N°. 1308. Zondag"Maart. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nen andere landen met verhooging der porto Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. j GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een kinderpooltje en een zwart gebreid kinderwantje, gevonden te den Burg. Kohier van den Hoofdelijkeu Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van bet primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1900, gedurende 5 maanden, van heden tot en met 10 Augustus 1900 ter Gemeente-Secretarie voor dfcn ieder ter lezing ligt. Texel, den 16 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 17 Maart 1900. Volgens gewoonte werd 15 dezer alhier markt gehouden. Groot is de aanvoer dan echter meestal niet en ook nu kan niet ge sproken worden over bepaald groote 'aanvoer. Deze bestond uit1 paard, 6 koeien, 24 schapen, 6 overhouders, 7 nucht. kalveren, 27 schrammen, 20 biggen en 4 korven kippen. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor koeien f 115 a f 135, schapen f 18 a f 20, overhouders f 14 a f 15, nucht. kalveren f5 a f 7.50, schrammen f 10 a f 12 en biggen f 5 a f 6. Naar wij vernemen, hebben zich voor de betrekking van onderwijzeres te Zuid- Eierland een 3tal sollicitanten aangemeld, alle uit deze gemeente. Van 28 Feb tot en met 16 Maart, zijn van hier uitgevoerd: 33 koeien, 7 kalveren, 7 schapen en 59 varkens. Gisteravond vergaderden de leden der Holl. Maatsch, v. Landbouw afd. Texel in het Café „den Burgalhier. Door den voorz. werd de vergadering ge opend met een woord van welkom on den wensch, dat 1900 voor landbouw en veeteelt een gelukkig jaar mocht zijn De notulen werden daarop gelezen en onveranderd goedgekeurd Hierop kwam ter tafel de rekening over het afgeloopen jaar. Deze was reeds vooraf door het bestuur nagezien en in orde bevonden. Wij ontleenen er aan het volgende De ontvangsten bedroegen Contributiën leden f 240 batig saldo - 86.11 Totaal f 326.11 Uitgegeven was aan het hoofdbestuur voor 80 leden f 152,00. Tekort landbouw-wintercursus f 88.70 en verder eenige kleinere uitgaven van verschil lenden aard. Totaal met de reeds genoemde f 302.48'. Saldo in kas dus f 14.62'. De penningmeester doet verder nog mede- deeling over de financieele resultaten van het houden van den hengst over 1898, waar uit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 1097,08 en de uitgaven voor kostgeld enz. j 612.84. Een batig saldo was dus ver wegen van f 484.24. Minder gunstig was het financieel resultaat verkregen met den stier Alexis. Voor sub sidie en dekgeld was ontvangen totaal f 230, luist het bedrag, dat was betaald aan den heer Keesom voor kostgeld van den stier. Volgens mededeeling kostte de stier bij inkoop f 250 en toen hij de stal van den heer Keesom verliet f 287,27. Tot commissie voor het nazien der reke ning werden benoemd de heeren F. Keijser., - H. W. Keesom en P. K. Bremer. Nadat deze zich van haar taak had gekweten, werd door eerstgenoemde namens de commissie medegedeeld, dat alles in orde was bevonden en werd voorgesteld de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dat advies werd besloten. Door den Voorz. werd de commissie dank gezegd voor de genomen moeite en de penning meester voor zijn net en accuraat beheer. Van de gelegenheid tot het bekomen van inlichtingen omtrent de rekening werd door niemand gebruik gemaakt. Ter tafel werd gebracht een handboekje over de praktische verloskunde bij het vee. Dit werkje was bereids door den heer Roeloffs gelezen en op verzoek van den Voorz. werd door deze zijn oordeel er over medegedeeld. Volgens deze bevat het werkje menige nuttige wenk, doch men diende zich te wachten met lichtvaardig de raadgevingen er in vervat op te volgen. Menig als eenvoudig voorgesteld geval is voor de meeste veehouders alhier feitelijk te zwaar. Dit met betiekking tot de verloskunde bij koeien. Wat die bij schapen betreft, verzekerde de heer R., dat er voor don Texslschen boer niets nieuws in was. Door den Voorz. werd den heer R. dank gezegd voor deze mededeelingen. Ingekomen was een circulaire van de Prov. Comm. voor vee-fokkerij in N. Holland omtrent het houden van een stierenkeuring (zie ons vorig nummer). Door het bestuur werd als beste datum daarvoor aangewezen 24 April a s., hetgeen de comm. zou worden medegedeeld. Omtrent de verdeeling der beschikbare f200 voor beschikbare premies bleef over, dat aan een stier hoogstens f150 premie kon worden toegekend. Omtrent het aanleggen van een proefveld op een ander terrein dan de Veen, bleek, dat naar aanleiding van een schrijven namens de Afdeeling aan den Minister, bericht was ont vangen, dat nog een 3e proefveld zou worden aangelegd en wel aan den weg naar Oudeschild bij de Schans, een stukje land behoorende aan den heer S F. Smit. Omtrent het plaatsen van borden waarop nadere aanduiding omtrent de proeven, bleek dat men daarvoor zich zou moeten wenden tot de speciale commissie daarvoor, secreta ris de heer W. Teengs. Voor het volgend jaar zou misschien bij die commissie kunnen worden aangeklopt. Zooals bleek was door den heer Nobel, rijkslandbouwleeraar indertijd aan alle afdee- lingen in Noordholland eene circulaire ge zonden bevattende vragen omtrent de beste plaats enz. der aan te leggen proefvelden, doch was er door geen der afdeelingen geant woord. Bij de afd. Texel was zulk een circu laire niet ontvangen. Op raad van den heer Nobel wordt be sloten de winterlandbouwcursus van een twee jarige in een driejarige te veranderen, mits het Rijk de subsidie niet onthoudt. Naar uit de discussie bleek werd de cursus door velen op hooge waarde geschat en twijfelde men niet of een nieuwe cursus zou ook weer tal van leerlingen trekken. De vraag; zal er dit jaar tentoonstelling worden gehouden of niet? werd thans aan de orde gesteld. Het bestuur was het in deze niet eens. Ten deele was men er voor, voor een ander deel er tegen. Een voorstel werd dus niet gedaan daarover. Zooals uit de discussie bleek waren velen er van over tuigd, dat het nut van zulke tentoonstellin gen uiterst gering is. Beter werd geoordeeld eene keuring van een bepaald deel der vee stapel van elk der deelnemende veehouders. Volgens beweren werd door velen tentoon stelling gewenscht ter wille van het pretje ycer aan verbonden. Van andere zijde werd echter gewezen op het nut bestaande o. a. in de kennismaking met verschillende nieuwe werktuigen enz. Na eene vrij langdurige discussie werd eindelijk bij stemming uitgemaakt, dat er geen tentoonsielling zal worden gehouden. Volgens regelement moet 2 derde der aan wezigen er voor zijn en er was maar juist de helft voor. Met het oog op de afkeuring van den hengst Humbold, was het noodig, dat nog een tweede hengst op Texel werd gestationeerd. Voor particulieren is dit door de keuringen nog al hachelijk. Voorgesteld werd nog een tweede hengst te huren. Bereids waren de Voorzitter en de heer Garritsen reeds naar Haarlem geweest bij den heer Van den Berg, waar een tweetal hengsten werden aangeboden. De een, die speciaal voor Texel werd aangeboden, beviel genoemde heeren niet, doch werd genomen door de commissie voor Terschelling, terwijl de andere wel voor Texel geschikt geacht werd. Dit was een bruine 3jarige hengst. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden omtrent het wenschelijke hier een meer „platte hengst" te stationeeren als 2en hengst, omdat velen zulks liever zouden zien met het oog op het teelen van werkpaarden, ontspon zich een vrij langdnrige discussie, waaruit tevens bleek, dat er eene commissie in Eierland bestond, die ook wel eenige zin had een hengst aan te schaffen meer in dien geest. Nadat echter door den heer Garritsen, in dezen zeker wel een deskundige, was mede gedeeld, dat hij voor zich het wel wilde beproeven met den hengst, die kon worden gehuurd bij den heer Van den Berg, wordt besloten die hengst te huren. Hij zal worden geplaatst bij den heer Lap op de hofstede Delft. Bij de rondvraag wordt door een der leden het wenschelijke betoogd om, ten einde leden te werven, de hengst voor de paarden van leden voor een lager dekgeld beschikbaar te stellen. Na eenige discussie wordt besloten, dat daartoe zal worden overgegaan, indien bij nader onderzoek blijkt, dat de financiën zulks toelaten. Naar ons bleek, is de kans daarop bijna zeker, zoodat ieder paarden- houder, die van een der hengsten voor zijn merriën gebruik maakt, op die wijze voor weinig geld lid der vereeniging kan worden, terwijl hij, wanneer hij meerdere merriën heeft, door lid te worden nog geld zal kunnen besparen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorz. de vergadering. Gisteravond vergaderde de voorloopige commissie tot de oprichting van eene ver eeniging in den geest van het Witte Kruis, in het hotel „de Lindeboom". Door den heer Slaman werd de vergadering geopend en medegedeeld, dat hij na de vorige vergadering was uitgenoodigd door den heer burgemeester, die zooals bleek een dergelijk plan had opgevat. Naar aanleiding daarvan was ook de heer burgemeester uitgenoodigd ter vergadering en was deze ook aanwezig. Het woord werd hierop gegeven aan den burgemeester. Door genoemden heer werd hierop mede gedeeld wat zijne bedoeling was. Zooals bleek, was dit geen afdeeling Witte Kruis, doch meer eene vereeniging tot steun van behoeftige zieken of herstellenden. Alleen stille armen, die nog zwak zijn, dienen ge steund. Ook dames dienen te worden opge nomen als lid, die genegen waren onderzoek TEXELSCHE COURANT, Vf

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1