50.000. Prima oude Leidsche KAAS vertrütliaa! bjj j, rab Ji„ WamoeuM Buitenland. Marktberichten. BERICHT! De Houtverkooping Eenige Meubilaire goederen, HELDER. Mui 175/76. PREDIKBEURTEN. ADVEKTENTIËN. MT UITGESTELD. G. J. O. D. DIKKERS, Uit Molteno wordt ten nederlaag van het Engelsche leger onder generaal Gatacre gemeld. Eet doel waa een zeer sterke stelling der Boeren btJ Stormberg te vermeesteren. Daartoe rukten de generaal met tweeduizend man en twee batte rijen uit. Be Boeren openden echter het vuur eerst toen de troepen tot den voet van hunne stelling waren genaderd. Toen begon een groot artilleriegevecht, dat van 's morgens zeven uur tot vier ure in den namiddag duurde. Baarna trokken de Engelschen af. Be generaal seinde naar Londen, dat z|Jn aanval met zware verliezen was afgeslagen. Ht w|Jd de schuld aan de gidsen die hem onjuist over de stelling der Boeren hadden ingelicht en aan het ondoelmatige terrein. Uit Kaapstad werd geseind dat het verlies der Engelschen bedraagt 9 officieren gekwetst en 9 vermist; gesneuveld zyn 2 minderen en 596 vermist. Het nog altyd ingesloten Ladysmith heeft weder van zich laten hooren. Zaterdag werd er zelfs te Londen een bericht ontvangen dat de bezetting een welgeslaagden uitval heeft gedaan. Zy heeft daarbij een der grootste stukken bele geringsgeschut der Boeren «Lange Tom" onbruik baar gemaakt. Nu moge dit voor de belegeraars een verlies zyn, zjj z|Jn altyd in staat met hun overige stukken, de gevoelige plaatsen van Lady smith te treffen. Be correspondent te Weenen van de ,N. B. Ct." schryft: Aan boord van het uit Brazilië komende stoomschip .Berenice" van de Lloyd, hebben zich pestgevallen voorgedaan. Het schip ligt in quarantaine, en het zal van het onderzoek afhangen of de groote lading koffie al of niet vernietigd zal worden. Men is nameiyk bang, dat de ratten, die zoo licht de pest verspreiden en op geen schip ontbreken, aan de boonen geknaagd hebben. Uit Port Elizabeth zyn 500 vrywilligers naar het oorlogsterrein vertrokken en uit Gra- hamstown ook een troep. Beze Engelsche vrywilligers krygen ook soldy. Voor de lichte rulterjj bedraagt zy fS daags voor de soldaten en f 4.80 voor onderofficieren, met rantsoen. Manschappen, die hun eigen paarden uitrusting meebrengen, krygen f 4,20 daags met rantsoen. Be luitenants krygen f 9,60, de kapi teins f 12 en de majoors f 15 daags. Men ziet, het is zoo'n onvoordeelig zaakje nog niet om vrywilliger te zyn. Be commandant van Kimberley heeft den 3en door zoeklichtseinen aan Lord Methuen laten weten, dat men goeden moed houdt in de be legerde stad, dat de stad sedert den 25 November niet beschoten is en dat men er genoeg eten heeft. Bit laatste klopt echter niet met een bericht, dat de correspondent van de .Daily Mail" uit Modderrivier zendt. Be belegerden, zoo heet het daar, zyn niet bang voor de belegeraars, maar zy zyn in groote moeieiykheden omdat zy 10,000 Kaffers van de diamantvelden moeten voeden. De inboorlingen verslinden een ongeloofiyke massa vleesch, en daar zy niet altyd genoeg kunnen krygen, zyn ze ontevreden en onrustig. Zy zyn echter ongewapend. Tweemaal heeft men hen weggezonden, maar de boeren zonden hen weer naar de stad terug. Be Franschman Fabien Sabatié Redoubles heeft een voetreis van twee jaar door Europa geëindigd. Hy verliet Parys 6 Januari 1898, reisde zonder een cent op zak door Frankryk, België, Buitschland, Rusland, Siberië, Turkye, Rumenië, Bulgarye, Servië, Hongarye, Oostenryk, Beieren en Zwitserland, totaal S2000 K.M. Zyn brood verdiende hy als schilder en teekenaar. Hy is nu voornemens een dergeiyken tocht door Ame rika te ondernemen. Te Kopenhagen is door een scheikundige, Ole Buil Wimmer genaamd, een middel uitge vonden om melk over te brengen in een vaste stof of in poeder, en het product aldus jaren lang te conserveeren. Be melkstof behoeft slechts een toevoeging van 9 of 10 deelen zuiver water, om weer al haar oorspronkeiyke frischheid te verkrygen. Zelfs is zy volkomen geschikt voor de boter- en kaasbereiding. Be uitvinder is ge neigd om over het afstaan van zyn patent in onderhandeling te treden, maar liefst niet met ten Engelschman! (Vr. en Aanb Een Russisch blad vertelt van een zekeren boer Jegor Pfanikoff, die by zyn medeburgers groote belangstelling gaande maakt, en wel door zynongehoorde vraatzucht. By eiken grooten maaltyd wordt hy geïnviteerd, waar hy dan ongeloofiyke stukjes laat zien. Een der beste nummers van zyn programma was onlangs het volgende: Nadat Pfanikoff een haan met inge wanden en veeren had genuttigd, dronk hy een flesch brandewyn leeg en verzwelgde daarby het glas door het te kauwen, zooals paarden het hooi. Be toeschouwers, meestal kooplieden, waren er zoo over in de wolken, dat zy hem voor dat kunststuk vier groote brooden gaven, welke Pfanikoff even dadeiyk verslond. Be zeden der Chineezen verschillen in tal van opzichten van die in het Westen. Be .Ostasiat Lloyd" noemd er enkele van dien aard. In China is de eereplaats links; daar eindigt de maaltyd met soep en smakt men ten bewyze dat men smult. Be Chineesche boeken worden van achteren naar voren en van rechts naar links gelezen. Een Chineesch betaald briefport by de ontvangst. Be schoolkinderen in het Hemel- sche ryk keeren den meester den rug toe en volgens de Chineezen is de buik de zetel van het verstand. .Oude draak" is by hen een eerenaam. Een Chinees die trouwt, ziet zyn vrouw eerst na de bruiloft, en betaalt vóórhaar in plaats van een bruidschat te krygen. Be ooie vaar (van papierj speelt in Zuid-China by de begrafenissen een rol. Een Chinees, die een bezoek brengt, houdt zyn hoed op het hoofd. Als hy een kennis ontmoet, schudt hy niet dezen maar zichzelf de hand. Het is regel dat de Chinees zelf bytyds voor zyn doodkist zorgt. Bat alles is omgekeerd in Europa. Geen wonder dat de Chineezen de Europeanen niet minder uitlachen dan deze hen. Brandbluschkanon. Een vernuftig toestel onder dezen naam, dat te San Francisco is ver vaardigd, moet een krachtig middel tot brand- blussching zyn. Het bestaat uit een affuit, waarop een groote, in alle richtingen beweegbare straal- pyp is geplaatst, welke in verband kan worden gebracht met zes slangen die het water aanvoeren. Men kan aldus een zeer sterken waterstraal verkrygen, die 60 tot 80 meter ver draagt, wat vooral van nut is voor de hooge Amerikaansche gebouwen. Men kan ook aldus gevaarlyke plekken op een afstand bespuiten en zelfs wrakke muren met den straal omver spuiten. Zoo althans be weert de uitvinder, de heer Gotter. Hetgeheele toestel met het affait weegt slechts 750 kilo en kan gemakkeiyk door één paard worden getrokken. Amsterdam, 11 Dec. Aangevoerd 830 Run deren, le kwal. 60 66 ct., 2de kwal. 58 ct. 3e kwal. 54 ct per KG. 75 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 43 nucht. kalv. 9 11; 19 Schapen f f Lammeren f if.—; 587 vette Varkens 32 X 34 ct. per K.G' Formerend, 12 Bec. Aangevoerd 108 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 131 nucht. kalv. f9 a 18; 472 vette Varkens 34 X 38 ct. per kg. 18 magere Varkens f10 X f 14; 307 Biggen f4 a f7.—. 3620 Schapen en Lammeren; 336 Runderen en 15 Stieren. Kip-Eieren f 5,— a f 5,75 p. 100. Vette koeien, hooger in prys handel vlug, f 0.58 a f 0,70 per k.g. Magere koeien pryshoudend, handel stug, I 80 X f150 per stuk. Melkkoeien pryshoudend, handel matig, f 110 f 180 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend handel vlug. f 0.70 X 0.80 per K.G. Nuchtere kalveren, pryshoudend, handel matig. Vette varkens, pryshoudend, handel stug. Magere varkens en biggen pryshoudend, handel matig. Vette schapen lager in prys, handel stug f 18 a f 80 per stuk. Overhouders, lager in prys, handel stug, f 18 f 19 per stuk. Londen, 11 Bec. Ter markt zyn aangevoerd 8900 Runderen, 9000 Schapen en lammeren, Kalveren, VarkenB. Men noteert Runde ren 0.45 X 0.77 Schapen en lammeren 0.52 X 0.87, kalveren 0.— X 0.—; varkens 0.— X Zondag 17 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorn. 10 uur Bs. Schbödkb. Waal. Voorin. 10 uur Bs. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uor Ds. Leffot. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssink. Nam. 2 uur Ds. Sohbödbb. (Doop), Oosterend. Voorm. 10 uur Hr. Van Zweden, Nam. 8 uur do Hr. Van Zweden. Ooeksdorp. Vooras. 10 uur de Hr, Babknds. Woensdag 13 Beeember' Burg. 'b Avonds half 7 Bs. SobbOdkb; GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Bs. RoosebookJ Nam. 2 uur Bs. Roosebooü. Donderdag 14 December. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. RoosÜboom.1 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Eopebds. Ben Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Heef. Binnen enkele dagen zal by ons gereed zyn ter aflevering eene practische Haandkalender voor 1900. Behalve de 12 maandbladen, waarvan de datumcyters forsch genoeg zyn om ze reeds op eenigen afstand te lezen, bestaat de kalender uit een dekblad, bevattende opgave van post- en telegraaftarief, verjaardagen vorsteiyk huis, enz. Baar wy zeer wel weten, dat dit blad door menigeen zal worden bewaard, hebben wy het zoodanig er aan verbonden, dat men het zeer gemakkeiyk door het om te vouwen achter de kalender kan krygen, waar het dan kan biyven hangen en voortdurend geraadpleegd, terwyi de overige bladen zonder bezwaar op tyd kunnen worden verwyderd. Aan alle abonné's op Texel woonachtig zal zulk een kalender worden bezorgd. Be hooge porto's verhinderen ons echter dit ook te doen voor de buiten Texel wonende. Tegen eene kleine tegemoetkoming voor porto enz. kunnen ook deze er een verkrygen, en wel tegen toezending van slechts 10 cent in postzegels of per postwissel. Bestellingen daarvoor worden ingewacht tot 22 Becember a. s. Wy kunnen niet er voor instaan bestellingen, na dien datum ingekomen, ook nog te kunnen uitvoeren, zoodat we onzen abonné's buiten Texel, die deze practische kalender ver langen, meenen te moeten raden niet te lang te wachten met de toezending der bestelling. Le Uitgevers van de Texelsche Courant. op Vrijdag 15 December a. s. op het HAVEN TERREIN te Oudesehild is tot nader order C. DE WIJN, Deurwaarder. Notaris te Texel, zal, op VRIJDAG den 28 DECEMBER 1899, 's morgens 11 uur, bij en in het Café .LENBUBG" te den Burg op Texel PUBLIEK VERKOOPEN: als: Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilde ryen, Schryfbureau, Speeltafel, Brandkast, Glas- en Aardewerk, oud Porceleln, benevens Gouden en Zilveren zaken. Voorts: Maten, Gewichten, Handkar, ledige zakken enz. Een uur vóór den verkoop ln genoemd Café te bezichtigen. Opruiming van 50.000 Itnks NIEUWJAARS- KAARTEN en BRIEVEN vanaf 20 cent per 100 Btuks, zeer goedkoop voor winkeliers en venters, in meer dan 1000 soorten. SCHEURKALENDERS in 100 verschillende soorten, tevenB verkrijgbaar de van ouds bekende ENKHUIZER ALMANAKKEN. Groote collectie Kantoor-, School- en Schrijfbehoeften, spot goedkoop tot ongeloofeiyke lage pryzen voor alle affaires voorhanden. Ieder haaste zich, deze gelegenheid komt zelden weer. per heele of halve 24 ct, per pond,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 3