Buitenland. Verslag Transvaallezing. De keereii P. J. Plaatsman, J. J. Vos en B. v. d. Vis zya Respeetivelijk gekozen als Voorzitter, Secretaris en Penningmeester van de afdeeling der VissdaerQ-vereeniging. Met den Voorzitter zal de keer J. P. Burger de afdeeling vertegenwoordigen op de alge- meene vergadering te Amsterdam. 20 Dee. De aankomst der sledevaart van den Burg braekt kier gisteren keel wat men- schen op de been en gaf eeae in deze sombere winterdagen aardige variatie. Da dames en keeren die er aas deelnamen, vertoefden eenigen tjjd in ket lokaal van den keer Koppen, waar eenige kinderen uitgenoo- digd werden om ket volkslied van den Oranje- Vrijstaat voor ket gezelschap te zingen. Met blgdsehap werd hieraan voldaan, de choco lade, die uit erkentelijkheid aan ket jeugdige volkje werd aangeboden, liet ziek zeker goed smaken. Een der jongens werd aangespoord om met zijn' pet rond te gaan en verzamelde op die wijze nog f 3,31 voor Trsasvaal etc., welk sommetje bereids aan de commissie is ter hand gesteld. Den Hoorn, 19 Dcc. Vrijdagavond a.s.zal Leering en Genoegen vergadering met dames kouden. Deze vergadering zal geheel aan 't tooiesl gewjjd zijn. Daar de werkende leden dit jaar de medewerking der dames moesten ontberen, moesten alleen stukken voor Heersn gekozen worden. De keuze is gevallen op: „zoo g' wonnen zoo geronnen", blgspel in drie bedrijven en ket kluchtspel: „ket spreekuur van den Dokter," welke keuze, naar we meenen, een zeer gelukkige mag genoemd worden, 't Is te hopen dat de moeite, welke de werkende leden zich getroosten beloond zal worden door een fiinken opkomst der leden, te meer daar deze vergadering de esnige zal zijn, waar men zal kunnen profi- teeren van kettooneel. Waarschijnlijk zuilen in de pauzes eenige voordrachten gegeven worden. Het volgend ingezonden stukje komt voor in de «Schager Courant. AAN DE MENSCHEN: Wjj vogeltjes hebben het koud in het veld, Geloof je dat wel, lieve vrienden? En dan met die sneeuw 1't is onmogelijk haast Genoeg voor een maaltijd te vinden. Uw dampende schotels, met geurige rijst, Uw kruimels van bord en servetje We snakken er naar en we droomen er van Des nachts in ons panbedekt bedje. Och, menschen, verhoor onze vogeltjes-beê: Eén lepeltje slechts en één sneêdje; Voor ons is het veel, ja een redding geljjk, Voor U Is het toch maar een beetje. We danken U blijde en huppelen rond En zingen een lied U ter eere; We vliegen ten Hemel en zeggen aan God: De menschen zijn goed, Lieve Heerel Musch en Vink. Katwijk aan des Rij a werd Donderdag in rouw gedompeld. Een zestal jongelieden van 18 tot 22 jaar kwamen met schaatsen rijden tegeleik in een wak in het Katwijksehe kanaal en verdronken allen, ten spijt van alle pogingen om hen te redden. Ta 3 uur viel het droevig ongeluk voor en tegen 5 uur had men den laatsten drenkeling, een jongeling van 22 jaar en eenig zoon, opgehaald. Tot heden is bij de Ned. Zuid-Afrikaan- sche Vereenigittg ingeschreven of gestort een bedrag van f823,001 0472. Te Kampen zal een „harddraverij" op schaatsen worden gehouden, zoo meldt althans de Kamper Ct. Donderdagochtend om vijf uur hoorden de buren van zekere vrouw S. in de Bitter- staat te Zwolle, die zich den vorigen avond aan drank was te buiten gegaan luide kermen. Met politie kwam men op haar kamer en ontdekte men, dat ze van koude geheel verstijfd was. Ze werd naar het pas santenhuis overgebracht. Geneeskundige hulp mocht niet baten; dienzelfden ochtend blies ze den laatsten adem uit. (Zw. Ct.) Ons wordt het volgende geschreven: Men zegt wel eens tegen iemand: „gij zijt een van het jaar nul" en meent hem daar dan allesbehalve een compliment mee te maken. Bij velen, die de gewoonte hebben by het schrijven van een datum kortheidshalve de honderdtallen van het jaartal weg te laten, zal, zoo zij consequent blijven, het volgende jaar nul heeten. En als het waar is, dat dit jaar tot het laatste van de negentiende eeuw behoort, dan zou Christus in het jaar nul ge boren moeten zijn; doch dan zou bovenge melde zegswijze ge?n recht van bestaan meer hebben. (L. D.) Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: By de Friesche Falen spookte het den laatsten tyd. Eiken avond zag men over de heide eene witte gedaante gaan en stevig werden door de omwoienden des avonds de deuren gegrendeld. Een paar krachtige mannen wilden er meer van weten, zy gingen op de witte gedaante af envonden een strooper, die zich met een wit laken getooid had, om zoo doende ongewensehte bezoekers van zich af te houden en tevens op de sneeuw niet in het oog te vallen. Het laatste zal wel het hoofdmotief geweest zyn. Een ingezetene van Groningen, schoen maker van beroep, heeft ons land de schande aangedaan zich aan te melden om dienst te nemen in het Engelscke leger, teneinde tegen de Boeren te vechten. De man kreeg echter namens het Eegelsehe Ministerie van Oorlog, bericht, dat alleen Britten totnogtoe in dienst genomen werden. Hg zou 't nu aog by de Atjehers kunaen beproeven! N w s. Te Amsterdam ziet mes sedert eenige dagen op straat twee motorwagens, in den vorm van dichte coupé's. Zg worden van een gewonen rijtuigbok bestuurd door een man in eenvoudige livrei. Zyn pet prykt met het woord Hollandia, den naam der nieuwe maatsehappy, welke zulke motorcoupé's als huurrijtuigen gaat exploiteerei. De vehikels zien er zeer net uit. Nu alle lijsten door het Ministerie van Oorlog z(jn openbaar gemaakt, blijkt dat het totaal verlies der Engelschen bjj Magerfontein (Haandag 11 Dec) aan gedooden, gewonden en gevangenen 963 bedraagt. (Eerst was het getal van 817 en daarna dat van 849 opgegeven) De gouverneur van Natal constateert dat een Vereenigd Zuid-Afrika onder de vlag der Republieken het resultaat van den oorlog zal zijn. Een officieel telegram meldt, dat het totaal verlies van Bulier 1097 man is, nl. 92 gesneuveld, 667 gewond, 348 vermist. De «Daily Mail" berekent het totaal der Engelsche verliezen tot dusver op 7630. De ,Neue Freie Presse" zegtDe nederlaag van Bulier is een nationale ramp. Men kan binnenkort White's capitulatie verwachten. Het ,Neue Tageblatt": Na deze nederlaag en andere zijn alle Engelsche troepen met lamheid geslagen. «Het «Vaterland"; De nederlaag van Buller kan beslissend z(jn voor den geheelen veldtocht. De «Daily Mail" ontvangt van zjjn corres pondent te New-York het bericht, dat deAmeri- kaansche bladen een donker inzicht hebben in den toestand van Engeland in Zuid-Afrika. Indien Engeland de Kaapkolonie verliest, zullen alle andere kolonies in opstand komen. R(jke Ieren en vrienden der Boeren in Amerika zyn bezig Iersche regimenten te werven, om naar Delagoabaai gezonden te worden. De bladen in Amerika geven deu raad aan Engeland de onafhankelijkheid van Zuid-Afrika te erkennen, zooals het vroeger met Noord- Amerika gebeurde. Te Ilak in Slavonië heeft een droevig ongeluk by een bruiloftsfeest plaats gehad. Een rQk land bouwer had z(jn zoon uitgehuwd en de bruilofts gasten, die zeer vrool|jk waren, begaven zich in sleden naar de hoeve der jonggehuwden, toen een koetsier zijn paarden liet steigeren, zoodat de slede van een hoogen dijk in de Donau buitelde. De drie sleden die volgden, ondergingen eenzelfde lot, daar de koetsiers dronken waren. Zestien personen, onder wie het jonggehuwde paar, zijn verdronken. Te Trapan! (Sicilië) heeft een bloedige bot sing plaats gehad tusschen karabiniers en aan hangers der «Maffia." De overheid had er de lucht van gekregen, dat eenige «maffiosi" een aan'slag hadden beraamd op twee personen. De boosdoeners werden in hun hinderlaag door de karibiniers omsingeld. Er ontstond een gevecht waarbij een bandiet werd gedood en een zwaar gewond. De overigen wisten te ontkomen. De «Westminster Gazette" maakt eene opmerking die zeer adrem lijkt. Het schip «Mas- hona", met 17000 zakken meel voor Transvaal, is immers door de Engelschen geconfisqueerd? Welnu, de ,W. G." merkt op, dat tot nu toe Engeland steeds de leer heeft gehuldigd dat voedingsmiddelen geen oorlogscontrabande zijn. Dat is ook maar heel verstandig, want geen land ter wereld is In oorlogstijd zoo afhankelijk van aanvoer van buiten als Engeland. Het heeft in den Fransch-Chineeschen oorlog dan ook aan Frankrijk het recht betwist om rjjst als oorlogs contrabande te beschouwen en in denSpaansch- Amerikaan schen oorlog heelt het dezelfde leer gehuldigd En wat doet Engeland nu in zijn eigen oorlog 1 In Omaha werd een reuzenmeeting belegd om den oorlog tusschen Engeland en de Z. A. Republiek te bespreken. Een motie werd daar aangenomen, waarin afkeuring werd uitgesproken over «de Engelsche landgleren." Te Antwerpen heeft zich een hulpcomité gevormd, bestaande uit diamant-fabrikanten en directeuren van dagbladen, met het doel de 1600 diamantslijpers, die naar aanleiding van de crisis in het diamantvak tengevolge van den osrlog in Zuid-Afrika, broodeloos geworden zijn, ter hulp te komen. Volgens een bericht uit Maseroe hebben de Engelsche amb tenaren in Basutoland de grootste moeite om te beletten dat Basuto-vrouwen de grens overgaan om In den Oranje-Vrijstaat de Boeren te helpen b]j het binnenhalen van den oogst. Se mannen houden zich daarentegen aan het verbod. De beschouwing der Londensche bladen over den toestand in Zuid-Afrika is zeer pessi mistisch; de ontevredenheid, die zich tegen het gouvernement openbaart over den gang van zaken, neemt met den dag toe. In de magazijnen van den heer Kraanapolski, koopman in olie te Londen, is een geweldige brand ontstaan, met het schrikkelijk gevolg dat zijn vjjf kinderen, vier meisjes en een jongetje, alle levend verbrand zijn, in weerwil van held haftige pogingen om de arme kleinen te redden. De oudste zoon van 21 jaar kreeg levensge vaarlijke brandwonden. Maandag werd in 'b bötel «Texel" door den heer Jansma van Oosterend eene lezing gehouden over «Een 191e Eeuwsch raadsel", terwijl ter afwisseling door de zang vereen iging onder directie van genoemden heer eenige liederen op waarlijk goede wijze ten beste werden gegeven. Velen waren ter bijwoning dier vergadering naar 't hötel «Texel" opgegaan en moge misschien een deel der hoorders het op sommige punten met den spreker niet eens zijn geweest, onge twijfeld allen zullen het met ons instemmen, dat de lezing zelf met recht schoon kan worden genoemd, flink met overtuiging uitgesproken en alleszins de moeite waard was te worden aan gehoord, terwijl de zangnummers door het zang gezelschap ten gehoore gebracht de algemeene goedkeuring zeer goed konden wegdragen en dit dan ook ten volle verdiende. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, werd ter inleiding door het zangkoor 4-stemmig gezongen het Transvaalsche volkslied «de Vier kleur." Hierop trad de heer Jansma op en begon mede te deelen, dat hfl zou spreken over onze Trans vaalsche broeders. Hij zou dus een Transvaal lezing houden en naar hij verwachtte zou elk na afloop hebben begrepen hoe hij aan het oogen- schijnlijk vreemde onderwerp kwam. Spreker begon hierop met er op te wijzen, hoe de geheele wereld als 't ware bewogen is met het lot onzer broeders in Z, Afrika, hoe elk verontwaardigd is over de handelwijze van het machtige Albion, dat echter thans blijkt niet machtig genoeg te z]jn, hoe ieder begaan is met het lot van weduwen en weezen dier dappere strijders. Een volk heeft rechtsgevoel en de oorlog aan onze broeders en geloofsgenoeten in Transvaal, zegt spreker, is eene onrechtvaardige zaak. Denk aan den oorlog met Atjeh. Wie gevoelt zich, zooals bij den Trans vaalschen oorlog, opge wekt om mede te strijden? Neen, voor dien strijd zyn huurlingen noodig, die strijden om het geld. Denk aan Lombok. Daarvoor boden velen zich aan. Baar was verraad gepleegd. Het rechts gevoel sprak. Op Lombok geschiedde onrecht aan onze regee ring, maar op Atjeh? En in Zuid-Afrika? Ieder gevoelt, dat er onrecht wordt gepleegd. Deze oorlog i3 te beschouwen als de 5e Engelsche oorlog in verband met het 4 tal der Hollanders reeds vroeger aangedaan. Waarom wordt die oorlog gevoerd Is 't een geloofsstrijd? Neen. Is het uit geld zucht en gouddorst. Misschien. Volgens sprekers meening is het een strfld van het Engelsche ras tegen het Hollandsche en mag dan niet met recht gesproken worden van den 5en Engelschen oorlog? Z|jn de Transvalers ook geen Hollanders? Breedvoerig, zegt spreker, zou ik kunnen stil staan bjj den len en 2en Engelschen oorlog. Hoe gezocht waren de redenen daarvoor en nog meer die voor den 3en dier oorlogen, de handel en zeevaart van Holland moest er onder. Altijd gaan de Engelschen langs slinksche wegen op hun doel af. Denk aan de acte van Navigatie; was ze anders dan om onzen handel te fnuiken? We worden aangetrokken door de geschiedenis van Transvaal. Vroeger bezielde een andere geest ons volk dan thans. Er was toen een krachtige ondernemingsgeest. Denk slechts aan een Jan van Riebeek, die zich te Kaapstad vestigde. Wie zou er thans zoo iets durven ondernemen? De thans in ons volk heerschende geest wordt op zeer schoone wijze beschreven door Potgieter. Het is de Jan Saliegeest. Onder Simon v. d. Stel, de le Gouverneur van de Kaap, kwam de kolonie tot grooten bloei. Vroeger volgde geheel Europa Nederland en thans? Ons land is niet meer in tel. Na de vrede van Utrecht in 1713, heeft het zich aan alles onttrokken en is het alleen zich gaan wijden aan geld vergaren. Naar sprekers oordeel was het de revolutieleer. De boeren zfin godsdienstig, wel wat st(jf. De ,N. R. Ct" zelfs kan het niet verzwijgen, dat het geloof de boeren zoo sterk maakt. Ook een deel der Hugenoten trokken naar de Kaap en zij versterkte de Boeren in hun geloof. In 't begin dezer eeuw kwamen de boeren in aanraking met de Engelschen. Deze beroemen zich op hun afkomst van een der 10 stammen. Zouden zij nu de Kaap aan die eenvoudige boeren overlaten Neen, ze kwam den Engelschen toe. Natal voor de Engelschen. Later ook Transvaal voor de Engelschen. Waren de boeren verder getrokken en hadden zij daar ia een put goud en diamanten gevonden, dan

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2