N°. 1801. Donderdag 22 Februari. A". 1900. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland, Dit klad vergebat Woensdag- en Zaterdagavond. AlennmenUprfy per maanden V«sr in Brac 10 Oti. - Frame per peet deor ge had Kesbraakb 41 Cta. Naar Astasia* n andera landen mat varhcsging dar parto'a. ABONNEMENTEN en AÏVERTENTIÊN worde Advertenties v6ór 19 nnr op den dag der nitgave. Pr#» der AduritniHn Van 1 tst 6 regale SO Ota. - Iedere regel meer 6 Cta. ftreete letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bcwganammera S Cta. per nsmmer. Vilgsvert LAKGKVELB SE ROOÏI, Parkstraat, BuboofTkel BAiVK VA>" LKEMftG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in het openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebe, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. BESMETTELURE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht, luidende: «Wanneer zich b(j eenig stuk vee" - waar onder ook varkens worden verstaan, «ver- «schijnselen van eene besmettelijke ziekte «openbaren, is de houder of hoeder verplicht, «daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den «Burgemeester der gemeente, waar het vee «zich bevindt (art. 13). «Een stuk vee, dat verschijnselen eener be- «smettelijke ziekte vertoont, moet onmiddellijk «door den eigenaar, houder of hoeder rau het «overige vee worden verwijderd en zoolang «afgezonderd gehouden worden, tot dat daar- «omtrent door den Burgemeester, in overleg «met den districts veearts of, bij afwezigheid «van dezen en van een districts veearts plaats- vervanger, in spoedeischende gevallen met «eenen ge examineerden veearts overeenkomstig ,de bepalingen dezer wet zal beslist zijn (art. 14). Overtreding van art. 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500, terwijl roerende voorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan,), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het on schadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 10 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebe, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. AANGIFTE VOOR DE BEVOLK IKifi-REGISTERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen, voor zooveel noodig, den Ingezetenen In herinnering A. dat zjj, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter Secretarie der gemeente moeten doen blijken, door over legging van een getuigschrift wegens woonplaats verandering (verhuiabiijet), of andere door de politie deugdelijk verklaarde papieren. B. dat zij, die de gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding dezer bepalingen wordt overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit dato 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. C. dat van de verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis gegeven te; Secretarie, met aanduiding van het perceel dat men verlaten en hetwelk men betrokken heeft. Het niet naleven dezer bepaling wordt gestraft uaar aanleiding van art. 4 der algemeene Politic- Verordening dezer gemeente, met geldboete van ten hoogste drie gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hunns verplich tingen nauwgezet na te komen. Texel, 10 Feb. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebe, Burgemeester. J, A WES3TRA, Secretaris. TEXEL, 21 Februari 1900. Werd door ons in een vorig nummer ver meld, dat Vrijdag a. s. als spreker ia 0't Nut" alkier zou optreden de heer Brantsma van Arnhem en was misschien door menigeen reeds het plan gevormd vooral dien avond niet door afwezigheid te schitteren, thans moeten wij melden, dat die vergadering geen voortgang zal hebben. Gistermorgen werd namelijk door den Voorzitter van genoemde vereeniging het telegrsfisehe bericht ontvangen van den heer B. dat Z.Ed. verhinderd was dien dag te komen. Omtrent de redenen hiervan verkeeren wij nog in 't onzekere. We twijfelen echter niet of deze zullen alleszins gegrond blijken. Waal, 20 Feb. Osze plaatsgenoot, de Heer L. vond eenige dagen geleden 's morgens eene zijner kippen dood by het hok liggen: het dier was blijkbaar vermoord. Toen da beide volgende dagen hetzelfde gebeurd was, ging men op onderzoek uit en snapte men weldra e8B harmeling, die zich schuil hield in een hoekje van het kippenhok. Het gelukte dra het dier te dooden. Het was een prachtig [exemplaar, dat opgezonden is naar Amsterdam. Voor het onderwijs in dierkusde kan het zeer zeker uitstekend worden gebruikt. De Cocksdoep, 20 Feb. De heer J. de Jongh vah De Waal bereidde ons Zondag j.l. in het logement „De nieuwe aanleg" eenige zeer aangename uren. Voor eene volle zaal werden door genoemden heer op verdienstelijke wijze voorgedragen: „De Boosheid", „De Omnibus", „Gebarentaal", alle door E. Lnurillard, „Eene Vrijage van een Groninger Kofkapitein" door Warumeus Buning en ten slotte „Goeden Nacht". Vesl viel er uit het gesprokene te leeren en herhaaldelijk wist spr., waar zulks pas gaf, den hoorders een gullen laeh te ontlokken. Het luid applaus, dat na afloop van elke voordracht, door de zaal weerklonk, was dan ook het bewijs, dat het gesprokene hoog ge waardeerd werd. Oostebend, 22 Febr. Ia de vorige week hebben eenige schuiten, zoooals reeds gemeld werd, den sneeuwstorm op de Noordzee moeten doorbrengen. E?n dier schuiten kreeg daarbij eeu gebroken giek, terwijl eene andera eenige averij bekwam in de haven van IJmuide». De 19a opgave van bijdrage» voor het Ned. Roods Kruis vermeldt een bedrag van f21269.05 makende thans in het geheel f200,399,346. Van den voorzitter van het Amerikaansch C omif tot ondersteuning vaa het Roode Kruis te New-York werd nog een gift van f6000 ontvangen. Ees maatregel die hielp. Wegens de duurte der steenkolen is te Rozendaal evenals te Geertruidesberg onder de ingezetenen eene cc Operatieve steenkolenvereeniging opgericht. De koleahandelaars hebben thans de kolen 20 ets. per H.L. afgeslagen. - De „Delftsche Courant" ontleent het volgende aan een brief van een der officieren van „de Friesland" welk oorlogsvaartuig thans te Lorercp Maiqsez ligt. „De Portugeesehe regeering is de lafste waarvan ik ooit hoorde. De Eagelscke oor logsschepen laden hier (Lores qo Maiqusz) maar kolen alsof zij op eigen territoir warenzelfs hebben de EngelEchen eene groote hoeveelheid wapens, munitie en dekens van Bairan, dus op Fortngeesch grondgebied vervoerd naar Rhodesia, zoo 't heette om aldaar Kaffers te bestrijden, maar in werkelijkheid natuurlek om de Transvaalseke noordelijke grens te bestoken". - Het totaal van het bij de Ned. Zuid- Afr. Vereeniging ingekomen bedrag is thans f 005.875,09V.. De jachtopziener in de omstreken van Breda zag dezer dagen de gebroeders V. en dacht dat zij iets kwaads in den zin kaddei. Hij achtervolgde ken en verborg zich in de schuur in een beerkist (1), in de meening niet gezien te zija. Doch de anderen gingen met een omweg naar de kist op de kar en reden naar de stad. De jachtopziener schijnt het onderweg wel wat benauwd gekregen te hebben, vooral onder het rijden, doch men merkte maar niets, reed tot de mestvaalt te Breda, riep er nog wat volk by om de pret te verkoogea en liet hem toen vrij Leven in het hoofdkussen 1 Iemand te Noordeloos werd des nachts eenige beweging in ziju hoofdkussen gewaar. Toen bij naar de oorzaak daarvan een onder zoek instelde, bleek dat er een rat zijn domi cilie op die minder gebruikelijke plaats had gekozen Ia varband met de wenscheiykheid om de landsweerbaarheid zoo hoog mogelijk op te voeren, zijn door dsn minister van oorlog de navolgende bepalingen gemaakt, ten doel hebbende de verhooging van 's lands weer kracht te bevorderen. Ia elke garnizoensplaats, waar met scherpe patronen kan geschoten worden, hetzQ uit het infanteriegeweer, hetzij uit het karabijn, wordt gelegenheid gegeven tot oefening in het schieten aan kaderreservisten en de mili ciens met vei lof en voorts aan alle manlijke ingezetenen van 16- tot 24-jarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wapenen zijn, onder beding evenwel, dat zij, die niet als militair hebben gediend, om tot de oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deel nemen, of met vrueht moeten deelgenomen hebben, aan het voorbereidend militair onder richt. Volgens de „Maas- en Roerbode" heeft de minister van üianciën aan de Kamers van Koophandel in Limburg, en vermoedelijk ook in andere grensprovinciën, een wetsontwerp tot wering der vreemde pasmunt om advies gezonden. Het zou in de bedoeling van den Minister liggen, niet alleen de vreemde koper en nikkemunt, maar ook de zilveren pasmunt te verbieden. Men sckrgft van de Belgische grenzen: Is den laatste» tijd kwam het meermalen voor, dat uit Nederland aangevoerde koeien kort na haar verblijf in België ziek werden. Me a begon reeds meer en meer te spreken van „het zieke Nederiandsehe vee." Thans is 6chter ontdekt, dat men hier met een bedrog te doen had en dat men namelijk de vreemde aan de greazen ingespoten dieren een dosis salyeilaat van soda deed iazweigen om op die wijze de vergoeding te krijgen door het gouvernement uitgeloofd voor afgemaakt vee. Daar het aantal aanvragen om vergoeding in den laatsten tijd zoo verbazend toenam, werd vanwege het Ministerie van Landbouw een onderzoek bevolen en zoo kwam het bedrog aan het licht. By een ten Raadhuize te Haarlem by volmacht voltrokken huweiyk was in de zaal een phonograaf geplaatst, met het doel om aan den bruidegom op Ternate (Ned. Indië) woonachtig, dat gedeelte van het gesprokene wat den gelukwensch betrof, door den ambte naar van den Burgeriyken Stand geuit, te kumen overbrengen en te doen hooren. Ia een hotel stond een machine, die, wanneer men op eesige kaarten met getallen het cyfer zyaer jaren gezocht had, den ouder dom van den persoon aanwees. Onlangs voerde men in dat hotel het volgend gesprek Portier dat ding deugt niet. Ik ben 70 en het wyst 55. PortierDie mackiie is alleen voor de dames, mijnheer. U zult een meer vertrouwbare machine in de biljartzaal vinden 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1