Koos, 12 Dec; Door stemgerechtigde leden der Herv. Gem. alhier werden tot Onderling herkozen D. v. d. Werf, tot Diakens H. Lnitzen en L. Scharenberg, tot Kerkvoogd C. Huisman en tot Notabelen L. Bakker en KI. Burgman. (Part. corresp.) Oosteeend, 12 Dec. Gisteren hield „Nut en Genoegen" hare tweede vergadering in dezen winter. Bij de opening wees de Voorzitter er op, dat de vergadering op een merkwaardig tijd stip voorviel, omdat het thans de laatste maal was, dat zulks geschiedde in een jaartal, waarvan de eerste twee' cijfers 18 vormen. Zulks toch zal eerst weder plaats kunnen hebben over meer dan 16000 jaren. Nadat allen hartelijk welkom geheeten waren, trad voor de goed bezette vergadering op de heer J. de Jongh van de Waal. Als lezing had de heer de Jongh gekozen „Begga" van J. van Beers. Dit ernstig woord kwam uitstekend tot zijn recht. Heeft de heer de Jongh meermalen getoond op comisch gebied een meester te zyn; als de gevierde spreker met ernst nog sporen had te verdienen, dan is dit gisteren door het voordragen van „Begga" geschied. De spreker heeft verder de vergadering laten schudden van lachen met de volgende stukken: „Hoe sergeant Hazelhof eindelijk tot bedaren kwam" van Weruméus Buning; „Het Straat lied" door Brantsma; „De Weerhaan" van Gould. Vooral met het laatste stukje werd het ge lach homerisch. Door het lid J. Bakker werd nog heel goed voorgedragen „Het disputeeren" door Renz. Een en ander bezorgde den aanwezigen een zeldzaam schoone en opgewekte vergadering. Luide werd dan ook telkens geapplaudiseerd en de vergadering stemde luide in met den Voorzitter, toen hy den spreker dankte voor alles wat hij teu beste had gegeven en als zjjne meening uitsprak, dat, wanneer een prijs uitgeloofd werd voor de schoonste en beste voordrachten, die in de laatste jaren in „Nut en Genoegen" gehouden zijn, deze ongetwijfeld zou toegekend worden aan den heer de Jongh. Die dank worde kier met volle overtuiging herhaald. Aan de vletterlieden en vissehers, waar onder eenigen van kier, die werkzaam zijn geweest aan het stoomschip „Maitlands," voor eeaige dagen nabij Huisduinen gestrand, zal 40% worden uitgekeerd van het door den sleepdienst te ontvangen hulploon. Oüdeschild, 12 Dec. 't Is heden, 18 Dec., 25 jaren geleden, dat Ds. D. Post hier zijn ambt als predikant aanvaardde. Eenige vrienden van dit dorp, meenden van hunne dankbare genegenheid blijk te moeten geven, door den geachten predikant ook langs stofielijken weg van hunne belangstelling te doen blijken. Ds. Post heeft veel voor deze gemeente gedaan en droeg inzonderheid bij tot de verbetering van het kerkgebouw en de consistoriekamer. Van kier werd Ds. P. beroepen naar Wijdcnes en verliet al spoedig dat dorp, om te Hoorn een beroep op te volgen. In laatstgenoemde gemeente is Ds: Post nog steeds met de oude lust en opgewektheid werkzaam. Van 25 Nov. tot 11 Dec. zijn van hier uitgevoerd: 9 koeien, 3 kalveren, 5 paarden, 14 lammeren en 18 varkens. Zeker wel zeer ontijdig mag de vangst heeten van een ansjovis. Gisteren werd dit exemplaar in een garnalennet opgehaald en kier in nog levenden staat aangebracht. Vlieland, 11 Dec. Onze voormalige plaats genoot, de keer J. Kljjn, is benoemd tot brievengaarder te Scharnegoutum (Friesland). Te Bellingwolde heeft een treurig voor val plaats gehad. Vrouw Haken was even van kuis, toen haar woning in brand geraakte. Twee kleine kinderen waren in het brandende perceel. Men vond een der kleintjes, een jongentje, bij de deur, geheel verkoold; het andere kind, een meisje, heeft zulke ernstige brandwonden bekomen, dat men voor het be houd van haar leven vreest. Een arme jongen te Sekoterland ver kocht voor vier cents beenderen, die hij verzameld had. Ieplaats van deze centen in zijn spaarpot te doen, deed hij ze in de bus ten behoeve der Transvaalsche en Vrjjstaatscke Boeren. Dit geval kwam ter oore van iemand te Amsterdam, die den jongen een bankbiljet van f25 zond. Een onzer stadgenooten, schrijft het „L. D.", een heer met grijzen baard, liep over straat, terwijl eenige jongens bezig waren met baantje te glijden. Een der jongens zei toen: „Jongens, die Mehair laikt op Pauwel Krügerpast op dat ie niet valt." Man ging naar den heer toe en wees hem den weg, waar hij veilig langs kon gaan. (Historisch). Een gemeene streek; Sedert eenigen tijd vertoefden te Amster dam twee jonge Duitschers, die zich, hun insignes en stukken toonend, voor Suitsche studenten uitgaven. Zij maakten kennis met studenten van de Amsterdamsche Universi teit en een veertien dagen geleden werden zy op de stndentenkroeg boven het café „De Kroon" ontvangen. Daar vernamen zy, dat onder de studenten een inzameling voor de Boeren was gehouden en dat de opbrengst daarvan, een vrij aan- zieniyk bedrag, door den penningmeester der commissie werd bewaard. Woensdag nu begaf een der Duitschers zich naar den woning van den penningmeester. Toen de dienstbode hem mededeelde, dat deze niet thuis was, zeide hij, dat hjj dan maar even naar mynheers kamer zou gaan om eon briefje voor hem te schryven* Na zyn vertrek werd het voor de Boeren bestemde geld vermist. De politie, daarmee in kennis gestold, begaf zich naar het hotel in de Warmoesstaat, waar de Duitschers logeereen, vond daar alleen de makker van den dief, die van niets beweerde te weten de dader zelf was gevlogen. Accijns op gedistilleerd en geslacht! Do minister van fiaaneiëa heeft geene reden om de mindere opbrengst van den gedistil- leerdaeeyns toe te schryven aan andere oor zaken dan minder gebruik van sterken drank, gevolg naar men vermoeden mag van de werking der drankwet en van de verbiydends propaganda voor matigheid door werklieden in hun eigen kring. Voor afschaffiag van den geslachtsaeeyns acht de minister den tyd niet gekomen. De behoeften van de schatkist laten niet toe die inkomst te ontberen. Aan verschillende bladen is ter plaatsing gezonden een oproeping aan het volk van Nederland om in ons land algemeen weorpliGht ingevoerd te krygen. De inzender zou verlangen dat „aan alle jongens van 16 tot 18 jaar wekeijjks een uur theorie door bevoegde militairen werd gegeven; dat aan onze jongelingschap van 18 tot 20 jaar van 1 Maart tot ultimo October een- of tweemaal 's weeks tevens practisch onderricht werd verstrekt; dat mannen van hun 30ste of 40ste jaar een of meer dagen jaariyks in het duin of op de heide in ver schillende deelen van het land schiet- en andere oefeningen hielden; dat tevens de kostbare en niet bepaald noodige militaire kleeding werd afgeschaft, zoodat slechts een uniform-hoofd deksel, een patronen-gordel en enkele kleine benoodigdheden behoefden te worden verstrekt." Do sehryver van deze oproeping, die voor- loopig zyn naam niet openbaar maakt, zou, als zyn roepstem voldoende weerklank vindt, zich zoo spoedig mogeiyk nader verklaren en vermoedelijk beginnen met een vergadering te Amsterdam te beleggen. Nu het 's avonds weer vroeg donker is begint het smokkelen van allerlei soort van Nederlandsch vee naar België weer sterk toe te nemen. lederen avond gaan kier of daar koeien over de grens en slechts zelden mag het den ambtenaren gelukken de binnengesmokkelde dieren aan te slaan en nog zeldzamer gelukt het de daders in handen te krygen. Dit is in België niet onopgemerkt gebleven. Van alle zyden klaagt men er over, dat er weer zoovele Hollandsche koeien, zonder de minste keuring, België binnenkomen. Verleden week is op de vergadering van den Hoogen Landbouwraad te Brussel het veesmokkelen ter sprake gekomen. De raad drukte den wenseh uit, dat maatregelen zouden genomen worden ten einde betere bewaking van de grens te verkrygen om het smokkelen van vee te beletten. Baron Van der Breggen, minister van Landbouw, woonde de verga dering by. Uitreiking van aanslagbiljetten 1 Ook de minister van fiaanciëa acht het wenscheiyk, dat de aanslagbiljetten zoo spoedig mogelyk worden uitgereikt. Deugdeiykheid van 't werk der aanslagen moet echter op den voorgrond staan. In de groote gemeenten, waar duizenden aanslagen worden vastgesteld, kan het allicht voorkomen, dat enkele kohieren eerst gereed zyn, wanneer reeds eenige maanden van het dienstjaar zyn verstreken. D9 minister kent geen middel om dit te veranderen. Hy is echter bereid om, wanneer hem gevallen van late uitreiking der aanslag biljetten worden medegedeeld, te onderzoeken of verbetering is aan te brengen. Transvaal en Oranje-Vrystaat Aan een particuliere correspondentie, van iemand die met de „Herzog" de reis naar Zuid-Afrika maakt, is het volgende ontleend: „Verleden week hadden wg een deserteur aan boord. Een jongen uit Amsterdam van de Rozengracht was stil op de boot gegaan en had zich daar verstopt. Zondags maakte hy zich bekend, want hy had niet op zyn maag gerekend. Hy werd toen aan het aardappelen- schillen gezet, maar te Lissabon nam de Hol landsche consul hem mee, daar hy geen enkel papier by zich had. Zyn plan was geweest zoo stilletjes mee te gaan naar den Transvaal." De politie te Amsterdam had reeds zyn aanhouding verzocht, daar hy zonder voorkennis zyner ouders de reis aanvaarde. Het Haagsche straatpubliek geeft weder voor den vreemdeling treffende staaltjes van beschaving. De heeren van het Chineesch gezantschap worden omringd en achtervolgd door de kleine en groote menschen, die door liefelijke uitingen hun opinie over de anders dan zg gekleeden uiten. De gids, die hen vergezelt, moest Donderdag op het Plein ge woon opstoppers uitdeelen, om de menschen op een afstand te houden. (D.) Lseraar: Uit hoeveel seconden bestaat een minuut? Jongen: Meent u een manneiyke of een vrouweiyke? Leeraar: Wat bedoel je daarmee? Jongen: Ja, dat maakt een groot onder scheid; als pa zegt, ik ben binnen een mi nuut klaar, dan duurt de minuut 60 seconden zegt ma het, dan duurt de minuut minstens een half uurl Men deelt aan de Telegraaf mede: In een onzer strafgevangenissen is gedeti neerd als verdacht van myneed eene huis houdster. Haar meester wil het meisje huwen De stukken voor den burgeiyken stand zyn volkomen in orde. Daar de justitie natuur- ïyk volkomen bevoegd is een gedetineerde van alle aanraking met de buitenwereld te onthonden, kon zy ook hier gebruik vanhaar recht gebruik maken. Mynheer evenwel zond thans aan zyn huishondster het stuk ter teekening, waarin zy verklaart in ondertrouw te willen opgenomen worden. Men zou den ken dat daartegen geen bezwaar kon bestaan volgens de wet toch zyn van het huweiyk alleen uitgesloten krankzinnigen en sommige onder eurateele gestelden. Hier echter oor deelde men anders. De directeur der gevan genis gaf het stuk niet ter teekening doch begaf zich naar het parket. En van ondertrouw is nog niets gekomen. De vraag ryst: „mag een gevangene het recht van trouwen onthouden worden?" Het geval is dubbel interessant, omdat de heer tot de hoogste klasse behoort, wat ge boorte betreft.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2