Buitenland. in te stellen bij verschillende behoeftigen. Aangezien echter vele der leden zich hadden voorgesteld eene afdeeling Witte Kruis, moest eerst worden bepaald of men laatst gen. plan zou voortzetten of het plan van den burgemeester ter hand nemen. Na langdurige discussie werd eindelijk besloten het plan van den burgemeester ter hand te nemen. Een voorstel om de verdere regeling nog eenige dagen uit te stellen, om eenige andere personen er bij te halen, werd afgewezen. Een kleine wijziging werd voorgesteld in de statuten nl. om ook des noods de leden der vereeniging te helpen. Tot voorloopig bestuur voor de verdere regeling werden hierop gekozen de heeren E. Slaman (voorz.), Jb. Kooiman (secr.) en J. J. Ivuijper (vice-voorz.). Deze zullen nu verder de statuten, enz. gereed maken, welke in een vo'gende vergadering van het comité zullen worden behandeld. Daarna zullen verdere maatregelen worden geti'offen voor het werven van leden enz. en zal eene algemeene vergadering worden uitgeschreven ter verkiezing van een definitief bestuur. Door een der aanwezigen werd ten slotte den burgemesster dank gezegd voor zijne bereidwilligheid en steun. Door den heer Slaman werd daarna de vergadering gesloten. De afdeeling Texel v h. Ned. Onder wijzers-genootschap hield heden eene ver gadering in het logement „De Oranjeboom". Met een hartelijk welkom aan de niet zeer vele aanwezigen en met den wensch, dat de vergadering zou mogen bijdragen tot bevordering van de eendracht onder de onderwijzers op Texel, werd de bijeenkomst geopend. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeester doet rekening en ver antwoording over 1899. De kas sloot met batig saldo. De rekening wordt goedgekeurd. Intusschen is de heer Burgemeester ter vergadering gekomen. De heer De Jongh leidt hierna in het onderwerp „Blijft een" Het hartelijk uitgesproken woord had hoofdzakelijk ten doel te weten te komen, 0111 welke redenen hier op Texel eene afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is gevormd. Hierop volgde een ernstig debat, waaruit bleek, dat hoofden en onderwijzers elkanders streven waardeeren en ook in de toekomst wenschen samen te werken. Aangezien de heer Mak, die niet aanwezig was, een bijdrage zou houden, werd de ver gadering gesloten, nadat was vastgesteld, dat de volgende vergadering gehouden zal worden op den 2 Juni a. s. in „de Vergulde Kikkert". Alsdan zal de heer C. Schaap een onderwerp inleiden. Waal, 15 Maart. De Herv. kerk alhier was Dinsdagavond jl. geheel gevuld met belangstellenden, om de..vertooning der licht beelden van den Heer Miijering bij te wonen. De bijeenkomst werd door onzen Predikant Ds. Smits geopend met gebedeen en ander maal zongen de aanwezigen een psalm of een gezang. Vóór de pauze vertoonde de heer Meijering beelden uit de Transvaal enz., na de pauze waren het beelden.en groepen uit het Nieuwe Testament; bij ieder beeld gaf de vertooner duidelijke uitlegging. In de pauze werd een collecte gehouden voor de Zending en na afloop bedankte Ds. Smits uit naam van alle aanwezigen den Heer Meijering voor zijne vertooning, die, wij twijfelen er niet aan, op iedereen een aau- genamen en ernstigen indruk heeft gemaakt. Den Hoorn, 15 Maart. Hedenavond trad de heer Meijering, rondreizend zendeling uit Haarlem, voor eene groote schare op in de Ned. Herv. kerk met de vertooning van lichtbeelden, welke prachtig was om te zien. Genoemde heer heeft succes van zijn werk gehad van 't begin tot het einde. Werd de vertooning door alle aanwezigen met aandacht gevolgd, voor afwisseling werd door den heer M. een vers gezongen dat prachtig door 't kerkgebouw klonkook werd door alle aanwezigen psalmgezang ten gehoore gegeven. Na dankzegging keerde ieder, hoogst tevreden over 't geen genoten was, naar huis. Oudeschild, 16 Maart. Er zijn thans 18 personen van hier, meestal garnalenvisschers, naar Amsterdam vertrokken, om daar behulp zaam te zijn bij het laden en lossen van booten, tegen een loon van f 16 per week. Dat de garnalenvisschers in den vastentijd, de beste tijd voor hun bedrijf, naar ander werk moeten omzien, teekent dan ook wel den toestand. In de vorige week waren er huisvaders die nauwelijks f 1 schoon geld verdiend hadden' Oosterend, 16 Maart. Gisteren heeft de zangvereeniging „Eendracht maakt macht" hare laatste bijeenkomst in dezen winter gehouden. Na het zingen van eenige liederen en het doen van rekening en verantwoording door den penningmeester, werd aan den directeur een keurige wandelstok met zilveren knop aangeboden, die daarvoor hartelijk dank zegde en zijne beste wenschen voor de ver eeniging uitsprak. De leden bleven hierna nog langen tijd te zamen en hielden een prettig feestje, waar! ij tal van voordrachten en aardigheden werden ten beste gegeven. De Cocksdorp, 16 Maart. De heer Meijering van Haarlem trad ook hier met zijne licht beelden op in het logement „De Nieuwe aanleg". De opkomst van het publiek, dat blijkbaar genoot, was vrij talrijk. De afbeeldingen werden door den heer Meijering duidelijk verklaard, terwijl zijn gezang en de tonen, welke hij aan de accoord cither en de cornet a piston wist te ontlokken, het genot van den avond niet weinig verhoogden De vergadering werd met gebed geopend en gesloten. Spiritualiën werden niet getapt Vlieland, 15 Maart. I)e heer C. G. Bruijn, leerling van de zeevaartschool alhier, heeft te Rotterdam met gunstig gevolg examen afgelegd als derde stuurman (zeil en stoom vaart). Men schrijft ons uit A msterdam13 Maart: De staking der bootwerkers duurt nog altijd voort. Hoewel verschillende firma's hebben toegegeven is dit niet het geval met de llollandsche Stoombootmaatschappij en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, die haar kolenbooten te IJmuiden laten lossen. Een ploegbaas ploegbazen zijn de eigen lijke personen die het lossen der booten op zich nemen - Hubbeling geheeten, staat vooral bij het werkvolk in een slechten naam en wordt daarom eiken morgen van zijne woning in de Wagenaarsstraat door de politie naar de Handelskade gebracht en des avonds weer naar huis. Tot nu toe ging dit goed, alleen was er bij aankomst in de Wagenaars straat eenige herrie, omdat vele nieuwsgierigen de terugkomst van den baas afwachtten. In het zuidwesten der provincie Utrecht zijn de prijzen der hooikaas thans 50 pet. hooger dan in het woorjaar van 1899. Zij geldt in deze streken f 2-1 a f 26 de 100 halve kilogram. Te Tiel is een kermisreiziger door de poli tie gearresteerd, op het oogeblik dat hij een valschen gulden in betaling gaf. Daar te dier plaatse in den laatsten tijd veel valsch geld in omloop is, vermoedt men met valsche munters te doen te hebben. Men meldt uit Poize, dd. 12 Maart, aan de „N. Gron. Crt." Een geliefd spelletje van de jeugd te Peizer- pol is tegenwoordig het aanleggen van vuurtjes op de heide. Wie eon cent bezit, koopt daarvooor een doosje lucifers, zoekt wat ruigte bij elkaar en weldra stijgen de vlammen op. Zeker had een 3 a 4-jarig jongentje van L. Stuurd daarvan ook reeds gehoord; want terwijl zijne moeder hedenmiddag bij de brood- kar van een bakker stond, die na 't opsteken der pijp zijn doosje lucifers op de tafel had laten liggen, grijpt het kleine kereltje het doosje en loopt er mede naar eene achter de woning staande hut. Eenige oogenblikken later komt hij schreiende terug, zeggende „ik wil het nooit weer doen," en opkijkende, ziet de moeder een dikken damp uit de hut en het achterhuis opstijgen. De vader, die in de nabijheid aan 't werk is, snelt met enkele andere personen toe, doch de vlammen grijpen zoo snel om zich, dat slechts do levende have, bestaande uit 2 schapen en een geit, en een deel van den inboedel kon worden gered. Eene kast met de beste kleeren dei- arme lieden er in zijn verbrand. Niets was verzekerd, ook niet het huisje, dat in eigendom toebehoorde aan de erven van wijlen den heer Oosting te Assen Zou er nu eens een eind worden gemaakt aan dat spelen met lucifers? Dringend noodig is het stellig. Op het adres tot afschaffing van den eedsdwang. door de Vrije Gemeente en den Protestantenbond tot de Regeering gericht, heeft de Minister van Just, geantwoorddat eene algeheele herziening der hier te lande bestaande bepalingen aangaande de eedsafleg ging met het oog op den omvangrijken arbeid, die daarbij zou gevorderd worden, in de tegen woordige omstandigheden niet raadzaam voorkomt, maar dat telkens bij eventueels wetswijziging op door adressanten te berde gebrachte gewichtige bedenkiogen acht zal worden geslagen." Thans heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem gevolg gegeven aan zijn voornemen om in hooger beroep te komen van het vonnis in de zaak van de mishandeling te Neerbosch. Daarna is ook de verdediger van de veroordeelden Lak en Drektraan, jhr. mr. Asch van Wijck, in hooger beroep gekomen. De zaak zal einde April of begin Mei voor het gerechtshof te Arnhem behandeld worden. De „Avondpost" kan, op grond van een door haar ingesteld onderzoek, mededeelen, dat van den terugkeer van de „Friesland" uit de Delagoabaai voorshands nog geen sprake is. „Dat oorlogsschip, schrijit het blad, is, naar ons werd medegedeeld, met een dubbele be stemming aan Afrika's Oostkust. Niet alleen voor vlagvertoon, maar ook om hulp te ver- leenen aan uit de Republieken wijkende Nederlanders en om dezen zoo noodig op te nemen. Daarvan zal evenwel eerst sprake zijn, als de Engelschen in de Transvaal binnen vallen en Pretoria bedreigen. „Al is het gelukkig zoover nog niet, toch is het begrijpelijk, dat, in verband met laatst genoemd deel der opdracht, bij den tegen- woordigen stand van zaken van een terugkeer van het schip geen sprake is. „Mogelijk is het, dat de „Friesland" wegens aangroei aan de kiel of voor andere reparaties eens dokken moet, en daarvoor een korten tijd naar Kaapstad dient te gaan. „Maar men mag gerust aannemen, dat dit pas in de uiterste noodzakelijkheid zal gebeuren en dan nog de afwezigheid tot den kortst mogelijken tijd zal worden gebeurd." Het „Evening Journal" publiceert het volgende telegram van Kruger, gedateerd Pretoria, 13 Maart, via Berlijn „De burgers willen enkel den strijd staken met den dood. Onze troepen trekken in goede orde terug naar de eerste verdedigings linie op eigen grondgebied. De Natal veldtocht bleef langer ten onzen gunste dan verwacht werd. De Engelschen zullen nooit Pretoria bereiken. De burgers, Steyn, Joubert, ik zelf, evenals alle anderen zijn het geheel eens. Er is geen verschil van gevoelen. God helpe ons! Een telegram van Roberts uit Bloem fontein van 13 Maart, acht uur 's avonds, luidt aldus Met Gods hulp en de dapperheid van de soldaten van Hare Majesteit hebben de troepen onder mijn bevel Bloemfontein bezet. De Britsche vlag waait thans boven het Presi dentsgebouw, dat gisteravond door Steyn, voormalig President van den Oranje Vrijstaat, is ontruimd. Fraser, lid van de voormalige regeering, de burgemeester, de Regeèringssecretaris, de landdrost en andere beambten kwamen mij twee mijlen buiten de stad te gemoet en overhandigden mij de sleutels van de Regee- ringsgebouwen. Pe vijand heeft zich uit de buurt terugge trokken en alles schijnt rustig. De bewoners van Bloemfontein hebben de Engelsche troepen hartelijk ontvangen. Men meldt uit Londen, dat Cronjé en de met hem gevangen genomen Boeren zijn vertrokken naar St. Helena. De opmerking wordt in Engeland gemaal t, dat de krijgsgevangen Engelschen wel eens een strenger bejegening konden ondervinden, omdat de krijgsgevangen Boeren naar St. H e- lena worden gezonden, daar de Boeren een zeereis als iets verschrikkelijks beschouwen. In de tweede editie van de „Times" van 15 Maart komt een telegram voor uit Lorenqo Marquez van 14 Maart, volgens het welk personen, die gedurende den oorlog in connectiën hebben gestaan met een van de goudmijnen van het Randgebied, vertellen, dat regeeringsbeambten van Trans vaal, deel uitmakende van het mijndeparte- ment, druk bezig zijn met een plan tot de vernieling van de mijnschachten door middel van dynamietbatterijen. Ook beweren zij dat een aantal ontplofbare mijnen en andere ver dedigingswerken aangelegd worden in de nabijheid van Johannesburg. Sarah Bernhardt heeft den hoed in de Parijsche schouwburgen den oorlog verklaard. Zij heeft gedecreteerd, dat in haar schouw burg de dames in het parket en op het balcon niet met een hoed toegelaten worden. Het zich laten schaken, schijnt onder de Turksche dames meer en meer „fashon" te worden. Thans is niemand minder dan de dochter van den Sultan gevlucht met zekeren dichter Niedjar, terwijl (als facheuse troisième de dochter van Osman pacha zich bij hen heeft aangesloten.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2