N°. 1299. Donderdag 13 Februari. A\ 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abenneuentsprü* per I maanden Voet nu Bvm 10 Cti. - Frame per peet door go- h««l NniUAjra 41 Gti. - Maar Ammiaa aa andere landan mat verheeging dar garta'a. Advortentldn vóór li aar op dea dag dor nltgave, Prüder Adverteniitn Van 1 tat i ragali 10 Ota. Iadara ragal maar Ota. (treats Iattara an Vignattan werden naar plaatarnimta barakand. Bawgannmmara S Ota. gar nammar. ABONNEMENTEN oa ABVERTENTIËN wordes aangenomen bfl do Vitgmrt LANGEVELD k BK ROOIf, Parkstraat, Bong ai Tmt TEXEL, 14 Februari 1900. Naar wij vernemen zal Vrijdag 23 dezer oor leden en gt'introduceerden in 't Nut Ikier optreden de heer Brandsma van Arnhem, iet groot succes een vorig jaar alhier door len heer B. bij zijn optreden behaald, doet terwaehten dat ook nu weder velen die ver- idering van het Nut zullen willen bijwonen. We herinneren onzen lezers, dat morgen dezer weder do dienst der Ada in zooverre rordt gewijzigd, dat 8 tochten vice versa alles worden gemaakt en de vroegdienst reder zal zijn ingesteld. De eerste bestelling an brieven enz., zal dus 's morgens een uur uur eerder plaats hebben. Bevolking. De bevolking der gemeente txel bestond op 1 Januari 1900 uit: Mn. Vr. Totaal. 3054 2946 6000 ermeerderd door geboorten 65 69 134 vestiging 34 64 98 3158 3079 6232 'ermindering door overlijden 50 38 88 3103 vertrek 88 3041 99 6144 187 2 otaal op 31 Dec. 1899 3015 2942 5957 De bevolking verminderde alzoo met 43. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 1 meisjes) en dat der levenloos aangegeven J (5 Vr.) i;{ Er werden 42 huwelijken gesloten en wel: d40 tusschen Jonkmans en Jongedochters. 2 Weduwnaars en Koog, 10 Febr. Naar wij vernemen ont- «d heden avond een begin van brand in woning van V. te Waal en Burg, zonder it men de oorzaak daarvoor kan aanwijzen. eigenaar en bewoner was zoo bij de hand, it hij het vuur wist meester te worden en ardoor het perceel voor afbranden behoedde. - 11 Febr. In de godsdienstoefening van eden morgen werd door Ds. W. F. Smits ngtp plechtige wijze het nienwe orgel ingewijd, r aanleiding van 2 Samuel 6 vers 5 hield srw. eene boeiende rede, waarin het groote it van de muziek ia 't algemeen en den loed van haar op het leven en de zeden volkeren van oudsher tot heden duidelijk ird aangetoond. "a de predikatie bedankte de Heer Heeroma tolk der gemeente den geachten herder en raar voor het prachtige cadeau en sprak wessch uit, dat Z.Eerw. vele jaren iu midden mocht blijven en de gemeente er zij ae leiding mocht bloeien, zoowel op nfcascieel als godsdienstig gebied. "et orgel werd bespeeld door den Heer Monté van den Burg, die als organist is, zal worden benoemd. »re komt toe aan H.H. Kerkvoogden dezer eente, die met geringe ünancieele middelen eene keurige tribune voor het geschonken hebben doen vervaardigen.) Be rederijkerskamer A.d.v.e.n.d.o. hield heden avond hare laatste voorstelling voor dezen winter. De blijspelen „Jodoeus Pompoen," De twee Dooven" en „De kneeht van twee Meesters" werden ten tooneele gevoerd en vonden alge meen bijval. De loden van dit jonge gezelschap hebben getoond, dat men door studie en eens gezindheid veel kan doen en daarom wenschen wij van ganseher harte, dat de rederijkerskamer A.d.v.e.a.d.o. mag bleven bestaan, ia groei en bloei mag toenemen en door de inwonors mag worden gesteund en gewaardeerd. Trots het slechte weder was de opkomst boven verwachting. Na afloop der voorstelling namen de meeste leden en toehoorders deel aan den dans en zonder de minste stooring werd het verder deel van den avond in gulle vrooljjkheid doorgebracht. Oosteeend, 13 Febr. Zondagavond hield de alhier bestaande afdee ing van den Ned. Protestantenbond eene vergadering, die met het oog op de vele ziektegevallen en het on gunstige weder nog goed bezet genoemd mocht worden. Nadat do Voorzitter, de heer S. P. Koning, de vergadering met een welkom had geopend, trad de Weleerw. Heer Ds. J. J. Htep op met het onderwerp „Avondgedachten," waarbij als hoofdzaken behandeld werdenAvond v/d dag; avond v/h jaar en avond v/h loven, terwijl als onderdeden daarvan besproken werden: rust, nadenken, weemoedige gedach ten, aaneensluiting, vergankelijkheid en hoop. Deze schoone rede werd met groote aandacht aangehoord. Na de pauze werd door den spreker nog voorgedragen eene vertelling van Dr. Leopold Kompert, getiteld „Christian* en Lea," waaruit de vraag rijst „Wat is do beste godsdienst," en waarin op treffende wijze geteekend wordt, dat men ook in de verachte Jodenwijk, het zoogenaamde Ghetto, wel eens echte vroom heid, ware Christendeugd aantreft. Ds. Heep heeft wederom met verdienste gesproken, waarom de Voorzitter hem dan ook hartelijk dankzegde voor zjjne schoone woorden. Wegens ongesteldheid van den Directeur heeft het zangkoor zich in deze vergadering niet laten hooren. Gisteren werd alhier in het „Wapen van Amsterdam" de zoogenaamde „schuttenbe- Bteding" gehouden. Er waren zeer velen aanwezig. Tot buurtheer werd, in plaats van wijlen den heer P. A. Brans gekozen de heer G. Witte, terwijl herkozen werd de heer T. Smit. Voor de buurtwegen werden goede prijzen bedongen. De Cocksdobp, 13 Febr. Op de voordracht voor Hoofd der O. L. School te Moerbeek, gemeente Nieuwe Niedorp (N. Holland) komt als No. 4 falph.) van een zestal voor de keer K. van 't Veer, h. d. s. te Midden-Eierland. Volgen b een locaal Friesch blad heeft iemand uit Stavoren, verlokt door het kooge handgeld en soldij, dienst genomen bij het Engelscke leger in Transvaal. Aan het hoofdkantoor van het Fonds tot daadwerkelijken steun aan Zuid-Afrika is van denzelfden inwoner van Utrecht, die in Januari een gift van f 1000 als actieven steun gaf, wederom een gift van f 1000 ingekomen. Uit Maassluis meldt men Hoewel het getal schepen, dat aan do wiatervisscherij deelneemt,steeds kleiner wordt, breidt het getal schepen, dat uitgaat op de voorjaarsvissckerij en geepreis zich voortdurend uit, zoodat thans reeds verscheidene beman ningen voor deze vissckerij zij* aangemonsterd, tegen een waarborg van f 9 per week, zoodra de haringvangst begint. De schepen worden in gereedheid gebracht, om in den loop der volgende maand uit te gaan. In verband met het Bpoedige vertrek dezer schepen en de hooge premie, welke de assu rantie-maatschappijen zullen gaan heffen, hebben de reeders besloten over te gaan tot kot oprichten van een onderlinge assurantie-maat- schappij voor het verzekeren van hunne schepen. Te Harderwijk zijn Vrijdagavond twee vissekersjongens J. en L. in hot vooronder van hun schuit gaan slapen, na eerst, tegen do koude, een vuur te hebben aangelegd en den schoorsteen te hebban afgesloten. Toen hunne kameraden hen den volgenden morgen wilden wekken, waren beide bewusteloos. L. kwam, naar buiten gedragen, weldra tot zijn bewust zijn, doch in weerwil van de onmiddellijk, in het militair hospitaal, aangewende pogingen mocht het niet gelukken om de levensgeesten bij J. op te wekken. Kleingeestig. Als blijk van de vijandige gezindheid der Engelschen tegenover de Hol landers kan het volgende staaltje dienen. De heer Jan Keet Dz. vroeger te Schagen, was den laatsten tijd als timmermansknecht werk zaam op een winkel te Londen. Dezer dagen kreeg hij en nog een paar andere Hollandscke kollega's ontslag uit zijne betrekking, daar de baas in 't vervolg niet meer van Hollan ders gediend wilde wezen. Z(jp. Crt. Men meldt uit Sitterd: Christine Batten, die gedurende 80 jaren onafgebroken bij de familie Week alhier als dienstbode in betrekking was, is gister, na korte ongesteldheid, op rnim 90 jarigen leeftijd ten huize der genoemde familie overleden. De „Zutphensehe Courant" waarschuwt er tegen om den afgrijselijken moord, te Appeltern gepleegd, als waanzin ongestraft te laten. Het is hier een terugkeer tot toestanden van vroegere barbaarschheid. Tot de kenmerken, waarnaar ethnographen vaststellen dat een wild volk vergelijkender wjjze gesproken, op den laagsten trap van beschaving staat, behoorenhet kannibalisme en het men-; schenoffer. Geëmancipeerde jonge dame: Herman, je bent veel te schuchter. Ik zal maar naar papa gaan, om hem in uw naam om mijn hand te vragen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1