N°. 1280. Donderdag 7 December. A®. 1899. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbmnemenUpriji per S maanden Veer rax Em SO Oti. - Frants per put deer ge heel NnMBiAi» 4B Cite. - Naar Auiiu en andere landen mot Terhoeging der porta'». Advertentfln vóór 19 nnr op den dag der nitgavo. PrUt der Adurltntiii Van 1 tot B regale SO Ot». Iedere regel meer Cte. Create lettere en Vignetten vrerden naar plaaternimto berekend. Bawginnmmera 9 Ota. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTINTIÈN wordea aangenomen by de Uiig tun LANGEVEL® MX BOOH, Parkstraat, Bona or Tbxki. Sste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad n°. 63.) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staatsblad n° 113 .BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarljjksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of z(j op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zQn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene Blauwe Kaart (voor een man of jongen) of eene Witte Kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar ht) tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen, of eene Rose Kaait (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zjjn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad n". 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel, 1 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebb, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. TEXEL, 6 December 1899. Zooals reeds ia ons vorig] aummer werd vermeld, was ook de kiaderea der Algemeeie Bewaarsahool eea feestje bereid bij gelegeakeid van de St. Nicolaas. Gistermorgen verscheel daartoe de „heusehe Sint" in genoemde school, waar te zijner eer door de kleinen allerlei spelletjes werden gespeeld en liedjes werden gezongen. De jeugd werd er getrakteerd op ehoeolade en speculaas, terwijl elk kind boven dien nog een taai-pop en een prenteboek naar huis mocht mededragea. Nog langen tijd zal ongetwijfeld dit feestje nog in dankbare her innering blgvea niet alleen bij de kinderen doch vooral by de ouders van deze. By den Penningmeester van het Texelsche Comité tot het steunen onzer stamverwanten in Zuid-Afrika is heden nog ingekomen de som van f 16,71, zijnde het bedrag eener gehouden inzameling op een bruiloftsparty te de Cocksdorp. Aan het biljartspel om flinke prijzen ia het kötel de Lindeboom werd reeds door valei deelgenomen en ongetwijfeld zal nog menigeen een kansje wagen, ten einde te beproeven eea of meer der prijzen te bemachtigen. Ofschoon er misschien nog wel eenige kennis voor noodig is, meenen wij toch, dat het een groot deel afhangt van het geluk wie het hoogst aantal punten zal behalen. Meermalen werd n.l. opgemerkt, dat zoogenaamde goede ballen, die blijk gaven dat de spelers niet tot de „krukken" op het billard behoorden, ten slotte nog .poedels" waren en geen enkel punt aanbrachten, terwijl andere ballen zonder eenige berekening maar vcortgedreven de hoogste cijfers gaven. Het aantal partijen, dat moet worden gespeeld be draagt 500, van de meerdere of mindere deel name hangt het dus af, of spoedig de strijd zal zijn beslist dan wel of de uitslag nog lang op zich zal laten wachten. Op de gewone wijze werd wederom gistermiddag en avond alhier St. Nicolaasfeest gevierd. Was des middag het aantal gemasker- den o. i. van meer beteekenis dan vorige jaren, waaruit we meenen te moeten opmaken, dat de lust voor het eigenaardige feest weer bjj de jeugd en de ouders begint te verleven digen, des avonds was hun aantal betrekkelijk gering. Als een oorzaak daarvan kan zeker wol worden beschouwd de omstandigheid, dat bekend was, dat een groote groep zou worden gevormd ten einde gelden te verzamelen voor onze stamverwanten in Zuid Afrika. Velen onthielden zich er van zelf te spelen omdat ze die greep gaarne zelf wilden bezien. Genoemde groep bestond uit tal van als Z. A. Boeren gekleede mannelijke personen, gevolgd door tal van als zusters van'tRoode Kruis gekleede vrouwelijke personen, terwijl een viertal vlaggen, waaronder die van het Roode Kruis, benevers een expres voor dat deel geschilderd tableau voorstellende, naar men ons verzekerde, een landsehap in Natal, waar de Boeren heftig hadden gevochten de groep opluisterden. Tot ons leedwezen werd echter door de gemaskerden geen uitlegging van het tableau gegeven en bepaalde men er zich in hoofdzaak toe op verschillende plaatsen te bljjvcn staan en daar de toepasselijke liederen, expres voor deze gelegenheid ver vaardigd, te zingen en te trachten door verkoop dier liederen en het eolleeteeren met bussen gelden voor het goede doel te verzamelen. Zijn we wel ingelicht, dan werd alleen voor de woning van den burgemeester door den commandant der troep het woord gevoerd om ZEd. te bedanken voor diens welwillendheid hen te vergunnen op dien avond wapens te dragen en te collecteeren, benevens voor de hulp door Z. X. A. verleend voor de verkrijging van verschillende benoodigdheden. De ver zamelde gelden zouden worden overgemaakt aan de Zuid-Afrikaansche Vereeniging en niet aan 't Roode Kruis. Een andere groep, die evenals deze kon bogen op netheid en eigenaardigheid was vroeger in den avond verschenen en bestond eveneens nit Boeren, die een bakwagen voorttrokken. De bak hiervan was ingericht tot een kijkkast, die waarlijk wel de moeite was eens te bezien. Naar men mededeelde gaf het eene voorstelling van den slag by Modderrivier. Ook door deze groep werden liederen gezongen en te koop gepresenteerd, terwyi met bnssen werd gecol lecteerd voor het Roode Krnis. Verdere door eigenaardigheid uitmuntende voorstellingen werden door ons niet opgemerkt, van verschillende was moeiiyk uit te maken wat ze voorstelden, terwyi ook evenals vorige jaren weer menig gemaskerde zich biykbaar bezig hield met de bezorging van tal van pakjes. Nog tot vry laat in den avond heerschte er eene recht gezellige drukte op strut en in de verschillende danslokalen en voor zoover ons bekend, liep alles recht vredig af. Cudesohild, 4 Die. Zaterdagavond trad in de „Zeven Provinciën" de Heer J. Zwier Visser, van Alkmur, de wakkere kampioen voor de Nedeilandsche visschers, als spreker op voor de leden van den Schippers-en Visschersbond. Ook de Edelachtbare Heer Burgemeester de Joncheere, beschermheer der vereeniging, was tegenwoordig, terwyi voorts de zul geheel gevuld was met belangstellenden. De Heer Zwier Visser gaf al terstond biyk zyn interessant onderwerp goed meester te zyn en hield op populairen toon een gezellige causerie over vele zaken het visschersbedryf en den vischhandel rakende. Spreker vestigde de aandacht op vele wondeplekken en mis bruiken, welke nog al te veelvuldig in den vischhandel hier en elders voorkomen. Hy wees er op hoeveel het buitenland doet voor den belangryken Uk van nyverheid en koe ver ons land daarby nog ten achter komt, in vergeiyking met Duitschland, Denemarken en Noorwegen. Spreker wekte de visschers op zich tot éan grooten bond te vereoaigen en den steun van Koningin en regeering in te roepen. Ook door cc Operatie zouden de visschers zelve zeer veel tot lotsverbetering kunnen doen, ook in den garnalenkandel. Spreker betoogde, dat het daarby in de eerste pluts op eendracht aankwam en dat de visschers dan ook in de toekomBt in stut zouden zyn een groot fonds te vormen, om by zeerampen konne betrekkingen goed verzorgd achter te TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1