N°. 1309. Donderdag 22 Maart. Aö. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Dirk Wuis, brood bakker te Oosterend op Texel, om vergunning tot oprichting eener bakkerij, op het perceel kadastraal bekend in Sectie B, No. S9. TEXEL, 21 Maart 1900. Voor belangstellenden ligt ter Secretarie dezer gemeente ter inzage, het Kohier voor den Hoofdei ijken omslag, dienst 1900, zooals dit door den Raad is vastgesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 14960.06; (tot een maximum van f 15000 is heffing toegestaan). Het getal aangeslagenen is 1010. De hoogste aanslag is f 280, de laagste f 1.59. Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de totale aanslag als volgt Burg, 356 aanslagen; bedrag f 8201.85 Hoogste aanslag f 280. Oosterend, 221 aanslagen; - 1718 97 Hoogste aanslag f 82. Waal, 82 aanslagen; - 1350 83 Hoogste aanslag f 210. Den Hoorn, 97 aanslagen - i 300.47 Hoogste aanslag f 100. Oudeschild, 155 aanslagen; - 1064 16 Hoogste aanslag f 110 80. Eierland, 89 aanslagen- 958.32 Hoogste aanslag f 185. Hoog, 41 aanslagen365.46 Hoogste aanslag f35. Totaal 1040 aanslagenbedrag f 14960.06 Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het ter inzage liggend Kohier, terwijl wij hen, die liever op hun gemak de ver schillende aanslagen wenschen na te zien, meenen te mogen aanraden daartoe zich te voorzien van een extract uit dat Kohier, waarin alle aanslagen zijn opgenomen en dat voor ieder tegen betaling verkrijgbaar wordt gesteld. Ook voor hen, die meenen te hoog te zijn aangeslagen, is het misschien niet ondienstig om eerst, voor te gaan reclameeren, zulk een boekje aan te schaffen. Evenals op de verschillende andere dorpen, waarvan door onze correspondenten aldaar bereids verslag werd geleverd, kwam de heer Meijering ook alhier eene voorstelling geven. Ten einde niet in herhaling te treden, meenen wij te moeten volstaan met de mededeeling dat ook alhier die voorstelling wel in den smaak viel. - Naar wij vernemen werden gisteren door den heer A. Dros Az. reeds 2 kievits eieren naar elders verzonden. Ze waren, Daar men ons mededeelde, gevonden in den polder Eierland door J, Schaap. Uitgevoerd zijn, van 17 tot en met 19 Maart2 koeien, 11 kalveren, 1 paard, 164 schapen en 45 varkens. Ofschoon het ongetwijfeld in het belang dier inrichting zou zijn, indien ieder jaar met de leerlingen der Alg. Bewaarschool eene open bare les werd gehouden, liet men dit om ver schillende redenen de laatste jaren na. Dit jaar echter zou er een openbare les plaats hebben. Reeds sedert eenigen tijd was ons zulks bekend. Volgens door ons ingewonnen inlichtingen, was toen echter door het bestuur nog geen definitief besluit genomen, zoodat we meenden het bericht er van' nog in de pen te moeten houden, ofschoon de datum enz. al met groote zekerheid kon worden opgegeven. Thans nu alles is vastgesteld en men ons zulks namens het bestuur der inrichting mededeelt, kunnen wij vermelden, dat morgen middag te 3 uur in de Algemeene Bewaar school die openbare les zal plaats hebben. In de eerste plaats worden ter bijwoning er van uitgenoodigd de ouders der kinderen, terwijl ook aan de verdere waarlijk belang stellenden in de zoo nuttige instelling zeker gaarne een plaatsje zal worden ingeruimd. Ware kindervrienden is ongetwijfeld een bezoek aan die inrichting op morgenmiddag zeer aan te bevelen, ze zullen zeker wel voldaan huiswaarts keeren. Yolgens ons welwillend verstrekte opgave was de uitslag der volkstelling, wat deze gemeente betreft, als volgtEr woonden op 1 Januari j.l. in Wijk. Mann. pers. Yr. pers. Totaal. B 833 908 1741 E 478 440 918 H 303 285 588 K 186 159 345 O 571 547 1118 S 428 441 869 W 199 176 375 Het totaal aantal inwoners van Texel bedroeg dus op 1 Januari 5954 nl. 2998 mann. en 29E6 vrouwel. personen. In 't begin van dit jaar werd op andere minder zekere wijze het aantal bewoners berekend en kreeg men als uitslag 8ul5 mann en 2942 vrouwel., totaal 5957 personen, welke opgave dus onjuist bleek. Het voorloopig comité ter oprichting eener afdeeling van de vereeniging „Volks weerbaarheid vergaderde Maandagavond in de „Oranjeboom". Na opening der vergadering door den Voorz. (den hr. Wagemaker) en na lezing der Notulen van de vorige bijeenkomst, hield het comité zich den geheelen avond bezig met het vaststellen der Statuten, welke weldra in eene algemeene vergadering aan de goedkeuring der leden zullen worden onder worpen. Die algemeene vergadering zal worden gehouden in de „Lindeboom" op Woensdag 28 Maart a. s. Bij advertentie zullen belang stellenden tot die bijeenkomst worden opge roepen boyendien zal de Secretaris door middel van een ingezonden stuk in de beide Tex. Couranten de zaak trachten duidelijk te maken. De vergadering, die ook werd bijgewoond door den Eere-Voorzitter (denheerDe Joncheere) werd hierna gesloten. Oosterend, 20 Maart. Evenals op de overige plaatsen van ons eiland kon men ook hier profiteeren van de schoone lichtbeelden des heeren Meijering van Haarlem. De vertooning had plaats in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente ten aanschouwen van zeer vele belangstellenden op Zaterdagavond j.l. De bijeenkomst werd door den heer B. van Zweden met gebed geopend en door den heer Meijering met dank gesloten, terwijl bij af wisseling gezongen werd. Ten verzoeke van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Visscherij-vereeniging heeft men alhier eene collecte gehouden tot steun van visschersweduwon en weezen, in de eerste plaats van die, welke zijn nagebleven door het vergaan der Urker botter in Jan. j.l. De opbrengst bedraagt voor ons dorp en omstreken f 108,50 en wordt afgedragen aan den Directeur v/h. Fonds, den heer J. Zwier Visser te Alkmaar. De Cocksdorp, 20 Maart. De O. L. school te Midden-Eierland, die onlangs wegens de influenza werd gesloten, is gisteren weder geopend. Het tweejarig zoontje van A. Boon Mz. had het ongeluk van een stoel te vallen en een arm te breken. Dr. Van der Veght verleende heelkundige hulp. Oudeschild, 20 Mrt. De personen van hier, te Amsterdam als bootwerkers aangenomen, berichten dat het werk hen goed aanstaat, dat het voedsel en de slaapplaatsen volkomen naar wensch zijn en zij gelogeerd worden in een loods, waar zij geen overlast van stakende bootwerkers kunnen ondervinden. Trouwens mag dit ook niet anders verwacht worden, in een wereldstad, te midden van een beschaafd land. 't Zou wel erg zijn, als niet ieder, die wil, vrij mocht werken. Naar aan de N. R Ct. wordt gemeld, zal de patiënt Scherf, uit Appeltern, binnen kort 't Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik, verlaten, ten einde verder verpleegd te worden te Ermeloo-Veldwijk. De patiënt Spiering, de „blikken domine", is in zooverre hersteld, dat hij bijna dagelijks op het land werkt. Naar aan de „N. G. C." wordt mede gedeeld moeten, in verband met de werk staking van de sigarenmakers te Groningen, reeds drie fabrikanten hunne werkplaatsen naar het zuiden van ons land hebben over gebracht, en staan meerdere gereed hun voor beeld te volgen. Uit Friesland wordt geschreven: Wat vroeger en nu ook weer gezien wordt bij vacante onderwijzersbetrekkingen, nl. een groot aantal sollicitanten voor een klein salaris, zal eerlang nog erger worden. In onze pro vincie hebben zich voor het a.s. examen 152 mannelijke en 110 vrouwelijke candidaten aangemeld; zoodat de tijd van grooten over vloed" weer aanstaande is en men 50 solli citanten krijgt tegen salaris van f 4C0 a f 450. Want dat sommige gemeenteraden dan spoedig het minimum-salaris gaan uit- looven, is te verwachten. Met de acte in de zak zullen velen wellicht een jaar zonder be trekking moeten rondloopen; er zijn nu nog candidaten, die verleden jaar slaagden, zonder betrekking. Het voornemen bestaat in 1901 te Amsterdam een internatiole visscherij tentoon stelling te houden, in den geest als die te Bergen (Noorwegen) heeft plaats gehad. De regeering zou reeds haar steun hebben toe gezegd. Als plaats voor de tentoonstelling worden genoemd de terreinen aan de overzij van het Y. Het initiatief in deze is genomen door het bestuur der afd. Amsterdam van de Vereeniging ter bevordering van de Nederland sche visscherij. Te Utrecht is een schietvereeniging „Cronje" opgericht, welke niet meer dan 12 leden zal mogen tellen. De „Nijm. Crt." deelt mede, dat de vorige week voor de vierde maal een onder zoek is ingesteld naar de verstandelijke ver mogens van eenige leden der familie Scherff te Batenbnrg, en wel door den geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht Veld- wyk te Ermeloo. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ig&tl V, Op Dinsdag, den 3 April 1900, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie dei- Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 20 Maart 1900, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. H. W. de Joxcheere.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1