N°. 1281. Zondag 10?December. A°. 1899. lieiws- en Advertentieblad. Binnenland. DU blad vercchtynt Woensdag- en Eat er dagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor Sm Bus* 80 Ota. Frane* per peet door ge- heel Nsbbbbakd 41 Ote. Naar Akbkixa sa andere landen met verheeging der porto's. Advertentiin vóór 10 ur op den dag der aitfave> Prti* der Adverieniiên Van 1 tet S regels 80 Ote. Iedere regel meer 6 Cts. Droste letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewDtnummert 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en AIVERTENTIEN wordes aangenomen by de Uitgeven LANÖJSVELB BE ROOII, Farkttraat, Bons or Tixel GEVONDEN VOORWEBPEN. Gedeponeerd ten Raadhulze een R. C. Kerk boekje, een ceintuur, eenportemonnaie, in houdende o. a. een spoor en bootkaartje en een kinder-pelerine, gevonden te den Burg. 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad n°. 63) (Koninkljjk besluit van 2 Mei 1899, Staatsblad n° 113 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algomeene tienjaarijjksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschsn 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zfj die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zjjne woning worden ingevuld eene Blanwe Kaart (voor een manofjongeD) of eene Witte Kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar h(j tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen, of eene Bose Kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer bij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad n°. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel, 1 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. db Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, Gelezen een missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van den laten December 1899, No. 16/2492, 1ste Afdeeling, Brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van 29 November 1899, No. 229, het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen in de stelling van den Heider, 3de District. Volgens mededeeiing van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maand December 1899 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedlgingsweiken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal op het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groots waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop ia aangegeven de beteekenls der gekleurde vlaggen, als volgt: Een rood en witte vlag beteekent N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., wit en zwarte vlag N O., rood en zwarte vlag Z.O., zwarte en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Texel, den 5 December 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE; COLLECTE. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in den loop van de volgende week in de Gemeente eene collecte zal worden gehouden ten behoeve van de ver- eeniging .Trouw aan KoniDg en Vaderland" en beveelt deze collecte in de publieke liefdadigheid ten zeerste aan. Texel, den 7 December 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. HONDENBELASTING^ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat het suppletoir kohier van hondenbelasting voor het dienstjaar 1899 gedurende 14 dagen van heden tot en met den 20 December a. s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 6 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W, de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 9 December 1899. Was het ons mogelijk reeds in ons vorig nummer te vermelden, welk bedrag bij gelegen heid van het St. Nicolaasfeest alhier door de kleine groep Boeren was verzameld, thans kunrea we ook opgeven, hoeveel, na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten, door de groote groep dien avond werd bijeeagebrscht. Dit was f 48,65, welk bedrag aan den E ielaebtb. heer burgemeester werd ter hand gesteld, met verzoek om dit over te dragen aan de Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Bij den Penningmeester van het Tex dsehe comité tot het steunen onzer stamverwanten in Zuid-Afrika is heden nog iagekome® le. Sint-Nicolaasgeschenk van A. R. Deuze- man en J. Reuvers k f 0.75 2c. Opbrengst collecte Sint-Nicolaasavond tld. Burg gehouden door een gemaskerde groep f48 65; Be. Van P. J. Bruin van de vuurtoren in Eierland op Texel voor Transvaal f0 60. Spoediger dan zulks misschien door menigeen zal zijn verwacht, zal de uitslag reeds bekend zjja van de billardwedstryd in 't kötel „de Lindeboom". Volgens achterst, annonce toch zullen reeds hedenavond de laatste 100 partyca worden gespeeld, wel een bewijs, dat het barakspel in den smaak valt by velen. Wie dus nog een kansje wil wagen, ten einde een prijs te bemachtigen, verzuime niet hedenavond naar genoemd lokaal te gaan. De Cock&dorp, 6 Dec. De SL Nicolaasavond kenmerkte zich hier door een bijzondere opge wektheid. Een groot aantal gemaskerden vertoonde zich in de beide logementen en in vele woningen, terwyi enkele het nuttige aan het aangename wisten te paren door eene eollecte voor onze Zuid-Afrikaansche stamver wanten te houden. Waal, 7 Dec. Eergisteren werd een prettig feestje gevierd door de kinderen der opehbare school, Ieder had daartoe het zijne bijgedragen ei aardig was het te zien, koe de kleinen dansten e» smulden, alles ter eere van den goeden Sint. Er is maar één dag in het jaar, die volkomen geschikt is om met kinderen feest te vieren, en dat is St. Nicolaas-dag. Den Hoorn, 8 Dec. De opbrengst van de collecte bg gelegenheid van hst St. Nicolaas- feest ten voordeele van onze Zuid-Afrikaansche broeders bedroeg f 13,03,. Na aftrek der onvermijdelijke onkosten kon aan het alhier bestaande Sub-comité worden afgedragen de som van 11,48'. Een woord van dank zij gebrseht aan de dames en hoeren, die zoo bereidwillig waren kunne diensten te verleenen tot leaigieg van den nood door den oorlog gebracht. Oudeschild, 9 Dee. Sint-Niklaas was Woens dagmorgen, tot groote vreugd der kleinen, in persoon in de Bewaarschool aanwezig, om aan elk der kleuters zijn mandje uit te reiken, dat door mildheid der ingezetenen ruim voorzien was van velerlei lekkers en aangenaams. Opgetogen gingen allen huiswaarts, om daar de goede gaven van den Sint te laten zien. Deze laatste was zeer dankbaar gestemd jegens ztjae medehelpers, de Heeren Nicssitk, C. C. Backer, M. J. de Waard en M. Kroon Jbz., die hem zoo ijverig en trouw hadden geholpen, om daaraan te kunnen voldoen, waarop de jeugd al zoo langzamerhand begint te rekenen. Door den harden Oostenwind staat er zeer weinig water voor de kust en ia de haven. Eer gisteren was de waterstand, bij laag water, 1,43 en gisteren 1.53 M. beneden A. P. De stoomboot had dus een voet te weinig water omoptyd te kunnen vertrekken. Zij kon Donderdag eerst te half zes en gisteren niet voor half zeven vertrekken. Door de havenhoofden nog iets te verlengen en dan alles wat dieper te baggeren, zou zeer zeker verbetering van den toestand worden geboren. Aangaande de bekende spoorwegramp te Kapelle wordt aan het „N. v. d. D." uit Utrecht gemeld, dat de er quête der inspecteurs en ingenieurs der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen geenerlei plichtsverzuim aan het licht gebracht heeft van het bedienend personeel der seintoestellen of locomotieven, zoodat dan ook niemand geschorst is of andere straffen zjjn toegepast. Het gerechtelijk onderzoek is nog niet gesloten. Voor de Boeren 1 Aan de moeste openbare scholen 3) en 4i klasse en daarmede gelijkstaande bijzondere scholen te Amsterdam zijn, met verlof der hoofden, oranjekaarten uitgereikt, waarop de jongers en meisjes worden uitgenoodigd van hun ouders vergunning te vragen een of meer der ontvangen Sinter klaasgeschenken af te staan voor een fancy-fair ten behoeve der weduwen en weezen van gesneuvelde Boeren, Uit Utrecht wordt aai het Hbld. ge schreven Wat is er toch weihig geest onder de men&chenl Dat mocht men wel uitroepen by 't aanschouwen van den jaariykschen, door geen de minste regelmaat gekenmerktei op tocht, diea de Utrechtsehe studenten kielden. Eerst was er sprake van, dat die grappen- makery niet zou doorgaan. Zestienhonderd gulden was byeengebracht voor de grimeering en die zou men nu voor Transvaal b stemmen. Had men 't maar gedaan 1 Wat er voor in de plaats is gekomen, was een bedroevend iets. Boerin natuuriyk, met een pseudo- Kruger er tusschen in; de Duitsche Keizer met zyn grootjeeen ambulance, waarin tegen de regelen der Geieefscke Conventie, een Eigelschman geranseld werd, in plaatB van liefderyk verpleegd, dat was zoowat alles 1 Toch was het centrum der stad zwart van menschel; TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1