Buitenland. Marktberichten. worden vervangen, hebben zeker wel het woord van dank verdiend door den Voorzitter, de Heer Muller tot haar gericht. Verder sprak de Heer Muller tot de aanwezigen een opwekkend woord. Eenige dames, die onbekend wenschen te blijven, waren zoo vriondelijk geweest er voor te zorgen, dat aan do kleinen eenige versnaperingen konden worden verstrekt. Dit was natuurlijk voor de kleuters het glanspunt van de openbare les. De werkstaking der bootwerkers te Amsterdam, komt hier menig gezin ten goede. Op nieuw zijn tien man, meerendeels gar- nalenvisschers, geplaatst, zoodat nu reeds dertig man van Texel bij de Holl. Stoomv. Mij werkzaam is. Er is veel kans op dat eenigen, misschien wel allen, vast geplaatst kunnen worden. De eigenaars van schuiten, wier volk zoo eensklaps naar elders toog, lijden daardoor natuurlijk groote schade, om dat hun middel van bestaan zoo goed als geheel heeft opgehouden. De Cocksdoep, 30 Maart. Een paar dagen geleden werd een achttal „punters" uit Zee land beoosten De Cocksdorp opgemerkt. Later bleek, dat deze vaartuigen mossel zaad verzamelden, ten einde dit op de Zeeuw- sche banken te zaaien. Oosteeend, 30 Maart. Op morgen zal een achttal leerlingen de o. 1. school alhier ver laten, terwijl reeds een drietal naar elders vertrok. Tot de school zullen op'2 April toe gelaten worden 15 nieuwe leerlingen. Van de predikanten Ds. P. J. Glasz te Alkmaar en Ds. A. D. Wempe te Haarlem, de laatste trad hier ook in het vorig jaar op, is bericht ontvangen, dat ze weldra voor de afdeeling „Oosterend op Texelvan den Neder- jandschen Protestantenbond zullen optreden. De heer Glasz zal in de tweede helft der volgende maand eene beurt vervullen. Vlieland, 29 Maart. Gisteravond gaf de alhier bestaande kinderzangvereeniging, onder leiding van den heer A. van der Ree, eene uitvoering, welke zeer goed geslaagd is. De verschillende nummers van het programma werden uitstekend uitgevoerd. Vooral „Jager koor", „Abendlied", „Bij 't marcheeren" en „Hou zee!" vielen in den smaak. „Gebet Wahrend dei- Schlacht" ging misschien wel een weinig boven de krachten van de jeug dige zangers. De duo's van Mevrouw Veenhoven Van Hasselt en den heer Van d. Ree, die de zang nummers der kinderen afwisselden, voldeden verder den toehoorders ten zeerste Niet minder geldt dit van „Der Trompeter von Sakkingen", gezongen door Mejuffrouw A. Visser en „Van een Koningsvrouwe", vertolkt door den heer Van d. Ree. Wanneer ik ten slotte den hoer Dijk dank zeg voor zijne voordrachten, is mijne taak ten einde. Ik kan echter de pen niet ter zijde leggen, zonder den wensch uit te spreken, dat deze gezéllige avond spoedig door een tweeden gevolgd moge worden. De heer J. H. W. Veenhoven, school opziener in het arrond. Texel, heeft ook dit- tnaal, evenals het vorige jaar, zitting in de examencommissie voor de'onderwijzersakte In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de eindstemming plaats gehad over het wetsontwerp tot invoe ring van leerplicht. Het wetsontwerp is aangenomen met 50 tegen' 49 stemmen. Door de socialistische afgevaardigden werd tegen gestemd. Weder valt een ernstig ongeval met de Gooische stoomtram te vermelden. De land bouwer J. Van de Meent en zijn zoontje be vonden zich met paard en wagen op weg naar Blaricum om hooi te halen, toen tusschen St-Janskerkhof en Laren de eerste tram uit Hilversum achtefop kwam rijden. Het paard werd schichtig en begon te steigeren, ten gevolge waarvan de wagen tegen den hoogen kant van den weg stootte en omsloeg, daarbij met de tram in botsing komende. De elfjarige jongen bleef op de plaats dood en de man bezeerde zich deii arm, terwijl het-paard op hol sloeg. Er zijn te Grave inlichtingen ingewonnen bij eenige particulieren met betrekking tot opname van rustige krankzinnigen' in het huisgezin. De autoriteiten hebben zich van de mogelijkheid van de toepassing van dit Systeem vergewist, en nu zullen weldra eenige patiënten bij particulieren geplaatst worden. Volksagitatie. Voor het geval de Hooge Raad mocht beslissen, dat geen revisie van het in de Hoogerliuiszaak gevelde vonnis zal plaats hebben, roept het Landelijk comité tot invrijheidstelling van de gebr. Hogerhuis de burgerij op, om door een „grootsche de monstratie' daartégen te demonstreeren. Een 83-jarig kiezer kwam aan 't stem bureau te Nieuwehorne in de Friesche gemeente Schoterland om te stemmen voor twee vacatures in den gemeenteraad. Toen hij zijne stembiljetten in de bussen had gedaan, zeide hij ,,'t Is toch treurig dat ik op mijn ouden dag nog zoo'n reis (ruim een half uur) moet doen." Men deelde hem mede, dat hij zulks volgens de wet volstrekt niet verplicht was, waarop hij antwoordde„Odat wist ik niet, maar dan kom ik nooit weer." (Hbld.) Dom bijgeloof! In de Friesche gemeente Achtkarspelen meent de veehouder H. N. dat al zijne schapen betooverd zijn. Reeds zijn er twee gestorven, hoewel hij op aanraden van zijn buurman, een dier schapen een mansborstrok, warm van 't lijf, aantrok. Door de stoomtram van Rotterdam naar Schiedam is wederom een slachtoffer gemaakt. De loodgietersbaas H. Cuylitz, wonende in de Kruissti aat te Rotterdam, kwam op den Nieuwen Binnenweg nabij de Mathenesserlaan met de stoomtram in aanraking. De wielen gingen hem dwars over de borst, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Zijn lijk werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Een zes tigtal personen zijn thans reeds door deze stoomtram gedood. Steeds wordt een paar dentram in het vooruitzicht gesteld in deze drukke stadswijk, doch bij plannen en goede voornemens blijft het. Te Parijs is een „Europeesche Bond tegen de vervalsching van Voedingsmiddelen" opgericht, met het doel het publiek in de voornaamste landen van Europa in te lichten omtrent geconstateerde vervalschingen en de namen der bedrijvers, en tevens zooveel mo gelijk eenheid te brengen in de methoden van wetenschappelijk onderzoek. Het bestuur van dezen bond wordt door een commissie van scheikundigen en hygië nisten uit Engeland, Frankrijk en Holland waargenomen, terwijl tot algemeen voorzitter benoemd is dr. P. F. Van Hamel Roos, te Amsterdam, adviseur voor scheikundige en hygiënische zaken van het Huis van H. M. de Koningin. Generaal Joubert dood! Ditmaal schijnt het bericht dan toch waar te zijn. Voor enkele dagen keerde de Transvaalsche commandant-generaal uit het laager bij Kroon stad naar Pretoria terughij was toen reeds lijdende en zocht herstel in een korte rust, in de vriendelijke woning. Dat hij toen den toestand niet ernstig inzag bleek wel uit de toevoeging in het bericht: de generaal hoopt binnen kort zich weder naar Natal, te begeven. Dat mocht echter niet zijn. Voor generaal Joubert is de strijd uitgestreden. Fn aan het verbpnden leger der beide Republieken ont valt juist in deze moeielijke omstandigheden de bekwame, bedachtzame leidei', die zoo uit stekend wist om te gaan met de Boeren, zijn vrienden en stamgenooten, welke hij zoo menigmaal had geleid ter overwinning. Zeker, er zijn nog vele geboren veldheeren onder de Transvalers en onder de Vrijstaters: Louis Botha, Schalk Burger, De la Rey, GrobLr en Olivier, om er maar enkelen te noemen maar toch is het voor de verbonden legers een zware slag, dat twee der beste bevel hebbers die het Afrikaander volk kan aan wijzen, aan de bevelvoering onttrokken zijn: generaal Piet Joubert door den dood, generaal Piet Cronjé door de gevangenschap. Het gerucht wil, dat president Kruger thans zelf het bevel over de verbonden strijdmachten zal aanvaarden. Indien dit gerucht waarheid blijkt, dan keert de President terug tot zijn oude betrekking. Jarenlang was hij comman dant-generaal, en in die jaren heeft hij getoond evenveel aangeboren militaire talenten als aangeboren staatsmanskunst te bezitten. Onder Kruger zullen de Republikeinen het zeker den Engelschen nog benauwd genoeg maken. (Alg. Hbl.) Voor een uit militairen bestaand publiek heeft de kolonel van den Pussischen gene- ralen staf Artamonoff in St.-Petersburg een voordracht gehouden over den stand van de krijgsverrichtingen in Zuid-Afrika, daarbij als zijn meening uitsprekend, dat ten slotte de Engelsche troepen zouden verliezen. De Fransche beeldhouwer Pallez, is ge reedgekomen met de vervaardiging van een wasmodel van het zwaard, dat door Rochefort en de lezers van de „Intransigeant" aan generaal Cronjé overhandigd zal worden. De kosten van het wapen, dat uit massief goud vervaardigd zal worden, zullen 14,400 francs bedragen. De greep van het zwaard stelt een aantal Boereu-soldaten voor, die een lui paard verworgen, dat op zijn kop als een kroon een schild draagt met het Britsche wapen. De „vierkleur" op het gevest zal in gekleurd émail aangebracht worden. De beeldhouwer Pallez is thans naar Brussel gereisd, om bij dr. Leyds te informeeren, of de naam van den generaal nu Cronjé of Kronjé geschreven moet worden. Het inschrift zal luiden: „De patriottische Republikeinen aan den patriottischen Republikein Cronjé." Pallez wil tevens dr. Leyds vragen om een nauwkeurige beschrijving van de kleederdracht der Boeren en tevens in den Zoölogischen Tuin te Antwerpen schetsen van luipaarden opnemen. Reuter seint uit Simonsstad, 28 Maart. Gisteravond is weer een krijgsgevangen Boer in het hospitaal overleden, de zevende sinds Zondag. In het hospitaal liggen 30 patiënten met mazelen en 15 met typheuze koorts; op de transportschepen zijn een groot aantal ge vallen van typhus. Men verneemt, dat de transportschepen tegen het einde der week naar St.-Helena vertrekken. Op de Dnepr, niet ver van Sofianka, zonk Zondag een zwaar beladen veerboot. Van de acht en dertig opvarenden bereikten slechts acht den oever. De overigen kwamen jammerlijk om. De „World" bericht uit Pretoria, dat president Kruger in een interview op den 7den Februari verklaarde, dat, zoo waarachtig als er een God der gerechtigheid is, zoo zeker de vierkleur van Transvaal de zege zal be halen. Het moge een maand, het moge drie jaren duren, maar het kan niet anders eindigen. Er zal geen schade toegebracht worden aan eenige bezitting. De mijnen zijn zoo veilig als in de handen harer eigenaars. Indien de maan bewoond wordt, kan hij nog niet be grijpen waarom John Buil haar nog niet heeft ingepalmd - De jongste Transvaalsche generaal is Louis Eotha van Vrijheid die het bevel voerde over de Boeren, die in December den over tocht over de Tugela bij Colenso met succes aan het leger van generaal Red vers Buiier betwistten. Louis Botha is pas 36 jaar oud en hij is geboren te Greytown in Natal, waar zijn vader een hoeve bezat. Met Lucas Meyer en anderen hielp de jonge Botha de nieuwe republiek Vrijheid in Zoeloeland stichten en vestigde er zich als farmer, waarna hij spoedig als vertegenwoordiger voor de republiek Vrij heid zitting kreeg in den Transvaalschen Volksraad. Louis Botha heeft geen eigenlijke militaire opleiding gehad de practijk van het oorlogvoeren heeft hij echter uitstekend geleerd in de gevechten met de Kaffers. De letterlijke vertaling van de Chineesche definitie van rijwiel isezeltje dat aan de ooren gemend wordt en dat men aan het loopen brengt door het in de buik te trappen. („Fiets"). Te Parijs is opgericht een „Vereeniging tot bescherming van voetgangers", met het doel hen te beschermen tegen paaiden, wiel rijders, automobielen enz. Ammoniak als brandbluschmiddel. Dezer dagen ontstond in een Engelsche waschinrich- üng brand ten gevolge van het vlam vatten van een reservoir met moer dan 200 liters gazoline, Een apotheker, die er naast woonde, wierp een flesch, die 6'A liter ammoniak- watei bevatte, in het brandende vertrek, met het opmerkelijke gevolg dat de vlammen terstond doofden en zich enkel een sterke zwarte rook ontwikkelde. Het is zeker van belang de juistheid dezer mededeeling door proefnemingen te onderzo -ken. Scliagen, 29 Maart. Aangevoerd: 8 paarden f 60 a f 150, Stieren f af; 24 Gelde- koeien f100 a f 145; 70 Kalfkoeien f 120 a f 200; Vaarzen 1 af 120 Nuchtere Kalveren f 8 a f 14380 Schapen f 15 a f 22 Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f 35 Varkens f 8.a f 13. 39 Vette Varkens f 37 a 40 cent per kilo 52 Vette Koeien f 160 a f 21570 Biggen f 7.— a - f 9.— Kipeieren, 225 a 275 centEenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leideu, 30 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 244; 8 Stieren-f 62 a f 210; Veulens stuks f a f 259 kalfkoeien f 110 af 260; Melkkoeien f 110 a f 260; 193 Varekoeien f 87 a f 206; 190 Vette koeien f 118 a f244; 48 Vette kalveren f 30 a f 80 195 Magere kalveren f 3 a 13Graskalveren f a f 484 Vette schapen f 17 a f 30.114 schapen (weide) f 12 a f 19.— Paarden f af 353 Magere Varkens f 13 a f 36; Vette Varkens a ot. 468 Biggen f4.50 a f 12.- SS

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2