N°. 1312. Zondag 1 April. A°.J1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. F.V01DE A VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadkuize een portemonnaie, inhoudende eenig geld, den 18 Maart jl. gevonden in de Ned. Herv. Kerk te den Burg, een cein tuur en een ring van een horloge, gevonden in de Molenstraat, een rood gebreid geldbeursje, gevonden in de Weverstraat en een hamer, ge vonden in de Nieuwstraat. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente T exel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 2 April 1900, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde zael ten R aadhuize dezer Gemeente. Texel, 30 Maart 1900. De Bugemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: VERBETERING van de RIE Z E R S L IJ S T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen hiermede ter open bare kennis dat van heden ai tot en met den 21sten April a. s., voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn ge steld een verzoek om verbetering van de vast gestelde kiezerslijst, met de bijgevoegde bewjjs- stukken, op 28 dezer ingediend door PIETER KUIPER Jnz. te Oosterend. Een ieder is tot tegenspraak van dit verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a. s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Texel, den 30 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, J. A. WESSTRA. DRANK W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van REIJER JOHANNES DAALDER, wonende te Den Buro, om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein in de gelagkamer van het perceel staande te De Koog alhier, Wijk K No. 72. Texel, den 30 Maart 1900. Burgemeester en NV ethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis Tan belanghebbenden, dat op 5 April a. s. en zoo noodig 6 en 7 April d. a. v., schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort „Harssens" in de richting Texelstroom. De veiligheid van het vaarwater zal van af het fort worden nagegaan. Eene stoomboot zal aanwezig zijn tot het waar schuwen en zoo noodig wegsleepen van kleine (zeil)vaartuigen, die zich in het onveilig ge- aeelte mochten bevinden. Texel, den 30 Maart 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 31 Maart 1900. Naar wij vernemen, bestaat de voordracht voor onderwijzeres te Zuid-Eierland uit het volgende 3tal: Mej. A. Dousma te Oosterend, Mej. R Roeper en Mej. J. M. Kuiper-Wijcker- held-Bisdom beiden te Den Burg. Naar men &is verzekert promoveerde eergisteren te Gent tot doctor onze vroegere plaatsgenoot de heer C. J. Keijser Az., arts. Donderdag had in „de Lindeboom" de vergadering plaats uitgeschreven door het voorloopig comité voor de oprichting van een afdeeling „Volksweerbaarheid" in deze ge meente. Door den heer Wagemaker, voorzitter van dit comité, werd de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen geopend. Zooals ZEd. zeer terecht opmerkte, was de opkomst niet groot. De aanwezigen echter, zei spreker, waren naar hij vertrouwde opge komen voor de oprichting van eene afdeeling „Volksweerbaarheid" en niet voor die van eene schietvereeniging. Hierop deelde spr. in 't kort mede welk doel Volksweerbaarheid beoogt en wees er op dat het oogenblik, om zulk eene vereeni- ging te stichten, zeer juist gekozen was nu ieder vol vuur was voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika, die op zoo schitterende wijze toonden wat ook een klein volk vermag, wanneer het maar „weerbaar" is. Verschillende wegen staan er open, om het volk weerbaar te maken en onder deze behoort zeker in de eerste plaats het oprichten van schietvereenigingen. Men behoeft echter geen lid van Volksweerbaarheid te zijn om lid van een schietvereeniging te worden en evenmin lid van laatstgen. vereeniging om lid te zijn van Volksweerbaarheid. Uitdrukkelijk wordt door spr verklaard, dat het eerste gevolg van de oprichting van „Volksweerbaarheid" zal zijn de oprichting van eene schietvereeniging. Een groot deel der te ontvangen contributie zal aan laatstgen. vereeniging ten goede komen, waardoor de contribu ie daarvoor zooveel te lager zal kun nen worden gesteld. Van de gelegenheid tot het doen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Ter opwekking werd daarna door den secretaris, de heer De Jongh, voorlezing gedaan van een uittreksel uit eene brochure, gericht tot de jongeren en aan 't comité toegezonden door het Hoofdbestuur. De statuten der op te richten afdeeling werden hierna voorgelezen. Wij ontleenen er aan, dat de afdeeling zal zijn gevestigd aan den Burg op Texel. (Een voorstel bij de artikelsgewijze behandeling gedaan, om alleen te vermelden dat ze op Texel zou zijn, werd minder gewenst geacht met het oog op eventueel later op te richten sub-afdeelingen op andere dorpen.) De contributie bedraagt minstens 25 cents. Het doel der vereeniging, het volk „weerbaar" te maken, zal men trachten te bereiken door het bevorderen vanlichaamsoefeningen, oefeningen in den wapenhandel, schietoefe ningen en het uitgeven van geschriften, enz. Van de gelegenheid, om zich door teekening op de lijst te verbinden als lid, zonder nog te bepalen hoeveel men jaarlijks wilde bijdragen, werd door 44 personen gebruik gemaakt, welk getal later nog met een 2-tal werd vermeerderd. Voor de oprichting zijn minstens 20 leden noodig, zoodat er eene afdeeling werd opgericht. Artikelsgewijze werden hierop de statuten der nieuwopgerichte afdeeling behandeld. Enkele dier artikels gaven aanleiding tot nadere besprekingen en ondergingen een kleine wijziging, Omtrent de verkiezing van het bestuursleden werd besloten bij stemming, dat deze bij aftreding volgens rooster minstens een jaar lang niet herkiesbaar zouden zijn. Zooals verder nog werd medegedeeld, moest een vierde deel der contributie worden afge dragen aan het hoofdbestuur, hetwelk echter zoo noodig verschillende afdeelingen subsidie verleent. Nu de afdeeling was gevormd trad het voorloopig comité af en moest een definitief bestuur worden gekozen bestaande uit 9 personen, terwijl aan den Edelachtb. heer Burgemeester het eere-voorzitterschap was opgedragen. Bij meerderheid van stemmen werden als leden van 't bestuur gekozen de heeren Wagemaker, Sturms, R. Visser, D. Mentz, De Jongh, P. Kuiper, Roeloffs, J. N. Kikkert en P. Lap, die allen zich die benoeming lieten welgevallen. Door den heer Wagemaker werd hierop medegedeeld, dat het bestuur thans in de eerste plaats werk zou maken van de op richting van eene schietvereeniging, dat de bezwaren daaraan verbonden echter groot waren en het daardoor nog wel eenigen tijd kon duren, voor men daarover eens iets naders vernam. Bij de vraag of nog iemand iets had mede te deelen, werd door den heer De Jongh een woord van dank gebracht aan de uitgevers der plaatselijke bladen voor hunne welwillendheid het ingezonden artikel over „Volksweerbaarheid" in hun bladen op te nemen. Door den burgemeester werd hierop de nieuwe vereeniging het welkom toegeroepen, terwijl ZEd. Achtb. in de 2e plaats het bestuur gelukwenschte met zijn benoeming. Voor de eer hem aangedaan om hem te benoemen tot eere-voorzitter werd aan allen een woord van dank gebracht, waaraan ZEA. de belofte toevoegde, te zullen trachten den bloei der vereeniging zooveel in zijn vermogen is te bevorderen. Art. 180 van de grondwet, zegt spr., zegt dat alle Nederlanders verplicht zijn de onaf hankelijkheid van het rijk te verdedigen en zijn rechten te handhaven, maar velen waren niet in staat het vaderland te verdedigen, thar.s echter zal dat artikel meer waarde krijgen, wanneer „Volksweerbaarheid" tot bloei komt, ben ik overtuigd, dat er in tijd van nood een contingent zal worden geleverd bestaande uit vrijwilligers, waarmede de vijand rekening zal dienen te houden Hoe schoon is „Volksweerbaarheid". Zie naar onze stam verwanten in Zuid-Afrika. Met hoeveel succes werd niet den strijd door hen gevoerd. Ze mogen in den laatsten tijd wat minder voor spoedig zijn, de schuld daarvan is zeker wel gelegen in de overweldigende meerderheid van den vijand. Aangezien niemand verder het woord verlangde, werd de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst en de getoonde belangstelling gesloten. Oudeschild, 30 Maart. Even als vorige jaren mocht ook gisteren weer de openbare les in de Koningin Wilhelmina Bewaarschool, de belangstelling van velen trekken, 't Was dan ook wel de moeite waard om te zien en te hooren wat de kleuters verrichtten. De aardige liedjes en prettige spelletjes werden zeer correct uitgevoerd. Alles getuigde dat het hoofd der bewaarschool, Mej. S. Backer, uitnemend voor hare niet gemakkelijke taak berekend is, en dat hare jeugdige helpsters, wegens ongesteldheid der vaste helpster tijde lijk werkzaam, ook flink haar best deden. De beide meisjes, N. van der Sterre en N. Roeper, die op 1 April weer door Mej. A. Roeper TEXELSCHE COURAMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Verdaging tijdstip opheffing Bank van Leening tot 1 Mei 1900. III. Aanbieding rekening onderhoud Waalderweg 1899. IV. Af- en overschrijvingen begrooting Alg. Wees huis 1899. V. Aanbieding rekening Alg. Weeshuis 1899 en begrooting 1900. VI. Benoeming Regentes Alg. Weeshuis. VII. Wijziging neffingsverordening havengelden. VUL Verzoek Kamer van Kooph. en Fabr. Helder tot ondersteuning adres inzake wijziging treinen loop zomerdienstregeling. IX. Benoeming onderwijzeres Zuid-Eierland. X. Prae-advies B. W. inzake pensioneering gemeente-veldwachters. XI. Vaststelling kohier schoolgelden, 2e kwart. 1900.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1