N°. 1285. Zondag 24 -* D A". 1899. lenws- ©n Advertentieblad. Binnenland. Dlt blad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. Abennementsprgt per 8 maanden Vour six Boaa SO Ct». trant» psr p»tl deor ge heel NaasRaAxs 46 Oti. Naar Akseika en andere landen met verhoeging der psrta'i. Advertentlin vóór is iu op den dag der nltgave. Prijt der Ainritniiin Van 1 tet 6 regale 10 Ota. Iedere regel meer S Cte. Qreete lettere en Vignetten werden naar glaaternimte berekend. Bawgenammers I Cte. per nimmer. ABONNEMENTEN en AIVEBTENTIEN worden aangenomen bg do Viigtvcrt LANGIVÏLD BE ROOI#, Farhatraat, Bees or Tixel GE VON DES VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadtvaize een bruin gekleurde handschoen, gevonden in de Parketraat. BANK VAN LEENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in het openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht, luidende: .Wanneer zich b(J eenig stuk vee" waar onder ook varkens worden verstaan, „ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte „openbaren, is de houder of hoeder verplicht, „daarvan onmiddeljjk kennis te geven aan den „Burgemeester der gemeente, waar het vee „zich bevindt (art. 13). „Een stuk vee, dat verschijnselen eener be smettelijke ziekte vertoont, moet onmiddellijk „door den eigenaar, houder of hoeder van het „overige vee worden verwijderd en zoolang „afgezonderd gehouden worden, tot dat daar- „omtrent door den Burgemeester, in overleg „met den districts veearts of, bij afwezigheid „van dezen en van een districts veearts-plaats- „vervanger, in spoedeischende gevallen met „eenen geëxamineerden veearts overeenkomstig „de bepalingen dezer wet zal beslist zjjn (art. 14). Overtreding van art. 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 76 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 600, terwijl roerende voorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan,), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter b(j veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodlg, de vernietiging of het on schadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 10 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad n°. 63.) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staatsblad n°113.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 81 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene Blauwe Kaart (voor een man of jongen) of eene Witte Kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen, of eene Rose Kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelÜDg, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht yoor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 886 (Staatsblad n". 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden De nauwkeurige, door de volkstelling te vei krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel, 1 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de JoHCHiERE, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKING REGISTERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen, voor zooveel noodig, den ingezetenen in herinnering: A. dat zQ, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter Secretarie der gemeente moeten doen blijken, door over legging van een getuigschrift wegens woonplaats- verandering (verhuiabiljetj, of andere door de politie deugdelijk verklaarde papieren. B. dat zij, die de gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding dezer bepalingen wordt overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit dato 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. G. dat van de verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis gegeven ter Secretarie, met aanduiding van het perceel dat men verlaten en hetwelk men betrokken heeft. Het niet naleven dezer bepaling wordt gestraft naar aanleiding van art. 4 der algemeene Politie verordening dezer gemeente, met geldboete van ten hoogste drie gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hunne verplich tingen nauwgezet na te komen. Texel, 28 Nov. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris. GEHEENTE-SECRETARIE. De SECRETARIS van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het Kerstfeest, de Secretarie der Gemeente, voor het doen van aangiften bjj den Burgelijken Stand, zal geopend z(jn op Maandag 25 en Dinsdag 26 December a. s., telkens des middags van 12 tot 1 uur. Texel, den 22 December 1899. De Secretaris voornoemd, J. A. WESSTRA. TEXEL, 23 December 1899. Eet postkantoor alkier zal morgen ei Maan dag (le Eerstdag) geopend zijn op dezelfde men als op gewone Zondagen, terwijl op Dinsdag (2e Eerstdag) kat kantoor aal sQn geopend vaa 's morgens kalf 7 tot kalf 8 nar, van kalf 1 tot kalf 5 (spoortijd). Op den 2en Eerstdag zullen 2 bestellingen van brieven enz. plaats kebben. Op Nienwjaarsdag zal ket postkantoor geopend zijn als op gewone werkdagen. Met ket oog de groote koeveelkeid kaartjes enz., die meermalen te gelijk door eenzelfden persoon ter post wordt bezorgd, is ket zeker niet ondienstig er op te wijzen, dat ket voor ket personeel ten postkantore een groot gemak oplevert, wanneer men ze in dat geval aan 't loket afgeeft en niet in de bos weipt. Volgens gewoonte kannen ook tkans weder reads nu tot aan 31 December, brieven ter post worden bezorgd, die men op 1 Januari wesseht bezorgd te zien, mits men een duidelijk kruis over het adres maakt. Deze brieven nu moeten v<fór 31 Dec., 's middags 12 uur aan ket kantoor van bestemming zijn aangekomen. Waal, 21 Dte. De tweede bijeenkomst van „Nut en Genoegen," gisteren in de „Rijzende Maan" gehouden, was flink bezocht en mag tot de best geslaagde onzer Nutsvergaderingen gerekend worden. De Heer Ds. Heep trad als Spreker op en hield op onderhoudende wijze eene boeiende lezing over „Harmonie," zoowel op Godsdienstig als op staatkundig gebied, zoowel in het Huis gezin als iu ons persoonlijk leven. De stilte gedurende de voordracht en de bijvalsbetuigin gen aan ket einde waren voor den Spr. ket bewijs, dat zijn werk de volle goedkeuring wegdroeg en aan allen leerrijke oogenblikken had bezorgd. Na de pauze gaf de heer Van Douwen op verdienstelijke wijze 2 bijdragen ten beste; Mottige Janus door Werumeas Baaing en Bë». Een vroolijke luk wist Spr. na en dan aan zijne hoorders te oatlokken. De Heer Heep droeg nog voor: „Brooden vermenigvuldigd" door Cd. Busken Huet. Da voorzitter dankte sprekers ei hoorders en riep allen een „tot weerzieiB" toe. Oudeschild, 22 Dec. De leden van ons plaatselijk nat „Neptunus," brachten giBteren een aaxgensmen avond door in de „Zeven Provinciëa." Een der bestuursleden las een kerstvertelling voor, waarna de Heer Maller een paar onderhoudende schetsjes ten beste gaf. De heer Eroon droeg met veel ambitie het bekende „Een portie Qs" voor, terwijl de Heer Zwanenburg het oude gedicht „Rabbi Maijer" goed vertolkte en daarmee wel succes had. Verdienstelijk zorgen de dames J. Mats en A. Roeper twee liederen, n.l. „Hat lied der zee" en „Bloemenlied," waarna nog volgde: „Sneel niet met menschenharttn." Deze zang werd bijzonder correct begeleid door muziek van de Heeren S. Vlessing Pz., P. Ooijkaas, S. Vlessing Ez. en D. Geus. Deze heereu gaven voortB nog vele tchoonc muzieknummers ten beste en verhoogden daar door tei z erste het genot van den avond. Met het Traisvanlsckea volkslied, dat door allen dapper werd meegezongen, werd besloten. De Voorzitter, de Éetr Muller, daiktc op hartelijke wijze allen, die hadden bijgedragen tot het geiot van den avond en hoopte in het nieuwe jaar weer allen hier te zien. Met luid applaus werden deze woorden toegejuicht, Ocsterend, 22 Dcc. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school tc Seheveningen is be noemd de heer E. Vink, onderwijzer aan de school met den Bijbel, alhier. In de Ned. Herv. Eerk zal eens weder kerstfeest gevierd worden met een kerstboom. Eene dergelijke vertoonlng is zeker voor ket jeugdige volkje de beste en het doelmatigste. In de beide voorgaande jaren heeft men het feest op Mdere wflae gevierd. TEUM3HE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1