindeboom" heden avond een alhier geheel nieuw spel zal worden gespoeld, waaraan fraaie prijzen zijn verbonden. Ook voor hes, die niet aan 't spel deelnemen, zal het ongetwijfeld interessast zijn eens een kijkje er naar te nemen, zoodat ook heH een bezoek aan bovengenoemd t el op hedenavond wel is aan te bevelen. Het zal osgetwijfeld vele kindervrienden en zeker niet het minst aan de ouders der leerlingen der Algemeene Bewaarschool, alhier, genoegen doen te vernemen, dat ook dit jaar den kinderen van bovengenoemde school een feestje zal kunnen worden bereid by gelegen heid van het aanstaande St. Nicolaasfeest. Naar wy vernemen werd door mej. E. Keyser Augd. n.l. by verschillende personen eene bydrage gevraagd en verkregen voor dit doel en is het door dat optreden mogeiyk den kinderen een waarlijk aangename dag te bereiden. Een woord van dank aan genoemde dame namens allen, die waariyk belang stellen in die vele kleinen, is zeker hier niet mis plaatst en zal ongetwyteld door velen worden btaimd. Zaterdag 9 Dec. a. s., des voormiddags te 107, uur, zal te den Burg in het hötel „Texel" eene vergaderieg worden gehouden van de af J. Texel van het Ned. onderwyzers- geaootscteap. Door den Heer W. H. Houwen zal worden ingeleid: „de natuurkunde in de lagere schooi" en door de Hecress Groenewold en Ooikaas zal eene muzikale bydrage worden gegeven. Verder zal er eene herstemming voor een lid van het hoofdbestuur en eene verkiezirg van een vice-voorzitter der afdeeling plaats hebbes. Werd misschien reeds door enkelen ver moed, dat de IJsclub geen teeken van leven meer zou geven, nu ze verleden jaar in de winterslaap bleef, uit achterstaande annosee biykt, dat dit vermoeden onjuist was en dat de vereeaigieg nog niet voor goed is opgedoekt. Zij a we wel ingelicht, dan zullen door kaar opnieuw pogingen worden aangewend ter verkrygisg van een ijsbaan en indien das ook de ysgod met haar ip, zal zaksr door velen van die ijsbaan gebruis gemaakt worden. Waal, 1 Dse. Oaze vroegere plaatsgenoot, Th. de Jotgb, thans woonachtig te Haarlem, deed gisteren met goed gevolg examen in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. De Cocksdorp, 1 Dec. Door den onder strandvonder is het lijk vaa een' drenkeling opgegravoa ea weer op een andere plaats verder vaa de zee ter aarde besteld. Dit werk gasehiedde naar aanleiding van het snel afnemen der duinen naby het „Horntje". 2 jaar geleden werd dit ïyk in de buitenste duinenry begraven op een afstand van onge veer 40 M. van hat strand. Men vreesde, dat het door de zee zou worden weggespoeld, daar deze afstand nu nog slechts 5 M. bedroeg. Oudeschild, 1 Dee. Eene koe, welke voor een paar dagen naar de haven werd geleid om naar den Helder te worden verscheept, werd naby dit dorp zoo rumoerig, dat men haar, om ongelukken te voorkomen de z. g. hakspieren doorsneed en op den weg onder den dyk verder moest afmaken. Het vleesch werd gedeelteiyk naar den Burg vervoerd ea de rest kier verkocht. Zaterdag 2 Dec. wordt alhier de Heer Zwier Visser verwacht, om in de „Zeven Provinciën" voor de leden v/d. Schippers- ea Visschersbond een spreekbeurt te vervullen. By de stranding der Engelsehe stoomboot „Maitlaids", naby Falga, bewesten den vuur toren van Kykduin, is ook door enkele schuiten van kier iets geborgen van de lading kopererts. Het geborgen* is later, toen de boot vlot was geworden, in het Nieuwediep weer overgeladen op het afgebrachte stoomschip. Oosterend, 1 Dec. E enige personen alhier houden zich weer bezig met het vangen van goudplevieren, ook wilsters genaamd, doch de vangst is tot heden zeer gering. Ia vroegere jaren werden somtyds groote hoeveelheden dezer dieren gevangen, waardoor de vogelaars goed geld verdienden, doch in de laatste tyden oefent men dit werk byna te vergeefs uit. Toch komen nog groote vluchten dezer vogels voor, zoodat kan worden aangenomen, dat ze schuwer of verstandiger zyn geworden. 2 Dee. Een paar schuiten van hier hebben in deze week kopererts geladen uit het by Falga gestrandde stoomschip „Maitlands" van Fonaro naar Hamburg bestemd. Nadat het schip vlotgesleept was, heeft men de lading weder overgenomen. Vlieland, 30 Nov. De weleerwaarde heer Ds. H. J. Meuter, predikant te Kallantsoog, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Men schryft uit Amsterdam, 28 Nov.: By groote advertentie waren heden „krachtige mannen" opgeroepen om tegen een loon van f3 per dag ziek aan te melden aan het Entre potdok, ten einde aldaar werk te erlangen. Omstreeks half een hadden zich ongeveer 22 mannon aangemeld, die successieveiyk aan het werk Werden gezet. De stakers, die buiten stonden, hielden zich zeer kalm, hoewel menige werkman, die zich aanbood en vermoedeiyk voor het eerst met het zware werk der suikerdragers kennis zou maken nu juist niet vriendeiyk door hen werd begroet. Trouwens in het Entrepotdok waren onder bevel van twee inspecteurs dertig agenten van politie opgesteld en daar buiten waakte onder bevel van twee hoofdinspecteurs ook een vry aanzieniyk detachement voor de handhaving der orde. Het troepje dat nu is aangeworven zal echter niet veel kunnen verrichten, want in ketEc- trepotdok liggen op het oogeablik wel tachtig schepen op lossen te wachten, terwyi op stroom en aan de kaden nog wel tachtig andere schepen wae'eten die ook geholpen moeten worden. Hier en daar wordt aan de Veemen nog het werk neergelegd, zoodat sioï te voorzien is dat de staking spoedig zal zyn geëindigd. Men dealt mede aau de Asser Crt. Ia het dorp E. in Drente wordt de nacht- wschtsdienst door de ingezetonen waarge nomen. Ieder vervult daar op zy a beurt dien dienst. Ook den predikant werd zoodanige dienst aangezegd, en, ofschoon by zichhierby door da betaling van 50 cents door een ander persoon kon laten vervangen, verkoos deze zelf liever wacht te houden, en wandelde Z. E. W. met andere dorpelingen des nachts door het dorp E. Sedert eeniga dagen staat er te Heerlen in het hotel van den heer V. Mechelen een koffer, zonder dat men weet wie de eigenaar daarvan is, nog wie die daar heeft gebracht. By onderzoek naar den inhoud bleek, dat de koffer voor een waarde van f60,000 aan kostbaarheden bevat, waarschyniyk van diefstal afkomstig. Da politie is er mede in kennis gesteld. Als verdacht de koffer daar gebracht te hebben, wordt een Duitscker gezocht, wiens signalement bekend is. By een kassier te Arnhem is ontvangen een valsch bankbiljet van f25. Het had dezelfde kleur als de echte ca een zeer goede teekeiing. De voornaamste kenteekenen zyn de slecht uitgevallen getallen 25 in de koekan, voorts het oitbreken van het watermerk. Boven- dien zyn de cyfers grooter van ket nummer dan op de echte. Het papier verschilt ook, hetwelk aan de aehterzyde merkbaar is. Het biljet droeg ket jaartal 1896, TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1