Buitenland. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft ook te Strijen de justitie, vergezeld van den inspecteur van het staatstoezicht op krank zinnigen, een onderzoek ingesteld naar de aldaar voorkomende gevallen van godsdienst waanzin. "Vermoedelijk zal ook hier de opzending van één of meer der door die ziekte aangetaste personen naar een krankzinnigen gesticht het gevolg zijn. Voorwereldlijke kies! Te Numansdorp is in grint, afkomstig uit den Rijn bij Em merik, een kies gevonden van den Mammouth (Elephas primigenius). De kies weegt ruim twee kilo en heeft de eerbiedwaardige afme tingen van 2l7s bij 14 cM. De grootste dikte bedraagt 57* cM. In den stal van den stalhouder B. te Arnhem is een bakkersknecht door een paard het oor afgebeten. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe Beurs te Amsterdam is een ernstig ongeluk voor gevallen. Van een 13 meter hoogen steiger viel een werkman met een kruiwagen, be laden met steen, ten gevolge van het breken of uitslippen van een korteling of dwarsbalkje, tusschen mum en steigerpaalhij viel ook nog door een zich daaronder bevindenden vlucht- of schriksteiger, waarop een kameraad werkzaam was, die het gevaar, waarin ook hij kon komen, ziende, zich bijtijds aan een vensterkozijn wist te grijpen en vast te houden, maar die tevens zijn metgezel 60 voet naar beneden zag storten. Bewusteloos opgenomen bleek een der handvatsels van den kruiwagen door zijn dijbeen gedrongen te zijn. Naar het gasthuis vervoerd, bleek zijn toestand zeer ernstig te zijn. Kort daarop is hij dan ook overleden. Een assistent aan hoofdpostkantoor te Amsterdam, werkzaam aan de afdeeling „aangeteekende brieven", bemerkte Zaterdag avond, dat een collega bezig was, een brief met aangeteekende waarde te openen. Hij deed hiervan aangiite bij een van de chefs en bij onderzoek bleek, dat de bewuste brief door een meisje daar ter stede was geadresseerd aan haar moeder te Berlijn en volgens het bescheiden schrijven f 25 zou bevatten. De assistent ontkende bij zijn verhoor alle schuldhij werd niettemin nog denzelfden avond, daar de vermoedens tegen hem waren, gearresteerd. Maandag werd hij door den rechter commissaris verhoord. IJmuiden Badplaats Naar gemeld wordt is een maatschappij gesticht, die te IJmuiden een hotel eersten rang zal stichten. De vennootschap heet „Noordzeebad IJmuiden" en is opgericht met een kapitaal van f 500.000. Het bestuur stelt zich voor, een hotel met 60 a 80 kamers te doen bouwen. De moeder van een bruid te Hoornster- zwaag, die met hare dochter naarliet gemeente huis zou gaan om voor den ambtenaar van den burgerlijken, stand te verschijnen, ten einde hare toestemming uit te spreken voor het huwelijk harer dochter, werd vóór den trouwdag ongesteld, zoodat zij niet ten gemeentehuize kon verschijnen. Nu was goede raad duur, maar de stiefvader der bruid bood zich aan om als plaatsvervanger zijner vrouw (de moeder van de bruid op t treden. Op den bepaalden tijd werd de -trouwzaal in het gemeentehuis te Schoter.and geopend, waai in de bruidegom en de bruid, de ouders van den bruidegom en de stiefvader van de bruid plaats namen. Toen de naam van de moeder der bruid werd opgeroepen, zeide de stiefvader„och mynhearmyn wiif wier hwat gammel en nou scoe ik it wirk mar foar hjar dwaen.Maar de ambtenaar van den burgerlijken stand maakte den man duidelijk, dat hij niet als plaatsvervanger voor zijne vrouw mocht optreden, zoodat het paartje met de familie onverrichterzake moest terug keeren-, om opnieuw een reis van 3''j uur te voet af te leggen. Te Amsterdam zijn Maandag vier jongens van ongeveer 12-jarigen leeftijd niet op de school gekomen, waarheen zij door hunne ouders waren gezonden. Die kleuters hadden het plan naar Transvaal te gaan 1 Een hunner had een viool bij zich. De jongelui zullen zeker wel op het pad zijn gegaan en spoedig hier of daar neerstrijken, het wanhopige van hun plan inziende. Wie hen ontdekt, zal goed doen spoedig bericht te zenden aan den commissaris van politie op het Leidscheplein te Amsterdam, die zich dan zal haasten de ouders gerust te stellen. Frederik Bats, de 100-jarige van Leerdam, is te meer werkwaardig, omdat hij glasblazer 'is geweest, een beroep, dat naar men gewoon lijk aanneemt, den levensduur verkort. Wij ontvingen een prospectus van een bij Gebrs. Cohen te Nijmegen verschenen prachtalbum onder den titel van „Oranje Nassau Galerijbevattende 120 artistieken portretten en platen in heliogravure over personen en gebeurtenissen uit ons Vorsten huis. Dit werk is, en terecht, door den Nederlandschen boekhandel met sympathie ontvangen. De „Prov. Geld. en Nijm. Ct." schrijft er o.a over Wij gelooven, dat dit plaatwerk, gehuld in een sierlijk uitgevoerden Albumband, dragende een statig wapen van Oranje-Nassau, door kunstenaarshand vervaardigd, en den betrek kelijk geringen prijs van f 37.50 kostende in het buitenland zou een dergelijk uniek werk, naar het ons voorkomt, veel, zeer veel meer kosten wel zijn weg vinden naar menig salon. Den wakkeren uitgevers wenschen we van harte geluk met hunne prachtige uitgave „Oranje Nassau Galerij Er was Dinsdag bij den Haagschen Raad ingekomen een missive van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, dd. 30 Januari 11. G. S. No. 50/1, ten geleide van een afschrift der beschikking van den minister van binnen landsche zaken van 26 Januari te voren, No. 975' 1afd. A. Z. C., betrekkelijk de vast stelling der Rijks vergoeding in de kosten van het lager onderwijs dezer gemeente over 1898. En wat houdt deze beschikking van den Minister wel in, denkt de nieuwsgierige lezer. Dat s Gravenhage over dat jaar f 0,005 te weinig genoten heeft. Er staat niet maar zoo ordinair een halve cent te weinig, neen er staat behoorlijk in een officiesle tiendeelige breuk van een onderdeel van een gulden Ned. ct.f 0.005. Uit de ministerieele bureelen werd ons heden verklapt, dat naar dien halven cent gedurende eenige dagen door vier ambtenaren, hooge en lage, gezocht is en voor deszelfs teboekstelling een maatje inkt, een kwart riem schrijfpapier en zes kroontjespennen zijn verbruikt. Men maakt zich nu ten Stadhuize gereed, om dezen halven cent langs officieel-bureau- cratischen weg behoorlijk in ontvangst te gaan nemen. (D.) Bij de firma J. Josephus te 's-Gravenhage is het eerste nummer verschenen van „Eureka" gewijd aan drankbestrijding, gezondheids- en schoonheidsleer, 't Is een maandblad, dat gratis wordt verspreid of geregeld kan ont vangen worden tegen bepaalde voorwaarden. Geeft deze vrijgevigheid al te denken, nog sterker wordt de achterdocht als men met den inhoud van dit blad kennis maakt. Tegen dit blaadje kan dan ook niet genoeg gewaarschuwd worden. Het is de wolf, die zich in een lamshuid steekt, de vos, die de passie preekt, onder een titel, die iets weten schappelijks zou doen verwachten, een optreden tegen alle kwakzalverij, een bevorderen van gezonde toestanden, is „Eureka" een vunzig reclameblad voor alle mogelijke kwakzalvers middelen van den heer J. Josephus te 's-< H'avenhage, den uitgever van het blad. Dit blaadje zal aan de drankbestrijding zeer veel kwaad berokkenen, want het breekt het eenige goede middel: „onthouding", af, belasterd alle kampioenen voor de goede zaak, schokt zoodoende het vertrouwen dat de patii nten zoozeer noodig hebben en beveelt ten slotte een kwakzalversmiddel aan, dat totaal geen invloed heeft. De advertentie rubriek is natuurlijk geheel in overeenstem ming met het redactioneels gedeelte, want ook hier is het een aanprijzen van kwak zalversmiddelen, natuurlijk weer van den heer Josephus. (Arnh. Ct.) In de Fransche nationalistische pers blijft men met een zekere voorliefde hameren op het aambeeld der „onvermijdelijkheid" een woord, dat bij Chamberlain en zijn aan hangers, indien zij over den tegenwoordigen oorlog spreken, schering en inslag is en tracht een Fransch-Engelschen oorlog te smeden. Men verzekert mij, seint de Londensche correspondent van de „Petit Bleu," dat het niet tusschenbeide komen door zekere mogend heden in den Zuid-Afrikaanschen oorlog lette: lijk gekocht is door Engeland met ge heime verdragen, volgens welke deze mogend heden zekere voordeelen zouden genieten, vooral ln Noord-Afrika, verdragen, die eerst later bekend zullen worden. Eenigszins bekoelend op de berichten van voorspoed der Engelschen werkt de ongevallenlijst, Vrijdag door het Departement van Oorlog te Londen bekend gemaakt over den veldslag van Zaterdag 10 dezer. Het getal dooden bedraagt 65, dat der gewonden 302 en der vermisten 12 totaal 379. Boven dien deelden de bladen te Bloemfontein mede, dat zeventien Engelsche kanonnen onklaar waren gemaakt, doch dat de Boeren er niet in geslaagd waren deze mede te nemen. Volgens de opgave van dr. Molengraaf, chef van het informatiebureau te Pretoria, bedroegen de verliezen der federalen, van het begin van den oorlog tot aan het ontzet van Kimberley en Ladysmithgesneuveld 677, gewond 2129, bij ongeluk gedood 24, bij ongeluk gewond 171 overleden aan ziekte 99zieken die herstelden of nog onder behandeling zijn 1251. Totaal 4351. De „Memorial diplomatiek" te Parijs zegt, dat Engeland door een ernstig gevaar wordt bedreigd in Egypte. De secte der Sinussi, die negen millioen aanhangers telt, zou op het punt zijn in massa op te staan en zich te werpen op de Engelschen in het Nijldal. Rusland is voornemens aan alle regee ringen op aarde voor to stellen, gelijktijdig de Juliaansche en de Gregoriaansche tijd rekening aan te nemen. Rusland heeft ten slotte de ongemakken bemerkt, die zijn tijdrekening in handels- en politieke betrekkingen betrekkingen met de westersche landen veroorzaakte. Op last van den czaar is eenigen tijd geleden een commissie bijeengeroepen onder leiding van het Russische Sterrenkundig Genootschap en zij heeft een nieuwe tijdrekening voor gesteld, die ontworpen is door professor Glazenow, een der meest populaire sterren kundigen van Rusland. Deze tijdrekening omvat, evenals de Gre goriaansche, jaren van 365 dagen en schrikkel jaren van 366 dagen. Maar zij is naar het schijnt, zoo nauwkeurig berekend, dat elk jaar wiskundig gelijk aan het zonnejaar is en een fout van een dag op een tijdruimte van 100.000 jaar is niet mogelijk. De tijdrekening heeft de namen der maanden veranderd en voorgesteld wordt, de maand Mei „vredesmaand" te noemen ter herinnering aan de Haagsche Vredesconferentie. De gemeenteraad van Dusseldorf heeft 5000 mark beschikbaar gesteld, om stedelijke beambten in de gelegenheid te stellen de Parijsche tentoonstelling te bezoeken en wel gedurende hun gewoon zomerverlof. Zij nemen de verplichting op zich over hun indrukken schriftelijke berichten in te leveren. Uit Duitschland wordt gemeld, dat H. M, de Koningin der Nederlanden en de Koningin- Moeder in Mei a. s. te Arolsen verwacht worden, ter bijwoning van de huwelijksplech tigheid van Prinses Elisabeth van Waldeck en Pynnont met den Graaf zu Erbacli. - De „Figaro" bevat een bericht uit Heidelberg, waarin wordt vermeld, dat Engel sche kinderen, die aldaar in familie-pensions verblijf houden, mishandeld, beleedigd en met steenen worden geworpen. Er hadden ongehoorde tooneelen plaats; liederen tegen de Engelschen werden rond gedeeld. In de westelijke provincies van Pruisen is de kolennood nog steeds zoo groot, dat veel pannenbakkerijen bang zijn, dat zij niet met haar arbeid zulle kunnen voortgaan. Er wordt van verschillende zijden gevraagd om verandering van de spoorwegtarieven, opdat er niet zooveel kolen naar het buiten land zullen gaan. Het vervoer van de gevangen Boeren naar Sint H elena is wegens ziekte van zeven tig gevangenen uitgesteld. Naar de „Argus" verneemt, worden alleen de Transvaalsche gevangenen naar Sint Helena gezonden, ter wijl de Yrijstaters tot na afloop van den oorlog te Simonstad zullen blijven. Wat voor officieren het Engelsche gou vernement aanneemt-, blijkt uit het klaaglied van een der vele leeraren, wier werkkring is het opleiden van jongelui voor het officiers examen bestaat. Examens hebben geheel opgehouden, terwijl het departement van oorlog elk jongmensch, dat nominaal wel opgevoed en van „goeden huize" is, als officier aanneemt. Alleen op maandag 1.1. hebben 78 studenten van Cam bridge „commissions" als officier gekregen- Eik student van een der universiteiten, die zich aanbiedt, krijgt een aanstelling als offi cier. De leeraren lijden honger. Een groote karavaan wielrijders m: Turijn wil te wiel Parijs gaan bezoeken. D'

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2